Pages:
Author

Topic: e507'den Faiz Artışı Senaryoları - page 2. (Read 239 times)

sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 17, 2023, 02:05:02 AM
Hocam ben de e507'yi takip ediyorum ve bu gönderisi dikkatimi çekmişti. Forumda konuşulması da aklıma gelmişti. 2 ay önce nakit avans çeken bile güzel kârlı duruma geçti şu anda. 2 sene önce ev araba almış olan köşeyi döndü. 5-10 sene önce tek memur ya da beyaz yaka maaşı ile eve vs giren uçtu. Çünkü bu saatten sonra maaşla bir şeyler alma devri bitti gibi gözüküyor önceden paranız olmadığı sürece. Bana mehmet şimşek'i özgür bırakmayacaklar gibi geliyor. Daha 2 gün önce bile nas muhabbeti yaptı baştaki. 25'e yükseltilmesi gerekir ama bunlar yapmayabilir gibi geliyor.

Hocam yaşadığımız süreç aynen dediğiniz gibi şu an. Bir arkadaşım, arabasını sattı, 10 sene kredi çekti, 2.6 milyon un 2 milyonu borç, karı koca calisiyorlar ama aldıkları ev resmen burnundan geldi diyebilirim. İşin bir de psikolojik boyutu var, ailelerin böyle büyük ekonomik külfet altına girmeleri bazen evdeki huzuru da bozabilir, iki sene önce durumlar daha rahatken hep erteledikleri bir gereksinimi şimdi çok ağır şartlarda karşılamaya çalışmak herkesin mutlaka moralini alt üst eder zaten.
sr. member
Activity: 2044
Merit: 398
June 16, 2023, 02:17:18 PM
Son zamanlarda politikalar inanılmaz sıkılaştırılmış zaten. Kamu bankalarında da özel bankalarda da hem kredi verme konusunda hem de kredi kartı ile ilgili limit artırımı falan gibi işlemlerde çok katı bir politikaya geçilmiş. Geçenlerde ne kadar denediysem istediğim oranda bir limit artışını bir türlü kabul ettiremedim.  Grin

Faiz konusuna gelince bence %20 ile de kalmayacak %25 görülür rahat en fazla 2-3 aya. Başkan Erdoğan Mehmet Şimşek'in izleyeceği politikalar hakkında serbest bırakılacağı yönünde bir demeç vermiş diye görmüştüm ben ama bakalım. Şu saatten sonra nas ile falan hiçbir yere varılamaz kendisi de farkında da işte.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
June 16, 2023, 01:40:17 PM
Hocam ben de e507'yi takip ediyorum ve bu gönderisi dikkatimi çekmişti. Forumda konuşulması da aklıma gelmişti. 2 ay önce nakit avans çeken bile güzel kârlı duruma geçti şu anda. 2 sene önce ev araba almış olan köşeyi döndü. 5-10 sene önce tek memur ya da beyaz yaka maaşı ile eve vs giren uçtu. Çünkü bu saatten sonra maaşla bir şeyler alma devri bitti gibi gözüküyor önceden paranız olmadığı sürece. Bana mehmet şimşek'i özgür bırakmayacaklar gibi geliyor. Daha 2 gün önce bile nas muhabbeti yaptı baştaki. 25'e yükseltilmesi gerekir ama bunlar yapmayabilir gibi geliyor.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
June 15, 2023, 11:36:20 AM
özellikle kamu bankaları kredi vs vermemek için kırk takla atıyorlar. utanmasalar dedenizin dedesinin bindiği ata nal çakan ustanın kredi bilgilerine bakıp size kredi verecekler. hele ki şu dönemde faizlerde büyük bir artış beklentisi arefesinde gözümüzün yaşına bakmazlar. yine de her türlü avantajlar mevcut. çünkü ülke tam anlamıyla bir kısır döngüye girdi. birisini kıssan diğeri patlıyor, diğerini serbest bıraksan öteki patlıyor. insanlar da doğal olarak bir yerlerden para kazanma derdinde. hiç kullanmama rağmen ben bile kmh'ye salça olmuş durumdayım. bedava para diyorlar ne yapalım:)
Hocam size de vakıfbank skylimit e başvurmanızı tavsiye ederim gayet güzel miktarda kredi açıyorlardı önceden. Şimdi bildiğim kadarıyla 3 taksiti geçmiyor ama 3 taksit de bir şeydir ne olursa olsun. Açıkçası bir yerden tutunca diğer yerin patlaması durumuna ben de katılıyorum. En büyük örnek de kur korumalı vadeli mevduatlardır. Doları tutmasan kur korumalılardan patlıyorsun, tutsan bu sefer de ithalat patlıyor dönüp dolaşıp hep aynı yere geliyor. Öyle görünüyor ki bana olması gereken artık düzgün bir para politikası. Devletin kredi kanallarını kapatma zamanı geldi.
hocam o bende mevcut zaten. hatta bize bakan müşteri temsilcisi "oooo çok iyisiniz sizin limiti biraz daha artıralım." diye sevinç çığlıkları atmıştı ama o da bir boka yaramıyor. hiç olmamasından iyidir ama öyle bir noktaya getirdiler ki olmasa da olur diyorum. bir de ne olursa olsun çok belirsizlik var. yarın birisi çıkıp "her şeyi sil baştan yapıyorum. verin lan paraları." diyebilir ve kimse de  buna ses çıkaramaz. 1-2 mb toplantısından sonra durum tam olarak netleşir diye düşünüyorum. ona göre pozisyon almakta fayda var.
sr. member
June 15, 2023, 11:33:31 AM
özellikle kamu bankaları kredi vs vermemek için kırk takla atıyorlar. utanmasalar dedenizin dedesinin bindiği ata nal çakan ustanın kredi bilgilerine bakıp size kredi verecekler. hele ki şu dönemde faizlerde büyük bir artış beklentisi arefesinde gözümüzün yaşına bakmazlar. yine de her türlü avantajlar mevcut. çünkü ülke tam anlamıyla bir kısır döngüye girdi. birisini kıssan diğeri patlıyor, diğerini serbest bıraksan öteki patlıyor. insanlar da doğal olarak bir yerlerden para kazanma derdinde. hiç kullanmama rağmen ben bile kmh'ye salça olmuş durumdayım. bedava para diyorlar ne yapalım:)

Yakın dönemde Ziraat Bankasından %1.36 faizle konut kredisi kullanan bir arkadaşım var.Verdikleri hepi topu 250 bin lira konut kredisi ancak 2 kredi kartı, 2 otomatik ödeme talimatı, banka maaş bordrosu, giderlerin tablosu gibi bazı istekleri yerine getirdikten sonra alabildiğini söylemişti.250 binlik kredi için 40 takla attırıyorlar, vermemek için uğraşıyorlar demişti.Maalesef durum bu.Kamu bankaları da kredileri arttıracak ve yakında 1 sene boyunca farklı bir seviyeye denk gelebiliriz.Muhtemelen faizleri özel bankalar seviyelerine çekip, kredi vermeye başlayacaklardır.

Hocam maaşıni kamu bankalarından alan emekli veya kamu çalışanına bile aynı muamele var yukarıda örneğini verdiğim gibi, yahu adam zaten maaşını senden alıyor, maaş günü belli, kredi miktarı belli, taksit miktarı belli, maaş yatınca tak diye otomatik tahsil edebiliyorsun, ona rağmen sadece 70k verebilir, onu da 3 günde ancak kullanabilir hale getirince insanın asabi bozuluyor ister istemez, ulan bunlar hangi kamunun bankasj diye düşünmeden edemiyor insan😅
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
June 15, 2023, 07:08:09 AM

Yakın dönemde Ziraat Bankasından %1.36 faizle konut kredisi kullanan bir arkadaşım var.Verdikleri hepi topu 250 bin lira konut kredisi ancak 2 kredi kartı, 2 otomatik ödeme talimatı, banka maaş bordrosu, giderlerin tablosu gibi bazı istekleri yerine getirdikten sonra alabildiğini söylemişti.250 binlik kredi için 40 takla attırıyorlar, vermemek için uğraşıyorlar demişti.Maalesef durum bu.Kamu bankaları da kredileri arttıracak ve yakında 1 sene boyunca farklı bir seviyeye denk gelebiliriz.Muhtemelen faizleri özel bankalar seviyelerine çekip, kredi vermeye başlayacaklardır.
sr. member
June 15, 2023, 05:30:53 AM
Valla babam memur emeklisi, maaşını ziraatten alıyor, geçen biraz nakit lazım oldu, 70000 sınır koymuşlar, ki adamın maaşı kılçıksız maaş, ne kredisi var ne başka birşeyi, sonra biraz da ben takviye yapayım dedim, bana da 70000 sınır vardı, hadi benim mevcut iki kredim olduğu için bana bu sınır koyuldu diyelim, babamın neden sınırlandığını hiç anlamadım, ki ayrıca önceden cep bankacılığından kredi onaylanıp kullanılabilirken, şimdi şubeye gitmesi gerekti, şubeden başvuru yapıldı, iki gün sonra ancak krediyi kullanabildi adam. Bu arada o da mevzuyu çözmüş, temmuzda alacağım zam zaten kredi ödemesi kadar, o yüzden bize giren çıkan olmayacak dedi 70 yaşında adam, o da sistemi çözmüş anlaşılan  Grin Grin Grin
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
June 15, 2023, 04:22:37 AM
Hocam size de vakıfbank skylimit e başvurmanızı tavsiye ederim gayet güzel miktarda kredi açıyorlardı önceden. Şimdi bildiğim kadarıyla 3 taksiti geçmiyor ama 3 taksit de bir şeydir ne olursa olsun. Açıkçası bir yerden tutunca diğer yerin patlaması durumuna ben de katılıyorum. En büyük örnek de kur korumalı vadeli mevduatlardır. Doları tutmasan kur korumalılardan patlıyorsun, tutsan bu sefer de ithalat patlıyor dönüp dolaşıp hep aynı yere geliyor. Öyle görünüyor ki bana olması gereken artık düzgün bir para politikası. Devletin kredi kanallarını kapatma zamanı geldi.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
June 15, 2023, 03:34:39 AM
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
June 15, 2023, 12:51:41 AM
https://twitter.com/e507/status/1668627017275969540
22 Haziran yaklaştıkça nefeslerimizi tuttuk ve heyecanla faizin ne olacağını bekliyoruz. e507 de faiz kaç olursa kmh ve kredi kartı faizleri nereye fırlar bunu basitçe grafikleştirmiş. Benim tahminim faizlerin %20 olacağı yönünde bu da aylık 2.36 ya karşılık geliyor. Şu anda 1.36 idi. Taksitli nakit avans yapanlar hâlâ büyük avantaja sahipler eğer kredinin tamamını ödüyorlarsa hiçbir sıkıntı yaşamayacaklar 1.36 dan devam edecek.
e507 bir de ilginç bir bilgi vermiş. Karar 22 Temmuzda alınmış olsa dahi 1 Ağustos a sarkacakmış. Bu da kredi canavarları için bir avantaj tabi. Fırsat sevenler için son günlerdeyiz değerli arkadaşlar. Krediniz bol faiziniz düşük olsun.
Pages:
Jump to: