Pages:
Author

Topic: Ethereum'da Yeni Tartışma Başladı. - page 2. (Read 380 times)

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 05, 2019, 05:10:32 AM
ilk çıktığı günden bu yana her zaman sorun oldu ethn nin yıllık emisyon miktarının çok olması ne gelirse gelsin bu emisyonu engelleyecek bir yapısı olacağını düşünmüyorum yarının ne getireceği belli olmadığı için onlarda kararsız bence.
hero member
Activity: 1204
Merit: 630
December 05, 2019, 04:17:59 AM
Biliyorsunuz Ethereum 1 yıldan uzun süredir yeni bir algoritmik yapıya geçeceği yönünde bilgiler akıyor. Forumda sıkça tartışılsa da, aslında sanırım hiç birimiz ETH'nin nereye doğru gittiğini tam olarak bilmiyoruz.

Ethereum POS'a geçecek ama hazırlanılan yapı sadece POS ile çalışmayacak. POS+POW şeklinde çalışacak ve karışık bir süreç geliyor aslında Ethereum'da... Bu sisteme de toplulukda Ice Age (buz çağı) adı verilmiş. Temelde piyasaya çıkacak ETH emisyonunu azaltmak adına, madencilikteki zorluğu arttırmayı hedefliyor. Böylece de yıllık ETH emisyonu belli bir seviye de tutulacak.

Bu sürecin çok karmaşık olduğunu belirten bir ETH geliştiricisi, konuyla ilgili topluluğa bir öneri de bulundu. Ice Age'ın çok karışık olduğunu ileten, James Hancock konuyu farklı bir çözüme kavuşturmanın mümkün olduğunu ve Muir Glacier adını verdiği bir hard fork yaparak buna geçebileceklerini, bu sistemin topluluğa daha kolay anlatılabileceğini savundu.

Yazının en altında kaynakları paylaşacağım elbette. Ancak bu konu vesilesiyle sizlere biraz Ethereum hakkında ek bilgiler vermek istiyorum. Hepimiz Satoshi ve Bitcoin'inle bağlı bulunduğu blockchain ağına saygı duyuyoruz. Ancak en az Bitcoin topluluğu kadar Ethereum'da çok büyük bir topluluğa ve çok başarılı geliştiricilere sahip. Doğal olarak nerede çokluk olursa orada (bir takım sıkıntılar olsa da...) karar almak zor. Çünkü her kafadan bir fikrin çıktığı yerde bazen doğruyu kaçırmaya ve zor olanı kabul etmeye yönelebiliyor insan.

Bu kapsamda Ethereum geliştiricilerinin buluştuğu ve benim dönem dönem bir şeyler öğrenmeye çalıştığım bir adresi sizinle paylaşmak istiyorum. Ethereum geliştiricilerinin bir araya gelip fikirler ürettiği bu ortamı izlemenizi tavsiye ederim.

https://ethereum-magicians.org/
Basit bir forum yapısı var aslında. Ancak başta bahsettiğim durum gibi pek çok geliştirme teklifi, güncelleme buralardan geçiyor.
Örneğin İstanbul Hard Fork'u için görüş alınan başlık: https://ethereum-magicians.org/t/istanbul-hard-fork-community-call/3816/2

Sonuç olarak teklifin yapıldığı yerden, bahsettiğim Ethereum geliştiricilerinin yerine bir tartışma başlığı da var. Burada görüş bildirecek kadar yetkinseniz eğer sizde Ethereum'un şekillenmesi hakkında fikir beyan edebilirsiniz.

Kaynaklar;

1- James Hancock'un Ethereum topluluğuna Ice Age yerine Muir Glacier teklifi
2- Ethereum Magicians'daki Ice Age Hakkında Tartışma Başlığı
3- Gelecek olan hard fork içinb GitHub sayfası

Pages:
Jump to: