Pages:
Author

Topic: HDD Madenciliği : Chia Network - page 3. (Read 702 times)

member
Activity: 234
Merit: 75
May 16, 2021, 03:16:13 PM
birkaç güne official pool açılacakmış resmi olmayan poollarla uğraşmayın çoğu kaçıp gitmiş.

ekleyeyim. yapılan  eski plotlar havuza dahil olamıyor. yeniden plot lazım. ilkin 17 si gibi açıklandı ama mayıs sonuna sarktı diye biliyorum. şuan en bilindik hpool var . cüzdanda para tutmadıkça 0,2 xch nin başını yakarız gibi duruyor. an itibarı ile hpool a girdim. silene kadar 10 gün kassın bari.

Resmi açıklamayı bulamadım ancak Redditte bir kaç post altında yapılan yorumlardan bildiğim kadarıyla; aynı anda hem solo hem de HPool mining yapılırsa cüzdan adresi banlanıyor. Dikkatli olmakta fayda var. Çoğu kişi şuan sadece SOLO mining yapıyor.
member
Activity: 755
Merit: 39
May 16, 2021, 08:50:44 AM
birkaç güne official pool açılacakmış resmi olmayan poollarla uğraşmayın çoğu kaçıp gitmiş.

ekleyeyim. yapılan  eski plotlar havuza dahil olamıyor. yeniden plot lazım. ilkin 17 si gibi açıklandı ama mayıs sonuna sarktı diye biliyorum. şuan en bilindik hpool var . cüzdanda para tutmadıkça 0,2 xch nin başını yakarız gibi duruyor. an itibarı ile hpool a girdim. silene kadar 10 gün kassın bari.
legendary
Activity: 1862
Merit: 1229
May 16, 2021, 05:30:29 AM
member
Activity: 447
Merit: 88
May 16, 2021, 04:18:44 AM
Arkadaşın şansı çok yaver gitmiş. Veri merkezleri bunu sömürebilir. Umarım büyükler girmeden bizim gibi ufak yatırımcılar bundan faydalanabilir

veri merkezleri sömürdü bile. şu an 200 üstü plotla süre 2 ay .

O zaman havuz sistemi akar. Havuz sisteminde ayda 2 kere ödeme alsam kafi
member
May 16, 2021, 04:01:33 AM
Arkadaşın şansı çok yaver gitmiş. Veri merkezleri bunu sömürebilir. Umarım büyükler girmeden bizim gibi ufak yatırımcılar bundan faydalanabilir

veri merkezleri sömürdü bile. şu an 200 üstü plotla süre 2 ay .
member
May 15, 2021, 06:45:35 AM
SON BİLGİ

* 17 Mayısta resmi pool hizmete girecek. Böylelikle blok ödülü için haftalarca beklemeden, oluşturulan PLOT dosyasına göre XCH kazanılması mümkün hale gelecek. Ancak işin kötü kısmı, havuza dahil olunduğunda, eldeki PLOT dosyalarının RePloting yapılması yani tekrar oluşturulması gerekecek.

* Solo Minig yine açık tutulacak. İsteyen Solo mining üzerinde de devam edebilecek.
member
Activity: 447
Merit: 88
May 15, 2021, 06:09:53 AM
legendary
May 12, 2021, 07:37:05 AM
Block kazanma konusu tamamen şanstır en iyi ihtimalle 5 yıl içinde bulacakken 5 yıl için söylenen sürede ilk baslattiginiz saniye de de olabilir bam başka bir zamanda ancak o 5 yıl içinde bulunacak.

Bu olay çok hoşuma gitti bakalım neler yapacağız hoş buna gomdugum parayı coinlere gomsem yine çok daha fazlasını kazanırım da bizimkisi para kazanma değil hobi
member
May 12, 2021, 05:01:16 AM
Dün bu olaya kafa yordum birkaç HDD siparişi verdim evde çalışsın madencilik baba mesleği gibi birşey olmuş eldeki ekran kartlarını sattık elimi rahat durmuyor arkadaş anladığım kadarı ile ilk girenlerin muhteşem para kazandığı birşey ortaya cikmis

Haklısınız, zorluk nispeten daha düşük olduğu için ilk girenler daha şanslıydı. Ancak yine de geç değil. Reddit'e biraz önce şu mesaj atıldı.

bayağı şanslı bir arkadaş . veri merkezleri buna da dadandığı ve ortada pool olmadığı için küçüklere kalan şeyi ben yazmayayım. inşallah bişeylerin reklamı dönmeyen temiz bir konu olur.
member
May 12, 2021, 02:33:57 AM
Dün bu olaya kafa yordum birkaç HDD siparişi verdim evde çalışsın madencilik baba mesleği gibi birşey olmuş eldeki ekran kartlarını sattık elimi rahat durmuyor arkadaş anladığım kadarı ile ilk girenlerin muhteşem para kazandığı birşey ortaya cikmis

Haklısınız, zorluk nispeten daha düşük olduğu için ilk girenler daha şanslıydı. Ancak yine de geç değil. Reddit'e biraz önce şu mesaj atıldı.

legendary
May 12, 2021, 01:01:29 AM
member
May 11, 2021, 08:09:51 PM
Bilgilendirme için teşekkürler güzel bir derleme olmuş. HDD ve SSD fiyatların şimdiden artış söz konusu ve büyük kapasiteli HDD bulmak zor sanırım 4 TB falan var şuanda.

Ekran kartlarına göre elektrik tüketimi çok az olduğu için daha mantıklı geliyor. Eğer fiyatlarda düşüş olmaz ise şimdilik çok cazip ve kârlı görünüyor.

Rica ederim.

En büyük sloganları da "Yeşil madencilik" Hdd kullanılarak çok daha az elektrik tüketimi madencilik yapılabilmesi.
hero member
Activity: 1092
Merit: 830
Eloncoin.org - Mars, here we come!
May 11, 2021, 07:52:43 PM
Bilgilendirme için teşekkürler güzel bir derleme olmuş. HDD ve SSD fiyatların şimdiden artış söz konusu ve büyük kapasiteli HDD bulmak zor sanırım 4 TB falan var şuanda.

Ekran kartlarına göre elektrik tüketimi çok az olduğu için daha mantıklı geliyor. Eğer fiyatlarda düşüş olmaz ise şimdilik çok cazip ve kârlı görünüyor.
member
May 11, 2021, 05:52:29 PM
Türkçe bölümünde bulamadığım için konuyu açmak istedim. YouTube videolarından, Chia (XCH) madenciliğinden  ile haberim oldu. Son bir kaç aydır da bayağı popüler. 2017'den bu yana geliştirilme aşamasındaki Chia'nın arkasındaki isim ise Bram Cohen (BitTorent yaratıcısı)

Proje; sabit disk ile çok daha az elektrik tüketimi kullanarak madencilik yapmayı vaat ediyor. Güncel XCH fiyatı 1.000 $ seviyesinde. (https://coinmarketcap.com/tr/currencies/chia-network/) Gate.io OkEX gibi borsalarda listeleniyor.

XCH madenciliğinini nasıl yapılacağı hakkında elimden geldiği kadar bilgi vereyim. İlk olarak nelere ihtiyacınız olduğunu anlatayım.

- En az 400 GB boş alana sahip SSD veya M2 bir disk : Mining işlemi PLOT dosyası oluşturma mantığı üzerine kurulu. SSD/M2 disklerle PLOT dosyası oluşturursanız, işlem de o kadar hızlı oluyor. En küçük k32 algoritrmasına sahip PLOT dosyasının oluşturulması yaklaşık 8 saat sürüyor.
- Ve bolca HDD (10 TB+) : SSD/M2 ile oluşturulan PLOT dosyaları, oluşturulma işlemi bitince bu alanda muhafaza edilecekler.

Geçelim adımlara;

* Resmi sitesinden blockchain uygulamasını indirmeniz gerekiyor : https://www.chia.net/
* Güvenlik anahtarını not ettikten sonra, mainnetin senkronize edilmesi lazım. Bu işlem 1 gün kadar sürebilir.
* Blockchain senkronize edilirken, bir yandan da Plots kısmından PLOT oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ne kadar çok PLOT dosyasına sahip olursanız, bloklarda XCH bulma olasılığınız o kadar yükseliyor. Bulunan XCH'ler ise adet olarak Chia Blockchain hesabınıza yansıtılıyor. Yani küsuratlı (0,03 gibi) ödül kazanmıyorsunuz. Adet olarak (1 XCH) ödül kazanıyorsunuz.
* Mining ağında ödül kazanabilmeniz için, oluşturacağınız PLOT dosyalarının en az k32 algoritmasında olması gerek. k25 ile oluşturulan PLOT lar sadece test amaçlı.
* Bir kaç haftadır Reddit gruplarını aktif olarak takip ediyorum. Chia madenciliğinin şuan için en cazip tarafı, PLOT dosyalarınızda XCH bulunursa, bir anda hesabınıza 1,000 dolarlık XCH gelebiliyor.

Arayüzü inceleyelim;

+ Güncel zorluk dereceği, 209 ve artıyor.
+ Ağın güncel kapasitesi 3,6 ExaPyte (3.600 PetaByte = 3.600.000 TeraByte)
+ Blockchain senkronize olduktan sonra, Farming Status kısmı yeşil olacak. Dediğim gibi, 1 gün kadar sürebiliyor.

+ PLOT oluşturmak için; Plots kısmından +ADD A PLOT butonuna tıklıyoruz.

+ İşlemci ve RAM ne kadar güçlü olursa, PLOT dosyası oluşturmanız o kadar hızlı sürebiliyor. Choose Number of Plots kısmından Show Advanced Options'a tıklayarak, ayırmak istediğiniz RAM ve CPU kısmını atayabilirsiniz.

+ FARM kısmından, oluşturduğunuz PLOT dosyasına göre yani ağa dahil olduğunuz dosya büyüklüğüne göre (Total Size of Plots) ödül kazanma olasılığınızı (Estimated Time to Win) gözlemleyebilirsiniz.

+ Ödül kazanma ihtimaliniz tamamen şansa bağlı. Reddit'te bazı kullanıcıların 50 TB+ dan fazla PLOT dosyasına sahipken, haftalardır ödül kazanamadıklarını gördüm. Ancak sadece 1 TB üstü PLOT dosyası oluşturan bazı kullanıcılar şans eseri XCH kazanabilmişler.
+ Resmi olarak şuan sadece Blockchain uygulaması üzerinden ödül kazanılabiliyor. Resmi havuz henüz duyurulmadı ancak bir kaç hafta içinde kullanıma sunulacak.
+ HPool gibi üçüncü parti havuzlarda var, ancak buraya PK verildiği için kimse bu havuzu güvenilir bulmuyor.
+ Hesaplama sitesinden (https://chiacalculator.com/) oluşturulan PLOT dosyasına göre, günlük/aylık XCH kazanma oranını gözlemleyebilirsiniz. Ancak bu verilen değer, oluşturulan PLOT değerine göre bir olasılık hesabı. Resmi havuz çıkınca günlük/ aylık kazanma olasılığı daha da artabilir. Tabi bu sadece bir öngörü.
+ Aynı anda hem Hpool hemde Chia Blockchain uygulamasından mining yaparsanız, cüzdanın ban yeme riski mevcut.

İşinize yarayacak bir kaç linki de ilave edeyim

* Kullanım ve genel Chia mantığını daha iyi anlayabilmeniz için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Türkçe kaynaklı hazırlanan videolarda var ancak çoğu yanlış bilgiler ile donatılmış durumda.
https://www.youtube.com/watch?v=Qzvi70NmnL8&ab_channel=WesSpencer

* Chia (XCH) alım satımı ile alakalı en kapsamlı video
https://www.youtube.com/watch?v=WXp2JBJdJbo&t=0s&ab_channel=CoinBreakthrough

* Bazen, cüzdan senkronize olmayabiliyor. Bu durumda port açmanız ve blockchaine paket göndermeniz gerekebiliyor. Bu sorun içinde Türkçe güzel bir video var.
https://www.youtube.com/watch?v=ypUo_rQGmek&ab_channel=BurakDemiralp

* Faucet siteleri (Az da olsa, cüzdan adresinizi girerek hesabınıza XCH gönderiliyor)
https://faucet.chia.net/
https://chia.togatech.org/

* Chia Calculator (Yukarıda bahsetmiştim)
https://chiacalculator.com

* Chia Plot Manager : Algoritmayı daha iyi anlayabilir ve arka planını inceleyebilirsiniz.
https://github.com/rjsears/chia_plot_manager

Yakında HDD fiyatları da artarsa hiç şaşırmayın Smiley

Pages:
Jump to: