Pages:
Author

Topic: Enflasyona da Güncelleme - page 2. (Read 175 times)

hero member
Activity: 1260
Merit: 957
November 02, 2023, 04:20:03 PM
Şu 5 senede toplamaya çalışıp bi 5 sene daha iktidarda kalmaya çalışan bir kabine görüyorum Cheesy Ama Allah'tan eskisi gibi körü körüne şöyle uçacağız böyle kaçacağız ışıltıma bak falan demiyorlar. Ha yine olan bize oluyor ama dalga geçer gibi yapmıyorlar allahtan Cheesy

Bir önceki ekonomi yönetiminin yıl sonu enflasyon beklentileri yüzde 22 civariyken, yeni ekonomi yönetimi 27 Temmuz’da yüzde 58 olarak beklentiyi revize edip, son olarak da yüzde 65 lere çekmesi sonrası ulan memlekete göktaşı mi düştü demeden edemiyor insan. Evet deprem yaşadık ama sadece deprem ile bu kadar sapma olmaz kardeşim. Bunun tüm gerekçelerinin halka anlatılması gerekiyor. Bu arada eskaza hala nebati bakan duruyor olsaydı durum ne olurdu çok merak ediyorum doğrusu 😅

Ufff ufff hatırlatma hocam valla çokomelli reisi özletmişti bir ara o ışıltılı gözleriyle Cheesy
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
November 02, 2023, 04:15:11 PM
Bir önceki ekonomi yönetiminin yıl sonu enflasyon beklentileri yüzde 22 civariyken, yeni ekonomi yönetimi 27 Temmuz’da yüzde 58 olarak beklentiyi revize edip, son olarak da yüzde 65 lere çekmesi sonrası ulan memlekete göktaşı mi düştü demeden edemiyor insan. Evet deprem yaşadık ama sadece deprem ile bu kadar sapma olmaz kardeşim. Bunun tüm gerekçelerinin halka anlatılması gerekiyor. Bu arada eskaza hala nebati bakan duruyor olsaydı durum ne olurdu çok merak ediyorum doğrusu 😅
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
November 02, 2023, 03:55:09 PM
Eskiden açıkladıkları rakamları tutturamazlardı, şimdi tutturamayacaklarını anlayınca güncelleme getiriyorlar. Bir açıdan bakınca güzel bir şey, biraz daha dürüst davranmaya başlamış bir yönetim ile karşı karşıyayız.
Tabi ki yine tutturamayacaklar ve bizim yaşadığımız enflasyon ve onların gördüğü bir olmayacak ama yine de bir gelişme var.
Devletin bu yüksek enflasyonu kabul ediyor olması da ilginç bir şey, ekonomiyi bozdukça bozduklarını kabul ediyorlar resmen
sr. member
November 02, 2023, 02:09:53 PM
Açıkladıkları enflasyon beklenti hedeflerini kendileri bile tutturamayıp sürekli revize ediyorlar kısır bir döngünün içerisinde devam ediyoruz. Aynı adımları farklı sonuç beklemek nedendir anlamıyorum, sürekli para basmak her şeye zam yapmak sonrada maaşlara zam yaparak enflasyonun düşmesi düşürülmesi imkansız. Seçim zamanı akaryakıt 20 lira iken bu gün 35-40 lira olduğu yerde her ürünün maliyetini  en az % 100 arttırmış oluyorlar. Her geçen gün yeni zamlara şahit oluyoruz yani enflasyon artışına.

Üretim ekonomisi bu ülkenin en büyük eksiği, kendi kendine yetebilen bir ülke olamadığımız sürece benzer tespitlerde bulunup, benzer çözüm önerilerinde bulunacagiz, benzer aksaklıklardan den vuracağız. Ülke neredeyse 90 milyon olmuş, giren çıkan belli değil, ki yönetime göre daha da artmalıymis nüfusumuz. Yahu mevcut halde işsizlik tavan yapmış, kayıtdışı uçmuş, konut almak bir yana kiralamak bile ölüm olmuş, her yaptıklarının mutlaka önce negatif etkileriyle yuzlesiyoruz. Ve daha kötüsü çözümden gittikçe uzaklaşıyorum.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
November 02, 2023, 12:55:37 PM
Açıkladıkları enflasyon beklenti hedeflerini kendileri bile tutturamayıp sürekli revize ediyorlar kısır bir döngünün içerisinde devam ediyoruz. Aynı adımları farklı sonuç beklemek nedendir anlamıyorum, sürekli para basmak her şeye zam yapmak sonrada maaşlara zam yaparak enflasyonun düşmesi düşürülmesi imkansız. Seçim zamanı akaryakıt 20 lira iken bu gün 35-40 lira olduğu yerde her ürünün maliyetini  en az % 100 arttırmış oluyorlar. Her geçen gün yeni zamlara şahit oluyoruz yani enflasyon artışına.
sr. member
November 02, 2023, 12:53:19 PM
Mevcut ekonomi yönetimi gördüğüm kadarıyla doğru yöntemleri kullanmaya çalışıyor fakat ipin ucu öyle kaçmış durumda ki, ne yaparsa yapsınlar işe yaramıyor gibi görünüyor. Sorunun temel kaynakları olanlar umarım ekipten vazgeçmez çünkü bu ekip de görevden alınırsa köprüden önceki son çıkışı da kaçırmış olacağız kesinlikle. Çünkü mevcut durumda kalifiye aklı başında kimseyi bulamayız yine işimiz nebatigiller e kalır.
legendary
Activity: 980
Merit: 1077
#SWGT CERTIK Audited
November 02, 2023, 10:55:57 AM
Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yaptığı toplantıda yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 58’den yüzde 65’e yükseldiğini söyledi. Bir önceki toplantıda yüzde 8,8 olan 2024 beklentisi, yüzde 33’e, yüzde 5 olan 2025 beklentisi yüzde 15’e yükseltilmişti. Bu toplantı da ise 2024 ve 2025 yılı enflasyon oranları da güncellendi. Enflasyon beklentisi 2024 için yüzde 36 ve 2025 için yüzde 14 oldu.

Genelde kurumlarımızın beklentisi ile sonuç tutmuyor. Son 12 yılda Merkez Bankasının tahmini ile çok güvenilir kurumumuz TÜİK'in rakamları tutmamış. Örneğin Merkez Bankasının geçen yıl, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 23,2’ydi ancak sene, yüzde 64,27 enflasyon oranıyla kapatılmıştı.

Anlaşılan 2024 seçimlerinden sonra halk olarak hayatta kalma mücadelesi vereceğiz. Açlık ve sefalet kokusu hissediyorum.

Kaynak: https://www.diken.com.tr/merkez-bankasi-yil-sonu-enflasyon-tahmini-yukseltti/

Kaynak: https://tr.investing.com/news/economic-indicators/tcmb-enflasyon-raporunu-yaymlad-2024-yl-enflasyon-beklentisi-yukseldi-2585716
Pages:
Jump to: