Już od dawna bardzo znanym i sprawdzonym modelem bizneseowym są darmowe serwisy, różnego rodzaju, które dostarczają nam niezwykły produkt zupełnie za darmo, a czerpią zyski z reklamy, kopania danych, affiliate marketingu i wielu innych możliwości zarobkowania.
Jest też jeszcze i na szczęście było już kilku altruistów, którzy oddali niesamowite produkty ludziom do darmowego użytku, chociaż mogliby zarobić na tym niezłą kasę i chwała im za to.
Tutaj najbardziej kontrowersyjnym przykładem będzie Paul Le Roux, który oddał w użytkowanie dla mas swój pierwszy na świecie, open sorce program szyfrujący dla dysków Windows E4M, który tworzył przez lata i miał na niego oferty kupna. https://en.wikipedia.org/wiki/E4M Co dziwne był wtedy bez grosza, a czemu dziwne? Jeżeli pytasz, to pewnie nie znasz jego historii.
Paul Le Roux uważany jest za cichego Satoshiego Nakamoto, a jego nazwisko przewija się w sprawie sądowej Tulip Trust przeciwko C.Wright.
Jeżeli ktoś nie zna Paula La Roux, to wystarczy powiedzieć, że ja osobiście nie znam drugiej takiej historii. Przez 15 lat szukały go chyba wszystkie agencje wywiadowcze na świecie.
Dzięki swoim umiejętnościom bycia nie widzialnym, stworzył wielomiliardową, międzynarodową siatkę przestępczą. Oskarżony o zlecenie kilku zabójstw, tworzenie milicji w Afryce, sprzedaży ton narkotyków, podrobionych leków bez recepty i masę innych bardzo poważnych przestępstw, jak handel bronią z terrorystami, lub dostarczania im instrukcji tworzenia bomb, min, broni chemicznej, a to tylko początek . Nawet ostatnio w filmie "na faktach" (nie pamiętam tytułu), o hackowaniu programów sterujących pomp w rafineriach w celu wywołania krachów giełdowych, była wykorzystana osoba Le Roux, jako odniesienie do faktów. Pokazany był grubas za komputerem, który, jak magik może wywołać światowy kryzys kilkoma kliknięciami, a narracja, historia i wiele innych podobieństw, wskazywały właśnie na Le Roux.
Tutaj artykół o nim, zapraszam do ciekawej lektury: https://news.bitcoin.com/satoshi-nakamoto-could-be-criminal-mastermind-paul-le-roux/