Pages:
Author

Topic: De ce NU ar trebui sa ne bucuram de monedele fiat digitale - page 2. (Read 292 times)

legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Am observat foarte multa bucurie legata de noile monede digitale fiat,

Exista persoane care nu inteleg diferentele dintre Bitcoin, Ethereum, XRP, USDT, sau e-CNY. Aceste persoane sunt majoritare pe glob.
O mica parte dintre acestea au auzit de cypto, poate chiar au investit (speculat) un pic si pentru ei orice stire legata de monede digitale e buna, mai ales daca misca un pic pretul.
Cei care stiu despre e este vorba au tras destule semne de alarma...


Putem trage o singura concluzie din ceea ce China in momentul de fata face: mai mult ca sigur, a ales sa lanseze noul e-CYN deoarece le ofera un mai mare control si o mai profunda supraveghere asupra cetatenilor.

Clar! S-a discutat... O astfel de moneda, un CBDC, mai ales in mainile Chinei, poate deveni un instrument extrem de puternic, inclusiv de cenzura. Lumea nu intelege ca emitentul (partidul) va sti tot ce cumperi, tot ce faci cu banii si in plus daca nu le place de fata ta (de ce spui pe la colt de strada) poti deveni falit in (mili)secunde.


Voi ce parere aveti? Lansarea monedelor digitale fiat este o stire pozitiva sau negativa?

Eu si Tether am folosit extrem de putin. Dar un CBDC emis de o tara democratica poate fi o alternativa de luat in seama la USDT (care nu sunt convins ca are "spatele" de dolari necesar). O tara, pe langa accesul la tot spectrul de informatii legate de ceea ce fac cetatenii cu banii, pe langa unelte eficiente de a lua banii care i se cuvin (de ex averi nejustificate provenite din infractiuni), va putea economis bani din economia nationala, bani pe care sa nu-i dea unor firme de afara gen Visa/Mastercard.
Plus ca o astfel de miscare cumva da legitimitate tuturor monedelor digitale in ochii necunoscatorului.

Dar... (si e un mare dar)... accesul la toate informatii financiare ar trebui sa fie privat, nici macar statul nu ar trebui sa aiba acces. Si mai mult, faptul ca statul poate avea access sa ia direct de la tine din buzunar este o problema imensa, ca stim ca statul nu este atat de curat, corect si impartial cum ar trebui sa fie...
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
In urma cu doar cateva luni, China a trecut la planuri din ce in ce mai serioase privind noul Yuan chinezesc digital, incepand sa emita asa-zisele "hard wallets", respectiv carduri e-CYN printr-un program pilot. Stirea a ajuns in randul europenilor aproape imediat si a fost, din ce am observat pana acum, in multe cazuri primita cu multa bucurie de catre restul lumii.. ceea ce ma ingrijoreaza, deoarece lumea pare sa nu priceapa cateva lucruri:

1. China este tara care pare sa marseze cel mai puternic spre o moneda digitala emisa si controlata de stat. Daca schimbam ordinea cuvintelor, am putea spune ca o tara comunista marseaza cel mai puternic dintre toate spre o moneda digitala. De cand sustinem ideile dupa care comunistii par sa baleasca?
2. e-CYN-ul nu va fi emis drept o moneda de colectie in cantitate rara, nu va avea halving-uri, nu va fi decentralizata si in consecinta este mai mult ca sigur faptul ca 1 e-CYN nu va creste in valoare precum (sau mai mult decat) Bitcoin a facut-o.

Putem trage o singura concluzie din ceea ce China in momentul de fata face: mai mult ca sigur, a ales sa lanseze noul e-CYN deoarece le ofera un mai mare control si o mai profunda supraveghere asupra cetatenilor. Imaginati-va ca fiecare leu pe care copilului i-l daruiesti poate reprezenta un semn de intrebare maine pentru autoritatile care stiu absolut totul despre fiecare RON din contul tau, sau din portofelul copilului tau.

Am observat foarte multa bucurie legata de noile monede digitale fiat, insa trebuie sa intelegem ca statul nu face altceva decat sa incerce sa ne indeparteze de crypto si sa ne atraga de noua industrie de supraveghere, control si lipsa de intimitate.

Voi ce parere aveti? Lansarea monedelor digitale fiat este o stire pozitiva sau negativa?
Pages:
Jump to: