Pages:
Author

Topic: Faiz hassasiyeti olan kitle ve bunları kucaklamaya çalışanlar - page 2. (Read 217 times)

legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
İkisi de var hocam. Kitlenin bir bölümü faiz haram diyerek dolaylı yoldan faizin her türlüsünü kullanıyor bir bölümü de kredi çekip ev almaktan bile uzak duruyor. Şirketler boyutunda da aynı senaryo devam ediyor lakin herhangi bir bankaya girmiş paranın faize bulaşmamış olma olasılığı yok. Siz faiz gelirini almamayı tercih ediyorsanız bile sizin yerinize banka alıyor.

7-8 sene önce bir hocaya bu durumu anlatıp parayı faize koyup faiz olarak gelen parayı tamamen hayır işlerinde kullanıp kullanamayacağımı (isimsiz bağış dahil) sormuştum. Cevap faizden gelen parayla hayır yapılmaz, haram. Dedim ben kendime hayır sevabı da istemiyorum bankaya gideceğine fakir fukaraya gitsin sonuç değişmedi. Günahı boynuma diyerek umursamadım.

Bence temel sorunlardan birisi din adamlarının detaylarını bilmedikleri konularda bile kendisini uzman gibi görüp kesin yargılarda bulunması ki insanlarda kafa karışıklığı yaratan da bu.

Bankada işe başlayacak insanlara bile paranı faiz parasıyla ödüyorlar haram muhabbetine girenler var ki bu insanlar emeklilik maaşı alıyor ki onun da temelinde yine faiz yatıyor.

Diyanet işlerinin parasını faizde tutmasıyla ilgili bir şeyler hatırlıyorum sanki  Wink.
legendary
Activity: 3136
Merit: 1516
Değerli forum sakinleri,
Faiz hassasiyetli yatırımcıları anlamıyorum.
Bir şirketin elinde çevirdiği nakiti repo yapmasında ne sakınca var.
Yani insan ancak bu kadar kandırabilir kendini;
Diğer bankaların faiz dediğine Kar payı diyen göya katılım bankasına para yatırmakta sakınca görmezken.
Yatırım yapacağı hisse senedinin Katılım Endeksine dahil olmasını istemek abes geliyor bana.
Hatta bu yalandan faiz hassasiyeti o kadar ilerlemişki günümüzde.
Bildiğin parayla para kazanan işleri birşey üretmeden o emtia dan bu emtia ya zıp zıp zıplayıp paraya para katmak olan
bir takım yatırım fonları bu kendini kandıran kitleyi de kucaklayabilmek adına icazet belgesi alıyorlar.

Gerek bu kitleyi, gerekse bunları kucaklamaya çalışan riyakar portföy yönetim şirketlerini SAMİMİYETSİZ Buluyorum.

sizlerin yorumlarınızı merak ediyorum.

Pages:
Jump to: