Pages:
Author

Topic: Giyim kuşam fiyatlarında Avrupa ile aramızdaki makas neden bu kadar açık? - page 2. (Read 296 times)

legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
Bu olay beni de çok rahatsız etmeye başladı son yıllarda. Sanki herkes bulduğuna kazık atsın durumu içindeymişiz gibi hissettiriyor ne yazık ki. Halbuki fiyatların arasında dolar bazında 2x e varan fark olmaması gerekir. O kadar vergi yok ki bildiğim kadarıyla. Hani tekstil ürünlerine ek vergi koyuyorlar anlıyorum ama otomobil gibi değil. %20 civarıdır en fazla ne olabilir ki. Ülkede fiyat anlayışı yok oldukça böyle dolandırıcılıklar arttı. Bu yüzden yurtdışı sitesini mutlaka açıyorum ürün alırken. Pahalı mı ya da ne kadar pahalı diye.
Yurtdışı site karşılaştırmasını genellikle yapıyorum alacağım tekstil ürününde ortaya çıkıyor zaten durum kesinlikle. Alacağınız ürünler 150 euro geçtiği zamanda ayrı sıkıntı o zamanda ekstra gümrük vergisi ödemek zorunda kalıyoruz. Dediğiniz gibi aslında tekstil ürünlerinde alınan vergi %20 den fazla değil aradaki makas neden ve nasıl bu kadar açılabiliyor bunu anlamış değilim. Bazı ürünler neredeyse yurtdışı fiyatının 2 2.5 katına satılıyor.
legendary
Activity: 2016
Merit: 1598
...amerika fiyatları da bize göre ucuz. her şey böyle la, dandik 30 dolarlık ayakkabı burada oluyor 4.000 lira. lan vergi, sigorta vs tamam da yurtdışında da adam bir şekilde vergi, kira masrafları yapıyor. niye bizde pahalı?

rusları bu ürünleri alırken görürseniz sebebi fiyatları değildir. orada artık yabancı marka kalmadı. araplar alıyorsa da +40 derecede çölde macera deneyecekler demek ki:)

Gerçekten öyle, artık bu mağazalardaki görevliler kapalı çarşı esnafı gibi olmuş, Türk müşteri gelince hayalet kasaba gibi dükkan çünkü biliyor ki almayacak, Rus veya Arap girince akıcı en az 2 yabancı dil konuşan görevli uçarak yanlarında bitiyor koyu bir sohbet başlıyor görmelisiniz mizahi durumlar,

kendilerini de yetiştirmişler çalışanlar öyle bir işsizlik var ki 2-3 yabancı dil bilen manken gibi kızlar H & M'de falan çalışıyor, sen bu CV ile aynı işi Avrupa'da yapsan en az 5x maaş alacaksın ve çok daha iyi çalışma koşulların olacak, Ümraniye'de Kocaeli'de falan ne yapıyorsun demek istiyorum bu arkadaşlara...
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
ilk olarak bu ay 100 liraya aldığı ürünü 120 liraya satan esnaf onu yerine aynı para ile koyamayacak hikayesinden vazgeçelim dostlar. böyle oldu diye 100 liraya aldığı ürünü 250 liraya satması mı mantıklı geliyor? bir de bunun üstüne her ay da yeni zam eklediğini unutmayalım. klasik ortadoğu zihniyetine sahipiz dostlar boşuna açıklama yapmaya çalışmayın. yok, firmalar önünü göremiyormus da bir sonraki ay devletin ne yapacağı belli değilmiş... lan bu sana 3 katına satıp her ay bir daha geçirme hakkı mı veriyor? serbest piyasadır istediği istediğine kitler diyorsanız bence daha düzgün bir açıklama olur.
columbia, nf gibi ürünler nedense ilk defa türkiye'de yurtdışına göre pahalı değil dostlar. maalesef bu fiyatlar hep böyleydi. ben mesela bu ihtiyaçlarımı hep rusya'dan karşılıyordum. en son geçtiğimiz sene, rusya'ya küstüm, türkiye'den almak zorunda kalmıştım. amerika fiyatları da bize göre ucuz. her şey böyle la, dandik 30 dolarlık ayakkabı burada oluyor 4.000 lira. lan vergi, sigorta vs tamam da yurtdışında da adam bir şekilde vergi, kira masrafları yapıyor. niye bizde pahalı?

rusları bu ürünleri alırken görürseniz sebebi fiyatları değildir. orada artık yabancı marka kalmadı. araplar alıyorsa da +40 derecede çölde macera deneyecekler demek ki:)

Hocam bahsettiğiniz konularda devletin denetim mekanizmaları da eksik bence, hani serbest piyasa falan da bir yere kadar, bizde sanırım Cem Yılmaz in bahsettiği gibi ahçı bahcivani bahcivan uşağı sonra herkes uşağı oluyor, dönüp dolaşıp kabak vatandaşın başına patlıyor, hocam bırakalım marka ayakkabı montu falan, en sıradan ayakkabı mont 500 lira üzerinde, kış gelmesin diye dua eden garibanlar var memlekette.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
ilk olarak bu ay 100 liraya aldığı ürünü 120 liraya satan esnaf onu yerine aynı para ile koyamayacak hikayesinden vazgeçelim dostlar. böyle oldu diye 100 liraya aldığı ürünü 250 liraya satması mı mantıklı geliyor? bir de bunun üstüne her ay da yeni zam eklediğini unutmayalım. klasik ortadoğu zihniyetine sahipiz dostlar boşuna açıklama yapmaya çalışmayın. yok, firmalar önünü göremiyormus da bir sonraki ay devletin ne yapacağı belli değilmiş... lan bu sana 3 katına satıp her ay bir daha geçirme hakkı mı veriyor? serbest piyasadır istediği istediğine kitler diyorsanız bence daha düzgün bir açıklama olur.
columbia, nf gibi ürünler nedense ilk defa türkiye'de yurtdışına göre pahalı değil dostlar. maalesef bu fiyatlar hep böyleydi. ben mesela bu ihtiyaçlarımı hep rusya'dan karşılıyordum. en son geçtiğimiz sene, rusya'ya küstüm, türkiye'den almak zorunda kalmıştım. amerika fiyatları da bize göre ucuz. her şey böyle la, dandik 30 dolarlık ayakkabı burada oluyor 4.000 lira. lan vergi, sigorta vs tamam da yurtdışında da adam bir şekilde vergi, kira masrafları yapıyor. niye bizde pahalı?

legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
Bu olay beni de çok rahatsız etmeye başladı son yıllarda. Sanki herkes bulduğuna kazık atsın durumu içindeymişiz gibi hissettiriyor ne yazık ki. Halbuki fiyatların arasında dolar bazında 2x e varan fark olmaması gerekir. O kadar vergi yok ki bildiğim kadarıyla. Hani tekstil ürünlerine ek vergi koyuyorlar anlıyorum ama otomobil gibi değil. %20 civarıdır en fazla ne olabilir ki. Ülkede fiyat anlayışı yok oldukça böyle dolandırıcılıklar arttı. Bu yüzden yurtdışı sitesini mutlaka açıyorum ürün alırken. Pahalı mı ya da ne kadar pahalı diye.
legendary
Merit: 1232
Telefonu,elektroniği geçtim artık, giyim kuşamda bile bu kadar fark olur mu oluyor yaşadığımız ülke de vergilerle birlikte arada uçurum makas her çeşit üründe mevcut. 6k montu 14 k satmak nedir hiç anlam veremiyorum alım gücümüz bu kadar düşük üzerine vergi+ işletmelerin fahiş fiyatları yani bilmiyorum zorunlu olmadıkça lükse yönelmemek lazım şu zamanlarda herhalde.
sr. member
Gerçekte sadece enflasyonla karşı karşıya değiliz hiper enflasyon var ne ulaşımın fiyatı sabit ne üretimin.
100 liraya aldığınız bir ürünü 120 liraya satarak kar yaptığını sanan esnaf tekrar aynı ürünü almak istediğinde 120yi bırak 130'a alamıyorken adamlar ne yapacak doğal olarak ürüne yapıştıracak. Gelecek olan kur farkını bile yansıtmak zorundalar.  Siz bir üretim yaparken bir plan program yaparsınız ve o plan programa uyarsınız ancak yolda herşey değişkenlik gösterdiği bir yerde kalkıp kuru 28'den hesaplarsanız ve ona göre ticaret yaparsanız malesef artık kasadan yiyorsunuz demektir.

Her 6 ayda bir çalışana zam yapılan bir yer düşünün hangi plan programla ürünü sabit ve uygun fiyata satacaksınız.

Bir esnaf çocuğu olarak söylediklerine katılıyorum hocam ancak işveren mağdursa çalışan da mağdur maaş konusunda diğer girdiler zaten yerinde saymıyor yani şu durumda çoğu esnaf çarkı döndüremiyor bir de kira birken beş oldu daha sonra 10 oldu bu şartlar altında fiyatlara zamlar kaçınılmaz oldu şu an herkes haklı diğer yandan çiftçi 1 liraya satamıyor limonu tarlada pazara gelince fiyat 10 oluyor yani çok garip ve kötü bir durumdayız şu anda

Hocam limondan örnek vermişken gün içinde denk geldiğim bir haberi paylaşmak istedim, Adana'da bir çiftçi 1 lira bile etmediği için tarlasını komple sökmus, ama aynı limon tezgahta minimum 15 lira, aradaki para nereye gidiyor sorusunun cevabı ekonomik realitemizi ortaya döküyor. Her alanda gider kalemlerinin tamamı sürekli yükselişte iken ürün bazında fiyatlardaki stabil kalsın beklentisi ütopya bence.
https://www.5ocakgazetesi.com/haber/17059105/adanali-ciftci-isyan-etti-1-lira-bile-etmeyen-agaclarini-kepceyle-soktu
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
Gerçekte sadece enflasyonla karşı karşıya değiliz hiper enflasyon var ne ulaşımın fiyatı sabit ne üretimin.
100 liraya aldığınız bir ürünü 120 liraya satarak kar yaptığını sanan esnaf tekrar aynı ürünü almak istediğinde 120yi bırak 130'a alamıyorken adamlar ne yapacak doğal olarak ürüne yapıştıracak. Gelecek olan kur farkını bile yansıtmak zorundalar.  Siz bir üretim yaparken bir plan program yaparsınız ve o plan programa uyarsınız ancak yolda herşey değişkenlik gösterdiği bir yerde kalkıp kuru 28'den hesaplarsanız ve ona göre ticaret yaparsanız malesef artık kasadan yiyorsunuz demektir.

Her 6 ayda bir çalışana zam yapılan bir yer düşünün hangi plan programla ürünü sabit ve uygun fiyata satacaksınız.

Bir esnaf çocuğu olarak söylediklerine katılıyorum hocam ancak işveren mağdursa çalışan da mağdur maaş konusunda diğer girdiler zaten yerinde saymıyor yani şu durumda çoğu esnaf çarkı döndüremiyor bir de kira birken beş oldu daha sonra 10 oldu bu şartlar altında fiyatlara zamlar kaçınılmaz oldu şu an herkes haklı diğer yandan çiftçi 1 liraya satamıyor limonu tarlada pazara gelince fiyat 10 oluyor yani çok garip ve kötü bir durumdayız şu anda
hero member
Activity: 728
Merit: 698
100 liraya aldığınız bir ürünü 120 liraya satarak kar yaptığını sanan esnaf tekrar aynı ürünü almak istediğinde 120yi bırak 130'a alamıyorken adamlar ne yapacak doğal olarak ürüne yapıştıracak. Gelecek olan kur farkını bile yansıtmak zorundalar.  Siz bir üretim yaparken bir plan program yaparsınız ve o plan programa uyarsınız ancak yolda herşey değişkenlik gösterdiği bir yerde kalkıp kuru 28'den hesaplarsanız ve ona göre ticaret yaparsanız malesef artık kasadan yiyorsunuz demektir.

Hocam genel olarak satıcıların tamamı benzer şeyleri söylüyor, bugün 100 e sattığımız mali yarın yerine aynı paraya koyamiyoruz diyorlar, böylesi oynak bir zeminde ayakta kalabilmek gerçekten çok zor. Çünkü direkt etken değişkenler hem fazla, hem de stabil değil,  bu arada son cumleniz herşeyi özetliyor.

@mandown hocam doğru diyor, hangi malın fiyatı yerinde sayıyor ki fiyatlarda oynama yapmasınlar. Artık tahmin üzerine fiyat konulmaya başlanmış. Çünkü satıcının aldığı malın fiyatı belki de lojistik esnasında bile değişiyor. Bir bakıma mecbur bu fiyatlardan satmakta. Ürün satması için ürün alması lazım ama üstüne kar koyup sattığında bile birçok ürünü aynı fiyata bulamıyor. Çok önceden daha fazla söylenen sebebe dayanıyor aslında hepsi. Piyasada güven ortamı sağlanmak zorunda. Alıcı da satıcı da bir sonraki alışverişinde farkın büyük olmayacağına inanmalı. Piyasa bu ortamı sağlamalı.

Giyim konusunda pahalı markalarda bu makas o kadar fazla açık ki anlam veremiyorum. Gidip gelmek ve üstüne gezmek bile daha ucuza denk geliyor. Senelik alışveriş yaparken bunu planlayıp ucuza bilet ve alışveriş yapmak en mantıklısı.

Bazı şeylere fiyat olarak ulaşma şansım olmuyor o yüzden de merak ettiğim ürünler için youtuber'ların yurtdışından getirdikleri ürün tanıtımlarına bakıyorum. Türkiye'de satışı olmayan ama kalite olarak efsanevi ürünler olabiliyor. Fakat artık eskisi gibi ücretini verip rahat rahat ürünü onlar bile almıyor. Bile diyorum çünkü tanıtım için gönderilen ürünleri bile ürün ücretsiz olmasına rağmen gümrükteki ücreti çok yüksek oluyor ve almıyorlar. Gönül istiyor gidip kendim deneyimliyim ama maalesef o da olmuyor. En son yurtdışından 4000hz dongle aldım. Sitesindeki fiyatı 30 dolardı ama...

sr. member

Hocam genel olarak satıcıların tamamı benzer şeyleri söylüyor, bugün 100 e sattığımız mali yarın yerine aynı paraya koyamiyoruz diyorlar, böylesi oynak bir zeminde ayakta kalabilmek gerçekten çok zor. Çünkü direkt etken değişkenler hem fazla, hem de stabil değil,  bu arada son cumleniz herşeyi özetliyor.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282

hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Vergiyi çalışandan daha eline geçmeden peşin tahsil etmeye alışmış olan yönetim diğer kesimlerin vergilerini nedense alma vakti geldiği zaman acıyarak almama eğilimi içine giriyor büyük şirketler vergisiz yıllar geçiriyor. Bu konuda çalışıp kaçakları engellemesi gereken vergi çalışanları da çalıştırılmadığı için hangi şirket ne getirmiş bunun yurtdışı mal,yeti ne bunda ne kadar kar marjı var ne kadarı fahiş bunu ne araştıran var ne soruşturan. Bu fiyatlardan mal getirip satış yapan firmalardaki ödenen vergileri ve cirolarını kim kontrol ediyor. Sanırım alışveriş yaparken sadece vatandaş yapıyor. Pahalı diyerek yaptırımı biraz birikim yapıp malı alıyor. Seçenek yok halk için.
hero member
Activity: 1862
Merit: 524
Bana göre tamamen markacılıktan kaynaklanıyor. Bizim belli bir kesim hatta belli bir kesim demeyeyim büyük bir kitle marka hayranlığı taşıyor. Fiyatları ne kadar olursa olsun yine de o eşyayı satın alıyor. Ülkemize genel olarak baktığımızda bizim marka olarak gördüğümüz eşyalar elin avrupalısında satın almak gayet sıradan ve normal bir durum. Haliyle de ülkemize baktığımızda da ilgi duyulan herşeyden vergi alma ve fırsatçı esnaflarında şişirmesiyle durum ortaya çıkıyor. Kısacası biz böyle devam ettikçe bu uçurum açılmaya devam edecektir.
sr. member
Bir izahı şu, ahlak ve entelektüel olarak kendini yetiştirememiş Türk esnafının müşteriyi acımasızca kazıklama çabası ve bazen kendi meşrebine benzer dar görüşlü ve uluslararası piyasa analizi yapmayan müşteri bulabilmesi, arabaya 300% veren adam monta niye 300% vermesin diye düşünüyor yağma ekonomisinde...

Bir de işin başka bir boyutu bu tarz mağazalardan artık neredeyse Türkler hiç alışveriş yapmıyor, Arap ve Rus müşteriye ağırlıklı çalışıyorlar, yani en azından benim ara sıra uğradığım bir ildeki Columbia mağazasında durum tamamen bu şekildeydi, bu fiyatlardan 1-2 Arap müşteriye geçirebilirse kendini karda görüyor, akıllı müşteri zaten Türkiye'de artık dükkana büyük indirimler dışında hiç uğramıyor, araştırıp online yapıyor alışverişi.

Hocam hadi 6k yi 9k satar anlarım, yahu iki katından fazla rakamlar ortaya çıkıyor eskilerin tabiriyle ufak bir kerat cetveli hesabı yapınca. Aslında layık olduğumuz şekilde muamele görüyoruz belki de. Bizim mustehakimizi Allah bu şekilde veriyor olabilir. Yahu Karadeniz yaylalarına kadar Araplar sayesinde ayakta nerdeyse, Antalya tarafında da Rus Ukraynalı akınları var, şimdi İsrail vatandaşları da akın akın geliyor savaş nedeniyle, normal vatandaş olarak bizi LCW paklamaya devam edecek gibi duruyor 😅
legendary
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Bir izahı şu, ahlak ve entelektüel olarak kendini yetiştirememiş Türk esnafının müşteriyi acımasızca kazıklama çabası ve bazen kendi meşrebine benzer dar görüşlü ve uluslararası piyasa analizi yapmayan müşteri bulabilmesi, arabaya 300% veren adam monta niye 300% vermesin diye düşünüyor yağma ekonomisinde...

Bir de işin başka bir boyutu bu tarz mağazalardan artık neredeyse Türkler hiç alışveriş yapmıyor, Arap ve Rus müşteriye ağırlıklı çalışıyorlar, yani en azından benim ara sıra uğradığım bir ildeki Columbia mağazasında durum tamamen bu şekildeydi, bu fiyatlardan 1-2 Arap müşteriye geçirebilirse kendini karda görüyor, akıllı müşteri zaten Türkiye'de artık dükkana büyük indirimler dışında hiç uğramıyor, araştırıp online yapıyor alışverişi.

Tamam bizim esnaflık ve ticaret anlayışımızda sorun var, tartışılmaz ama bu mevzuda başka bir şey de var. Aynı şeyi bir kaç kere de ben yaşadım ve Türkiye'de satılan ürünlerin yurtdışında satılanlardan daha pahalı olduğunu biliyorum. Örneğin Columbia'nın orijinal TR sitesindeki (sitedeki bilgilere göre aracı şirket yok gibi) ürünler yurtdışında satılanların 3 katı fiyatıyla satılıyor. Ürün alırken nereden alacağıma mutlaka karşılaştırma yaparak karar veriyorum artık. En kolayı da eğer ürün amazonun Türkiye sitesi yurtdışı satış mağazalarında varsa amazon üzerinden işlemleri gerçekleştirmek.

Yurtdışına çıkma konusunda vize engeliniz yok ise çoğu zaman gidip gelmek çok daha avantajlı. Hatta özel indirim günlerinde Türkiye için komik fiyatlara çok kaliteli ürünler alınabiliyor.

Doğrudan yurtdışından ürün satın almaya kalktığınızda 150 Euro üzeri veya aylık işlem hakkınızın üzerinde (en son 5 adetti) alım yaparsanız incelemeye takılıyorsunuz.

Forumdan bir arkadaşla birlikte güneş panelli güvenlik kameraları satın aldığımızda başımıza geldi. Vergileri ödenmiş ürünlerimiz incelemeye takıldı. Tanesi 45$ olan bir ürünü ülkeye sokmak için inceleme yapan devlet kurumuna ayrı, çarkı kurmuş olan aracı muhasebe şirketlerine ayrı ödeme yapmak gerekiyor. Maliyet öyle yükseldi ki ürünlerimi geri gönderin dedim, onu da kabul etmediler. Allahtan en son amazona derdimi anlatabilip ürünleri onlara geri çektirebildim. Ürünlere ödediğim paranın kat kat üzerinde bir ödeme talep edilmişti.

Nüfusun savaş sebepli göçler nedeniyle orantısız artması sonucu neredeyse her sektörde durum böyle. Avrupanın kısmen pahalı bölgeleri olarak bilinen Finlandiya, İsveç gibi kuzey ülkelerinde üst segment oteller için günlük 100-150 Euro ödeme yaparken Türkiye'de anadolunun ücra köşelerindeki pansiyondan bozma yerler bile bu fiyatları talep edebiliyor. Bir ülkenin nüfusunu doğal olan süreçten çok daha kısa bir sürede %10-%15 arttırınca maalesef her şeyi enflasyon kelimesiyle yada finansal veriler açısından bakarak doğru yorumlamak mümkün olmayabiliyor.
legendary
Activity: 2016
Merit: 1598

sr. member
Sosyal medyada gün geçmiyor ki ekonomimizin izahı zor mizahi kolay mevzularina denk gelmeyelim, takip ettiğim bir doktor beyefendinin tweetine denk geldim bu akşam, bir mont bizde 14k, Hollanda'da 6k, başka bir montta da benzer fark, kuvvetle muhtemelen genel anlamda hemen hemen aynı durumlar mevcuttur sanıyorum, yahu telefonda kazık, arabada kazık, kılık kıyafette kazık... Yahu bir mont nasıl iki ülke arasında 8k lik bir fark doğurabilir, bunu lütfen mantık çerçevesinde izah edebilen varsa anlatsın, yoksa da mizahinin belini kıralım birlikte çünkü başka türlü işin içinden cikamayacagiz.

https://twitter.com/antihistamink/status/1713545882635825653?t=niBOQAr20VkIU-QXkMYGhg&s=19
Pages:
Jump to: