Pages:
Author

Topic: Gıda Enflasyonu - page 2. (Read 376 times)

sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
October 31, 2022, 03:59:44 PM
Özellikle baklagiller oldukça pahalanmış, nohut, fasulye, mercimek, pirinç gibi ürünler kat kat fazlasına satılıyor, kuraklık, kıtlık falan gelse demek ki ülkenin durumu içler acısı bir hal alacak, gıdada enflasyonu koyan koyana ama gerçek enflasyon nedir takan yok,
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
October 31, 2022, 02:22:24 PM
Maalesef bu gıda enflasyonu bence sapıkça bir boyutta zamlara şahit oluyor. Şu son 2 aydır kur artışı pek yüksek değil ve genel enflasyon verileri de çok yüksek seyretmiyor ona rağmen canı sıkılan zammı yapıştırıp geçer oldu. Ha bunu et, süt, yumurta gibi gıdalardan ziyade restoranlar için kast ediyorum.
Bu arada ŞOK marketler gerçekten de rakibi olan BİM ve A101 e nazaran daha uygun fiyata peynir, yoğurt, süt, yağ, hatta gofret satabiliyor. Herhalde emek ucuzluğundan falan kazanıyorlar diye düşünüyorum başka açıklaması yok bana göre.

Bunu bende fark ettim hocam. şok genelde ucuz olmaz ama öyle bir dönemdeyiz ki şokun ürünler kaliteli olarak daha kaliteli ve fiyat olarak daha uygun veya aynı seviyede. ben bim veya 101 mağazaları yerine şoku tercih ediyorum genellikle. enflasyonu düşürüyorlar da sürekli zam nasıl geliyor anlayamıyorum.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
October 30, 2022, 04:52:43 PM
Fiyatlar gitgide anormal bir seviyeye geliyor kesinlikle. Mesela tabak hindi göğüs/but almayı çokça tercih eden biriyim ve fiyatlardaki değişim inanılmaz seviyelere ulaştı. Eskiden 20-30 liralık 750 g tabak hindi şimdi oldu 80 küsür lira falan. Migros'ta Money kartı ile 60 liraya falan geliyor şu an ama devamlı bir fiyat mı olur bu bilemiyorum tabi. Et ürünlerinin fiyatlarında inanılmaz bir artış var kısacası örneğin.

Gıda ürünleri en temel ihtiyaçlarımızdan birisi sonuçta ama onlara bile gönlümüzce para harcayamaz hale geldik. En basit market alışverişlerinin bile hesabını yapmazsak olmuyor hızla artan enflasyon yüzünden. Hele ki asgari ücrete sağlam bir artış gelirse o zaman yolda olacak diğer yeni zamları hayal bile edemiyorum.  Sad
legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
October 30, 2022, 12:46:45 PM
Maalesef bu gıda enflasyonu bence sapıkça bir boyutta zamlara şahit oluyor. Şu son 2 aydır kur artışı pek yüksek değil ve genel enflasyon verileri de çok yüksek seyretmiyor ona rağmen canı sıkılan zammı yapıştırıp geçer oldu. Ha bunu et, süt, yumurta gibi gıdalardan ziyade restoranlar için kast ediyorum.
Bu arada ŞOK marketler gerçekten de rakibi olan BİM ve A101 e nazaran daha uygun fiyata peynir, yoğurt, süt, yağ, hatta gofret satabiliyor. Herhalde emek ucuzluğundan falan kazanıyorlar diye düşünüyorum başka açıklaması yok bana göre.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
October 30, 2022, 10:21:49 AM
Kur sabit fiyatlar her hafta artıyor. Markete genelde haftalık gidiyorum, fiyatların hiç bir zaman sabit kaldığını da hatırlamıyorum. Bazen Getir yada başka firmaların servislerini kullanıyorum onlarda ekstra pahalı yazıyorlar çoğu ürünlere. Eskiden rahat rahat markete gidip ne var ne yok dolduruyorduk şimdi hakikaten bir rafa elimi uzattığım zaman bunu gerçekten almalı mıyım diye kendime bir kaç kez soruyorum sonra da öyle alıyorum.
legendary
Activity: 2058
Merit: 1135
October 30, 2022, 04:47:07 AM
getirBüyük'te 1kg
içim tereyağı 189,99
teksüt tereyağ 164,95      
yüzde 20 kupon veriyor eve kadar da getiriyor
a101 milkten tereyağ 132 tl, torku 145  tl
istegelsin'de biraz daha pahalı bazen bakıyorum uygun olan neresiyse ordan alıyorum
markete çok nadir gidiyorum
tuvalet kağıdı çok pahalı, son 1 yılda belki 4x yapmıştır
bir de yumurta son 1-2 ayda 2x yaptı galiba
nescafe'de ters köşe oldum nescafe gold 200 gram 80e aldım stokladım, geçen migrosta 27x2'ye (100gr) aldım Cheesy bi ara getir de kavanozu 50-60a falan verdi onu da alıp ortalama düşürdüm Grin
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
October 29, 2022, 08:58:28 PM
Bunu hepimiz hissediyoruz birilerinin manipüle enflasyon verisi açıklamasına gerek yok. Çok değil geçen seneye kadar fiyatlardan şikayet etsek dahi her şeyi alabilirdik, şimdi on kere düşünmek zorunda kalıyoruz. Hayat standardımda istemsizce düşme olduğunu görüyorum. Maddi durumum iyi olmasına rağmen çoğu şeyi almadan kendimi frenliyorum ve artık temel tüketim ürünlerine kadar yansıdı. Pahalı der söve söve bir şeyler alırdık yeterli et tavuk yerdik yağa pirince makarnaya verdiğimiz paraya bakmazdık. Süt alırken iki lira fazla olsun kalitelisini alalım derdik şimdi en dandiği bile uçmuş durumda. Ucuzluk marketleri normal marketlerle yarışır oldu. Hani durumu iyi olanlar bile bu kadar şikayetçiyken en alt tabaka fakir kesim nasıl yaşamını idame ettiriyor benim aklım almıyor.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
October 29, 2022, 06:40:13 PM
La tereyağını gördüm direk daldım konuya, bakın bir veya iki hafta önce bizim mahalleden isteyenlere teryağı aldım devamlı aldığım yerden kilosu 135 TL idi, iki gün önce bizim eve aldım kilosu 165 TL olmuş.
2 Kiloya 330 lira para verdim moralim acayip bozuldu.

135'e sen nerden alıyosan iyi alıyosun valla hocam ben 165'e aldım.

Bir hafta önceki fiyatıyla şuanki fiyatları çoğu ürünün nerdeyse tutmuyor, hep zam gelmeye devam ediyor.

Şok Marketten alıyordum hocam.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
October 29, 2022, 02:10:22 PM
Hayvansal ürünlerin daha çok artacağını düşünüyorum maliyetler arttığı için hayvanlar kesime gidiyor hayvan sayısında azalma olduğu sürece üretim azalacak ve fiyatlar daha çok artacaktır. Ülkemizde tarım ve hayvancılığı desteklenmesi yaygınlaştırılması şarttır 1-2 seneye kalmaz artık hayvansal gıdaları da ithal eder duruma gelebiliriz. İmkanım olsa tarım düz tarım arazisi alırım çiftlik yaparım organik ürün yetiştirmeye çalışırım. Hem satar para kazanırım hem de kendi ihtiyaçlarımı karşılamış olurum.

Gıda enflasyonu sadece hayvansal ürünlerde yok geçen yıl 2,5 kg pirinç 20 liraya satılırdı şimdi 65-70 lira olmuş yani uzun dayanabilecek kuru gıdalar stoklanıyor ister istemez normalinden çok daha fazla fiyatları artıyor.
Vay be 5 kilo pirinç 20 lira olmuş diye şikayet ettiğimi de hatırlıyorum, migros'ta 5 kilo yayla gönen baldo pirincin kampanyayla 20 lira olduğunu da. Stoklamıştık. Maliyetler vs sebebiyle süt ineklerinin kesime gönderildiği çok konuşuluyor bu aralar. Bir peynir keyfimiz vardı, onun da içine edilecek. Düz yulaf yiyelim bari antik roma'daki hapisteki gladyatörler gibi.

Dediğiniz tarım konusunda ise 90'ların ortasından beri aynı miktarda buğdayı ürettiğimizi gördüğümde çok şaşırmıştım. Tarımı serbest bırakarak bu ülkenin üretebileceği buğday miktarı bu kadar gözüküyor. Ancak sınır kaçaklarıyla birlikte bu ülkedeki kişi sayısının ise hayvan gibi arttığı ortada. Resmi nüfusumuz 90'larda 65 milyon civarı olmalı çünkü sonrasında '70 milyon bizi izliyor' lafları çok vardı televizyonda, reha muhtar falan. Şimdi nüfus 83, kaçaklarla surilerle 90'dır herhalde. Felaket gıda enflasyonu kaçınılmaz gözüküyor.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
October 29, 2022, 03:49:54 AM
Hayvansal ürünlerin daha çok artacağını düşünüyorum maliyetler arttığı için hayvanlar kesime gidiyor hayvan sayısında azalma olduğu sürece üretim azalacak ve fiyatlar daha çok artacaktır. Ülkemizde tarım ve hayvancılığı desteklenmesi yaygınlaştırılması şarttır 1-2 seneye kalmaz artık hayvansal gıdaları da ithal eder duruma gelebiliriz. İmkanım olsa tarım düz tarım arazisi alırım çiftlik yaparım organik ürün yetiştirmeye çalışırım. Hem satar para kazanırım hem de kendi ihtiyaçlarımı karşılamış olurum.

Gıda enflasyonu sadece hayvansal ürünlerde yok geçen yıl 2,5 kg pirinç 20 liraya satılırdı şimdi 65-70 lira olmuş yani uzun dayanabilecek kuru gıdalar stoklanıyor ister istemez normalinden çok daha fazla fiyatları artıyor.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
October 28, 2022, 06:51:49 PM
La tereyağını gördüm direk daldım konuya, bakın bir veya iki hafta önce bizim mahalleden isteyenlere teryağı aldım devamlı aldığım yerden kilosu 135 TL idi, iki gün önce bizim eve aldım kilosu 165 TL olmuş.
2 Kiloya 330 lira para verdim moralim acayip bozuldu.

135'e sen nerden alıyosan iyi alıyosun valla hocam ben 165'e aldım.

Bir hafta önceki fiyatıyla şuanki fiyatları çoğu ürünün nerdeyse tutmuyor, hep zam gelmeye devam ediyor.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
October 28, 2022, 12:31:09 PM
Forumda daha önce çok çalışıp az kazandığımızı, az kazancımızın da alım gücünün az olduğunu ve ülke içinde büyük bir gelir adaletsizliği olduğunu tartışmıştık. Ayrıca OECD verilerine göre çalışma şartları Meksika, Bolivya gibi ülkelerden bile ülkemizde kötü olduğu, gelir eşitsizliğinde de Brezilya ve Venezüella gibi ülke seviyelerinde olduğumuzu görmüştük. Bir de en temel yaşam gereksinimimiz için olan gıdaları tartışalım istedim. Bugün markete gittiğimde dün 123 TL olan tereyağının fiyatının 135 TL olduğunu gördüm. Oysaki daha iki gün önce zam gelmişti. Gıda ürünlerine çok fazla geldiğini düşündüğüm için şöyle bir baktım oranlara ve sizle de paylaşmak ve tartışmak istedim. Geçelim istatistiklere.

TÜİK'e göre Temmuz 2022 itibarıyla gıda enflasyonu yüzde 94.65. Ağustos ayı verilerine göre Türkiye, dünyada gıda enflasyonu yaşayan ülkeler sıralamasında 4'üncü sırada yer alıyor. İlk üç Lübnan, Zimbabwe ve Venezüella. 5. sırada ise İran var. Türk-İş eylül ayı verilerine göre ülkemizdeki yıllık gıda enflasyonu %135. OECD eylül ayı verilerine göre ise Türkiye gıda enflasyonunda dünyada Kolombiya, Arjantin gibi ülkeleri geçerek ilk sırada yer alıyor.
Maalesef 2003 yılından 2022'ye bir grafikte Türkiye dünya gıda enflasyon ortalamasının yarısı bir enflasyona sahipken şuan dünya gıda enflasyon ortalamasının 3 katına çıkmış.

Çalışma şartları, alım gücü, gelir eşitsizliği ve son olarak gıda enflasyonu gibi birçok parametre de Brezilya, Venezüella, Meksika, Arjantin veya Kolombiya gibi ülkeler ile aynı sıralardayız. Gerçekten artık ülke ekonomisinin geldiği noktadan da bu konuları konuşmaktan da birçok şeyden de maalesef bıktım.

Kaynak: https://tr.investing.com/news/economic-indicators/aclk-ve-yoksulluk-snr-ackland-gda-enflasyonu-bir-ylda-135-artt-2373029

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/gida-enflasyonunda-dunya-4uncusuyuz-7294489/

Kaynak: https://public.flourish.studio/visualisation/11530209/?utm_source=embed&utm_campaign=visualisation/11530209

Kaynak: https://public.flourish.studio/visualisation/11607663/?utm_source=embed&utm_campaign=visualisation/11607663

Kaynak: https://public.flourish.studio/visualisation/11592943/?utm_source=embed&utm_campaign=visualisation/11592943

Pages:
Jump to: