Pages:
Author

Topic: Fake app store blocchain.info wallet μου έφαγε 0.001btc :P - page 2. (Read 2243 times)

hero member
Activity: 812
Merit: 1000
δηλαδη εχεις τη BTC διευθυνση εσυ στον υπολογιστη σου και απλα βλεπεις το balance σε αυτους?
τοτε  η ασφαλεια ειναι στα δικα σου χερια και μονο Smiley
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που λές αλλά νομίζω η καλύτερη λύση είναι να βάλεις ένα wallet στο desktop σου η τουλάχιστον αν τα έχεις στο blockchain μην χρησιμοποιείς το mobile wallet τους και ιδίως βάλε 2 step authentication. Εγώ δεν το είχα βάλει γιατί ήταν πάρα πολύ μικρό το ποσό και ποιο πολύ για δοκιμή το είχα φτιάξει το wallet.
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Αυτο που ειπα με τη διεύθυνση "watch only" και το private key στα χέρια μου ειναι ασφαλές λέτε;
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
μην τα εμπιστευεστε καθολου αυτα τα Online wallets. ειναι σαν να βαζετε πραματα σε θυριδες τραπεζης, δεν θερεις αν θα τα ξαναβρεις μεσα!
 
με προλαβες..
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
μην τα εμπιστευεστε καθολου αυτα τα Online wallets. ειναι σαν να βαζετε πραματα σε θυριδες τραπεζης, δεν θερεις αν θα τα ξαναβρεις μεσα!
 
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Εχω 3 btc μεσα στο blockchain.info σε κανονική address δικιά τους. Λεω να τα μεταφέρω αμεσως σε address που εχω καταχωρίσει ο ίδιος στο blockchain.info αλλα χωρις το ιδιωτικό κλειδι (watch only)
Οποτε στην περιπτωση πληρωμής, μονο τοτε, σαρώνω το ιδιωτικό κλειδί το οποίο εχω σε χαρτι και γινετε η πληρωμή! Σωςτος ή παλι ετσι μπορει το συςτημα τους να κρατήσει το ιδιωτικό κλειδί μου;
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
δες εδώ τις μεταφορές που γίνανε σε αυτή την διεύθυνση.

http://chainflyer.bitflyer.jp/Transaction/963207024c45ba09e6bdf95876e38ea4e6f22d0ca740c0d9d822553faa6a69c6

μια από αυτές είναι και η δική μου
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
πολύ παράξενο πάντως. αν δεις τις συναλλαγές θα δεις ότι είναι σαν αυτό που το έκανε να έχει κάνει σκούπα σε πορτοφόλια με πολύ λίγα btc στο λογαριασμό τους. Πάντως σας διαβεβαιώ ότι δεν έκανα καμία ενέργεια εδώ που τα λέμε από την μέρα που το έφτιαξα δεν το πείραξα καθόλου δλδ Tongue
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
Παιδιά αποφύγετε το Blockchain.info όσο μπορείτε. Σήμερα έχασα τα πρώτα μου bitcoin από το wallet που είχα εκεί και είναι τα πρώτα bitcoin που χάνω όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμε. Και για την ιστορία έχω αρκετά wallet σε διάφορα cloud, hardware, desktop με διαφορέτικά ποσά μέσα για χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα στην ασφάλεια τους.
Πριν τέσσερεις μέρες αποφάσισα να δημιουργήσω και ένα wallet στο blockchain με ένα ισχυρό password όπως πάντα αν και δεν ενεργοποίησα το 2 step auth γιατί ποιο πολύ το ήθελα για test.
Μετά έστειλα 0.001 btc στην διεύθυνση του wallet και σήμερα μετά από 4 μέρες τα btc είχαν κάνει φτερα Tongue χωρίς να κάνω την παραμικρή κίνηση μεταφοράς ούτε να δώσω εντολή για κάτι τέτοιο
 
https://blockchain.info/address/143oBJ7eFkpNoVLgfUijjK3BRBZKSJrByw

τελείως παράδοξο και αν δείτε την adress που πήγαν είναι όλες οι μεταφορές από πορτοφόλια με μικρά ποσά σαν αν κάνανε σκούπα σε επιλεγμένα πορτοφόλια.

αν βγάλεις άκρη ενημέρωση μας γιατί πολλά παίζουν τελευταία με το  blockchain.. σίγουρα δεν είναι κάποιο είδους hacking γιατί αν ήταν θα χτύπησαν εκεί που είναι τα πολλά
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Διόρθωση του αρχικού post. Τελικά δεν ήταν καθόλου λάθος του blockchain.info και έιναι και παράδοξο να ήταν γιατί λίγο που το δοκίμασα σε κάθε βήμα σου ζήταγε password και γενικά δεν μου έδωσε καθόλου την εντύπωση προχειρότητας ιδίως στις συνθήκες ασφαλέιας που έχει το site για τα wallet του.
Η ιστορία είναι ότι βλέποντας ότι υπάρχει wallet στο amazon store για το blockchain και βλέποντας ότι αυτό το wallet έγραφε δίπλα blockchain ltd λανθασμένα θεώρησα ότι είναι και το official app και ποιο πολύ γιατί είναι και ολόιδιο με το official app σύν ότι θεώρησα μια και είχε ανέβει εκεί θα ήταν και όντος το official.
Που να φανταστώ ότι στα app store ανεβαίνουν πλέον ότι σαβούρα υπάρχει ακόμα και scam εφαργμογές χωρίς κανένα έλεγχο. Με αυτό το wallet με το που πέρασα στο blockchain.info wallet 0.001 btc το συνδεδεμένο πλέον mobile wallet απλά μου τα έκλεψε και τα έστειλε σε άγνωστη διεύθυνση.
Το μόνο που μπορώ να προσάψω στο blockchain.info είναι ότι σύνδεσε με μεγάλη ευκολία αυτό το mobile wallet με τον λογαριασμό χωρίς στην ουσία να καταλάβει ότι είναι fake.
Το γράφω πάντως ότι η όλη ιστορία δεν είχε να κάνει καθόλου με το blockchain.info αλλά μόνο με μένα για να μην μέινουν εντυπώσεις. Απλά από τι φαίνεται το blockchain.info είναι ο πρώτος στόχος των scammer και θέλει προσοχή τι κατεβάζετε γενικά σε κινητα, desktop
Pages:
Jump to: