Pages:
Author

Topic: JpMorgan' a göre Türk Lirası ucuzmuş - page 2. (Read 210 times)

sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
October 07, 2023, 07:36:33 AM

Tabi ucuz olacak böyle değer kaybeden başka ülke para birimi var mıdır acaba?
hero member
Activity: 1862
Merit: 524
October 07, 2023, 06:06:02 AM
Dediğinde haklı dünya geneline bakıldığında para sürekli değer kaybediyor. Siyasi kanatta belediye seçimlerinden dolayı döviz iyice baskılamaya başladı. Genel seçimlerden sonra ciddi anlamda piyasa yükselmesi ve zamları gördük. Şuanda herşey yatay seyrinde devam ediyor. Ocak itibariyle bu yatay seyir yükselişe geçer ve yerel seçimlerden sonrada ciddi anlamda tavan yükselişleri yaşarız diye düşünüyorum.

Şuda önemli bir nokta hükümet şuanda ciddi anlamda döviz arayışında ve avrupalı devletlerlede borç alımları için görüşmelerde başladı gereken parayo bulabilirlerse piyasa kısa vadede düşüşe geçebilir fakat uzun vadede çok ciddi ekonomik kriz daha da felaket şekilde geri gelebilir
hero member
Activity: 882
Merit: 879
October 07, 2023, 06:00:47 AM
Bize göre de ucuz değil mi zaten? Sorun aslında tam olarak bu. Türk lirası değerini koruyamıyor, Türk lirası 2 senedir görmediği dibi görmeye devam ediyor. Muhtemelen dibin dibini de göreceğiz çünkü beklentiler 35-40 lira civarı olması. 35-40 lira olunca Türk lirasındaki kayıp devam edecek. Bu yüzden insanlara JP yatırım amaçlı ucuz olduğunu söylese de kendileri buna nasıl yaklaşacak, alım yapıp yapmayacaklarını merak ediyorum.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
October 07, 2023, 03:30:47 AM
JpMorgan durumu kendi çerçevelerinden ele alarak öyle değerlendirmiş. Bizim taraftan bakında güç çok fazla. Halen tl çok değerli. Rekabet gücünü artırmak için biraz daha değer kaybetmesi gerekecek. Çin modeli dedikleri şey kafalarında tam neydi onu kendileri de unuttu ama ucuz işçilik için maaşların düşmesi ve dahada ucuza çalışmamız gerekecek. Aslında emeklinin almış olduğu bu kök maaş denen şey diğer çalışanklara da uygulanıyor. Seyyanen verilen zamlar önümüzdeki yıl içinde verilen zamların bunların içinde eritilmesi ile hayatımızdaki yerini alacak. Bak bu yılki hurmalar gelecek yılı nasıl tırmalayacak. Adamlar ucuz demişler ama daha da ucuz olacak günler yakın.

Hocam yıllardır kendi aramızda konuştuğumuz birseydi bu, orta direğin yok oluşu, bunu nasıl yaparsın, gelir olarak asgari ücrete yaklaştırarak tabii ki. Ve aynen de öyle oldu.seyyanen verilen 8k için emeklideki 7500 kök maaşı senaryosu uygulanabilir, zam oranları seyyaneni eksik rakam üzerinden hesaplanır, en düşük memur maaşı rakaminini geçmediği sürece sabit kalırsa asıl eğlence o zaman başlar.
Jp Morgan mevzusuna dönersek, başta da dediğim gibi, bu mevzulara kafam hiiic basmıyor, yorumları takip ederek anlamlandırmaya çalışıyorum sadece.

Kök maaş saçmalığı, seyyanen verilen zamda uygulanırsa memurları karşısına alır hükümet ki seçim arefesinde böyle bir şey yapacaklarını zannetmiyorum. Yapabilir ama yaparsa yaşayacakları oy kaybını hesaplıyorlar. Bu oy kaybı onlara şehirlerin kayıplarına sebep verebilir özellikle İstanbul ve Ankara’da yoğun memur yaşadığı ve bu iki şehri CHP’den almak istediklerini düşünürsek zannetmiyorum buna cesaret edebileceklerini.

Seçim süreci dediğiniz gibi süreci iki taraf için de olumlu veya olumsuz etkileyebilir hocam. Bence riske giremezler ama yine de bekleyip görmek lazım.
Seçim demisken Mart'ta bence en büyük hedefleri İstanbul. Evet birçok şehri kazanmak çok önemli hatta mümkünse hepsinin yönetimini kazanmak ama bence en önemlisi İstanbul, çünkü ülkenin en büyük musluğu İstanbul'da. sonrasında Ankara ve diğer büyükşehir belediyelerinden bir önceki seçimde kaybettiklerini geri almak, kendilerinde olanları da kaybetmemek isteyeceklerdir.

Şu an Türkiye’nin en büyük ilk 4 şehri tamamen Chp yönetiminde. Bu yüzden emekliler değil sadece memurları da karşılarına alamazlar. Bu arada seçim martta ve marta çok az kaldığı halde tam olarak gündemde değil seçimler. Geçen senelerde son bir sene boyunca her yerde seçim görürdük neden bu kadar ilgisizlik var acaba ? İstanbul’u mevcut siteler sürekli karalama derdinde bakalım el değiştirecek mi bir dönem daha devam edecek mi? Ankara’yı saymıyorum zaten Ankara her türlü yine Mansur’da olur.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
October 07, 2023, 03:25:45 AM
JpMorgan durumu kendi çerçevelerinden ele alarak öyle değerlendirmiş. Bizim taraftan bakında güç çok fazla. Halen tl çok değerli. Rekabet gücünü artırmak için biraz daha değer kaybetmesi gerekecek. Çin modeli dedikleri şey kafalarında tam neydi onu kendileri de unuttu ama ucuz işçilik için maaşların düşmesi ve dahada ucuza çalışmamız gerekecek. Aslında emeklinin almış olduğu bu kök maaş denen şey diğer çalışanklara da uygulanıyor. Seyyanen verilen zamlar önümüzdeki yıl içinde verilen zamların bunların içinde eritilmesi ile hayatımızdaki yerini alacak. Bak bu yılki hurmalar gelecek yılı nasıl tırmalayacak. Adamlar ucuz demişler ama daha da ucuz olacak günler yakın.

Hocam yıllardır kendi aramızda konuştuğumuz birseydi bu, orta direğin yok oluşu, bunu nasıl yaparsın, gelir olarak asgari ücrete yaklaştırarak tabii ki. Ve aynen de öyle oldu.seyyanen verilen 8k için emeklideki 7500 kök maaşı senaryosu uygulanabilir, zam oranları seyyaneni eksik rakam üzerinden hesaplanır, en düşük memur maaşı rakaminini geçmediği sürece sabit kalırsa asıl eğlence o zaman başlar.
Jp Morgan mevzusuna dönersek, başta da dediğim gibi, bu mevzulara kafam hiiic basmıyor, yorumları takip ederek anlamlandırmaya çalışıyorum sadece.

Kök maaş saçmalığı, seyyanen verilen zamda uygulanırsa memurları karşısına alır hükümet ki seçim arefesinde böyle bir şey yapacaklarını zannetmiyorum. Yapabilir ama yaparsa yaşayacakları oy kaybını hesaplıyorlar. Bu oy kaybı onlara şehirlerin kayıplarına sebep verebilir özellikle İstanbul ve Ankara’da yoğun memur yaşadığı ve bu iki şehri CHP’den almak istediklerini düşünürsek zannetmiyorum buna cesaret edebileceklerini.

Seçim süreci dediğiniz gibi süreci iki taraf için de olumlu veya olumsuz etkileyebilir hocam. Bence riske giremezler ama yine de bekleyip görmek lazım.
Seçim demisken Mart'ta bence en büyük hedefleri İstanbul. Evet birçok şehri kazanmak çok önemli hatta mümkünse hepsinin yönetimini kazanmak ama bence en önemlisi İstanbul, çünkü ülkenin en büyük musluğu İstanbul'da. sonrasında Ankara ve diğer büyükşehir belediyelerinden bir önceki seçimde kaybettiklerini geri almak, kendilerinde olanları da kaybetmemek isteyeceklerdir.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
October 07, 2023, 03:05:23 AM

sr. member
October 07, 2023, 02:42:15 AM

hero member
Activity: 1204
Merit: 623
October 07, 2023, 02:18:27 AM
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
October 07, 2023, 01:27:47 AM
Türk lirasının ucuzluğu-pahalılığı bir kenara dursun, biz önce kendi ekonomik beklentilerimizi karşılayalım, emeklilerimize yaşamaya yetecek kadar para verebilelim.Twitter’da söylentilere göre emekli maaşlarında kök maaş muhabbeti hala kaldırılmamış ve onla ilgili bir çalışma görünmüyormuş.Yarın bir gün yine zam yaptıklarında kök maaşı dayarlar ve emeklilere alması gereken maaşı önceden verip, sonra üstüne hiç zam yapmayarak kök maaşa zam gelsin, şu an ödenene parayı geçsin zam yaparız kafasından vazgeçmeleri gerekiyor.

JpMorgan önemli bir kuruluş.Ucuz görüyorsa alır, %20-30 kâr olursa satar.Biz Türk lirası ile yaşamak zorundayız maalesef.O yüzden o değerlendirmelerin hiç bir önemi yok bence.
legendary
Activity: 2016
Merit: 1598
October 06, 2023, 09:26:55 PM
Bu yazının orjinalini bulamadım ama Türkçesinde ciddi çeviri hataları var gibi görünüyor,

öncelikle analist USD'nin 35 TL olması gerektiğinden bahsetmiş ki bu doğru bir yaklaşım çünkü TL bazında bazı ürünlerin fiyatı aşırı arttı ve rekabetçi bir ekonomi için ucuzlaması ve TL'nin daha da değer kaybetmesi gerekiyor, bu durumda da TL hala pahalı sonucu çıkması lazım.

Diğer yorumda tahvil getirilerinden bahsedilmiş 28% tahvil getirisi yeterli değil 35% ve üzeri olursa tahvillerin ucuzluğundan bahsedebiliriz denmiş, ki 35% de kesinlikle yeterli diil bana göre ama bu yorum doğru çeviri bile kabul edilse yine TL ucuz sonucu çıkmıyor...

orjinal analizi bulamadığımız için ben de bu kaynağı kullandım: https://www.bloomberght.com/jpmorgan-turk-lirasi-ucuz-2339700
sr. member
October 06, 2023, 04:10:09 PM
Aslında bu mevzulardan teknik olarak hiiiic anlamam desem yeridir ama denk geliyor ara sıra burada gerçekten bilgili arkadaşlarla okuduklarımi anladığım kadarıyla paylaşmaya calisiyorum.
Gelelim mevzuya, JPMorgan analistine göre lirada ilave devalüsyona, zaten yeterince ucuz olduğu icin gerek bulunmuyormus.

Bankanın analisti Anezka Christovova 5 Ekim tarihli raporunda gördüklerimden ilk dikkatimi çeken,  algida seçicilik olsa gerek, para politikasındaki sıkılaştırmanın ardından yetkililer, döviz rezervlerinin büyümesinden ödün vermeden lirayı genel olarak istikrarlı tutmayı başardılar” değerlendirmesi dikkatimi çekti.

Son olarak da 26,5-28,5 bandında olan USD nin adil değerinin 35,7 civarında olduğunu belirtmisler.

Buradaki özet açıklamalardan ekonomi yönetiminin doğru yolda olduğunu düşünebilir miyiz, ben pek emin değilim ama forumdaslarin fikirleri nelerdir?

https://www.diken.com.tr/jpmorgan-zaten-ucuz-olan-tlde-devaluasyona-gerek-duymadi-adil-deger-357/

https://www.bloomberght.com/jpmorgan-turk-lirasi-ucuz-2339700
Pages:
Jump to: