Pages:
Author

Topic: Donald Trump - Recep Tayyip Erdoğan'a yazmış olduğu mektup - page 2. (Read 263 times)

sr. member
Activity: 448
Merit: 250
Gerçekten resmi ve koskoca başkanlar arasında olan mektuplarda böyle bir üslup kullanılabilir mi? Böyle olmaz dm atsaydın amk. Bu nasıl saygısız bir konuşma tarzı. Ne zamandan beri amerika ara bulucu rolü oynamaya başladı. Bu trump 1 hafta içinde bu kadar nasıl dönebilir
legendary
Activity: 2086
Merit: 1631
Çok acayip bir mektup, Trump'ın takındığı ton aslında Türkiye'yle istişare falan yapmak istemediğini, aksine Türkiye Cumhuriyeti'ne yüksek
perdeden salladığı tehditler üzerinden dünyaya bir kez daha büyük Amerika mesajı vermek istediğini gösteriyor. Buna uluslararası ilişkilerde
"flexing your muscles" (kas gösterme) deniyor, ve bu tarz kibirli tutumlar yüzünden ABD aslında dünyanın büyük nefretini kazanmış durumda...

Çıkarları ne olursa olsun, kendine öz saygısı olan hiçbir medeniyetin böyle adi bir mektuba olumlu yanıt vermesi düşünülemez.
hero member
Activity: 1904
Merit: 795
Tam olarak doğru yer neresi bilemedim. buraya açmak daha uygun sanırım.

Mektup :

Çevirisi ; “Sayın Başkan,

İyi bir anlaşmaya varalım! Binlerce insanın katledilmesinden sorumlu olmak istemezsiniz ve ben de Türk ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemem – ki bunu yaparım. Rahip Brunson sırasında size zaten bunun küçük bir örneğini gösterdim.

Bazı sorunlarınızı çözmek için çok çalıştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratmayın. İyi bir anlaşma yapabilirsiniz. [SDG Genel Komutanı] General Mazlum sizinle müzakere etmeye istekli ve geçmişte asla vermeyecekleri tavizleri vermeye de istekli. Onun bana yazdığı, benim yeni aldığım mektubun bir kopyasını size gönderiyorum.

Bu işi doğru ve insancıl bir şekilde hallederseniz, tarih sizi iyi hatırlayacaktır. İyi şeyler yaşanmazsa, tarih sizi sonsuza dek bir şeytan olarak hatırlar. Sert adam olma! Aptallık etme!

Seni daha sonra arayacağım…”

Çeviri kaynağı ve haber içeriği ; https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/17/trumpin-erdogana-harekat-oncesi-yazdigi-mektup-sizdirildi/

WhiteHouse doğrulaması : https://twitter.com/trish_regan/status/1184559361638748161

Çeviride kusur var mı bilmiyorum ama Amerika birleşik devletleri başkanının bir diğer ülkenin başkanına yazdığı mektup. Mektubun içerisinde yer alan enteresan yerler var ve gerçekten düşündürücü. Bildiğin mahalle ağzı ile mektup yazılmış Smiley acaba normalde bu şekilde mi iletişim kuruyor Trump valla şaşırtıcı.

Pages:
Jump to: