Pages:
Author

Topic: H IBM και το πείραμα του νέου ψηφιακού νομίσματος - page 2. (Read 2213 times)

legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
κανείς δεν γνωρίζει πως το έχουν σκεφτεί και είναι απλά φήμες αλλά από τι φαίνεται που τις έχουν διαρρεύσει από την IBM. Είχα δημιουργήσει και θέμα στο bitcoin-gr και είναι θέμα που το έβγαλε το reuters

http://www.bitcoin-gr.org/?p=1679
hero member
Activity: 728
Merit: 500
εχεις καποιο λινκ με περισσοτερες λεπτομερειες;

Πως θα γινεται η συνδεση του με φιατ;
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Δεν το έχω ψάξει το θέμα, αλλά θα μπορούσε να ήταν PoS (όπως το NXT)
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Νομίζω όλοι έχετε ακούσει την είδηση ότι η ΙΒΜ σκοπεύει να δημιουργήσει ένα δικό της ψηφιακό νόμισμα που όπως λέει θα είναι δεμένο με τις ισοτιμίες των fiat money ώστε να μπορούν οι τράπεζες να έχουν τα ωφέλη του Bitcoin χωρίς να χάσουν τον έλεγχο του χρήματος.
Θέλω να γράψω την γνώμη μου γιατί αυτό το project δεν μπορεί παρά να αποτύχει και θα εξηγήσω τους λόγους.
Καταρχήν το βασικότερο πρόβλημα που υπάρχει είναι με το ποιος που και πως θα τρέχουν τους miner. Οπως γνωρίζουμε δεν μπορεί να υπάρξει blockchain χωρίς να υπάρχουν miner και χωρίς να υπάρχουν ψηφιακά νομίσματα όπως και να τα πει κάποιος.
Αν τους τρέχουν οι τράπεζες πως θα υπάρξει έλεγχος για το τι επεξεργαστική ισχύ ο καθένας και πόσα παράγει από τα νομίσματα.
Αν τους τρέχει η IBM είναι νομίζω φοβερά δύσκολο να δεχθούν οι τράπεζες και γενικα το χρηματοπιστωτικό σύστημα να βάλει ξαφνικά μια εταιρεία σαν παγκόσμιο ρυθμιστή των ψηφιακών συναλλαγών. Υπάρχει και το θέμα ότι κάποιος άλλος μπορεί να βρεθεί μετά που να τρέχει και αυτός το δικό του blockhain με άλλες τράπεζες και άλλα συστήματα και άλλους miner και έχουμε πλέον μπροστά μας το νέο μπάχαλο που θα δημιουργηθεί σε ένα πρόβλημα που υποτίθεται ότι θα ήταν η λύση του.
Η βασικότερη όμως αιτία που ένα τέτοιο σύστημα είναι καταδικασμένο σε αποτυχία είναι η δαρβινική θεωρία που αναπτύχθηκε το Bitcoin. Το Bitcoin και λόγο της φύσης του αναπτύχθηκε από το μηδέν και μαζί του αναπτύχθηκαν με καθαρά δαρβινικούς μηχανισμούς μαζί με όλα τα συστήματα που το απαρτίζουν. Δλδ miners, ισοτιμίες κτλ με κάθενα από αυτά να αναπτύσσετε να καταρρέει και να προσαρμόζεται σιγά σιγά.
Είναι μάταιο κάποιος να προσπαθήσει να δημιουργήσει κάτι ανάλογο που θα δουλέψει μέσα σε λίγες μέρες όταν το σύστημα του Bitcoin έχει χρειαστεί τόσα χρόνια χωρίς ακόμα να έχει σταθεροποιηθεί.
Pages:
Jump to: