Pages:
Author

Topic: Dizi İhracatı - page 2. (Read 219 times)

legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
August 14, 2023, 06:40:27 AM
Türk dizileri son zamanlarda birbirlerinin tamamen kopyası hep aynı hikaye senaryo burada kimsenin yerel dizileri izlemediğine eminim fakat dünyanın farklı bölgelerinde oldukça popüler haldeler. İzlediğim Latin Amerika vloglarında her zaman denk geliyorum Türk dizisi muhabbeti yapılıyor oradan bir kaç kelime öğrenmiş oluyorlar. Balkanlara gittiğim zaman onların çok büyük ilgi ve alakası olduğunu görmüştüm.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
August 14, 2023, 05:33:53 AM
Valla bugünün filmleri dizileri böyleyse, Cüneyt Arkın , kadir inanır göksel arsoy, Ediz Hun, Sadri alışık, Ayhan ışık, filiz akın Türkan Şoray Fatma girik Gülşen Bubikoğlu gibi devlerin yer aldığı 70ler 80 ler de aslında acayip pazarlanabilir ki o dönemdeki jönler simdikilerin çoğuna on Başar, keza aktrisler de öyle, birilerinin umarım aklına gelir de denenir yakın dönemde, onun dışında dünyada bizimkiler kadar uzun diziler az sanırım, yalan rüzgarı ve hayat ağacı vardı eskilerden hatırladığım, ha birde Dallas vardı efsaneydi resmen
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
August 14, 2023, 04:41:50 AM
Dürüst olmak gerekirse Türk dizileri birbirinin kopyası olmaya başladı. Sürekli aynı tipte konular işleniyor sadece mekanlar ve kişiler değişiyor. Şiddet içerikli diziler de hala yok olup gitmiyor. Buna rağmen mevcut Türk dizilerinin rağbet görmesi gerçekten çok ilginç. Sosyal medyada herkes dizilerin böyle olmasını eleştiriyor sözde ama reytingler yine az buz değil.

Yurtdışında da belli başlı diziler çok tutuluyor. Özellikle Türk dizi tarihinde efsaneleşmiş dizilerin ihracatı bir zamanlar inanılmaz bir seviyedeydi.
full member
Activity: 406
Merit: 188
August 14, 2023, 04:22:17 AM
Bu dizi ihracatının en çok sevdiğim yanı zaten hayvan gibi uzun ve çok sayıda dizilerimiz iç pazar için çekiliyorken dünyanın da izlemesiyle bonus olarak ihracattan güzel para gelmesi. Bizim milletin yaptığı tek şey zaten dizi izlemek. Bizim dizileri dünyanın da sevmesi çok güzel oldu. 90'larda 2000lerin başında bizde latin amerika dizileri izleniyordu, şimdi onların bizim dizilere bu kadar hasta olması çok iyi. Bana da dünyanın öbür ucunda taksiciye Türk olduğumu söyleyince 'ooo benim eşim her gün türk dizisi izliyor, arkadaşlarıyla da konuşuyorlar' demesi denk geldi. Dünyanın öbür ucunda oranın köylüsüydü gerçekten. Ayrıca balkanlarda gençlerin bile izlediğini biliyorum. Yıllar önce Belgrad'a gitmiştim, sokaklarda Halit Ergenç'in dizisinin reklamı vardı, hiç beklemiyordum adamın yüzlerce fotoğrafına denk gelmiştim.

Gelen turistler çok sayıda Türkçe kelime biliyor. Nasıl öğrendiklerini sorduğumda dizi isimlerini saymaya başlıyorlardı. Kendi dillerine çeviri yapılıyor ama yinede dilimizi öğrenmeleri için bir engel olmamış. Benim hiç izlemediğim dizileri sayabiliyorlar ve oyuncuların tamamına hakimler. Bizim oyuncuların yurtdışında bu kadar ilgi görmesine şaşırmıştım. 3 saat dizi mi olur diye eleştirdiğimiz dizilerin hayranları çok fazlaymış. Zamanında biz onların dizilerini izlerdik şimdi roller değişmiş.

Ülkeye bir katkısı varsa devam etsinler. Türkiye dediklerinde kafalarında oluşan yanlış algıyı kırmaya bir faydası olur umarım. Dizilerin konuları için bir şey diyemem ama şehir ve Türkiye tanıtımı açısından faydalı.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
August 14, 2023, 03:02:28 AM
Bu dizi ihracatının en çok sevdiğim yanı zaten hayvan gibi uzun ve çok sayıda dizilerimiz iç pazar için çekiliyorken dünyanın da izlemesiyle bonus olarak ihracattan güzel para gelmesi. Bizim milletin yaptığı tek şey zaten dizi izlemek. Bizim dizileri dünyanın da sevmesi çok güzel oldu. 90'larda 2000lerin başında bizde latin amerika dizileri izleniyordu, şimdi onların bizim dizilere bu kadar hasta olması çok iyi. Bana da dünyanın öbür ucunda taksiciye Türk olduğumu söyleyince 'ooo benim eşim her gün türk dizisi izliyor, arkadaşlarıyla da konuşuyorlar' demesi denk geldi. Dünyanın öbür ucunda oranın köylüsüydü gerçekten. Ayrıca balkanlarda gençlerin bile izlediğini biliyorum. Yıllar önce Belgrad'a gitmiştim, sokaklarda Halit Ergenç'in dizisinin reklamı vardı, hiç beklemiyordum adamın yüzlerce fotoğrafına denk gelmiştim.
hero member
Activity: 868
Merit: 878
August 13, 2023, 04:01:05 PM
Latin Amerika’da inanılmaz oranlar ve sayılar göze çarpıyor. Ekvator, Arjantin ve Brezilya bu konuda zirvede olan ülkeler gibi görünüyor. Türk dizileri son yıllarda muhteşem ilgi görüyor. Önceden sadece Arap yarımadası ve civarındaki ülkeler izlerken, şimdi Latin Amerika’ya kadar geldi başarı öykümüz. Latin Amerika’da Türk dizileri izlenmesi beni memnu etti. Dünyanın öte yanına Türkiye’yi tanıtıyor çünkü. Kültürel merak uyandırıyor. Listede en yukarıda olan Hercai dizisi yüzünden düşünsenize Latin Amerika’dan biri Türkiye’ye gelip geziyor. Muhteşem bir başarı. Bunu pazarlayanlar da muhteşem bir iş yapmışlar. Farklı bir kültüre bizim dizilerimizi satmayı ve başarılı olmayı başarmışlar.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
August 13, 2023, 03:40:08 PM
Parrot Analytics dizi ve film sektörü üzerine analiz yapan, veri tutan ve bu verileri de rapor şeklinde önemli kuruluşlar ile paylaşan bir şirket. Oyun ve dijital platformlar üzerinde de yapıyor ama ağırlık dizi ve film sektörü. Geçen haftalar da ülkemizde ki dizi ihracatı ile ilgili bir haber paylaştılar. "Habere göre; Dünya çapında popüler içeriğin kaynağı olarak yakından takip ettiğimiz bir pazar Türkiye oldu. Latin Amerika'da Türkçe içeriğe olan talepteki bölgesel artışı daha önce vurgulamıştık. Türk dizilerine dünya çapında talep son zamanlarda patlama yaşıyor."

The Guardian'da yayınlanan bir "Türk televizyonu dünyayı nasıl ele geçiriyor?" adlı yazıda da; "Türk dizileri; Orta Doğu, Asya ve Latin Amerika'yı kasıp kavuran uluslararası popülaritesi ile ABD TV'sine rakip oldu."

Dün dinlediğim Kenya'lı youtuber, Tanzanya gezisinde tüm televizyonlarda Türk dizileri gördüğünü, Kenya'da şu anda görmediğini ama yakın zamanda tüm Afrika pazarında Türk dizilerinin olacağını düşündüğünü söyledi. Takip ettiğim başka bir yabancı youtuber'da Meksika'ya George Clooney ve Halit Ergenç aynı anda inse herkes Halit Ergenç ile fotoğraf çekinmeye çalışır demişti. Ben de İspanya'ya gittiğim de Türk olduğumu anlayan bir çok kişi bana Türk dizilerini sormuştu. Bulgaristan'da ise kaldığım otelde sabah kahvaltıya her indiğim de televizyonlarında bizim dizilerden bir tanesinin tekrarı oluyordu.

Netflix Türkiye'nin Hakan Muhafız gibi bizim beğenmediğimiz, aslında ülkemizde oran olarak çok izlenmeyen bir dizinin 4 sezon çekilmesinin sebebi dizinin orta doğu ve Latin Amerika'da çok izlenmesiydi. Hatta Netflix Türkiye'nin proje seçerken orta doğu ve Latin ülkelerinde izlenip izlenmeyeceğine göre proje seçtiği sektörde iş yapan herkesin konuştuğu bir şey.

Amerika, Güney Kore ile beraber en fazla dizi ihracatı yapan ülkelerden biriyiz. Ortalama 2023 yılı dizi ihracatından beklenen gelir 150 milyon dolar ile 500 milyon dolar arasında. Kültürünü, tarihini en iyi şekilde pazarlama ve aynı zamanda ekonomin için bulunmaz nitelikte bir yol.

Kaynak: https://www.parrotanalytics.com/insights/demand-for-turkish-content-is-booming-in-latin-america/

Kaynak: https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2019/sep/13/turkish-tv-magnificent-century-dizi-taking-over-world
Pages:
Jump to: