Pages:
Author

Topic: Dikkat: Fork Coinleri Ve Cüzdanları Sizi Dolandırabilir - page 2. (Read 280 times)

sr. member
Activity: 686
Merit: 257
Bu hard forklar bitcoinden sonra bir sürü coinde yapıldı. En son hatırladığım gizlilik üzerine kurulu ZCash'tede bir fork yaşandı. Onla alakalı da bir sürü cüzdanlar yayınlandı muhabbeti yapıldı. Zcash gibi bir coinde çalınan coinini takip etme gibi şansın da yok işin olumsuz tarafı. Çalınan bitcoinleri yıllarda o adresten o adrese takip edebiliyorsun. En son mutlaka bir borsada bozmak zorunda kalıyor çalanlar da. Eğer elden bozmamışlarsa enselerine çökme ihtimalin var.

Zcash'te yanlış bilmiyorsam ilk başta bitcoin forku olarak çıkmıştı.

Uyanık kalmak, aldanmamak çok önemli. Etrafımız tuzaklarla sarılı adeta. Önemli bir uyarı oldu bu altcoin bölümü için özellikle. Teşekkürler.
sr. member
Activity: 868
Merit: 265
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
İşin özü belli. Bu piyasa da her zaman her ortamda dikkatli olmak lazım. Sürekli birileri yeni yöntemler, yeni denemeler ortaya çıkarıyor.

Ama genelinde son nokta hep aynı: Private Key'i ele geçirmek. Zaten bunu yapmadan ilerleyemiyorlar. O zaman istediklerini vermeyin.

• Private keyinizi güzel saklayın
  • Korsan yazılım riskini göze almayın
  • Kullandığınız cüzdanlara dikkat edin
  • Bilgisayarınızı ve telefonunuzu temiz tutun anlamsız linklere bulaşmayın
  • Aracı cüzdan uygulamaları (Metamask benzerleri var) tehlikelidir bilmediğiniz programları kullanmayın!
... Daha pek çok sayılabilir. İşin özeti şu dikkatli olun!

[/list]
full member
Activity: 266
Merit: 214
Analist - Trader - Yazar

Merhaba arkadaşlar,

Bir önceki bilgilendirme konusunda şuna değinmiştik:  Díккȧţ: Eşyazımlı Dolandırıcılıktan Korunmak ve Punycode Saldırısı
Lüzumu üzerine sizi bir dolandırıcılık yöntemi hakkında daha uyarmak istiyorum: Fork Coin Yöntemi

Zaman zaman Bitcoinde, ETH'de yada diğer bir çok coinde Hard Fork dediğimiz çatallanmalar olur. Kısaca bu işlemin sonucunda farklı bir coin ağı oluşur. Bu coinin kendine ait core cüzdanları, stake yöntemleri ve benzeri şeyler olur. Örneğin Bitcoinin bin bir türlü forku meydana çıkmıştır bugüne kadar. En bilinenlerden biri Bitcoin Cash'tir. ETH'nin en çok bilinen foruku ETC'dir.

Dolandırıcılar, hackerlar yine sizin privete keylerinizi, şifrelerinizi çalmak için bu forkları kullanırlar. Her fork döneminde bir çok yerde, forka ait cüzdanlar, airdroplar, stake yöntemleri ve benzeri şeyler dolaşır. Bunların çoğu sizin bilgilerinizi çalmak amaçlı çalışmalardır.

Nasıl Yaparlar?

Örneğin Bitcoin için Hard Fork sırasında çatallanma oluşur. O bloğa(zamana) kadar ki zincir iki coin için de aynıdır. Ondan sonraki bloklar farklıdır. Genelde Hard Fork esnasında elinde bitcoin tutan bütün cüzdanlara 1:1 oranında eş değer fork coininden verilir. Kullanıcılar genelde kendilerine ait olan fork coinlerini de alıp kullanmak isterler. Bunun için fork coinine ait cüzdanı indirip privete keylerini girmeleri ve oluşan fork coinlerine erişmeleri gerekir. İşte tam bu noktada eğer hackerlara ait bir cüzdan indirdiyseniz, giriş yaptığınız tüm bilgiler onlara gider.

Dolandırıcı hacker privete keyinizi alır, gerçek bitcoin cüzdanınıza giriş yapar ve tüm coinlerinizi çalar. Daha sonra bu işlemi geri çevirmeniz imkansızdır. Dolandırıcıları bulmanız da çok zordur.

Örnekler;

Bu olaylar çok sık yaşanmakta. Örneğin daha üç gün önce forumda bir kullanıcı 820 bin dolarını çaldırmış bu yöntemle. "Bitcoin cash fork dosyalarını indirdim dosyayı yükledim. Yükler yüklemez hemen ardından blockchain mail adresime bütün bitcoininin transfer edildiğine dair mail geldi. Bu benim bütün birikimim, lütfen bana yardım edin! Lütfen bana yardım edin Bitcoins'lerimi kurtarmak için ne kadar isterseniz vereceğim, lütfen yardım edin!" diyor.
Kaynak

Kısa bir süre önce yine bu forumda "1 milyon dolarlık ETC Airdropu" başlıklı bir konu açılmıştı. Yapılan yeni ETC hard forukundan sonra dolandırıcılar ETC avına çıkmışlardı. Rusça, Türkçe, İngilizce açtıkları konularda kampanyalarını duyuruyorlardı.
Kaynak
Kaynak2

Ne yapılabilir?

Dolandırıldıktan sonra yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. İndirdiğiniz dosyaların bulunduğu siteyi kanıtlarınızla birlikte şikayet edebilirsiniz. Dava açarsınız, peşine düşersiniz vs...

Ama böyle bir şey yaşamadan önce pür dikkat olmalı, uyanık olmalı ve her şeye karşı şüphe ile yaklaşmalısınız. Böyle bir olay yaşadıktan sonra yapabileceğiniz şeyler belli olsa da size öncesinden neler yapabileceğinizi anlatabilirim.

Bir coin forkundan yararlanmak istiyorsanız öncelikle orijinal coinlerinizi yep yeni bir cüzdana aktarın. Private Keylerinizi mutlaka çevirim dışı olarak oluşturup saklayın. Bunu yaptıktan sonra, eski cüzdanınız boşalttıktan sonra, cüzdanınız ile bir ilişkiniz kalmadıktan sonra yeni fork coinlerinize erişmek için adım atabilirsiniz. Forukun kendi orijinal resmi sitesine gidin ve gerekli adımları oradan takip etmeye özen gösterin. Her fork’un da güvenilir olmayabileceğini de unutmayın. Dolandırıcılar sadece virüslü bir uygulamayı programınıza indirmeniz için bile fork oluşturmuş olabilirler sonuçta. Eğer fork coinine güveniyorsanız, core cüzdanı indirip privete keyinizi girebilirsiniz.

Hard Fork yapmak çok kolay bir işlemdir. Son zamanlarda da oldukça yaygınlaşmış ve artmıştır. Bunun sağlıklı bir durum olmadığının farkındayız. Biz farkındalığımızı artırtırdıkça dolandırıcılar da yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyorlar. Kendilerine itibar etmemiz için çeşitli hype kampanyaları bile düzenlemekten çekinmezler.

Pages:
Jump to: