Pages:
Author

Topic: Faizler artmaya devam ediyor - page 2. (Read 312 times)

member
Activity: 1011
Merit: 65
November 23, 2023, 05:14:53 AM
Dolarda bekliyoruz 2-3 ay film falan keyfi yaparız yürüyüşler falan. Elimizde coinde kalmadı. Sağolsun fiyatlarda yüksekti zararsız defteri kapattık.
Dolardayız yani.
legendary
Activity: 980
Merit: 1077
#SWGT CERTIK Audited
November 22, 2023, 04:35:19 PM
Faizleri artırıyorlar, vergi üstüne vergi koyuyorlar, iğneden ipliğe her şeye zam getirdiler ama dolar yine de durmuyor. 28 TL'yi geçti dolar. Ayrıca bütçe bu ay yeniden açık verdi, eksiye düşmüş. Ne yaparlarsa yapsınlar olmayacak çünkü dünyanın sonu gelmeyecek gibi harcıyorlar, halk aç iken kendileri saraylarda harcadıkça harcıyorlar. Ve halk olarak ne kadar vergi verirsek verelim yetmeyecek bir türlü saraydakileri doyuramayacağız ve bütçe açık verecek. Faizler artacak ama dolar düşmeyecek.

Ülke nüfusu neredeyse 90 milyon olmuştur bence, bunun en az 5 milyonu (ki bence 10 a ulaşmasına çok da zaman yok ) mülteci geçici sığınmacı adına ne derseniz deyin grup oluşturuyor. Yani biz sırtımızda az yük varmış gibi daha büyük bir kitleyi de taşımak zorunda kaliyoruz. Ayrıca üretim ekonomisi hep bahsettiğim şey, ama maalesef bu noktada eksiğiz, yeterli duruma gelebilmemiz de yakın vadede mümkün görünmüyor. Tüm bunların yanında sizin belirttiğiniz yukarıdakilerin harcama rahatlığı ve yanında kemer sıkma işini vatandaşa bırakmaları da eklenince merkez Bankası ne karar alırsa alsın tünelin sonundaki ışık görünmeyecek.

Bence şu an nüfusumuz 120 milyon civarı vardır. Ama 120 milyonun 20-30 milyonluk bir kısmı çalışıp geri kalan kısma bakıyor. Bu 120 milyonun içinde öyle 1 milyonluk kesim var ki 119 milyondan fazla yiyor tüketiyor ve doymuyor. Üretim yapacak kesimin de kafasına o 1 milyonluk kesim sürekli vuruyor ki kendilerinden başka kimse doymasın.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
October 19, 2023, 04:27:52 PM
Faizleri artırıyorlar, vergi üstüne vergi koyuyorlar, iğneden ipliğe her şeye zam getirdiler ama dolar yine de durmuyor. 28 TL'yi geçti dolar. Ayrıca bütçe bu ay yeniden açık verdi, eksiye düşmüş. Ne yaparlarsa yapsınlar olmayacak çünkü dünyanın sonu gelmeyecek gibi harcıyorlar, halk aç iken kendileri saraylarda harcadıkça harcıyorlar. Ve halk olarak ne kadar vergi verirsek verelim yetmeyecek bir türlü saraydakileri doyuramayacağız ve bütçe açık verecek. Faizler artacak ama dolar düşmeyecek.

Ülke nüfusu neredeyse 90 milyon olmuştur bence, bunun en az 5 milyonu (ki bence 10 a ulaşmasına çok da zaman yok ) mülteci geçici sığınmacı adına ne derseniz deyin grup oluşturuyor. Yani biz sırtımızda az yük varmış gibi daha büyük bir kitleyi de taşımak zorunda kaliyoruz. Ayrıca üretim ekonomisi hep bahsettiğim şey, ama maalesef bu noktada eksiğiz, yeterli duruma gelebilmemiz de yakın vadede mümkün görünmüyor. Tüm bunların yanında sizin belirttiğiniz yukarıdakilerin harcama rahatlığı ve yanında kemer sıkma işini vatandaşa bırakmaları da eklenince merkez Bankası ne karar alırsa alsın tünelin sonundaki ışık görünmeyecek.
legendary
#SWGT CERTIK Audited
October 19, 2023, 03:43:09 PM
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
October 06, 2023, 12:01:32 PM
Başlığı görünce enparadaki mevduat faiz oranlarına baktım ve son zamanlarda iyice artmasına rağmen hala enflasyon oranının çok altında olduğunu görüyorum.Yani ciddi bir yatırımı olan bir kişi neden bu oranlardan parasını Türk Lirasına yatırmalı sorusunun cevabını veremediğimiz sürece paramız değer kaybetmeye devam edecek.Burada sorun enflasyonun çok yüksek olmasından kaynaklanıyor faiz oranları zaten çok yüksek.Naci Bey'in zamanında faizleri ileride düşürmek için arttırıyorum dediği zamana keşke dönebilseydik.

ben enpara'dan baktığım zaman bana faiz oranını %32,5 olarak gösteriyor. sanırım ya kullanıcıya özel ya da yeni müşteri gibi bir kampanya için o oran verilmiş.
faiz artacak dostlar buna yapacak bir şey yok. keşke naci ağbal dönemiyle başlayıp bu iş devam etseydi. belki döviz şu anki konumda olmazdı ama işte işin içine siyaset de girince bin tane plan oluyor.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
October 06, 2023, 10:33:03 AM
Bütün önemli göstergelerde serbest piyasada yıllık enflasyon 100%'ün üzerinde, bu koşullarda 38-40%'lık vadeli mevduata yatırım yapan biri bile her sene alım gücünü en az 30% kaybetmiş olur.

Dünyada faizleri 100%'ün üzerinde tutup da başarılı olmuş bir ekonomi modeli olmadığına göre de şu anki reel enflasyon Türkiye'yi hızla iflasa sürükleyen bir tablodur...

2+2 =4 tablo bu kadar basit ama anlamak ve görmek isteyene. Faizi şimdi arttırıyorsunuz tamam ama önemli olan bu faizleri koronavirüs döneminde dünya ile birlikte arttırmaktı. Şimdi biz onların tersine hareket ederek antiekonomik saçma sapan bir yöntem deneyerek enflasyonu zirveye çıkardıktan sonra faizleri yükselterek bir şeyleri elde etmeye çalışarak ancak hayal dünyasında var olabiliriz.

O kadar çok para basıldı ki, ATM’lerde gıcır gıcır 200’lük banknotlar doluydu. Bir ara ATM’den 50 lira çekemiyorduk, en az 200 tl ve katları şeklinde uyarı veriyordu. Bu güzel artışlardan sonra nasıl toparlayabileceksiniz acaba ekonomiyi? Artan enflasyonun üstünde şişik bir emlak ve araç piyasası oluştu bunu da söndüremiyorsunuz? Araba almasınlar canım değil mi? Herkesin de evi olmasın değil mi? Peki kiralar neden bugün ortalama 15-20 bin lira bandında? Asgari ücretin üstünde kira bedelleri var insanlar ne yapsınlar artık? Faizler artar ama faizlere konulan para kendini koruyamaz. Yıllık %40 faiz alınacak ama yıllık enflasyon %100 olacak diye söyleseler çocuklar bile güler.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
October 06, 2023, 05:32:10 AM
Faizin yükselmesi uzunca bir süre baskılanarak tersine düşürüldü. Merkez bankası ekonomi içindeki işlevini nerdeyse kaybetti. Kukla durumuna getirildi. Bu işlem yapılırken sadece politika faizi tek başına düşük gösterip geri planda işleyen diğer faizler ise kanun ile üst sınırlara kavuşturulup herşeyi baskı altına alarak enflasyon düşürülmeye çalışıldı. Geldiğimiz noktada faiz artırılıyor ve dolar söylenen artık baskılanmıyor. Ama dolar da yükseliyor. Durumda bir değişiklik yok. Doları benzin olarak düşünürsek faiz de tiner olarak ele alına bilir. Şimdi enflaysyon yangınına hangisini dökersen dök enflasyon sönmeyecek. Herşeyin gerçek olarak ortaya konması şart.
legendary
Activity: 2016
Merit: 1598
October 06, 2023, 04:27:07 AM
Bütün önemli göstergelerde serbest piyasada yıllık enflasyon 100%'ün üzerinde, bu koşullarda 38-40%'lık vadeli mevduata yatırım yapan biri bile her sene alım gücünü en az 30% kaybetmiş olur.

Dünyada faizleri 100%'ün üzerinde tutup da başarılı olmuş bir ekonomi modeli olmadığına göre de şu anki reel enflasyon Türkiye'yi hızla iflasa sürükleyen bir tablodur...
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
October 06, 2023, 03:46:42 AM
Başlığı görünce enparadaki mevduat faiz oranlarına baktım ve son zamanlarda iyice artmasına rağmen hala enflasyon oranının çok altında olduğunu görüyorum.Yani ciddi bir yatırımı olan bir kişi neden bu oranlardan parasını Türk Lirasına yatırmalı sorusunun cevabını veremediğimiz sürece paramız değer kaybetmeye devam edecek.Burada sorun enflasyonun çok yüksek olmasından kaynaklanıyor faiz oranları zaten çok yüksek.Naci Bey'in zamanında faizleri ileride düşürmek için arttırıyorum dediği zamana keşke dönebilseydik.

Günlük kurlarda bilgim şöyle :

ING bank : %38,
Vakıf bank %38.

Bu iki banka yeni gelen müşterilere özel bir süreliğine %38 faizden yararlandırıyor.Ayrıca 32 günlük faiz Vakıfbank’ta %43 aynı şekilde. Şu an bankadan bankaya bile değişiklikler var ve evet, faiz bile mantıksız geliyor artık çünkü enflasyon faiz oranlarının üstünde yani paranız faizde dahi olsa kendini koruyamıyor. Bu yüzden artık yatırım yapmak en doğrusu ancak asıl soru hangi yatırım aracını seçmeliyiz.

Bana göre altın önemli bir yatırım kalemi ve fiyatı son dönemde düşmeye başladı ancak asıl yatırımı bitcoinde görüyorum çünkü Halving gittikçe yaklaşıyor ve bu fırsatı değerlendirmek gerekiyor.
sr. member
October 06, 2023, 03:18:29 AM

Hocam tablo elbette birçok şeyi anlatıyor aslında ama asıl nokta, milyonun ne kadar sıradan bir hale geldiği, çok değil birkaç sene önce bu paraya hem ev hem araba alıp üçte birini de arttirabiliyorduk, şimdi bir ayda otuz üçte birine talip oluyoruz olarak da okuyabiliriz resmi. Araba uçurumdan uçtu diye muavini işten atmanın neticeleri bunlar hep😂
legendary
Activity: 1722
Merit: 1630
October 06, 2023, 01:36:15 AM

sr. member
October 05, 2023, 12:49:58 PM
Faizleri artırıyor diye yanlış hatırlamıyorsam Naci Ağbal kovulmuştu Merkez Bankasından. Hatta sonrasında Nas dönemine geçilmişti ekonomide, daha sonrasında da göz parlaklığı. Yine yanlış hatırlamıyorsam Naci Ağbal giderken faiz oranı yüzde 18,5'du. Dolar kuruda 7,20 TL civarı idi. Şu an geldiğimiz noktada faiz oranı yüzde 25, dolar kuru 27,5 TL. Sizce bu durumda kimler kazanmış kimler kaybetmiştir?

Naci bey gel denilince gelip git denilince giden biri sanırım, çünkü benzer git geller birkaç kez yaşandı yanlış hatırlamıyorsam. Egoist, herşeyi en iyi ben bilirim, en önde ben olmalıyım kafası, bilimin realitesine hep yenik düşmüştür, ki aksi durum eşyanın tabiatına aykırıdır. Herşeyi en iyi bilen olamazsınız, hatta en iyi bildiğinizi düşündüğünüz noktada bile yeri gelir aslında düşündüğünüz kadar yeterli ve vasıflı olmadığınız ortaya çıkar, işte tam da bu anda tüm mesele, algıyı başka yönlere cekebilmektir ki asıl ve sadece bu konuda dünyanın en iyilerine sahibiz biz.
legendary
#SWGT CERTIK Audited
October 05, 2023, 12:31:05 PM
Faizleri artırıyor diye yanlış hatırlamıyorsam Naci Ağbal kovulmuştu Merkez Bankasından. Hatta sonrasında Nas dönemine geçilmişti ekonomide, daha sonrasında da göz parlaklığı. Yine yanlış hatırlamıyorsam Naci Ağbal giderken faiz oranı yüzde 18,5'du. Dolar kuruda 7,20 TL civarı idi. Şu an geldiğimiz noktada faiz oranı yüzde 25, dolar kuru 27,5 TL. Sizce bu durumda kimler kazanmış kimler kaybetmiştir?
sr. member
September 22, 2023, 02:25:33 AM
Gün içinde ünlü ekonomist Özgür Demirtaş'ın tweetlerine denk gelmiştim, artışın 500 puan olması ve sonrasında ise dolara müdahale edilmemesi yönünde fikir beyan etmişti hoca, ilerleyen saatlerde tam da hocanın dediği gelişmeler yaşandı. Anladığım kadarıyla ekonomi yönetimimizde direksiyon başında olanlar artık bilimsel gerçekler üzerinden kararlar vermekte istikrarlı hale geliyorlar. Umarım sonu da güzel olur.

https://twitter.com/ProfDemirtas/status/1704805255345553759?t=6zeJfxe_4LltsSQ0Xv7CPA&s=19

Özgür hoca kıymetli hocalarımızdan birisi, siyasi kimliği yüzünden üst pozisyonlarda görev alamıyor ancak şu zamana kadar söylediği her şey çıkar mı birisinin, dolar 2-3 lirayken verdiği uyarılar altın değerindeyken dinlenmedi ve şu an dolar 30 liraya merdiven dayadı, özgür hocayı daha çok dikkatli ve can kulağıyla dinlemek gerekiyor, Hafize hanım Mehmet beyle dümeni ele almış görünüyor, umarım bunda başarılı olunur,

Hocam Necmettin batirel diye biriyle bir programdayken ilk kez gördüm hocayı, Ahmet Hakan'ın programiydi galiba, doların yukselisini durdurmak için şak 10 milyar dolar satarız falan diye zirvalamisti, böylece doların yükselişi durur dedikten sonra Ahmet Hakan hocaya dönmüştü hocam işe yarar mı diye, hocanın yüz ifadesi hala gözümün önünde 😂
Devletin çeşitli kademelerinde işlerin liyakat esasına göre dağılması faydalarını gösterecektir mutlaka ama arıza büyük boyutta olduğundan zaman alacak, Hafize hanım ve Mehmet bey ismi geçmişken değinmeden geçemedim.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
September 22, 2023, 12:54:52 AM
Gün içinde ünlü ekonomist Özgür Demirtaş'ın tweetlerine denk gelmiştim, artışın 500 puan olması ve sonrasında ise dolara müdahale edilmemesi yönünde fikir beyan etmişti hoca, ilerleyen saatlerde tam da hocanın dediği gelişmeler yaşandı. Anladığım kadarıyla ekonomi yönetimimizde direksiyon başında olanlar artık bilimsel gerçekler üzerinden kararlar vermekte istikrarlı hale geliyorlar. Umarım sonu da güzel olur.

https://twitter.com/ProfDemirtas/status/1704805255345553759?t=6zeJfxe_4LltsSQ0Xv7CPA&s=19

Özgür hoca kıymetli hocalarımızdan birisi, siyasi kimliği yüzünden üst pozisyonlarda görev alamıyor ancak şu zamana kadar söylediği her şey çıkar mı birisinin, dolar 2-3 lirayken verdiği uyarılar altın değerindeyken dinlenmedi ve şu an dolar 30 liraya merdiven dayadı, özgür hocayı daha çok dikkatli ve can kulağıyla dinlemek gerekiyor, Hafize hanım Mehmet beyle dümeni ele almış görünüyor, umarım bunda başarılı olunur,
member
September 21, 2023, 11:37:49 PM
Malınıza sahip çıkın birikimlerinizi koruyun
Yerel seçimlere kadar baskılanan kur seçimlerden sonra neler olur onu tahmin etmeye bakın

Boş yapmaya gerek yok faizler isterse yüzde 100 olsun önemli değil dolar endeksi 120 ye doğru atağa kalktı fed faiz arttırmıyor korkuyor yeni bir enflasyon dalgası yolda malınıza mülkünüze sahip çıkın
sr. member
September 21, 2023, 05:23:43 PM

hero member
Activity: 1246
Merit: 883
September 21, 2023, 04:27:51 PM
Geçtiğimiz yıl faizleri ısrarla düşürmek yerine bu artışları daha önce yapılmış olsaydı bu gün daha iyi konumda olurduk diye düşünüyorum. %25 faiz üzerine bu gün 5 puanlık (500 baz) artış ile faizler %30 seviye yükselmiş oldu, piyasalara baktığımız faiz artışı dövizi hiç etkilemedi buda gösteriyor ki faiz artışı için geç kalındığı. Merkez Bankasının yıl sonu dolar kuru beklentisi 30 liranın üzerinde sanki doları düşürmek istemiyorlar gibi (yabancı yatırımcı için)
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
September 21, 2023, 03:53:09 PM
Beklenen faiz kararı geldi ve beklenen olduğu için ciddi bir etkisi olmadı. Kemer sıkmaya devam ediyoruz ve uzun süre daha böyle olacak gibi görünüyor.
Bu kadar yüksek faiz varken piyasanın allak bullak olma durumu da aynı şekilde devam ediyor. Faiz arttığı için birçok kişi parayı bankada tutayım ve konut almayayım diyor, diğer yandan kredi oranları aşırı yüksek olsa da atılacak son kurşun budur diyerek elinde peşinatı olan herkes ev alma peşinde koşuyor.
Aradaki uçurum gün geçtikçe artıyor, 3 milyona satılan evleri gün boyu arayan yokken 1.5 milyonluk evler kapış kapış gidiyor Smiley
member
September 21, 2023, 03:26:24 PM
Seçimden önce yüzde 40 faiz veren banka yine yüzde 40 veriyor. Faizler artıyor yerseniz tabi.

Bu arada yüzde 40 faiz var diyerek seçimden önce parayı faize koyanlar dolar kurunun yükselmesi ile büyük zarar etti.

Dolar endeksi 120 ye giderken faizcilik oynuyoruz başka birşey değil Smiley
Pages:
Jump to: