Pages:
Author

Topic: kedi beslemek - page 2. (Read 294 times)

legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
November 29, 2022, 01:57:09 AM
sarı kedileri beslemeyin, aç kalsın hoşaflar (şaka :d). la! manyağın önde gideni bir şey onlar. :) donuk ve kendinden emin küstah bakışlara sahip kara kediler candır. :)

bir dönem depodan bozma büyük bir tesisin içinde çalışmıştım, orada fareleri yakalamaları için birkaç sadist ruhlu manyağğğ kedi besliyorlardı, hatta bunlardan bir tanesi kendisini kaplan sanıyordu (hastasıydım onun :d), böyle belgesellerde izlediğimiz kaplanlar avlarına nasıl yaklaşıyorsa, boş zamanlarında nasıl yaşıyorlarsa, nesnelerin arasında nasıl hareket ediyorsa aynen öyle davranıyordu, her neyse oradaki kedilerin hepsi istisnasız olarak salam manyağğğğğıydı, çalışan arkadaşlar kediler kendilerini sevdirsin diye (severken arada tırmık atıyordu manyağğğlar) ucuz tavuk salamlarından alıyordu. aslında konuya biraz farklı bir noktadan yaklaştım ama sözün kısası, en deli huylu manyağğğ kedileri bile uysal bir minnoşa çevirmek ve ayaklarınızın arasında sürtüne sürtüne dolaşan bir paspasa dönüştürmek istiyorsanız ucuz tavuk salamlarından alın derim; çok net söylüyorum, en pisipisi-kopat kedileri bile anında maymuna çevirirsiniz. :)
full member
Activity: 398
Merit: 118
November 28, 2022, 04:42:47 PM
Bizim sitenin girişinde de ufak bir kedi kabilesi var. Bütün sitedeki komşularımız bende dahil onların mamalarını eksik etmemeye çalışıyoruz. Normal yemek verene çok rastlamıyorum genelde kuru mama yaş mama veriyoruz. Bu kabile gittikçe büyüyor sonunu alamayacağız bu gidişle. Akşamları da hava soğuk olduğu zaman apartman kapsını açıyorum içeri alıyorum. Isınmak için genelde yeni park etmiş arabaların üstüne çıkıyorlar.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
November 28, 2022, 04:21:51 PM
Bizim evin etrafına yaklaşık 2 yıl ki önce gelen ve adını Toraman koyduğumuz bir kedi var, sanırım daha önce evde yaşıyormuş ve maalesef sahipleri bırakmış veya kendisi firar etmiş. Evin yemek saatlerini öğrendi, tüm öğünlerde mutlaka mutfak camında, arada kuru ve yaş mama alıyorum ama bunun dışında ev yemeklerine ekmek bandirip veriyorum, yoğurdu seviyor, haşlanmış yumurtaya hayır demiyor.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
November 28, 2022, 03:21:03 PM
Süt verilmemesinin sebebi mideleri hazmedememesindendir. Sokak kedileri için yoğurt, tavuk suyuna bandırılmış ekmek gibi şeyler verilebilir bunlar yeterli gibidir. Ayrıca kış aylarında kendilerini ısıtabilecekleri ufak kartondanda olsa içine eski halı kilim vb şeyleri koyarak korunaklı bir yere koyarsanız bu onlar için can kurtaran olacaktır. Ayrıca sokak hayvanlarının yaralandığı durumlarda bağlı olduğunuz belediyenin açık masasına hızlıca başvuru yaparsanız ilgileneceklerdir. Ayrıca yeni öğrendiğim ve yakında iyice araştırıp başvurmayı düşündüğüm bir hususu sizlerle paylaşayım.

Yerel hayvan koruma görevlisi!

5199 Nolu kanun nezdinde
Madde 18- Özellikle kedi ve köpekler gibi sahipsiz hayvanların kendi mekânlarında, bulundukları bölge ve mahallerde yaşamaları sorumluluğunu üstlenen gönüllü kişilere yerel hayvan koruma görevlisi adı verilir.

Yerel hayvan koruma görevlileri; bölge ve mahallerindeki, öncelikle köpekler ve kediler olmak üzere, sahipsiz hayvanların bakımları, aşılarının yapılması, aşılı hayvanların markalanması ve kayıtlarının tutulmasının sağlanması, kısırlaştırılması, saldırgan olanların eğitilmesi ve sahiplendirilmelerinin yapılması için yerel yönetimler tarafından kurulan hayvan bakımevlerine gönderilmesi gibi yapılan tüm faaliyetleri yerel yönetimler ile eşgüdümlü olarak yaparlar.

Ayrıca bu kanunun ilkeler kısmının madde 4 ve d bendince;

d) Hiçbir maddî kazanç ve menfaat amacı gütmeksizin, sadece insanî ve vicdanî sorumluluklarla, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve bu Kanunda öngörülen koşulları taşıyan gerçek ve tüzel kişilerin teşviki ve bu kapsamda eşgüdüm sağlanması esastır.
bulunduğunuz belediyeden mama destek talebinde de bulunabilirsiniz. Bu kanunla birlikte hem sokak hayvanlarının sağlığını hemde karınları için çözümün bir parçası olabilirsiniz.

Source: https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5199.pdf
legendary
Activity: 2058
Merit: 1135
November 28, 2022, 02:54:42 PM
o zaman süt vermeyecez
kemik vermeyecez tavuktan etten kalan
ben en iyisi arada yaş mama falan alıp veriym zaten kuru mamayı herkes veriyor
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
November 28, 2022, 02:47:03 PM
Bizim zamanımızda ( benim çocukluk yıllarımda) kediyi ben hep ekmek ile besledim. Bizim kedi şimdi ki tabirle ev kedisi değildi. Ev de takılıyor istediği vakit dışarıda da gezip dolanıyordu. Hele ki kış mevsiminde sobanın yanı hep onundu.
Biz yer sofrasında yemek yerken hep yanımıza gelirdi biz de hep yan tarafa ekmek verirdik o da yerdi. Şimdi ki kediler evde özel mama yiyor abi. Ben çok nadir et veya başka şey verdiğimi hatırlarım.
Çok kedim oldu. Şimdi ev halkı kabul etse eve de kedi alırım. Ara sıra onu sevdiğin zaman insanda yorgunluk stres kalmaz bence ama kabul ettiremiyorum ne yazık ki
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
November 28, 2022, 02:29:30 PM
kemiklerini çok severler.
sakın bunu yapmayın!!!
o garibanlara istemeden zarar vermiş olursunuz aman diyeyim. tavuk suyuna ekmeğe çıldırıyor ama bu herifler):

bir de konu dışı olarak genelde sokakta yaşayan hayvanlara insanlar her türlü yemeği veriyor. yahu çöpten besleniyor diye insanların da hayvanlara çöpe atacağı yiyecekleri vermeyi doğru olarak düşünmeleri hata. baharatlı vs yiyecekler vermeyin dostlar. gidin mama satın alıp verin ama milletin kapısının önüne atıp kaçmayın:)
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
November 28, 2022, 07:43:38 AM
Whiskas sokak kedisi için uygundur ama sürekli verilmez, haftada bir verilebilir. Süt kesinlikle verilmez. Şeker ve şekerli ürünler kesinlikle verilmez. Peynir, yoğurt gibi süt ürünleri verilebilir. Kuru mama ve ev yemekleri de yer bu hayvanlar. Artan ev yemekleri özellikle ev de tavuk filan yapıldı ise suyu yada tavukların derisini, kemiklerini çok severler.
legendary
Activity: 2058
Merit: 1135
November 28, 2022, 03:01:17 AM
Kedi nasıl beslenir?
Sokak kedisinden bahsediyorum, süt ve peynir pek hoşlarına gitmedi. Ben de mama aldım, kuru mamayı pek sallamadılar. yaş mamayı görünce beni yiyceklerdi nerdeyse  Cheesy site sakinleri kuru mama veriyor galiba bıkmışlar, getirden whiskas aldım sizce bu iyi mi? kimisi süt ver diyor kimisi sütü suyla karıştır ver kimi süt zararlı diyor...
bilenler biraz yardımcı olursa sevinirim,  arada besliym diyorum ama 0 bilgi!  hayvancağiza zarar vermeyek durduk yere.
Pages:
Jump to: