Pages:
Author

Topic: GPU RIGS Δημιουργία (0-100) - page 50. (Read 80879 times)

newbie
Activity: 20
Merit: 0
March 02, 2017, 03:16:47 AM
#8
Και η ερώτηση του άσχετου!

Σε περίπτωση που θέλουμε να βάλουμε μία κάρτα γραφικών (όχι να φτιάξω rig) για να κάνει το βραδάκι mining, τι gpu προτείνετε? Πάλι με RX 480 ή και σε nvidia, π.χ 1070, 1080?

sr. member
Activity: 700
Merit: 265
March 01, 2017, 07:26:42 PM
#7
Τέλεια όσα αναφέρεις!

Για τα coinbase & poloniex εφόσον θα αναμειχθεί και Ελληνική τράπεζα δε θα μπορέσουμε να έχουμε ανωνυμία σωστά ;
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
March 01, 2017, 04:09:54 AM
#6
όλες οι πληροφορίες που έδωσε ο φίλος είναι σωστές και λεπτομερείς. μπράβο

Ευχαριστώ killerjoegreece

Επίσης ευχαριστώ όλους τους φίλους για τα pm πραγματικά δεν περίμενα τέτοια απήχηση.
Απλά να παρακαλέσω για γενικές ερωτήσεις να τις κάνουν εδώ και όχι σε pm για να βοηθούμε και άλλους που ενδιαφέρονται (Και να μην τα ξαναγράφω Smiley )

αντε και καλό mining


Υ.Γ To Zcash έχει πάρει 60% τις τελευταίες 5 μέρες. Forza zec
legendary
Activity: 1666
Merit: 1007
Professional Native Greek Translator (2000+ done)
February 25, 2017, 01:29:48 AM
#5
όλες οι πληροφορίες που έδωσε ο φίλος είναι σωστές και λεπτομερείς. μπράβο
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
February 23, 2017, 07:16:47 AM
#4
full member
Activity: 152
Merit: 100
February 22, 2017, 05:06:51 PM
#3
μπράβο για όλες αυτές τις λεπτρομερείς πληροφορίες και την πρόθεση να βοηθήσεις! να κάνω μια σχετικά απλή ερώτηση..δεν κατάλαβα που κολλάει το pool. δεν υποτίθεται ότι με όλο αυτό τον εξοπλισμό είσαι miner? γιατί χρειάζεται το pool? (στο δικό μου το μυαλό πας εκεί και νοικιάζεις "ισχύ" για να μην μπεις σε όλη την διαδικασία να στήσεις κάτι εσύ.). επίσης κάποια βασικά μεγέθη πως μπορείς να μας πεις (έστω και κατ' εκτίμηση). δηλα΄δη κόστος λειτουργίας, ROI, πως αποφασίζεις ποιον αγόριθμο να τρέξεις, τι γίνεται με τα νεα cryptos που ξεπετιούνται κα΄θε τρεις και λίγο, χρόνος απόσβεσης κτλ
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
February 22, 2017, 09:24:07 AM
#2
Ηλεκτρονικά πορτοφόλια

Για όσους έχουν ήδη RIG, μια καλή κάρτα γραφικών που θέλουν να την βάλουν για mining
ή ακολούθησαν την διαδικασία στο αρχικό μου ποσταρισμα θα χρειαστούν κάποιο τρόπο για
να μεταφέρουν τα χρήματα από και προς το πορτοφόλι τους Ή την τράπεζά τους.

Θα χρειαστείτε:
1. Ηλεκτρονικό πορτοφόλι
2. Ανταλλακτήριο (Poloniex)
3. Coinbase
4. Τραπεζικό λογαριασμό (οποιαδήποτε Ελληνική Τράπεζα)

1. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι.
Ο πιο ασφαλής αλλά και πιο δυσχρηστος είναι να κατεβάσετε το software του εκάστοτε crypto και να το φυλάτε σε cold storage (δηλαδή σε σκληρό δίσκο/USB χωρίς πρόσβαση σε Internet)
Υπέρ = Ο μόνος τρόπος να τα χάσετε είναι να σας κλέψουν το δίσκο ή να καταστραφεί απο οποιαδήποτε αιτία
Κατά = Αν κάνετε συχνες συναλλαγές δεν θα σας βολέψει ποτέ

Εγώ χρησιμοποιώ απλά ένα Android app στο κινητό μου απο την freewallet.
Μου παίρνει 5 δευτερόλεπτα να μεταφέρω οποιοδήποτε ποσό σε crypto απο το Ηλεκτρονικό πορτοφόλι μου στο Ανταλλακτήριο και το αντίθετο.
(Φυσικά τα crypto μετά τη μεταφορά τα βλέπεις απο 30 λεπτά έως και μερικές ώρες ανάλογα πιο crypto μετέφερες)

2. Το καλύτερο μακράν με την μεγαλύτερη συναλλακτική δραστηριότητα και πιο σταθερό είναι το Poloniex exchange.
Τι κάνει: Μπορεί να στείλει και να λάβει οποιοδήποτε crypto (απο τα 100 πιο γνωστά) σε οποιοδήποτε ηλεκτρονικό πορτοφόλι
Τι δεν κάνει: Δεν μπορεί να στείλει και να λάβει κατευθείαν χρήματα από/στην τράπεζά σας (γι αυτό και χρησιμοποιούμε το coinbase)


3. To Coinbase παίρνει τα Ευρώ απο την τράπεζά σας και τα μετατρέπει σε BTC Ή ΕΤΗ. Μετά τα στέλνετε όπου θέλετε
Επίσης παίρνει τα BTC Ή ΕΤΗ και τα στέλνει σε Ευρώ στον τραπεζικό σας λογαριασμό.


Παράδειγμα 1:
Έχω 100 Ευρώ και θέλω να τα κάνω bitcoin Ή οποιοδήποτε άλλο crypto
Στέλνω απο την τράπεζά μου στον λογαριασμό μου στο coinbase 100 Ευρώ. Μετά μετατρέπω στο Coinbase τα 100 Ευρώ σε BTC (Bitcoin) Ή σε ETH (Ethereum)
Και τα στέλνω όπου θέλω σε μορφή crypto

Χρόνος 1 μέρα (ανάλογα την τράπεζα μπορεί να κάνει και 2)

Παράδειγμα 2:
Έχω 100 Ευρώ και θέλω να τα παίξω στο χρηματιστήριο των crypto
Κάνω ότι στο Παραδειγμα 1 και επιπλέον στέλνω από το Coinbase στο Poloniex λογαριασμό μου τα BTC Ή ETH

Χρόνος (Περίπου 2.5 μέρες- 2 μέρες λόγω τράπεζας και μερικές ώρες για το υπόλοιπο)

Παράδειγμα 3:
Έχω crypto (οτιδήποτε) και θέλω να τα κάνω Ευρώ (Η δολάρια)
α. Αν είναι BTC Ή ETH Τα στέλνω στο Coinbase απο το Ηλεκτρονικο πορτοφόλι μου και μετά στο Coinbase τα μετατρέπω σε Ευρώ και τα στέλνω στον τραπεζικό μου λογαριασμό.
β. Αν είναι σε οποιοδήποτε άλλο crypto τότε στέλνω απο το Ηλεκτρονικό πορτοφόλι μου το π.χ. ZEC (Ζcash) στο Poloniex
Μετά μετατρέπω στο Poloniex σε BTC Ή ΕΤΗ και τα στέλνω στο Coinbase
Στο Coinbase Τα μετατρέπω σε Ευρώ και τα στέλνω στον Τραπεζικό μου λογαριασμό

Χρόνος
α. 2 μέρες επειδή και πάλι μεσολαβεί η τράπεζα

β. 2 μέρες και κάτι ώρες

Παράδειγμα 4:
Έχω Mining RIG και θέλω αυτόματα ότι κάνω εξόρυξη να πηγαίνει στο Ηλεκτρονικό πορτοφόλι μου

Απλά δίνω την διευθυνσή του ηλεκρονικού μου πορτοφολιού στο Software που χρησιμοποιώ για το mining και
μου τα πιστώνει αυτόματα. Εννοείται μέσω του mining Pool που έχω επιλέξει.

Θα προσθέσω κ άλλα παραδείγματα αργότερα....

Ότι θέλετε ρωτήστε με
 


Υ.Γ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟ 2-way Authentication (π.χ. GOOGLE AUTHENTICATOR)

sr. member
Activity: 504
Merit: 272
February 22, 2017, 08:02:51 AM
#1
Το παρακάτω φιλοδοξεί να γίνει ένα εγχειρίδιο για το πως να δημιουργήσετε ένα GPU Mining RIG χωρίς να κάψετε κάρτες, μητρικές, κλπ. Απο το 0 βήμα μέχρι το 100.
Από την δημιουργία του RIG μέχρι το λογισμικό και το τρόπο να χρησιμοποιείτε ηλεκρονικά πορτοφόλια, ανταλλακτήρια κλπ. Μέχρι δηλαδή να δείτε χρήματα στο λογαριασμό σας.

Θα ξεκινήσω με ότι χρειαζόμαστε πρώτα και κατόπιν λεπτομερείς οδηγίες για το πως και τι.

Δεν ξέρω τα πάντα και στο ταξίδι μου για την δημιουργία του πρώτου RIG είχα πολλές αποτυχίες. Όμως απο αυτές έμαθα και δεν χρειάζεται να περάσουν όλοι το ίδιο.
Θεωρώ ότι αν ακολουθήσει κάποιος αυτές τις οδηγίες θα γλυτώσει από πολλούς πονοκεφάλους και στο τέλος θα έχει κέρδος, μεγάλο κέρδος.  

Αυτή τη στιγμή έχω ολόκληρη φάρμα με RIGS. Κάποιες στο σπίτι μου και κάποιες εκτός σε ειδικό χώρο. Περιττό να αναφέρω ότι η φάρμα μεγαλώνει συνέχεια μόνο απο τα κέρδη που βγάζει η ίδια.
Επίσης θα σας βοηθήσει να φτάσετε στο πιο σύντομο ROI (απόσβεση) που είναι και το ζητούμενο φυσικά.

Σε αυτό το ποστ θα προσπαθήσω να απαντάω σε όλες τις ερωτήσεις σας. Καμία ερώτηση δεν είναι χαζή αν γίνεται με καλή πρόθεση.

Επίσης μεγάλη προσοχή στα μοντέλα που γράφω γιατί υπάρχουν παραλλαγές οι οποίες είναι σημαντικές. Θα δείτε ότι αποφεύγω γενικά να βάζω λινκς απο συγκεκριμένα μοντέλα για προφανείς λόγους.
π.χ. η Asrock 1150 h81 Pro Btc με την Asrock 1150 h81Μ Pro Btc ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΜΗΤΡΙΚΕΣ

ΤΑ ΚΟΣΤΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ THREAD. ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΗΤΗΣΗΣ.
π.χ. Σε περίοδο έλλειψης οι τιμές αυξάνονται


1.   HARDWARE

Α. ΜΗΤΡΙΚΗ
Υπάρχουν διάφορα μοντέλα όμως τα καλύτερα απο άποψη κόστους και απόδοσης είναι:
1150 Architecture
a.   Asrock 1150 h81 Pro Btc ή Asrock 1150 h81 Pro Btc rev. 2 ( Περίπου 75 Ευρώ)
b.   Asrock h97 Anniversary 1150 με τις 6 PCI-e θύρες (OXI pro 4, OXI η M)
Αν βρείτε την Anniversary(b.) πάρτε την αλλά θα δυσκολευτείτε καθότι δεν βγαίνει πια. Κάποιοι την πουλάνε ακόμη καινούργια για 400 Ευρώ που δεν αξίζει να τα δώσετε.
Ο λόγος που δεν αξίζει είναι ότι αυτοί που την πουλάνε 400 Ευρώ την αγοράσανε πριν 3 μήνες 70 Ευρώ και είναι κρίμα εφόσον υπάρχουν εναλλακτικές.  
c.     Biostar T85 (Είναι λίγο πιο ακριβή αλλά κάνει την ίδια δουλειά. Περίπου στα 150 Ευρώ)
d.     MSI Z97 Gaming 5 (Αυτή έχει 7 θέσεις για κάρτες. ΑΡΑ αν πάρετε αυτή θα πρέπει να πάρετε PSU από 1600W και πάνω)

1151 Architecture
a.     MSI Z170A Gaming pro Carbon (7 θέσεις)
b.     Asus TBA 250 Mining Expert(19  θέσεις)

Για να δουλέψει η MSI Z97 Gaming 5 με 7 κάρτες:
1α) Bios:
Settings\Advanced\PCI Subsystem Settings
-PEG0, PEG1, PEG2 κάντε τα όλα GEN2
-CPU PCI-E Land Configuration = [x8/x4/x4]

Settings\Advanced\Integrated Graphics
-Initiate Graphics Adapter [PEG]
-IGD Multi-Monitor [Disabled]

Integrated Peripherals
-HD AUDIO Controller - DISABLED

1β) Για να δουλέψει η Z170A οποσδήποτε Bios version 1.7 κ πάνω
-PEG0, PEG1 = GEN1
-4G Decoding must be Enabled
-Windows 10 = Enabled
-Windows 7 = Disabled
-FAst Boot = Disabled
-PATIENCE

2. WIndows 10:
Install Killer 2000 drivers (Αλλιώς δεν βλέπει το LAN Network και άρα no internet μέσω Ethernet)
Εκεί που λέει LAN Drivers https://www.msi.com/Motherboard/support/Z97-GAMING-5.html#down-driver&Win10 64


Β. GPU
Εδώ κ αν υπάρχουν άπειρα μοντέλα. Εγώ θα προτείνω αυτές που θεωρώ ότι θα φέρουν πιο γρήγορα το ROI και επίσης που ταιριάζουν με το όλο setup (μητρική/RAM/κλπ).
Για λεπτομέρειες σχετικά με την επιλογή και τι άλλο μπορεί να πάρει/έχει ήδη κάποιος μπορώ να απαντήσω σε συγκεκριμένες ερωτήσεις ότι θέλετε.
Θα απέφευγα τις NVIDIA γι αυτό που θέλουμε να κάνουμε.... όμως αν έχετε ήδη γίνεται υπο προϋποθέσεις

AMD λοιπόν και έχουμε:

- RX 480 SAPPHIRE NITRO 8GB (11260-01-20G) (Όχι την 11260-07-20G). Η 01 clockarei στα 1342 ενώ η άλλη στα 1208mhz (Παίζει ρόλο αργότερα)
Με την Asrock μητρική που έχω προτείνει μπορείτε να βάλετε μέχρι 6 από αυτές τις κάρτες. Προτείνω 6.
(Κόστος γύρω στα 250 Ευρώ η μία)
Με την MSI μπορείτε να βάλετε μέχρι και 7 κάρτες. Προτείνω 7
-RX 580 SAPPHIRE NITRO K SAPPHIRE PULSE
Σε αυτό το setting προτείνω 1600W PSU και πάνω για μεταγενέστερη χρήση και για να είναι πιο άνετο το μηχάνημα.
Για 7 κάρτες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 1600W PSU και πάνω.

NVIDIA
-Zotac 1070 AMP (300-400 Ευρώ)
-Gigabyte 1070 G1 Gaming (400-450 Euro) (15 celcius less heat)
 
OI RX ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ (Τουλάχιστον μέχρι τώρα) ΣΤΟ ethOS ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΚΑΡΤΕΣ MONO ME TON EAΥTO TΟΥΣ
Όταν φτιάχνετε RIG με RX θα βάζετε μόνο RX σε όλο το RIG
Με άλλες κάρτες (όχι RX) μπορείτε να κάνετε συνδυασμούς

Έχει να κάνει με τους drivers

                
Γ. PSU
Χρειαζόμαστε πολλά WATT για να σηκώσουν ένα τέτοιο μηχάνημα με 6 κάρτες γραφικών. Άρα πάμε για 1200 ή 1300 WATT
Μακράν η καλύτερη και με διαφορά από όλες είναι η EVGA SUPERNOVA GOLD 80 ή PLATINUM
Οπωσδήποτε GOLD 80 και πάνω γιατί θέλουμε σταθερή ροή και τάση
(Κόστος γύρω στα 200 Ευρώ)

Δ. RAM
- 8 gb DDR3 1600Mhz (OXI περισσότερα απο 1600 MHz γιατί δεν θα κάνει στην μητρική). Οι Balistix sport είναι και καλές και φτηνές
Μπορείτε και με 4gb όπως μπορείτε και 16gb (2 x Cool h 32gb. Ότι θέλετε, εγώ προτείνω 8gb  
Δεν θα αλλάξει κάτι στο mining η παραπανήσια RAM.

Έτσι κι αλλιώς στα Windows 10 θα βάλουμε virtual memory ενώ στα linux δεν έχει διαφορά, επαναλαμβάνω γι αυτό που θέλουμε να κάνουμε.
(Αν μου λέγατε π.χ. ότι θέλετε να χρησιμοποιήσετε το RIG για password cracking τότε θα σας έλεγα κάτι διαφορετικό)      
              
Ε. SSD
Επειδή σίγουρα θα χρησιμοποιήσετε και Windows και Linux για μέγιστη αποδοτικότητα προτείνω να πάρετε 2 διαφορετικούς SSD.
a.   16 έως 64gb για linux (Δεν χρειάζεται μεγαλύτερο)
b.   120 έως 240gb για Windows 10

Ζ. Risers
Θα χρειαστείτε 6  σίγουρα (1x to 16x). Ένα για κάθε κάρτα. Προτείνω όμως να πάρετε 8 γιατί αν κάποιο δεν δουλεύει Ή κάποιο χαλάσει δεν θέλετε να περιμένετε με μία ανενεργή κάρτα μέχρι να ξαναπάρετε.
Πρέπει να είναι v.003 και πάνω
π.χ. https://www.amazon.com/XCSOURCE-Machine-Enhanced-Extender-AC579/dp/B01M6BIWCZ/ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1487760191&sr=1-1&keywords=xcsource+risers

Η. CPU
Ο επεξεργαστής μπορεί να είναι πολύ απλός καθότι χρησιμοποιείται πολύ λίγο και δεν χρειάζεται να πάρουμε κάτι ακριβό.
Ένας Intel Celeron G1840 στα 2.8 GHz 1150 socket είναι μια χαρά. Μπορείτε να πάρετε και καλύτερο αρκεί να είναι 1150 socket για να ταιριάζει στη μητρική.
Δεν θα έχετε ουσιαστική διαφορά στο mining αν πάρετε καλύτερο. Αλλά αν θέλετε αργότερα να κάνετε κ άλλα πράγματα κ δεν έχετε θέμα χρημάτων πάρτε καλύτερο.

Θ. Case
Το μηχάνημα που φτιάχνουμε θα πρέπει να έχει πολύ καλό εξαερισμό. Αυτό σημαίνει ότι θα είναι ανοιχτό και δεν θα είναι σαν ένα κουτί υπολογιστή.
Μπορεί να είναι από ξύλο ή απο αλουμίνιο. Για να πάρετε μια ιδέα θα χρειαστείτε κάτι τέτοιο:
https://attachment.outlook.office.net/owa/[email protected]/service.svc/s/GetFileAttachment?id=AQMkADAwATZiZmYAZC04YmE5LTQxZTctMDACLTAwCgBGAAAD6KcJZ6GDukqNjiPV5nDBMwcAE%2B64gYukJkSIttipqFU5vQAAAgEJAAAAE%2B64gYukJkSIttipqFU5vQAAAEmUOnIAAAABEgAQAHhYJE9qKMZAh%2B%2FPME%2F2Rbs%3D&X-OWA-CANARY=S0CU0_RpsUqKj5Siem61N6CzpF8VB9QYX2AIWJz4-4DAJFLUe86WKdLOJvLYrjoXfDAqgtWR4Jw.&token=99f3a0d7-6943-414b-a475-07c1c58c5a34&owa=outlook.live.com&isc=1

Φυσικά μπορείτε να φτιάξετε ότι θέλετε αρκεί να δίνει την δυνατότητα στις κάρτες γραφικών να παίρνουν αέρα. Αυτο σημαίνει περίπου πάνω απο 7 εκατοστά απόσταση μεταξύ των καρτών.

2.SOFTWARE
A. Windows 10
Μπορείτε και με Windows 7 αλλά θέλει κάποιες τροποποιήσεις για να βλέπουν και τις 6 κάρτες
Drivers = Crimson 16.10.1 (έχουν βγεί πιο καινούργιοι αλλά αργότερα που θα θέλετε να κάνουμε overclock δεν θα μας αφήνουν οι πιο καινούργιοι). Αυτοι είναι οι πιο σταθεροί

Αν ποτέ δοκιμάσετε να αλλάξετε drivers πρέπει να πούμε ότι:

1.   Υπάρχει πολύ συγκεκριμένος τρόπος για να γίνει σωστά
2.   Πρέπει οποσδήποτε να σταματήσουμε τα Windows 10 απο το υποχρεωτικό update των drivers.
K πάλι είναι μια συγκεκριμένη διαδικασία που μπορώ να απαντήσω σε συγκεκριμένη ερώτηση σε μεταγενέστερο ποστ.

Β. Linux (ethOS)
Drivers = amdgpu
Αυτό το λειτουργικό το προτείνω ανεπιφύλαχτα. Βασίζεται σε Ubuntu 14.04 και είναι φτιαγμένο μόνο για mining και είναι πολύ εύκολο ακόμα και για τον απλό χρήστη. Επίσης καταναλώνει πολύ λιγότερο ρεύμα απο τον τοίχο για να κάνει την ίδια δουλειά. Όπως θα δείτε αργότερα η κατανάλωση ρεύματος θα μας απασχολήσει οπότε είναι σημαντικό να το έχουμε στα υπόψην.
Κανονικά αυτοί που το έχουν βγάλει το χρεώνουν. Εγώ πάλι θα σας το δώσω ξεκλείδωτο, όποιος μου το ζητήσει και δώ ότι ενδιαφέρεται σοβαρά χωρίς χρέωση εννοείται.
ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ PASSWORD:
Στο Terminal πατάμε:
passwd
Το Default είναι live
ακολουθούμε τις οδηγίες

Ανάλογα με τον αλγόριθμο που θέλετε να κάνετε mining  και το crypto που σας δίνει το μέγιστο κέρδος έχουμε:

Zcash- Equihash algorithm- Το καλύτερο αυτή τη στιγμή είναι Optiminer (ethOS) και Claymore (Windows 10/ ethOS)
ETH- Ethash algorithm- Το καλύτερο είναι η τελευταία version του Claymore
XMR-CryptoNight algorithm- Πάλι Claymore τελευταία έκδοση και sgminer (τελευταία έκδοση)


Θα χρειαστείτε επίσης ένα mining pool. Ανάλογα με το crypto που κάνετε εξόρυξη υπάρχουν επιλογές για καλύτερες αποδόσεις
Τα πιο γνωστά όμως είναι:
-Ethermine (ETH)
-Dwarfpool (ETH). Έχει και ZEC αλλά δεν αξίζει αφού έχει μεγάλο variance
-Flypool (ΖΕC)
-Supernova
Λεπτομέρειες για το ποιο να χρησιμοποιήσετε και πότε σε συγκεκριμένες ερωτήσεις


VBIOS OVERCLOCK της Κάρτας Γραφικών


Ο οδηγός είναι λεπτομερής για να αποφύγετε προβλήματα όμως υπάρχει ρίσκο
ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΦΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ
Αν όμως το προσπαθήσετε και κάτι δεν σας βγεί εδώ είμαι να απαντήσω σε ερωτήσεις και να βοηθήσω να το φτιάξουμε...

Γιατί Vbios overclock?
Θετικά:
Αύξηση Hashing κατά 10-15%
Μείωση κατανάλωσης κατά 5-15%

Αρνητικά
Αύξηση θερμοκρασίας της κάρτας 4-5 Celcius
Ρίσκο να κάψεις την κάρτα ή να μην ξανανοίξει
Μπορεί να χρειαστεί να ξαναπεράσεις Windows 10 αν τα κάνεις τελείως που...να Smiley


ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ


Οι κάρτες που θα κάνουμε vbios overclock είναι οι RX 480 Sapphire Nitro 8GB (11260-01-20G)
Είναι αρκετά απροβλημάτιστες και προσφέρουν Dual Mode για extra αποφυγή προβλημάτων (ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΑ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ)

Γίνεται και σε Ubuntu αλλά είναι safer και easier σε Windows 10

AMD DRIVERS
Θα χρησιμοποιήσετε την 16.10.3 ή την 16.11.2 (θα το τσεκάρω για σίγουρα και θα επανέλθω)
απο 16.12.1 και ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ Ή ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ

1
Επειδή λοιπόν χρησιμοποιούμε παλαιότερους Drivers πρέπει οποσδήποτε να κάνουμε κάποιες μετατροπές στα Windows 10
Αρχικά πρέπει να σταματήσουμε το αυτόματο update των drivers:
http://winsupersite.com/windows-10/stop-automatic-driver-updates-windows-10

Επίσης όποιος έχει πειρατικά Windows 10 θα πρέπει να κάνει και αυτό οποσδήποτε:
https://www.cnet.com/how-to/meter-your-ethernet-connection-in-windows-10/

2
Για να βάλετε αυτούς τους drivers συγκεκριμενα θα πρέπει να τρέξετε το DDU
-Να μπείτε σε Safe Mode
-Να κάνετε clean uninstall και SHUT DOWN (όxι restart, είπαμε να κάνουμε σωστή δουλειά)
-Μπείτε ξανά στα WIndows 10 και εγκατάσταση του 16.10.3 που ΔΕΝ θα βρείτε στο επίσημο site αλλά σε άλλα site (θα τα βρώ και θα επανέλθω)

Κατεβάστε το DDU απο εδω:
http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html

3
Κατεβάζουμε ΕΠΙΣΗΣ τα εξής:
-Polaris Bios editor  https://github.com/caa82437/PolarisBiosEditor
-Atiwinflash274  https://www.techpowerup.com/download/ati-atiflash/
-GPU-Z         https://www.techpowerup.com/gpuz/


ΣΤΗΝ RX480 Υπάρχει ένα μοχλάκι δίπλα απο το κόκκινο κουμπάκι.
Αν είναι στραμένο προς τις θύρες HDMI είναι στο SILENT MODE
Αν είναι στραμένο μακριά απο τις HDMI είναι το BOOST MODE

4
Ανοίγουμε το GPU-Z
Εκεί που λέει BIOS VERSION ακριβως δίπλα έχει ένα βελάκι. Το πατάμε και κάνουμε Save το καθαρό απείραχτο αρχείο του VBIOS για να μπορούμε να επανέλθουμε αν χρειαστεί
Το απείραχτο αρχείο ονομάζεται Elesmere.rom
ΕΠΙΣΗΣ
ΑΝ ΠΟΤΕ θελήσετε να στείλετε την κάρτα πίσω για επισκευή/αλλαγή κλπ. θα πρέπει να γυρίσετε το VBIOS στην αρχική κατάσταση γιατί δεν θα το δεχτούν

Αφού το σώσαμε πάμε τώρα να το πειράξουμε

Αν δεν θέλετε να το πειράξετε και έχετε ΕΤΟΙΜΟ αρχείο VBIOS για αντικατάσταση πηγαίνετε κατευθείαν στο βήμα 6.

Αφού βάλουμε το μοχλάκι στο SILENT MODE τότε:

5
Ανοίγουμε το POLARIS BIOS EDITOR
Open file- Elesmere.rom
Εδώ μπορείτε να αλλάξετε πολλά πράγματα ΟΜΩΣ καλύτερα να αλλάξετε ΜΟΝΟ τα Straps δηλαδή...
Μόλις φορτώσει το αρχείο δεξια έχει ένα σημείο που λέει Timings.
Βρείτε εκεί που λέει 1500 και αντιγράψτε ότι έχει μέσα (copy-paste) στο αντίστοιχο 1750, 2000
Μετά save με άλλο όνομα π.χ. Elesmere_SILENT_STRAPS_1500.rom

6
Υπάρχουν 2 τρόποι γι αυτό το βήμα
Όποιος είναι εξοικειωμένος με DOS κάνει το α. Επίσης με αυτό τον τρόπο αν ΜΙΑ απο τις κάρτες δεν το πάρει τότε θα πρέπει να κάνετε το β.
Κοινώς μόνο πολύ προχωρημένοι το α.

α) Start- δεξι κλικ Run cmd as administrator
Navigate εκεί που έχετε σώσει το Atiwinflash (επίσης για ευκολία να έχετε σώσει στο ίδιο directory και το αρχειάκι του αλλαγμένου vbios)
Αφού είστε μέσα στο φάκελο πατάτε
atiwinflash -f p 0 Elesmere_SILENT_STRAPS_1500.rom
To 0 στην παραπάνω εντολή αντιπροσωπεύει την κάρτα που είναι καρφωμένη στην x16 του mobo
πατάμε enter και μετά απο 1 λεπτό περίπου είναι κομπλέ
Μετά κάνουμε το ίδιο για όλες τις κάρτες μια μια...δηλαδή
atiwinflash -f p 1 Elesmere_SILENT_STRAPS_1500.rom
atiwinflash -f p 2 Elesmere_SILENT_STRAPS_1500.rom
...
...
κλπ μέχρι την 6η κάρτα δηλαδή:
atiwinflash -f p 5 Elesmere_SILENT_STRAPS_1500.rom

Reboot και με λίγη τύχη όταν ξανανοίξουν τα windows 10 θα μπορείτε να τρέξετε τον claymore και να δείτε την διαφορά
Επίσης αμα bootarete στο Ethos θα δείτε και πάλι την διαφορά

Αν δεν ανοίξουν τα Windows ή το Ethos το πιο πιθανό είναι ότι κάποια Ή κάποιες απο τις κάρτες δεν δέχτηκαν το καινούργιο vbios
Αν συμβεί αυτό κάντε το β.
 

b) ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΕΠΑΝΩ και κάνουμε την διαδικασία του β ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΑΡΤΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ
Ανοίγουμε το Atiwinflash με δεξί κλικ run as admin
Φορτώνουμε το αρχείο που φτιάξαμε με τα modded straps και πατάμε program
reboot
Ξαναμπαίνουμε στα windows 10. Αν ανοίξουν τα Windows 10 είναι καλό σημάδι
Τρέχουμε τον Claymore να δούμε τι ψάρια πιάσαμε
Αν δούλεψε κάνουμε το ίδιο για μία μία τις κάρτες.

Αν δεν ανοίξουν τα Windows 10 σε οποιαδήποτε κάρτα τότε γυρίστε το μοχλάκι απο την άλλη πλευρά δηλαδή στο BOOST MODE και κάντε reboot
Αφού ξαναμπείτε κανονικά στα Windows 10 ξαναγυρίστε το μοχλάκι στο SILENT MODE και βάλτε το original rom πίσω Ή
δοκιμάστε κάποιο άλλο ROM
ΠΡΟΣΟΧΗ
Μην ξεχάσετε να ξαναγυρίσετε το μοχλάκι γιατί αλλιώς θα αντικαταστήσετε το BOOST MODE που αυτή τη δεδομένη στιγμή θα είναι το μόνο που σας επιτρέπει να μπέιτε στα Windows 10


Αυτά για την ώρα... έλιωσα στο γράψιμο... θα το ξαναδώ και αργότερα ή αύριο να προσθέσω αν έχω ξεχάσει κάτι. Μην σας πιάνουν οι βιασύνες....




*** Όποιος θέλει να κάνει donation μπορεί να μου στείλει ένα pm και θα του στείλω crypto address.


  
ΥΓ1. Λεπτομέρειες για συγκεκριμένο configuration στα mining software σε μεταγενέστερο ποστ ή σε συγκεκριμένες ερωτήσεις που θα έχετε γιατί μπορούμε να μιλάμε για ώρες γι αυτό και ήδη το 1ο αυτό ποστ έχει γίνει αρκετά μεγάλο.


ΥΓ2. Στο επόμενο ποστ μου θα γράψω για πορτοφόλια και ανταλλακτήρια και σε μεταγενέστερο τα πάντα για overclocking στο Vbios των καρτών για ακόμη μεγαλύτερα κέρδη.



Pages:
Jump to: