Pages:
Author

Topic: Doların TL'ye göre yükselmesiyle BTC nin düşmesi arasında bir alaka var mı - page 2. (Read 404 times)

sr. member
Activity: 672
Merit: 254
Hiçbir alakası yok. Türkiye'de ne bitcoin ne de doları etkileyecek güçte bir ekonomi bulunmuyor. Tamamen tesadüfen dolar yükseldiği zaman bitcoin fiyatı düşüyor. Bunun sonucunda da bitcoin düştüğü halde dolar yüksek kurdan hesapladığı için aynı Türk lirası değerinden bitcoin alıyoruz.
jr. member
Activity: 56
Merit: 1
Doğrudan olmasa da dolaylı yoldan etkiliyordur illaki ama bu durumun çok ciddi etkileyeceğini düşünmüyorum.
member
Activity: 196
Merit: 10
Bir alakası olduğunu düşünmüyorum. TL nin dünya ekonomisindeki hiçbir şeye etkisi olacağını düşünmüyorum daha doğrusu. Sürekli değer kaybeden bir para biriminin btc ye bir etkisi olması imkansız bence.
newbie
Activity: 41
Merit: 0
Doların TL'ye göre yükselmesiyle BTC nin düşmesi kesinlikle alakası olduğunu düşünmüyorum. Türkiye'nin hacmi ve kapasitesinin buna etki sağlayacağını düşünmüyorum.
member
Activity: 406
Merit: 12
Bilgili arkadaşlar FED ve diğer nedenlerini gayet açıkça anlatmışlar. Türk Lirası ile BTC arasında uzaktan yakından ilgi olmayacağı malum. Belki şöyle bir ilgi olabilir. İkisi de son aylarda zor zamanlar yaşıyor. Bitcoin elbet yükselir ama Türk lirası dolar karşısında nasıl değer kazanır, o büyük bir soru işareti.
member
Activity: 294
Merit: 10
World’s First Decentralized ICO Platform
Uzmanların genel görüşü sadece Türk Lirası için değil tüm fiat paralar ile BTC fiyatı arasında korelasyon bulmanın çok zor olduğu şeklinde. Tabii tüm finans sistemini bir havuza benzetirsek ister istemez birbirlerine karşı bir etkileşimde bulunabilirler ama birinin fiyat hareketinden diğerinin de yükselişe veya düşüşe geçeceği tahminini yapmak mümkün değil.
newbie
Activity: 84
bence herhangi bir alakası yok. dış mihraklar mevzuları yapmaları sevenler tarafından bi bağlantı kurulabilir Cheesy
full member
Activity: 980
Merit: 207
ben aralarında bir kolerasyon göremiyorum hocam, yani bir bağ göremiyorum hiç
full member
Activity: 434
Merit: 111
Hydax Global Bounty Program
Hayır hocami, çünkü TL hacmi o kadar da büyük değil, yani asıl fiyatlanana dolar değil TL, doların  diğer güçlü para birimlerine göre fiyatlanması bu kadar sert değil
newbie
Activity: 112
arkadaşlar TL nin yükselmesiyle BTC düşüşü arasında nasıl bir bağlantı kurdunuz anlamıyorum BTC tamamen bağımsız hiç bir merkeziyetçiliği olmayan bir borsanın TL ile alaksı nasıl kurabildiniz  helal. BTC nin düşmesi neden bu kada büyük olay oldu yine anlamıyorum EUR USD para birimine bakın geçmiş senelerde nasıl bir anda sürekli inmiş veya çıkmış göreceksiniz doğanın kanunu bu borsa dediğin iner çıkar sürekli çıkan bişey gördünüzmü hiç ondan dolayı BTC NİN düşüşü çok ama çok normalll
newbie
Activity: 98
Evet var, dolar TL karşısında değer kazandığında BTC karşısında da değer kazanır. BTC değeri A dolar iken dolar yükseldiğinde B fiyat olur ve B
jr. member
Activity: 238
Merit: 3
Bambaşka kulvarlar hocam bence kripto paralar ile doların hiçbir bağlantısı yok . Şuan btc hareketlerinin tek sebebi vadeli işlemlerde açılan short ve longlar
member
Activity: 322
Merit: 11
türkiyenin kripto paralar piyasasında önemli bir yüzdesi kesinlikle yoktur. ayrıca dolar tl ye göre yükselmedi tl nerdeyse tüm dövizlere göre değer kaybetti. bunun nedeni ise üretmeden tüketen ve sıcak paraya muhtaç ekonomik düzenimiz.

Bu medya işte yıllardır kafamıza işliyor. Sadece doların yükseldiğini gösteriyorlar ve insanlarda dolar yükseliyor algısı oluşturuyorlar.
Doğrusu TL değer kaybediyor TL eriyor.
newbie
Activity: 97
Btc global bir değer tl ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum
newbie
Activity: 168
USD/TRY kurunun bitcoin fiyatında düşüş, yükseliş alakası var mı soru bu?
Bitcoinin türk lirası türünden fiyatına etkisi var yalnızca. dolar bugün 4 lirayı görse ve bitcoin aşağı yukarı sabit kalsa Türk Lirası değeri düşecektir. Ama direkt bitcoin dolar kuruna etkisi yok. elma ile armut bunlar.
full member
Activity: 1358
Merit: 193
türkiyenin kripto paralar piyasasında önemli bir yüzdesi kesinlikle yoktur. ayrıca dolar tl ye göre yükselmedi tl nerdeyse tüm dövizlere göre değer kaybetti. bunun nedeni ise üretmeden tüketen ve sıcak paraya muhtaç ekonomik düzenimiz.
jr. member
Activity: 182
dolar tl kıyaslamasını kenara bırakalım bunun btc ye etkisi yok. ama şuna bakabiliriz. abd faiz artırdığında doları ülkesine çağırır. kripto borsasındaki bazı balinalar bir kısım yatırımlarını buraya aktarabilir. bu btc ye olumsuz etki olarak yansıyabilir. ama gördüğüm kadarıyla çok minimal kalıyor.
newbie
sanmıyorum öyle bir şey olamaz.
member
Activity: 322
Merit: 11
Arkadaşlar son amerika çin anlaşmasıyla yatırımcılar devlet borsalarına giriş yaptı, dolayısıyla Türk borsaları için de geçerli sanırım bu. Size saçma gelebilir ama sonuçta dolar Türk lirası karşısında Mayıs ayı başından beri %20 artış yaptı, o süreden beridir de BTC düşüşe geçti. Kriptodan devlet borsalarına, dolara vs. geçişlerden dolayı bu düşüş yaşanıyor olabilir mi yoksa sizce rastlantı mı ?

baştan hata var. dolar evet değerlendi ama öyle aman aman değil.
1 nisan'da 1€=1.22$  1$=4.1₺
1 mayıs'da 1€=1.19$
1 haziran'da 1€=1.17$
1 Temmuz'da 1€=1.17$   1$=4.6₺

Nisandan beridir dolar euro karşısında %4 değer kazanmış. bu doların kazandığı değer.  dolar tl karşısında %12 değer kazanmadı. tl eridi. diğer para birimlerine karşı bakarsak da durum değişmiyor. (doların bir ara yaptığı 5'i es geçiyorum sadece ay başlarını hesaba kattım)

abd parayı toplamaya çalışıyor faiz arttırımları da bunun göstergesi zaten. para dolara geçiyor olabilir. ha bunlar olmasaydı %12 değer kaybetmeyecekti %10 değer kaybedecekti. Her türlü kaybedecekti.
Kısaca btc dolar arasında bir etkileşim olabilir ama tl buna varıncaya kadar daha onlarca şeyden etkileniyor.
jr. member
Yok kardeşim çoook çooook büyük bir dolaylı yoldan var oda zaten bütün dünya paralarının birbirine azımsanacak bir etkisi vardır.
Pages:
Jump to: