Pages:
Author

Topic: Dünya gıda fiyatları son iki yılın en düşük seviyesine indi. - page 2. (Read 177 times)

legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
Bizim ülke pahalılıkta zirvede oynuyordur, dünyada düşebilir ama b izim ülkede düşmesinin şuanlık bir olanağı olduğunu düşünmüyorum çünkü her şeyde olduğu gibi burada da döviz konuşuyor, yani tarımsal ilaçlar olsun, yakıtlar olsun dövizden etkilendiği için maliyetler artıyor ve fiyatlar hep yukarıda kalıyor maalesef.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Kendi kendimize yetebilecek bir coğrafya da yaşarken açlık sınırında yaşıyoruz. Son 2 senenin en düşük seviyesinde olduğumuzu anlarım iki sene öncesinde Ukrayna-Rusya savaşı çıktı öncesinde salgın vardı. Özgür Demirtaş son 25 yıl demiş bunu nereden çıkarmış merak ettim aynı dünyada yaşamıyoruz dediğiniz gibi herhalde bu insanlarla açlık sınırını da geçtik yani neredeyse.

Özgür hocanin tweetinde herhangi bir kaynak yoktu, biraz araştırdım öyle geriye dönük 25 yıllık veri bulamadim bende ama adam mutlaka bu konuda geniş bir veriye sahiptir. Öte yandan şu anda etin kilosunun ne kadar olduğu malum, tarımsal ürünler de üç aşağı beş yukarı fiyatlar belli, bizim herkesten ucuz yememiz lazım bunları ama maalesef durum tam tersi.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
Kendi kendimize yetebilecek bir coğrafya da yaşarken açlık sınırında yaşıyoruz. Son 2 senenin en düşük seviyesinde olduğumuzu anlarım iki sene öncesinde Ukrayna-Rusya savaşı çıktı öncesinde salgın vardı. Özgür Demirtaş son 25 yıl demiş bunu nereden çıkarmış merak ettim aynı dünyada yaşamıyoruz dediğiniz gibi herhalde bu insanlarla açlık sınırını da geçtik yani neredeyse.
sr. member
Market fiyatlarına bakınca da dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olduk. Sadece bizim gelir seviyemiz göz önüne alındığında değil, dolar bazlı da inanılmaz pahalı. Et, süt, peynir, çikolata, içecekler hepsi dolara çevirince de avrupanın bir çok ülkesinden daha pahalı. Doları bu seviyede tuttukları sürece turizmin de ayakta kalma şansı yok.

Tarım için dünyanın en verimli toprakları bizde, hayvancılık için de bütün koşullar lehimize, ama netice itibariyle tarım ve hayvancılığın maliyeti yüksek, dolayısıyla ürün de pahalı. Bir Allah'ın kulu da çıkıp demiyor ki önümüzdeki 10 yıl tarımda su hedefimiz var, hayvancılık için şu planımız var, bu alanlar ithalata ihtiyaç duymamamiz gereken alanlar ama ot bile ithal edildi bu ülkede, daha ötesi de yok zaten, yağ veya sığır ithali konularına hiç girmesek  de olur.
sr. member
Activity: 980
Merit: 275
Market fiyatlarına bakınca da dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olduk. Sadece bizim gelir seviyemiz göz önüne alındığında değil, dolar bazlı da inanılmaz pahalı. Et, süt, peynir, çikolata, içecekler hepsi dolara çevirince de avrupanın bir çok ülkesinden daha pahalı. Doları bu seviyede tuttukları sürece turizmin de ayakta kalma şansı yok.
sr. member
Az önce denk geldiğim bir habere göre, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen, tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi nisan ayındaki revize edilmiş 127,7 seviyesinden mayıs aynda 124,3'e düşmüş, akabinde profesör özgür Demirtaş in bir tweetine denk geldim, ona göre de son 25 yılın en düşük seviyesindeymis, hal böyle olunca insanın aklına gelen soru hepinizin malumu, biz bu dünyada yaşanıyor muyuz?

https://www.ntv.com.tr/ntvpara/kuresel-gida-fiyatlari-iki-yilin-en-dusugunde,iOFQR-JQo0CivQyRUznicg
https://twitter.com/ProfDemirtas/status/1664605792220086275?t=z23a7eSExhcpqqabbiEfcQ&s=19
Pages:
Jump to: