Pages:
Author

Topic: Honda Türkiye’ye koca bir tebrik ! - page 2. (Read 211 times)

sr. member
Activity: 2086
Merit: 408
October 02, 2021, 05:29:20 AM
Honda'yı çalışanlarına verdiği yüksek değerden dolayı tebrik ediyorum. Türkiye'den çekilme kararı almalarına rağmen çalışanlarını yüzüstü bırakmak istememişler. TL olarak çok ciddi bir paraya denk gelen kıdem tazminatları ödeyerek çalışanlarını eminim ki çok mutlu etmişlerdir. Zaten çalışanlarını köle olarak görmeyip, doğru bir iş modeli kullanan ve her zaman çalışanlarına değer veren şirketleri her zaman takdir etmişimdir. Geri kalan şirketlerin hepsi benim gözümde çöplüktür. Bu arada ikramiyelerden %30 vergi almak nedir yahu? Büyük bir arsızlık bence.
member
Activity: 294
Merit: 49
October 02, 2021, 05:06:51 AM
Dünyada en sevdiğim milletlerin başında gelir japonlar. Onurlu millettirler. Sevecen ve çalışkan olmaları da çok hoşuma gidiyor. Teknoloji ve otomotiv sektöründe çok hızlı adımlar atsalarda göz onunde fazla olmazlar. Çin Halk Cumhuriyeti gibi agresif ve baskıcı bir yönetimleri yok. Bu nedenle şu an için Çin 'in gölgesinde kalıyor.

Gel gelelim Türk çalışanları için yaptıklarına. Açık söylemek gerekirse olması gerekenden bile çok fazlasını yapmışlar. Bunu yerliyi bırak hemen hiç bir uluslararasi şirket yapmaz. Valla helal olsun.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
October 02, 2021, 04:56:55 AM
Müthiş bir kıyak yapmışlar. Kimsenin kıdem tazminatını dahi alamadığı bir yerde çoğu kişinin emeklilikte aldığı ikramiyeden kat kat fazlasını Honda çalışanlarına dağıtmış. Üstelik bunu insanları süründürmeden kısa bir süre içerisinde yapması da şirketin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.
Kapatılan fabrikalarda ya da batan şirketlerde tazminat vereceğiz diyen kişiler bile birkaç yıl sonra ödemeyi yapıyor, bir şekilde onu geçiştiriyor ve ödemenin de büyük bir kısmını çeşitli isimler altında kesintiler yaparak veriyor.

Honda'yı zaten çok severdim, bir kere daha gözüme girdi. Bir de Honda Türkiye düzgün sayıda ve motorda araç getirse ve Civic'ten başka araçları olduğunun farkına varsa çok iyi olacak Smiley
full member
Activity: 854
Merit: 113
October 02, 2021, 04:48:13 AM
Honda'nın bu yaptıklarını çok takdir ettim. Yurtdışında bazı teknoloji şirketlerinin işten çıkarmalarda inanılmaz boyutlarda tazminat ödediğini duymuştum. Çünkü çalışanın emeğini boşa çıkarmak istemiyorlar. Adeta bir teşekkür anlamında çok ciddi meblağlarda paralar veriyorlar. Honda'nın da böyle bir firma olduğunu böylece öğrenmiş oldum. İnanılmaz boyutlarda ikramiyeler bunlar. Şu an şöyle bir baksanız, ülkemizde acaba 1 tane bile çalışanın hakkını fazla fazla bu şekilde verecek bir şirketimiz var mı acaba merak ediyorum. Ayrıca hükümetin ikramiyelere bile çöküp vergi alması trajikomik.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
October 02, 2021, 04:42:32 AM
Olması gereken örnek bir davranış sergilemişler helal olsun Honda firmasına böylelikle insana ne kadar değer verdiklerini gösteriyor. Aynı durum bize ait bir firmada olsa 40 takla atarlar hiç bir şey vermemek için iflas ettik derler bir kılıfına uydururlardı diye düşünüyorum. Sen çalışanını işçini ne kadar düşünürsen o işçide senin için o kadar iyi çalışır kendi işyeri gibi görür tabi istisna işçiler olacaktır ona sözüm yok.

Bir de not : bu 40-48 aylık primlerin %30’luk dilimini vergi olarak devlet almış

Bu konuya gelirsek devletimiz maalesef kaynağında kesilen gelirleri daha kolay tahsil ettiği için bu tarz vergiler her zaman arttırılıyor ÖTV gibi maaşlar gibi...

Maaşlardan gelir vergisi kesiyorsun yetmiyor birde harcamalardan KDV alıyorsun zaten maaşın yarısı gitti geçim artık eskisinden çok daha zor. Vergiler artık ağır bir yük haline geldi ve bu vergiyi ödeyenler küçük esnaf vatandaş büyüklere gelince bir kalemde milyonlarca lira tek kalemde silinebiliyor nerde adalet gerçi olmadığını zaten hepimiz biliyoruzda...

Atatürk döneminden bir örnek vereceğim zamanında hazine gelirleri çok fazla olduğu için (kasa dolu) demişler biz vergilerde indirime gidelim ve bakmışlarki daha çok gelir elde edilmiş.

Durum padişahın köprü hikayesine benziyor kimse ses çıkarmadıkça ilave vergiler geliyor oranlar arttırılıyor. Hikayeyi duymuşsunuzdur bilmeyen vardır belki diye link bıraktım.

https://vergidosyasi.com/2017/04/14/mali-mizah-fikralar-padisahin-vergisi/

copper member
Activity: 1190
Merit: 925
October 02, 2021, 04:10:54 AM
Japon milletinin her zaman asil olduğunu duymuştum, biliyordum.Ancak başka bir millete karşı da bu asillik ve cömertliğini sergilediğini bu örnekle gördüm.

Honda, 2 sene önce İngiltere ve Türkiye’de olan fabrikalarını kapatma kararı almıştı.Bu karar ile beraber 30 Eylül günü son üretim gerçekleşip, bantlar durduruldu.Bu durumda 1200 çalışanın akıbeti ne olacaktı peki?

Honda’ya işte tam burada kocaman bir tebrik göndermek gerekiyor.1997’den beri Gebze’de var olan ve sadece Civic model araç üreten fabrikada çalışan işçilere, fabrika kapandığı için büyük bir jest yaptı Honda grubu.

30 Eylül günü anında 1200 çalışana kıdem tazminatları yatırıldı ve işten çıkarıldığı için işçilere 8 maaş ihbar tazminatları aynı gün ödendi.

Bununla da kalmadılar.Tüm çalışanlara özel kutularda 1 Cumhuriyet altını verdiler ve 1 Maaş performans primi yatırdılar.

Ayrıca 10 yıldan az süre çalışanlara 40 ay, 10 yıldan fazla çalışanlara 48 ay ikramiye hediye ettiler.2 yıl içinde bu ödemeler parça parça yapıldı.Ortalama maaş 6 bin lira olan bir işçiye yaklaşık 300 bin liralık ikramiye verdiler.Buna kapanış tazminatı ismi verilmiş.

Bir de not : bu 40-48 aylık primlerin %30’luk dilimini vergi olarak devlet almış.Nereye kadar bu vergileri ödeyeceğiz arkadaşlar?Sizce de artık vergi olarak işin suyu çıkmadı mı?

Ne diyelim !Diğer firmaların ders alması gereken bir davranış olmuş.Tebrikler Honda !

Kaynak :

https://www.enkocaeli.com/amp/haber/7858252/bu-honda-neymis-boyle-hem-tazminat-hem-48-maas
Pages:
Jump to: