Pages:
Author

Topic: Double Spend ( Çifte Harcama) Nedir? - page 2. (Read 3965 times)

legendary
Activity: 1274
Merit: 1000
★ BitClave ICO: 15/09/17 ★
August 05, 2015, 03:12:45 PM
Bitcoin işlemleri bir bloğa dahil edilene kadar "onaylanmamış" (unconfirmed) statüsündedir.
Aynı girdinin harcandığı 2 farklı onaylanmamış işleme "çifte harcama" denir.

Örnek; A adresimde 10 BTC olsun. Bu BTC'yi ben hem B'ye hem de C'ye gönderebilirim.
A -> B 10 BTC gönderimi yaparken 0.0001 BTC madenci ücreti öderim. (onay istemeyen bir işlem olsun bu, karşılığında ürünü almış olurum vs)
A -> C 10 BTC gönderimi yaparken 0.001 BTC madenci ücreti öderim. (bu işlemde de C adresi yine benim kontrolümdeki bir adrestir.)

Bu her 2 işlem de "mempool" (hafıza havuzu, memory pool)'da yani "madencilerin gelecek bloğa dahil edeceği işlem havuzunda" bulunur. Bu işlemlerden herhangi biri bir bloğa dahil olacaktır. Eğer A->B işlemi dahil olursa karşıdaki kişiyi dolandıramamış olurum. Ancak kendime ödeme gönderirken 10 kat fazla madenci ücreti ödediğim için A-> C işlemi daha yüksek öncelikli olacağından bu işlemin onaylanması daha garanti gibidir. Bu yüzden "elden yapılan işlemlerde" en az 1 onay beklenmesi gerekir.

Bu 2 işlemden biri bir bloğa dahil edildiğinde (yani ilk konfirmasyonunu aldığında) diğer işlem (yani double spend) mempool'lardan atılır (blok zincirleri üzerinde görüntülenmeyebilir).

Böyle bir çift harcama işini yapmamanızı tavsiye ederim. Örneğin kumar siteleri gönderir göndermez bitcoini hesabınıza yansıtır, peki sonra? kuponlarınız tutsa, 2-3 kat fazla para kazansanız bile size ödeme yapmazlar, hesabını kapatılır. Aynı şey diğer online işlemlerde de geçerlidir. Hesaplarınız kapatılır, dolandırıcı damgası yersiniz.

Uyarım "elden" yapılan işlemler içindi.
hero member
Activity: 714
Merit: 500
Alenktrik Teknikeri
August 05, 2015, 02:40:30 PM
Merhabalar;

@cakir adlı üyenin dediğine göre karşılıklı elden alım satım yaparken gönderilen btc 'nin 1 teyid almasına dikkat edin diyor. teyid almadan çifte harcama diye birşey varmış? o tam olarak ne oluyor.

https://bitcointalksearch.org/topic/m.12042493

bana 10 yaşında olan çocuğun anlayacağı şekilde anlatabilirseniz, ct 'den dolandırılan ben bu oyunlara karşı hazırlıklı olmalıyım.

saygılar.
Pages:
Jump to: