Pages:
Author

Topic: Kalan para üstleri - page 2. (Read 161 times)

hero member
Activity: 1582
Merit: 670
June 25, 2021, 06:48:38 AM
Hesap yapmak lazım.
0.05TL dolaşımda mevcut. Yani normal şartlarda maksimum 0.04TL para üstü kalması lazım. Bir mağazada günde 1000 alışveriş olsa günlük 40TL olur söz konusu rakam. Bu en üst rakamdan hesap. Hadi diyelim ki 0.09TL olsun 90TL yapar. Bu bile mağaza çalışanı maaşını karşılamaz.1 kişinin karşılamaz ki genel olarak marketlerde en az 4-5 kişi çalışır (en az!)

Günde 1000 işlemden fazla yapan mağaza olsa personel adedi artmak zorunda kalır o da maliyet dengesini değiştirir. Hadi onu da geçelim. 10000 işlem yapılsa 400TL yapar günlük, 30 günde 12.000TL yapar. Bu ile mağazada 5 kişi çalışsa maaşını karşılamaz. Bir de üstüne herkesten 4 kuruş kalmaz. Bazen 1 kuruş fazla verirsin...

Güzel bir hesaplama olmuş beğendim. Mantıken de zaten pratik düşünüldüğünde böyle bir şeyin olması pek de mümkün sayılmaz. Bahşiş gibi fazladan para üstü bırakanların sayısı artsa anca öyle kurtarabilir herhalde.  Grin  Ancak para üstlerinden de yine hiç fena para kazanmıyorlar o da bir gerçek. Biz o parayı bırakırken bize hiçbir şey gibi geliyor ama.

Tabi ki o da bir para ama zaten hesaplama olabilecek en yüksek değerlerden. 1000 işlemin yarısından fazlası kredi kartı ile yapılıyordur artık. Özellikle covid kaynaklı temassız işlemlerde arttı. O sebeple daha da azaldı nakit işlem. Bazı marketlerde oran %90ları geçiyordur bence.
member
Activity: 756
Merit: 17
June 25, 2021, 06:42:56 AM
Hesap yapmak lazım.
0.05TL dolaşımda mevcut. Yani normal şartlarda maksimum 0.04TL para üstü kalması lazım. Bir mağazada günde 1000 alışveriş olsa günlük 40TL olur söz konusu rakam. Bu en üst rakamdan hesap. Hadi diyelim ki 0.09TL olsun 90TL yapar. Bu bile mağaza çalışanı maaşını karşılamaz.1 kişinin karşılamaz ki genel olarak marketlerde en az 4-5 kişi çalışır (en az!)

Günde 1000 işlemden fazla yapan mağaza olsa personel adedi artmak zorunda kalır o da maliyet dengesini değiştirir. Hadi onu da geçelim. 10000 işlem yapılsa 400TL yapar günlük, 30 günde 12.000TL yapar. Bu ile mağazada 5 kişi çalışsa maaşını karşılamaz. Bir de üstüne herkesten 4 kuruş kalmaz. Bazen 1 kuruş fazla verirsin...

Güzel bir hesaplama olmuş beğendim. Mantıken de zaten pratik düşünüldüğünde böyle bir şeyin olması pek de mümkün sayılmaz. Bahşiş gibi fazladan para üstü bırakanların sayısı artsa anca öyle kurtarabilir herhalde.  Grin  Ancak para üstlerinden de yine hiç fena para kazanmıyorlar o da bir gerçek. Biz o parayı bırakırken bize hiçbir şey gibi geliyor ama.
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
June 25, 2021, 06:31:20 AM
Hesap yapmak lazım.

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
June 25, 2021, 05:48:34 AM
Para üstü vermemeye millet öyle alışmışki geçen vergi dairesinde bile para üstü vermek istemiyorlardı şaştım kaldım artık 5 tl ve altının bir değeri kalmamış herkez de alışmış kimsenin bu durumdan sesi çıkmıyor.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
June 25, 2021, 04:10:57 AM
Eskiden para üstü olarak sakız vs. verilirdi çünkü bu gibi ürünlerin ücreti hiçbir şeydi. 10 kuruşa sakız vb. şeyler alabilirdik. Gelin görün ki şimdi böyle bir şey imkansız. En ucuz ürünün bile fiyatı baya bi katlandı. Ayrıca çalışan maaşlarının bu para üstleriyle veriliyor olması ne kadar mümkün bilemedim. Hiç şüphem yok ki hala nakit ile alışveriş yapan çok fazla insan vardır. Kart geçen yerde bile yani. Onlardan oldukça fazla para üstü kalır. Ama çalışanlarının maaşını ödeyebilecek kadar kalır mı bilemiyorum. Eğer durum böyleyse mağaza patronlarının üzerinden büyük bir yük kalkıyordur.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
June 25, 2021, 04:07:01 AM
Bu para üstleri ciddi anlamda gelir kaynağı yaratıyor işletmelere. Çok büyük işletmeler haricinde en kötü bir günlük bir çalışanın parası çıkar bu para üstlerinden. Kart geçen yerlerde bu yüzden sürekli kart kullanırım nakit verdiğim yerlerdende gelen para üstlerini akşam metal kaseme boşaltırım 1 ayda benim o attığım bozukluklar 100 tlden aşağı olmuyor.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
June 25, 2021, 03:54:01 AM
Çocukluğumuzda hepimizin başına gelmiştir. Bakkal amca para üstü veremez ise ya sakız ya da kibrit verirdi bize.
Şimdi süper marketler var ve eğer kredi kartı ile ödeme yapmazsak mutlka 5-10 kuruş kalıyor.
Benim duyduğum ise bir mağaza çalışanı ( market) kalan para üstleri  ile market çalışanlarının maaşı bu para üstlerinden çıkıyor demiş. Olur mu olur.
Artık eskisi gibi ciklet, sakız, kibritte verilmediğine göre siz siz olun kredi kartı ile alışveriş yapın.😀

Edit: Akıllı çocuklar da bazen alacakları şeye para yetmeyince 10-20 kuruş eksik kalınca yanında getirdiği sakızı verirdi para
yerine... 😀😀😀
Pages:
Jump to: