Pages:
Author

Topic: Düşük bütçeyle yurtdışı seyahat etmek - page 2. (Read 356 times)

jr. member
Activity: 532
Merit: 6
November 04, 2018, 07:34:37 AM
rota belirlemek ilk aşama, sağlıklı bir şekilde rota belirlemek lazım,  tarih çok önemli. yılbaşında avrupa seyahati evet pahalıdır ama yılbaşı öncesi veya sonrası epey ucuz olabiliyor.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
November 04, 2018, 03:16:43 AM
Şuant 3. Havalimanı açılış nedeniyle biletler uygun tam gezme zamanı Smiley

Fiyatlar yine de düşük değil, göstermelik 3-5 bilet koyup indirim yaptık diye geziniyorlar. Yurtdışında ise adamlar sadece birkaç dolara bir yerden bir yere gidebilecek uçaklara binebiliyorlar. Yunanistandan hollandaya 1 euroya bilet satıldığını bile hatırıyorum Cheesy
newbie
Activity: 84
Merit: 0
November 04, 2018, 02:49:18 AM
Şuant 3. Havalimanı açılış nedeniyle biletler uygun tam gezme zamanı Smiley
member
Activity: 490
Merit: 10
November 03, 2018, 11:45:16 PM
Bazı yerlerde yaşamsal masraf olarak belirttiğimiz gıdaların biraz pahalı olduğunu duymuştum önceden piyasa araştırması yapıp gitmek gerek gıda pahalıysa diğer ülkeden alıp gitmek faydalı olabilir.
sr. member
Activity: 616
Merit: 342
November 01, 2018, 12:14:38 PM
ryan air'i ilk defa duymuştum. Sitesine baktım da Türkiye'den sadece Dalaman'a iniş kalkış yapıyormuş. Türkiye dışında baya kullanışlı ama.

2 veya 3 kişi gidiyorsanız Airbnb'yi öneririm. otele kim geldi kim gitti kaç kişi kaldınız siz gibi aksiyonlara girmeden doğrudan ev kiralanıp rahat rahat kalınabilir. Aynı zamanda yemekleri de rahatlıkla evde yapabilirsiniz.

Gideceğiniz ülkenin metro ve otobüs hattının haritalarını kesinlikle telefonunuza yükleyin. Olabildiğince onları kullanırsınız. Sıkıntıda kaldıkça uber'den destek alırsınız.
jr. member
Activity: 56
Merit: 5
November 01, 2018, 11:13:06 AM
Öncellikle paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ederim.Seyahet ederken tren ve otobüs kullanıyorum , bu daha ucuz oluyor.Aynı zamanda booking.com adresinden gideceğiniz ülkenin hotel'lerini daha ucuza rezervasyon yapmanız da mümkün.Hotelleri seçerken onlar hakkında yorumları dikkatli okuyun , bu sayede siz hotelin iyi ve kötü yanlarını öğrene bileceksiniz.
jr. member
Activity: 532
Merit: 6
November 01, 2018, 06:33:40 AM
Merhabalar, düşük bütçeniz olmasına rağmen avrupa ve diğer ülkeleri gezmek istiyorsanız , neler yapmanız gerektiğini  paylaşmak istedim. sizde fikirlerinizi belirtebilirsiniz.
masraflarımız üç kalem
uçak-tren-otobüs yani seyahat masrafları
hostel-otel- kamping konaklama masrafları
yemek-içmek gibi yaşamsal ihtiyaçlar
tabi ki alışveriş size bağlı ancak onu şimdilik katmıyorum.
Öncelikle mümkün mertebe herkesin tatil yapmadığı zamanlarda seyahat etmeye özen gösterin, zor ama mümkün, en mükemmel zamanlar bayram sonralarıdır. tabi yurtdışına gittiğinizde hristiyan bayramlarını da takip etmelisiniz ki beklenmedik kalabalıklarla karşılaşmayın.
bu bakımdan gideceğiniz ülke için " public holidays in xxx in 2019 " vs diye aratırsanız iyi olur, yoksa o ülkenin ulusal dini tatiline denk gelirseniz çoğu yer kapalıdır ve  büyük sıkıntı yaşarsınız.
örnek verelim mesela iran'a gideceksiniz, adamların matem orucu tuttuğu döneme giderseniz büyük sıkıntı yaşarsınız, çoğu yer kapalı olur. veya yunanistan'a gideceksiniz ama öncesinde ülkede grev var, ulaşım iptal. o yüzden mutlaka gideceğiniz ülkenin gündemine de bir göz atın derim. yunanistan'da ayda dört beş gün grev oluyordu önceden, ulaşım duruyordu mesela.
uçak biletlerinizi alırken eğer birden fazla rota gezecekseniz mutlaka önceden planlamasını yapmalısınız. bunun için avrupada  ryan air denen low cost firma harika yalnız her şehre uçuşu yok elbette.  ryan air gibi low cost uçuşları yakalarsanız 1 bilet fiyatına 3-4 bilet bile alabilirsiniz.  ben yunanistandan ispanyaya 20 euroya uçmuştum mesela.
bunun  dışında tren bileti ülkeden ülkeye cidden farkeder. mesela fransa, isviçre, avusturya gibi ülkelerde nerdeyse uçak bileti fiyatına denk tren biletleri. otobüs seçeneği ise memleketimiz kadar yaygın değil.
konaklama mevzusuna gelirsek, tamamen bedavaya getirmek isterseniz couchsurfing sitesine mutlaka göz atın,  ama biraz para veririm diyorsanız hostelworld benzeri hostel bulacağınız websiteleri mevcut, ama oteller epey pahalı kaçabilir.
yemek içmek olayı, ülkeden ülkeye değişkenlik gösterse de,  carrefour benzeri markalar çoğu ülkede mevcut. çok bütçeniz yoksa muz, ananas, meyveli yoğurt güzel seçenekler. ancak mutlaka gittiğiniz ülkenin fiyatlarına göz atın derim.
Pages:
Jump to: