Pages:
Author

Topic: Güneydoğu’da kaçak elektrik ile Bitcoin madenciliği yapılıyor :D - page 2. (Read 2476 times)

member
Activity: 560
Merit: 16
Proof-of-Stake Blockchain Network
Güneydoğu bölgesinde tarımsal sulama teşviklerinden yararlanarak kaçak elektrik ile Bitcoin madenciliği yapan Bitcoin çiftlikleri yakalandı. Kaçak elektriğin takibinin sağlanması için çalışılıyor.
Bitcoin ile kısa yoldan para kazanma hırsı insanların gözünü kararttı. Elektrik tüketim ücretinden tasarruf sağlamak adına türlü türlü yöntemlere başvuruluyor. Örneğin Amerika’da Tesla araçlar için ücretsiz olan hızlı şarj noktalarında madencilik yapan bir araç fark edilmişti. Bazıları da maliyeti düşürmek için akıllı telefonlarını ve hatta vücut ısısını kullanan var.
  Ciddi miktarlarda Bitcoin üretmek için daha güçlü cihazlara ve daha çok elektriğe ihtiyaç var. Madenciler hem kış aylarında soğuk ikliminden dolayı hem de kaçak elektrik kullanımının yaygın olmasından dolayı gözünü Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne dikti.
Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine (DEDAŞ) kaçak elektrik kullanarak Bitcoin üretildiği ihbarlarının yapılmasının ardından ekipler, denetimlerini sıklaştırdı. İhbar yapılan yerlerde neredeyse bir fabrika kadar elektrik tüketen ev ve iş yerlerine işlem yapıldı.
Bölgede 300 bin yere uzaktan sayaç okuma sistemi kurduklarına belirten Dicle Elektrik yöneticileri, önümüzdeki yıl 100 bin noktaya daha yerleştireceklerini söyledi. Ayrıca 300 mobil ekiple sahada sürekli denetimlerde bulunduklarını ifade eden yetkililer “Uzaktan sayaç okuma sistemleri ile elektrik tüketiminde yaşanan ani yükselişleri görebiliyoruz ve ekiplerimizi hemen oraya yönlendiriyoruz. Ancak evlerin ya da iş yerine girip denetim yapma yetkimiz yok. Onun için Bitcoin üretimi yapılıp yapılmadığını anlamamız zor. Kaçak yollarla Bitcoin üretilmesine izin vermeyiz” dedi.
Tarım teşviklerinden yararlanarak ahırlarda Bitcoin üretiyorlarElektrik kaçakçılığın ortalama yüzde 65’ler civarında olduğu bölgede kendilerini rahatlıkla gizleyen madenciler tarımsal sulamada için verilen teşviklerden yararlanarak Bitcoin üretimi gerçekleştiriyor. Özellikle ahırlara yakın trafolardan çekilen elektrikle Bitcoin basımı gerçekleştiriliyor. Aynı şekilde sanayiye yakın yerlerde evlerin bodrum katları da bu iş için kullanılıyor.

Yazının geneli bilindik şeyler ama "Bazıları da maliyeti düşürmek için akıllı telefonlarını ve hatta vücut ısısını kullanan var" bunu anlamadım açıkcası,telefonla maliyet nasıl düşüyormuş ?
newbie
Activity: 21
Merit: 0
bu kayıp kaçak bedelini niye bizden alıyorlar, onuda anlayabilmiş değilim. Hangi Bölgede kayıp kaçak fazla ise, o bölgeye elektriği komple kes verme. Hatta komple o şehirlerin elektriğini kes. Bizim ne suçumuz var? neden bizden alınıyor bu kayıp kaçak bedeli. Adamlar ahırlarına bile klima koyup eşşeklerini serinletiyor bizim paralarla, bir adam evine 15 klima çaktırmış görmüştüm internette. Resmen biz millet olarak keriz gibi ödüyoruz bu şerefsizlerin kaçak kullanımını. Sonra da sorsan müslümandırlar, Elhamdülillah 5 vakit namaz kılarlar.. ALLAHU teala sizin bu kıldığınız namazı kabul eder mi? hadi namazı kabul etti, peki ya en büyük suç ulan Kul hakkı ne olacak? Ben hakkımı helal etmiyorum HARAM ZIKKIM OLSUN İNŞAALLAH!!!
jr. member
Activity: 274
Merit: 1
olacağı buydu. şaşırdık mı hayır her şeyi yapan bunu da yapar.
full member
Activity: 840
Merit: 111
%9 daha zam geldi elektriğe "Toplanın güneydoğuya kaçak çekmeye gidiyoruz Grin, Şaka bir yana madencilik iyice b*ka sarıyor.
hero member
Activity: 1078
Merit: 696
Doğunun insanı ile batının insanının hiç bir farkı yok. Güneydoğuda denetim yok, denetim yapılamıyor, uğraşmak istemiyorlar nasılsa kaçağın parasını diğerlerine yıkabiliyorum diye. İnsanlar rahat rahat kaçak elektrik kullanabiliyor.

Aynı denetimsizlik batıda da olsa gör batıda nasıl artıyor kaçak elektrik kullanımı. Doğu namussuz da batı çok mu namuslu sanki? Batının insanı da devleti başka yerden soymaya çalışıyor.

Aynen öyle. Ankara'dayım. Devletin göbeğinde. kafe, restaurant, barlarda sigara yasak değil mi? Sözde yasak ama devletin polisine rüşvet verilmiş denetlemeye çıkacakları zaman haber uçuruyorlar. Bir anda bir telefon ve bütün küllükler toplanıyor. Doğuda adam kaçakçılık yapıyor batıdaki şirketlerde çalışanlarının maaşını asgari ücretten gösterip primlerini ona göre yatırıyor. Muhasebe işlerinde naylon faturalar dönüyor.

Doğusu batısı yok. herkes imkanı doğrultusunda çalıyor. doğunun da payına kaçakçılık ve elektrik suyu ücretsiz kullanma düşmüş. Onlar bize yüklüyor biz onlara yüklüyoruz. Herkes birbirinden çalıyor aslında.

aynısı orada da olsa orada da yaparlar deyip, hırsızlığı meşru görmek ahlaksızlıktır.  

batıda da olsa batıda da çalarlar demek, orada yaşayan insanlara iftira atmaktır.

bu cümlede bir tarafta gerçekler varken bir tarafta da iftiralar var.  Haram ile helali ayırt edemeyecek kapasitede olan güruhların, bu iki cümleyi de ayırt edememesi normal..

*herkes çalıyor yazmışsın da,  ben çalmıyorum, hırsız değilim, orası (herkes -1) olacak ,  bu forumda da, çevremde de, hırsız olmayan bir çok insan tanıyorum. Burada esas olan Hırsızlıktır. Hırsızlık bir insanın düşeceği en adi noktalardan biridir. ülkemizde norm haline gelmiştir.
member
Activity: 210
Merit: 10
Doğunun insanı ile batının insanının hiç bir farkı yok. Güneydoğuda denetim yok, denetim yapılamıyor, uğraşmak istemiyorlar nasılsa kaçağın parasını diğerlerine yıkabiliyorum diye. İnsanlar rahat rahat kaçak elektrik kullanabiliyor.

Aynı denetimsizlik batıda da olsa gör batıda nasıl artıyor kaçak elektrik kullanımı. Doğu namussuz da batı çok mu namuslu sanki? Batının insanı da devleti başka yerden soymaya çalışıyor.

Aynen öyle. Ankara'dayım. Devletin göbeğinde. kafe, restaurant, barlarda sigara yasak değil mi? Sözde yasak ama devletin polisine rüşvet verilmiş denetlemeye çıkacakları zaman haber uçuruyorlar. Bir anda bir telefon ve bütün küllükler toplanıyor. Doğuda adam kaçakçılık yapıyor batıdaki şirketlerde çalışanlarının maaşını asgari ücretten gösterip primlerini ona göre yatırıyor. Muhasebe işlerinde naylon faturalar dönüyor.

Doğusu batısı yok. herkes imkanı doğrultusunda çalıyor. doğunun da payına kaçakçılık ve elektrik suyu ücretsiz kullanma düşmüş. Onlar bize yüklüyor biz onlara yüklüyoruz. Herkes birbirinden çalıyor aslında.
jr. member
Activity: 238
Merit: 3

hero member
Activity: 1078
Merit: 696
Bitcoin madenciliğinden önce de kaçak elektrik kullananlar; kripto para madenciliğinin olduğunu duyunca, öğrenince gözlerini açıp
işin boyutunu değiştirerek para kazanmaya başladılar. Devlet teşvikiyle aldıkları bir çok şeyi kullandıkları alan hep farklı. İnsanın zihniyeti
değişmedikçe ne sistem değişir nede başka bir şey. Her şeyden önce insan kedini düzeltmeli.

Biz Türkler ne kadar vatan millet sakarya takılsak da enteresan bir milletiz, komşuluk yardımlaşma hâl hatır sorma gibi iyi yönlerimiz olsa da en az uğraş ve çaba ile daha fazla kazanmak uğruna yapmayacağımız üçkağıtçılık neredeyse yok gibi, birbirimizi düdüklemek de dahil. Japonlar ve almanlardan örnek almalıyız dürüstlüğü.
Yapılan bir araştırma, insan dürüstlüğün ülke ekonomisi ile doğru orantılı olduğunu göstermiş.

Doğudaki kaçak elektriğin bile suçu bile Türklere bağlandı ya başka bir şey demiyorum Smiley  faşik te ce
sr. member
Activity: 616
Merit: 281
Daha ekran kartı alıp sistemimi büyütmek istiyorum ama gele nelektrik faturasını ödeyince pek de para kalmadığı için şuan ara verdim. BMillet bneleş eletkrik kullanıyor oh ne güzel.

İgotek hocam seni de millet ethereum milyonerı olarak taniyor sana dokunmaz aylık 20 bin tl elektrik gideri.
Tabi eğer 1000 dolar üstünde sattıysan.
Umarım benim gibi ölümüne hodl yapmamışsındır.

Doğu'da çok yaygın kaçak kullanımı varken artık her yerde kaçak artmaya başadı.
İlk nedeni devletin ağır vergi ve enflasyondur ama kaçak kullanmak  iyi bir şey değil

Keşke öyle olsa. Hold yapmayıp direk satıp elde ettiğim geliri de mininge bağladığım için malesef öyle aman aman bir kazancım olmadı.
Elektrik konusuna gelince makinelerimi kapatmadım ama power kısarak üretimi de wildkeccak algoritmasına çevirerek faturada düşüş imkanım oldu.

Sizin yerinizde olsam elektrik için güneş paneli sistemi kurardım. ROI süresi her zam ile daha da düşüyor. 1 - 1,5 yıl da maliyetini çıkartırsınız kalan ömrünü de kazanç olarak yazarsınız. Elektriği de sorun etmezsiniz.
hero member
Activity: 2030
Merit: 608
Online Security & Investment Corporation
Daha ekran kartı alıp sistemimi büyütmek istiyorum ama gele nelektrik faturasını ödeyince pek de para kalmadığı için şuan ara verdim. BMillet bneleş eletkrik kullanıyor oh ne güzel.

İgotek hocam seni de millet ethereum milyonerı olarak taniyor sana dokunmaz aylık 20 bin tl elektrik gideri.

İlk nedeni devletin ağır vergi ve enflasyondur ama kaçak kullanmak  iyi bir şey değil

Keşke öyle olsa. Hold yapmayıp direk satıp elde ettiğim geliri de mininge bağladığım için malesef öyle aman aman bir kazancım olmadı.
Elektrik konusuna gelince makinelerimi kapatmadım ama power kısarak üretimi de wildkeccak algoritmasına çevirerek faturada düşüş imkanım oldu.

newbie
Activity: 46
peki bu komikmi? neden başlığın sonuna gülen smiley koydunuz?
full member

hero member
Activity: 2030
Merit: 608
Online Security & Investment Corporation
full member
Bir mekanda yüklü miktarda kaçak elektrim kullanımını devlet tespit edebiliyor. Aynı bu konuyla ilgili birkaç haber daha görmüştüm. Fazla bilgisizlikten midir nedir cihazları tek bir yerde çalıştırıyorlar. Ancak birkaç farklı yerlerde dağıtık olarak yaparlarsa tespitinin daha zor olacağını düşünüyorum. Bu ne kadar iş ahlakına uymasa da tavsiyemdi. İşin ahlaki boyutuna gelecek olursak bu şekilde üretim devlete, yani vatandaşa ödetilir. Sizin üzerinizden yapılmış bir miningi desteklemek de ne kadar mantıklı olabilir. İlla elektriği bedavaya getirmek istiyorsanız güneş panelleri kurabilirsiniz. Bu işi ciddiye alırsanız her şeyi düşünerek ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Hile hurda ile kazanç her zaman vardır. Ama devamlılığı söz konusu mudur o tartışılır...

Her mekan Kaçak çekilebilecek şekilde uygun olmuyor, kimisinde sigorta ve sayaç arasında mühür olmuyor 1 tane 6mm NYA kablo  ile iş tamam. Bazı yerlerde ise elektrikten kaçak çekilemeyecek şekilde olan yerler var hattın ( topluma açık yerden geçmesi , elektrik hattı yeraltından geçmesi, Elektrikten anlamamak, Anlayan güvenilir kişi bulamamak) gibi nedenlerden dolayı tek bir mekanda yapılıyor.4-5 kw gibi kayıpların önemseneceğini sanmıyorum ama tutupta 20kw çekersen araştırırlar.
member
Activity: 178
Merit: 10
Be Free
Bir mekanda yüklü miktarda kaçak elektrim kullanımını devlet tespit edebiliyor. Aynı bu konuyla ilgili birkaç haber daha görmüştüm. Fazla bilgisizlikten midir nedir cihazları tek bir yerde çalıştırıyorlar. Ancak birkaç farklı yerlerde dağıtık olarak yaparlarsa tespitinin daha zor olacağını düşünüyorum. Bu ne kadar iş ahlakına uymasa da tavsiyemdi. İşin ahlaki boyutuna gelecek olursak bu şekilde üretim devlete, yani vatandaşa ödetilir. Sizin üzerinizden yapılmış bir miningi desteklemek de ne kadar mantıklı olabilir. İlla elektriği bedavaya getirmek istiyorsanız güneş panelleri kurabilirsiniz. Bu işi ciddiye alırsanız her şeyi düşünerek ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Hile hurda ile kazanç her zaman vardır. Ama devamlılığı söz konusu mudur o tartışılır...
newbie
Activity: 58
yapılacak tabiki yeni bir düzenleme getirmeye çalışıyorlar bölgesel olara kaçak bedel ödetilecek
mesela karadeniz bölgesi sadece o bölgede olan kaçağı ödeyecek sanırım doğunun ödemeyeceğini bildikleri için yapmıyorlar halen.
newbie
Activity: 51
elektriği kaçak kullanıp madencilik yapıp faturayıda bize ödetmeyi biliyorlar ama düğünlerinde masallah takılan altının agırlığından gelin yerinden kalkamıyor tartısma konusu geldiğinde de neymiş efendim iş imkanları yokmuş burada da yok neden kaçakçı değiliz kullanmadığımız şeyin bile faturasını ödüyoruz neden Huh?
member
Activity: 683
Merit: 16
Devletin malında tüyü bitmemiş yetimin hakkıda var 81 milyonun hakkı var helalleşilmezde. Hırsızlıktır haramdır.
newbie
Activity: 14
Bitcoin madenciliğinden önce de kaçak elektrik kullananlar; kripto para madenciliğinin olduğunu duyunca, öğrenince gözlerini açıp
işin boyutunu değiştirerek para kazanmaya başladılar. Devlet teşvikiyle aldıkları bir çok şeyi kullandıkları alan hep farklı. İnsanın zihniyeti
değişmedikçe ne sistem değişir nede başka bir şey. Her şeyden önce insan kedini düzeltmeli.

Biz Türkler ne kadar vatan millet sakarya takılsak da enteresan bir milletiz, komşuluk yardımlaşma hâl hatır sorma gibi iyi yönlerimiz olsa da en az uğraş ve çaba ile daha fazla kazanmak uğruna yapmayacağımız üçkağıtçılık neredeyse yok gibi, birbirimizi düdüklemek de dahil. Japonlar ve almanlardan örnek almalıyız dürüstlüğü.
Yapılan bir araştırma, insan dürüstlüğün ülke ekonomisi ile doğru orantılı olduğunu göstermiş.

Şöyle bir gerçek de var. İnsanlar ülkedeki şartların çok ağır olduğunu ve devletin vergiler konusunda acımasız olduğunu düşünüyor. Devletin malı deniz yemeyen keriz diye tabirimiz de var hatta. Ben yakalanmama ya da ceza almama garantisi olsa bir çok kişinin kaçak elektrik kullanacağını düşünüyorum.
hero member
Activity: 1531
Merit: 560

Pages:
Jump to: