Pages:
Author

Topic: En son ne zaman muhtara gittiniz - page 2. (Read 215 times)

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
January 17, 2024, 02:01:18 PM
ya birkaç sene önce seçimde kaydım var mı diye gitmiştim ya da türkiye'ye döndüğüm zaman ikametgahımı buraya almak için gitmiştim. gerçi onu da muhtarlar yapmıyormuş boşuna gitmiştim anasını satayım. şimdi buradaki çoğu insan şehirde yaşadığı için muhtarlık müessesi bize komik geliyor ama ufak yerlerde hele ki "köy" gibi yerlerde gerçekten önemli bir kurum. bir de bizler artık e-devlet sayesinde çoğu evraka buradan ulaşabiliyoruz.
bunun dışında bakmayın muhtarlar bulundukları yerlerde gariban insanlara yardımların ulaşmasını da sağlıyorlar. şimdi yazacağım şey çoğu kişi tarafından rahatsızlık yaratacak ama bir yerde muhtarların devlete halk hakkında bazı bilgileri vermesini isterim. fişleme anlamında demiyorum. mesela mahalleye itin birisi tebelleş oldu diyelim. bir şekilde bunun kaydını tutup yetkili yerlere bildirmeli.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
January 17, 2024, 01:49:41 PM
Soru gayet güzel en son muhtaara ne zaman gittim. Geçenlerde başka bir başlık altında benim oğlanın yediği radar cezasından bahsetmiştim. Bu radar cezasını biz evde yokuz diye muhtara bırakmışlar. Akşam iş dönüşü muhtara gittim tabi o daha erken kapatıp gitmiş. Ertesi gün erkenden uğrayım diye düşünerek eve geldim. 1 saat geçmişti ki kapı çalındı bizim muhtar. İçeri buyur ettim gelmedi. Ceza makbuzunu getirmiş. Siz gündüz evde yoksunuz akşamda ben yokum diyerek eve özel servis yapmış. Bizim muhtar bu dönem de seçilir ise 6 dönem olacak. Epey kanka olduk yıllar içerisinde.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
January 17, 2024, 12:45:36 PM
Muhtarla ne işim olacak ki en son ne zaman gittiğimi hatırlamıyorum. Herhalde yıllar önce ikametgah lazım olduğunda gitmiştim artık e-devlet üzerinden her işlem yapılabiliyor muhtara ihtiyaç kalmadı. Teknolojinin elinden aldığı mesleklerden biri oldu muhtarlık bana kalırsa bütçede boşuna yer kaplıyor gereksiz bir harcama. Siyasi rant meselesi olmasa kaldırılırdı ama iktidarın işine geldiği için havadan maaş almaya devam ediyorlar. Keşke kaldırılsa da gereksiz kamu harcamaları biraz azalsa.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 17, 2024, 12:24:18 PM
Muhtar varsa belde seviyesindeki yerleşim yerlerinde başkana gerek yok, hatta bazı ilçelerde nüfus o kadar azalmış durumda ki özellikle kırsal bölgelerde, direkt sadece kaymakamlık vasıtasıyla birçok şey yürütülebilir. Mesela benim çalıştığım ilçede elektrik ve su işleri şeflik düzeyinde birimlerce yürütülebilirken, kamuda tamamen müdürlükler var, bunlar da bile küçülmeye gidilebilir, yani muhtar dan başlarsak yukarı doğru epey azalma yapılabilir.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 17, 2024, 12:08:30 PM
En son ne zaman gittimi bile hatırlamıyorum, eskiden ikametgah gibi belgeler için sıklıkla gidilirdi artık bu işlemleri e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Şimdilerde seçmen kağıtlarının dağıtımı gibi işleri yapıyorlar bu arada bu dağıtım için ayrı bir ücret alınıyor çoğu muhtar seçmen kağıtlarını dağıtmasa da dağıtılmış gibi kendi imza atarak buradan fazla para alabiliyor sanırım en son kişi başı 50 kuruştu kalabalık ilçe mahallelerini düşünürseniz ciddi bir ödeme yapıyor.
legendary
Activity: 2072
Merit: 1138
January 17, 2024, 11:49:40 AM
muhtarın da iyisi var kötüsü var, bazısı çok ilgili oluyor, nerde bi düğün cenaze olay şu bu varsa koşturuyor hatta para falan takıyor düğünde Smiley bazısı da "ben bilmem, makina soğuk, sonra gel" havasında
geçen gün bi yardım kuruluşu görevlisi çok dertliydi, ihtiyaç sahibi birilerine ulaşmaya çalışıyor ismi cismi var ama yaşadığı muhiti bilmiyor, gitmiş muhtara o da bilmiyor
köylerde bi ara muhtar önemliydi, genelde ekonomik durumu bir nebze de olsa daha iyi olanlar seçilirdi, fakire her hangi bir şeye ihtiyacı olana destek olurdu. şimdi hala öyle mi bilmiyorum en son 5 yıl falan oldu gitmeyeli
ikametgah belgesi falan veriyorlardı ama o da artık e devletten alınıyor galiba, tabi köyde falan hala muhtar veriyordur yine
oy kütüğü pusula vs ile ilgileniyorlardı listeler çarşaf vs
ilk basamak sağlık kuruluşu gibi yerel yönetimlerin ilk basamağı sayılabilir muhtarlar ama performans kişiden kişiye değişiyor
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 17, 2024, 04:27:23 AM
Soru basit

En son ne zaman muhtara işiniz düştü. Bu muhtarlar ne iş yapar.  Uzun zamandır yolum düşmedi ve gittiğimi hatırlamıyorum belki 10-15 yıl vardır ha sağda solda görüyorum selamlaşıyoruz onun haricinde herhangi kişisel bir iş için gittiğimi hatırlamıyorum.

Birde artık sanırım bu arkadaşların yaptığı belgelerinde bir önemi kalmadı sonuçta karekod yok.
Pages:
Jump to: