Pages:
Author

Topic: Elektrik faturasına zam gelmedi (!) - page 2. (Read 331 times)

newbie
Activity: 51
Merit: 0
September 01, 2018, 03:00:51 PM
yine elektiriğe zam gelmiş ne olacak bu işin sonu böyle zam zam zam yakıta da zam geldi arabaya binemiyoruz mine yapioz onda da elektriğe habire zam geliyor battık gidiyoz Sad
full member
Activity: 840
Merit: 111
September 01, 2018, 11:55:51 AM
Elektriği dışardan alıyoruz tabii ki zam gelecek...

Sizin zihniyetiniz nükleer de istemez zam gelince akp zam yaptı der...

http://cdn.gecmisgazete.com/assets/haberresim/2013-06-18/11167_11405.jpg

bak bu resime aklına iyi kazı chp zihniyeti böyleydi işte şimdi millet akıllı telefon kuyruğunda bekliyor nereden nereye geldik bir siz anlamadınız.......

Arkadaş sen bu siteye chp'yi kötülemek için gelmişsin besbelli, daha yeni üye olmuş her yorumunda siyaset var. Burası siyaset alını değil defol git yorumlarını başka yerde yap ikidir karşıma çıkıyorsun.
 Sürekli chp chp chp chp diyorsun iyi koymuş sana inletmiş sanırım.

Konuya gelecek olursak ck akdeniz elektrik 0.49 gibi bir kw ücreti var ama en son gelen fatura 20 gün önce geldi. Yeni gelecek olan faturada zam olabilir.
full member
Activity: 434
Merit: 112
September 01, 2018, 08:50:10 AM

bak bu resime aklına iyi kazı chp zihniyeti böyleydi işte şimdi millet akıllı telefon kuyruğunda bekliyor nereden nereye geldik bir siz anlamadınız.......

O yapılan santral senin bir tarafına girsin. Yaz bunu kenara o santral yüzünden dünya kadar ekonomik zarara gireceğiz.
Oradan üretilen elektriğin kwi daha şimdiden 80 kuruş oldu. Üstüne bir de dağıtım maliyetlerini falan kor. Ortalama 2 katı 1.60 TL yapar. Zübük
member
Activity: 210
Merit: 10
September 01, 2018, 08:42:06 AM

Tek soru o kurdukları nükleer santral bizim mi? O da dışarıdan değil mi? Bundan sonra kurulacak santrallerde alım garantisi ile yabancı ülkelere yaptırılmıyor mu?
Hadi bir soru daha o nükleer santralden üretilen elektriği kaç paraya alacağız?
newbie
Activity: 168
Merit: 0
September 01, 2018, 12:35:52 AM
Botaş'ın doğalgazı zamlanmış, bizim elektrik üretim maliyetimiz her geçen gün artıyor. Bu da sonsuz bir zam dönemine sokacak bizi. Başlangıcı %16 ile gördük.
sr. member
Activity: 616
Merit: 281
August 31, 2018, 12:23:47 PM
Botaş ın elektrik santrallerine sağladığı gaz fiyatına %49 zam geldi. Şimdilik vatandaşa %10 olarak yansıyan bu zammın gerisi ( %39 ) en kısa sürede yansıtılacaktır. Bundan eminim.
member
Activity: 378
Merit: 14
August 31, 2018, 09:06:31 AM
Aynen geçen sene bu zamanlar birim fiyatı 42 kuruşa denk geliyordu, iyi zam gelmiş. Ama bence bunlar daha başlangıc, birim fiyat bazında daha büyük zamlar bekliyorum, üretim dolar bazlı olduğu sürece bu böyle olacak.
jr. member
Activity: 196
Merit: 1
August 30, 2018, 07:42:19 AM
Bu zamların gelmesi normaldir. Devlet sürdürülebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi desteklemek adına saçma bir yöntem kullandı. O firmalara başta destek sağlamak yerine siz elektriği üretin biz sizden 10 yıl boyunca alacağız denildi.

Şu anda ges'ten üretilen elektrik taban 13 centten alınıyor. Yerli malı kullanıldığı taktirde bu 14.5 cente kadar çıkıyor. dolar belli bir kurda sabitlenilmedi ve ödeme o ay ki kurdan gerçekleşiyor.

şu anda dolar 6.5 tl 13 centten alsak bile devletin kw başına ödediği ücret 84.5 kuruş yapıyor. Bunun üstüne dağıtım, okuma bedelleri falan yansıtılacak.

Fakat bizim elektriğe ödediğimiz ücret şu anda 28 kuruş. Bunun zararı bir şekilde kapatılmak adına gizli gizli zamlar gelecek.

Önümüzdeki yıllarda akkuyu nükleer santrali de üretime başlayacak 4800 MW'lık bunun yaklaşık 2400 MW'ı doğrudan devlet tarafından alınacak. ve fiyatı 13.3 centten. Bunlarda devreye girdikten sonra dolar yükselişine artı olarak bir de bunun etkisini yaşayacağız.

Sadece bunlar değil enerji konusunda tamamen dışa bağımlıyız. Bizim ürettiğimiz enerjide hala doğal gaz çok büyük paya sahip. O doğalgazı da kendimiz çıkarmıyoruz dolar ile satın alıyoruz devamlı.
member
Activity: 224
August 30, 2018, 07:14:16 AM
Bu zamların gelmesi normaldir. Devlet sürdürülebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi desteklemek adına saçma bir yöntem kullandı. O firmalara başta destek sağlamak yerine siz elektriği üretin biz sizden 10 yıl boyunca alacağız denildi.

Şu anda ges'ten üretilen elektrik taban 13 centten alınıyor. Yerli malı kullanıldığı taktirde bu 14.5 cente kadar çıkıyor. dolar belli bir kurda sabitlenilmedi ve ödeme o ay ki kurdan gerçekleşiyor.

şu anda dolar 6.5 tl 13 centten alsak bile devletin kw başına ödediği ücret 84.5 kuruş yapıyor. Bunun üstüne dağıtım, okuma bedelleri falan yansıtılacak.

Fakat bizim elektriğe ödediğimiz ücret şu anda 28 kuruş. Bunun zararı bir şekilde kapatılmak adına gizli gizli zamlar gelecek.

Önümüzdeki yıllarda akkuyu nükleer santrali de üretime başlayacak 4800 MW'lık bunun yaklaşık 2400 MW'ı doğrudan devlet tarafından alınacak. ve fiyatı 13.3 centten. Bunlarda devreye girdikten sonra dolar yükselişine artı olarak bir de bunun etkisini yaşayacağız.
member
Activity: 131
August 30, 2018, 05:38:55 AM

Bu ay gelen faturadan ekran görüntüsü:

31 günde 1755 kw elektrik tüketimi yapmışım. Birim fiyattan hesapladığımızda 492 TL yapıyor.
0,28062519 TL birim fiyat. Eski faturalarla kıyasladığımda birim fiyatta baya bir artış var.

244 TL de dağıtım bedeli adı altında geçirmişler ki bu ücret elektrik dağıtım şebekesinin yenilenmesi için alınıyormuş. (Daha önce bir çok farklı isimde tahsil ettikleri daha doğrusu vatandaşa geçirdikleri ücretler.)
Evinize döner siparişi verdiğinizde döneri eve getirme ücreti alınıyor mu ? Ya da yeni servis motoru alacağız dağıtım bedeli ödeyin diyorlar mı ? Bence diyorlar.
Alt kattaki dönerci her sipariş götürdüğü yerden servis ücreti istiyor, dağıtım yapmak için motor alacağız diyor Smiley Şaka şaka.

Faturanın üzerine bir de 150 TL vergi eklentisi yapılmış. Hooop 492 TL olan faturamız 887 TL ye fırlamış. Güzel öpülüyoruz.

887,50 TL / 1755 kw = 0,505698 TL birim fiyat.

Bu yazdığım standart ev tarifesi. Geçen yıl bu zamanlar birim fiyat 0,42 TL ye denk geliyordu. Bu da %16 net zam gelmiş demek oluyor.
Bir yılda sadece elektriğe %16 zam gelmiş. Türkiye ekonomisi maşallah çok güçlü.
Elektrik fiyatından yola çıkarsak Türkiye ekonomisi %16 büyümüş, şaha kalkmış. Avrupa bizi kıskanıyor.
İnşallah daha da büyüyeceğiz. Bu rakamlar bize yetmiyor. Dolar 6.51 TL olmuş şuan. Hocam bi dua edelim de 10 TL olur yakın zamanda inşallah.
Türk parası o kadar çok değer kazanmış ki baksanıza 1 dolar tam 6,51 TL yapıyor. Maşallah. Ne bereketli bir para birimimiz var.
Yalnız bir şeyi eleştirmeden geçemeyeceğim. Bu kadar hızlı büyüyen bir ekonomimiz varken, batı bizi kıskanırken elektriğe %16 zam az bence.
Sayın ekonomi bakanımız bu işe bir el atmalı ve elektriğe %10 daha zam yaptırmalı. Çünkü teknik verilere göre Türkiye'nin hızına kimse yetişemiyor.
Her gelen zam ile ekonomimizin daha da geliştiğinin farkına varıyoruz. Bilmem anlatabiliyor muyum ?!

Defalarca yazıldı, çizildi. Ülke olarak üretim yapılmalı. Ülkemiz her mevsim güneş alan bir ülke, kurun güneş panellerini. Ülkemizde pek çok bölgede rüzgar aşırı derecede fazla, kurun rüzgar tribünlerini. Akarsularımız var, barajlarımız var. Bedavaya elektrik üretin ve bunu ucuza satın. Ama Türk halkına satın, herkese eşit fiyattan yararlanma imkanı sunun. Yurtdışından elektrik ithal etmeyin. Kendi kendine yeten ve hatta yurtdışına elektrik ihracatı yapabilecek bir ülkeyiz. Tabi anlayana... Haydi geçmiş bayramınız kutlu ola.

Pages:
Jump to: