Pages:
Author

Topic: Doğru Sandığımız Yanlışlar - page 2. (Read 202 times)

full member
Activity: 182
Merit: 140
August 13, 2021, 06:33:41 AM
Ben küçükken Diyanet işler başkanlığına Dinayet derdim. Sonuçta Din-Ayet meğerse yanlış biliyormuşum 😂

Su Dağlarda deniz kenarından daha çabuk kaynar onu öğrendim.

Matematikte bölme işleminde kalan bölenden küçük olacak diyorlardı, liseye geçtim kalan negatif bile olabilirmiş onu öğrendim.

Bal arısı bizi sokarsa ölür biliyordum. Kıçını kurtarırsa Ölmeye biliyormuş

Dinazorlar hiç yaşamamış ama Dinozorlar yaşamış 😂 (Anlayana)

hero member
Activity: 1260
Merit: 957
August 13, 2021, 06:16:12 AM
Ben de bunlara bir tane ekleyeyim:

Eskiden, telefonun şarjı bitmeden şarj edilmemesi gerektiği ve bunun bataryaya zarar vereceği söylenirdi. Ben de buna inanarak telefon şarj uyarısı verene kadar şarjını kullanırdım. Fakat daha sonra öğrendiğim bir kaynağa göre böyle bir şey söz konusu değil. Günümüzdeki çoğu telefonda bulunan Lithium-ion piller için böyle bir şey söz konusu değil. Eski tür piller ile aynı hammaddeyi içermedikleri için istediğimiz zaman şarja takmak bataryaya zarar vermez.

Her kaynak farklı bir şey söylediği için bunu da sorguluyorum tabi.  Grin  Ancak çoğu zaman pil seviyesi %50lerdeyken şarja takıyorum. Hala da telefonumun pili gayet güçlü açıkçası.

Valla hocam bende sizin gibi o bilgiyi gördüm lakin zırt pırt takmaktansa şarjın %15-20 arasında olduğunda şarja takıp bitene kadar ellememenin en sağlıklı sonuç olduğunu gördüm. Ben her fırsatta şarjımı dolu tutmaya çalışırken, kız arkadaşım öyle her defasında şarja takmayıp dediğim gibi bitmeye yakın takıyordu bir ara bunun telefonunun imeisi klonlandı açılana kadar kendi telefonumu ona vermiştim yola gidecekti bende onun telefonunu almıştım açılınca kullanırım diye. Onun telefonunun bataryasının mAh 3000 ken benim ki 4000 di ve benim telefondan daha eski bir telefondu onunki bunlara rağmen benim telefondan daha uzun süre gidiyordu şarjı.
sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
August 13, 2021, 06:11:44 AM
Ben de bunlara bir tane ekleyeyim:

Eskiden, telefonun şarjı bitmeden şarj edilmemesi gerektiği ve bunun bataryaya zarar vereceği söylenirdi. Ben de buna inanarak telefon şarj uyarısı verene kadar şarjını kullanırdım. Fakat daha sonra öğrendiğim bir kaynağa göre böyle bir şey söz konusu değil. Günümüzdeki çoğu telefonda bulunan Lithium-ion piller için böyle bir şey söz konusu değil. Eski tür piller ile aynı hammaddeyi içermedikleri için istediğimiz zaman şarja takmak bataryaya zarar vermez.

Her kaynak farklı bir şey söylediği için bunu da sorguluyorum tabi.  Grin  Ancak çoğu zaman pil seviyesi %50lerdeyken şarja takıyorum. Hala da telefonumun pili gayet güçlü açıkçası.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
August 13, 2021, 06:02:21 AM
Çin seddi uzaydan görülür diye söylediklerinde vay amuğaaa demiştim çocukluk aklımda lan nası görülüyordur ki acaba falan diye düşünürdüm sonra öğrendim ki uzaydan gözükmüyormuş Cheesy

Sonra Temel reis izleyip her ne kadar sevmesemde güçlenecem diye ıspanağı zorlan yerdim ve hatta ıspanağın demir yönünden çok zengin olduğu görüşü mevcut lakin bir virgül sağa yanlış atılmasından dolayı olduğundan 10 kat daha fazla demir içerdiği sanılmaktaymış.

hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
August 13, 2021, 04:55:31 AM
1- Balıkların Hafızası 3 Saniyedir inanışı - Zayıf hafızalı olan insanlara "balık hafızalı" deriz, sonrada çocuklara zeka gelişimi için balık yağı veririz 😊
Doğrusu: Balıkların da, diğer tüm hayvanlar gibi kendilerine yetecek kadar uzun bir hafıza kapasiteleri vardır ve bu kapasite, hiçbir türde saniyelerle ölçülemez. Balıkların, aylardan yıllara kadar sürebilen hafızaları bulunmaktadır.

2- Kelebeklerin Ömrü 1 Gündür inanışı:
Doğrusu: Dünya üzerinde bugüne kadar normal ömrü 1 gün olan tek bir kelebek türü bile tespit edilememiştir. Yetişkin kelebeklerin ömrü, türüne bağlı olmak üzere 1 hafta ile 1 yıl arasında değişebilir. Üstelik bu süreye yaşam döngüsündeki "yumurta", "tırtıl" ve "koza" dönemleri dahil değildir. Eğer bu dönemler de dahil edilirse, çoğu kelebeğin ömrü 1 seneyi bulabilir.

3- Devekuşları korktukları zaman kafalarını toprağa gömerler inanışı:
Doğrusu: Aile kurma zamanı geldiğinde, devekuşları 1.5-2 metre genişliğinde ve 0.5-1 metre derinliğinde büyük çukur kazarlar. Devekuşları yumurtalarını güvenli bir şekilde bu çukurlarda saklar, sonra anne ve baba sırasıyla yavruları yumurtadan çıkmaya hazır hale gelene kadar toprağın üzerinde oturur ve kafasıyla kumu eşeler ve yumurtalarına bakar.

Bir çok deyimde kullandığımız doğru sandığımız ama yanlış olan bilgiler sizinde bildikleriniz varsa ilave edebilirsiniz.
Pages:
Jump to: