Pages:
Author

Topic: Elinizde toplu para var, mining mi yaparsiniz, kripto para mi alirsiniz? - page 2. (Read 200 times)

jr. member
Activity: 188
Merit: 8
mining tabiki. heleki şu ortamda para olacak rx 570-580 ler 1000 lira seviyesinde veya daha aşağıda 2. el alınabilir.
full member
Activity: 1358
Merit: 193
minning olayını tavsiye etmem gereğinden fazla fırıldak dönen bir piyasa.
özellikle asics ler kar bıraktıkları zaman ederlerinin çok çok yüksek fiyatlarına satıldllar şimdi bedava versen kimse almıyor. asics lerde durum şu adam elektirik parasını kurtardıkça fişten çekmiyor çünkü ocak ayında 6 bin dolara aldığı bitminer s9 u şu an 600 dolara verse kimse almaz hatta yaptığı gürültüyü çekmek için üstüne para isteyen çıkar Smiley
gpu mining de kısmen durum daha iyi pc parçası yerine satıyorsunuzda yinede çekeceğeniz baş ağrısına değmez.
sizinde fark ettiğinizü zere minning işinden kar etmeniz genel piyasanın yükseliş trendinde olmasına bağlı fakat genel piyasanın yükseleceğine inancınız varsa gidin direk kripto alın.
sr. member
Activity: 421
Merit: 263
Merhaba arkadaslar.
Dun biraz arastirma yaptim. Lakin su gunlerde "Orta capli bir mining farm kursam ne olur" gibi bir soru geldi aklima.

Gectigimiz 5 yil icerisinde mining ile ilgili epey deneyimim oldu. Scrypt ve SHA-256 algoritmalarini hem ASICler ile, hem de kendi kurdugum GPU rigler ile minelayip guzel karlar ettim zamaninda. Fakat o zamanlar aldigim ASIClerin ROI'si 3-4 ay falandi.

Fakat...

Bugun soyle bir donup geriye baktim, o vakitler zar zor bir araya getirdigim paralar ile rigler kurup guzel karlar ettim. Bugun sukur, kenarda biraz yatirimim var ve "Gene bir rig kursam bugunku durum ne olur" diye dusundum ve benim gozumde miner yatirimi icin durum icler acisi.

Oncelikle piyasadaki en unlu ASICleri arastirdim.
Mesela Pangolin Whatsminer M10, fiyati 1888 USD, 2145W tuketimi var, 33TH/s hashrate i var.
Bunun uzerinden hesap yaptim.

Yillik bu cihazin uretecegi BTC miktari 0.4234, o da difficulty sabit kalirsa....
0.4234 BTC su an 2421 EUR ediyor. (5718 eur / btc) Yani difficulty sabit kalirsa ve elektrik bedava ise 1 yilda parasini cikariyor, kara geciyorsunuz.
Elektrik fiyatini hesaba katalim.
Avrupa icin konusuyorum, evde elektrigimin kilowatt basi fiyati 0.19 eur
2145 watt demek, 7/24 1 yilda 18790kwatt tuketim demek. Bu tuketimin Hollanda'da masrafi 3570EUR.
Alete yaptigimiz yatirim 1888usd yani 1605 EUR.
Yillik getiri 2421 EUR. Yillik elektrik masrafi 3570EUR. Zarardayiz.

Hadi diyelim BTC oldu 15000 EUR. O zaman 0.4234 BTC 6351 EUR eder. 1 YIL sonunda nihayet bu BTClere kavusmusken sansimiz yaver gitmis ve fiyat 15.000EUR olmus. (bir sonraki dumpa kadar satabilecek miyiz orasi ayri risk..) 1605 EUR alet + 3570EUR elektrik = 5175EUR yatirmisiz. Ilk sene sonunda cepte 6351 EUR var, 1176 eur kardayiz. (Tekrar soyluyorum, difficulty sabit kalirsa Grin)

Amerika icin bakalim.Elektrik 12 usd cent civari, yani 10 eur cent. Yillik elektrik masrafi 2054 EUR olur yani yilda 400 kusur eur kazaniriz, 1605 eur luk yatirim 4 yilda geri kazanilmis olur..
Difficulty sabit kalmayacagindan, ekleyin ekstra 1-2-3 yil bunlarin uzerinde.
Sonuc olarak mine ettigini satarsan, asla kara gecemezsin gibi gorunuyor.

Yani demek istedigim kisaca, bir minerin kar etme durumu tamamen bitcoin fiyatinin firlamasina bagli.

Peki bu durumda, ben bir yatirimci olarak neden mining farm kurayim?
Madem kar etme olasiligim bitcoin fiyatinin firlamasina bagli, ben bu 1605 x 10-20 belki 30 EUR'u alete yatiracagima, direk BTC'ye yatirsam, boylece day trading sansim da olur, param takili kalmaz, gunluk olarak isletebilirim.

Yani suan minerlar nicin mining'e devam ediyor, nicin yeni ASICler satin aliniyor ve farmlar kuruluyor anlayabilmis degilim.

Cinde su anda endustriyel elektrik masrafi 5 cent / kw civari diye okudum. Ancak onlar bir nebze kar edebiliyor su an, fakat onlarin da kar durumu BTC fiyatina bagli. Bu adamlar aletleri kapatir ve artik gelisen teknolojiye para yatirmayip, yeni farm kurmamaya karar verirse ne olacak?

Sizin dusunceleriniz?
Pages:
Jump to: