Pages:
Author

Topic: Düğün yapmak için gerekli para miktarı (bekarlar toplansın) - page 3. (Read 446 times)

hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Borçları ödemede zorlanan çiftlerde şiddetli geçimsizlik baş gösteriyor sonra 1 yılında bir çoğu boşanıyor. Borç yükünden ezilen sadece borcu nasıl ödeyeceğini düşünüp psikolojisi bozuluyor maalesef. Bu zamanda evlenecek kişiyi bulmak zor evlenmek dahada zor. Allah kolaylık versin şimdiden bu yolda olanlara.
full member
Activity: 1400
Merit: 161
Bir arkadaşımla konuşurken, neden evlenmedin yaşın geldi diyorum çocuk para yok en az 100 bin lira lazım diyor, bir şekilde halledersin diyorum 100 binim olsa araba alırım diyor Smiley işin maddi boyutu büyük külfet bir de kız tarafı adetimizde yok dedi mi her şey erkeğe kalıyor, o durum daha kötü

Kız tarafı adetimizde yok derse o zaman evlilik de gereksiz oluyor.Evleneceğiniz kişi sizinle benzer maddi imkanlara sahipse her şeyi ortak olarak karşılamak en doğrusu.Bu konudaki gelenekleri hiçbir zaman anlayamadım.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
Bir arkadaşımla konuşurken, neden evlenmedin yaşın geldi diyorum çocuk para yok en az 100 bin lira lazım diyor, bir şekilde halledersin diyorum 100 binim olsa araba alırım diyor Smiley işin maddi boyutu büyük külfet bir de kız tarafı adetimizde yok dedi mi her şey erkeğe kalıyor, o durum daha kötü
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
ülkenin ekonomik problem gerçeğini bir kenara bırakırsak; adet ve törelerimize elbette sahip çıkmalıyız ama bazı değerlerimize sahip çıkmak ile görgüsüzlüğü birbirine karıştırmamalıyız diye düşünüyorum. ayrıca bir düğünün/evliliğin/birlikteliğin limitlerini büyük ölçüde kız tarafının istekleri belirliyor (muhakkak istisnaları bolca vardır, bana denk gelmemiştir, zaten zar atsam yedi gelir çünkü kabahatin çoğu bende).
sr. member
Activity: 1610
Merit: 304
kycfree
Bana düğün yapmak çok saçma geliyor boş yere masraf ediyorsun.Karşımdaki kişi bu konuda benimle paralel düşünen biri olursa düğün yapmam o parayla yurtdışında eşimle birlikte bir balayı yaparım daha keyifli olur.
member
Activity: 210
Merit: 30
Hayır, bugün sen borca girsen evlenince acısını beraber yaşayacaksınız. Bunu düşün(e)meyenle birde evlenmeden boşanmayı düşünüp sözleşme isteyenle araya mesafe koymakta fayda vardır.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
~200.000 lira minimum.

Not: Sizden yapamayacağınız şeyleri talep eden ve bunu zorunlu kılan vasat, ne bir beyefendidir ne de hanımefendi.
legendary
Activity: 1554
Merit: 1334
"Ben 100.000 tl'lik altın isterim, yoksa evlenmem" diyen kızla evlenmeyi düşünüyorsanız arkanıza bakmadan KAÇIN! Böyle birisiyle hayat kurulmaz, yuva kurulmaz, hayat geçmez. Maddi beklentisi yüksek olan, önünüzdeki 10 yılı düğün borcuyla geçireceğini bile bile bunları isteyen birisiyle hayat birleştirilmez.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
Evde tek bekar kaldık herkesde bana bakıyor hadi evlen artık sende diyerek : Ha ben şuan ki kız arkadaşıma defalarca demişimdir hala da derim benden değil 5'i biryerde 10u 15 i bir yerde iste ama düğün isteme. Birileri evliliğimize şahit olacak 3-5 çeyrek getirecek diye onca para buhar olacağına biz yiyelim diyorum oda aynı düşünceleri paylaşıyor benimle allaha şükür. Şuan gerçekten de düğün yaparak  evlenmek çok büyük başarı. Yarışmacı arkadaşlara başarılar; gazilere ise acil şifalar diliyorum  Cheesy
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
2009 temmuz ayında evlendim. O zaman da yine böyle ufak çaplı kriz vardı ve nakit alimda ciddi indirim yapıyorlardı. Beyaz eşyayı 4500TL ye hallettik. 9400 TL de mobilya
6500 TL'lik takı vs.
Şimdi bir çamaşır makinesi 4-5 bin TL arasında geziyor.
Yeni evleneceklerin Allah yardımcısı olsun. Anne baba arkada destek olmazsa yandı gülüm keten helva.😀
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
100.000 TL altın takı mı o parayı sırf altın takısı için isteyen biriyle konuşup miktarı düşünemiyorsan uzun süreli bir ilişki düşünmeyin hocam durumunuz yoksa 10-15 bin hatta 20 binlik altın yeter de artar bile çünkü evleniyorsunuz yuva iki kişilik borç ta 2 kişiyi ilgilendiriyor her şeyi en tepeden hesaplamışsınız

Beyaz eşya gidip mieser mi ne alırsanız tabi 50 bine alırsınız yoksa orta halli buzdolabı çamaşır ve bulaşık makinesini toplam 12-13 bin liraya alırsınız mobilyaya gelirsek daha bugün gördüm istikbalda yatak odası + koltuk takımı yatakla baza hediyeli olarak 19 bin liraya set satıyorlar

Düğün giderleri 70.000 TL ? Hocam siz bu düşünceyle giderseniz çok kaybedersiniz 1 hafta balayı yurtdışı yaparsanız 15 bin 20 bin gitsin en kral düğün salonunu şu pandemi döneminde 15 bine tutarsınız

Gelinlik damatlık dediğin maksimum 15 tabi bunun içine bindallı falan da dahil

Eğer harcamak isterseniz sizin limitlerden daha pahalıya da düğün yapılır ama ortalama bir insan için bu kadar para bile gitmez hadi altına 100.000 verdiniz o para düğünden sonra yine size kalıyor masraf saymayın

Geri kalanlar içinse

15 beyaz eşya de
25 mobilya seti de
15 düğün giderleri
15 balayı (ortalama üstü bu yurtiçi olursa 10 a düşer hatta 7-8)
15 gelinlik damatlık vs

Size maliyet 85 bin olur siz yine de 290 binlik yapabilirsiniz tercih meselesi Grin
full member
Activity: 588
Merit: 125
@jopen hocamın yazdıkları altına imzamı atarım. Cidden neden her şeyin en lüksü en iyisini alıyorlar ki. Ya bırakın bir şeylerinizde evlendikten sonra olsun her şey tam mı olmalı? Düğün olayı zaten başlı başına saçma bir olay. Niye düğün yaparlar ki yap düz nikah yeter. Sonrasında altın 100 bin tllik olmasın ucuz 20-30 binlik takılsın yeter ne gerek var.
sr. member
Activity: 1470
Merit: 449
Bana göre biraz fiyatlarda uçmuş gibiler haberi yapanlar. Orta Segment demişsin ama Beyaz Eşya Koltuk Takımı, Yatak odası falan ıvır zıvır 50.000 TL'ye çözülür gibi düşünüyorum.

Bulaşık Makineleri : hepsiburada.com/ara?q=bulaşık+makinesi (2000-3000 TL arası A++)
Çamaşır Makineleri : https://www.hepsiburada.com/ara?q=çamaşır+makinesi (2000-3000 TL arası A++ 9 KG)
Televizyon : https://www.hepsiburada.com/ara?q=smart+televizyon (Philips Amblight 50" 4500 TL)
Buzdolabı : https://www.hepsiburada.com/ara?q=buzdolabı (3500 -4500 TL arası A++)

Orta Segment gerçekten bunlar. Üst segmentlere çıkarsan tamam ama benim tahminim evin eşyası 50 K falan tutuyor. Hatta bunları hemen almayıp indirim kovalarsanız daha ucuza alma imkanı vardır.

Düğün - 0 TL (Bana göre en saçma şey)
Altın    - İşin bu olayını bilmiyorum ama 100 K ne bu ağa böyle ağırlınca altınmı vereceğiz. Smiley

Sonuçta evlenen çift evlendikten sonra ödeyecek bu borcu o yüzden öyle şatafata falan gerek yok. Hele yeni nesil 6 ay sonra başlıyor boşanmak için falan. Herşeyin bir anda olmasına gerek bırak evinde 82" Televizyon olmasın lan zaten 2 kişisin evde oturup tv mi izleyeceksin ilerde alırsınız.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
bu fiyatlara neden düğün yapılır ki? Toplanan takılar gerçekten bu maliyeti karşılıyor mu ? nerden baksan 200k sadece 4 saatte buhar oluyor. Pandemi şu anda evlenecekler için bir fırsat bence. sade bir düğünle olayı kurtarırlar.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
Düğün yapacak arkadaşlar toplansın maliyetler fena yükselmiş durumda. altın fiyatlarındaki artış ve dolardaki yükseliş nedeniyle geçtiğimiz yıllara göre düğün yapmak artık daha masraflı olabilir.

100.000 tl = beyaz eşya koltuk takımı ev ihtiyaçları (orta segment)
70.000   tl = genel düğün giderleri yemek düğün salon tutma vs
100.000 tl =  altın takı masrafı
20.000  tl =  gelinlik damatlık falan filan giderler

toplam :

290.000 tl masraf çıkıyor.

Orta direk bir aile için konuşacak olursam 290.000 tl bir düğünün masrafı arkadaşlar. tabi lüks düğün yapacağım diyorsanız bu 1 milyon liraya da çıkabilir. Daha sade bir düğün istiyorum diyorsanız 100.000 liraya da inebilir.

daha detaylı analizler için : https://dugun.com/planlama-rehberi/a-dan-z-ye-dugun-masraflari-1704
Pages:
Jump to: