Pages:
Author

Topic: KKTC ve Bitcoin - page 2. (Read 427 times)

copper member
Activity: 644
Merit: 269
May 01, 2022, 10:49:17 PM
Kuzey Kıbrıs’ta özgürlükler çok yüksek seviyede. Alkol, tütün, kumar gibi bir çok alanda ucuza hizmet veriliyor. Bitcoin ile alım-satım yapılması da bizden daha özgürlükçü olduklarını gösteriyor. Dünyada onları tek tanıyan ülke biz olduğumuz için mecburen Türk lirası kullanmak zorunda kalıyorlar. Yine de tabi dolar, Euro gibi dövizlerde karşılık buluyor. Ancak bir gün Kıbrıs yasal olarak tanınırsa şu kadar söyleyeyim 1 Kıbrıs lirası şimdiden 5 lira gibi bir değer eder  Grin
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
May 01, 2022, 04:40:50 PM
Boynuz kulağı geçer dedikleri bu olsa gerek Smiley Yavru vatan dediğimiz Kıbrıs'ta böylesine gelişmelere ayak uydurulduğunu görmek sevindirici. Hiç yoktan orada baskılama yoluna gidilmeyip burada bu tarz uygulamaların önüne geçilmemesi burada geleneksel yöntemlerin dışına normalden daha hızlı geçileceği yorumu yapabiliriz. Keşke ülkemizde bizde böyle görebilsek tabelaları. O günler geldiğinde nasıl ki başka şehirlere gittiğimizde yaşadığımız şehrin plakasını görünce bir hoş oluyorsak bizde bitcoin acceptep here yazısını görünce bi hoş olacağız  Smiley

Bu akşam yaklaşık bir km kadar bir yol yürüdüm, kısa mesafede bile bir çok yer görmek mümkün. Bir kaç mekan oldukça karanlık olduğu için yada özel yerlere yakın olduğu için görüntüsünü almak istemedim. Jack Jones ve benzeri bir çok giyim mağazası da dahil olmak üzere çoğu yer BTC kabul ediyor. Kuyumcuların çok büyük bir bölümünde kabul ediliyor. Doğrudan altın - BTC yada döviz - BTC dönüşümü yapıyorlar. Varlık barışı süreci biterse ve paranın kaydı bırakılmak istenmiyorsa her seferde 10k euro taşınabilir yasal sınırlar içerisinde. 1200 TL maliyetle yapılabilir bu işlem yaklaşık olarak uçakla git gel masrafı. Alkol kullanan bir kişi alacağı 3 litre alkolle aradaki masraf farkını da yok edebilir, alkol neredeyse vergisiz olduğu için Türkiye'ye göre %40 fiyatla satılıyor.

Senelerdir Karadeniz bölgesinde olanlar Gürcistan taraflarına, Ege'de olanlar yunan adalarına, Güneydoğu Anadolu'da olanlar Suriye ve Irak taraflarına giderek birçok bu tarz ihtiyaçlarını daha uyguna ve tatilimsi bir kaçamakla giderebiliyorlardı. KKTC ise bizlere hafiften göz kırpmaya başlıyor bu yaptırımların köşesinden dolanmak için. Gerçekten de düştüğümüz hal ağlanacak bir hal ancak biz gülüyoruz...
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
May 01, 2022, 04:29:31 PM
Boynuz kulağı geçer dedikleri bu olsa gerek Smiley Yavru vatan dediğimiz Kıbrıs'ta böylesine gelişmelere ayak uydurulduğunu görmek sevindirici. Hiç yoktan orada baskılama yoluna gidilmeyip burada bu tarz uygulamaların önüne geçilmemesi burada geleneksel yöntemlerin dışına normalden daha hızlı geçileceği yorumu yapabiliriz. Keşke ülkemizde bizde böyle görebilsek tabelaları. O günler geldiğinde nasıl ki başka şehirlere gittiğimizde yaşadığımız şehrin plakasını görünce bir hoş oluyorsak bizde bitcoin acceptep here yazısını görünce bi hoş olacağız  Smiley

Bu akşam yaklaşık bir km kadar bir yol yürüdüm, kısa mesafede bile bir çok yer görmek mümkün. Bir kaç mekan oldukça karanlık olduğu için yada özel yerlere yakın olduğu için görüntüsünü almak istemedim. Jack Jones ve benzeri bir çok giyim mağazası da dahil olmak üzere çoğu yer BTC kabul ediyor. Kuyumcuların çok büyük bir bölümünde kabul ediliyor. Doğrudan altın - BTC yada döviz - BTC dönüşümü yapıyorlar. Varlık barışı süreci biterse ve paranın kaydı bırakılmak istenmiyorsa her seferde 10k euro taşınabilir yasal sınırlar içerisinde. 1200 TL maliyetle yapılabilir bu işlem yaklaşık olarak uçakla git gel masrafı. Alkol kullanan bir kişi alacağı 3 litre alkolle aradaki masraf farkını da yok edebilir, alkol neredeyse vergisiz olduğu için Türkiye'ye göre %40 fiyatla satılıyor.

hero member
Activity: 1260
Merit: 957
May 01, 2022, 02:55:58 PM
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
May 01, 2022, 12:47:51 PM
Kıbrıs'ı ilk defa ziyaret etme şansı buldum ve şaşırtıcı derecede bir çok yerde BTC kabul edildiğini, dükkanların bir bölümünde "Bitcoin accepted here" yazılarını gördüm. Yazının olmadığı yerlerde de eğer bitcoin ile ödeme kabul edip etmediklerini sorarsanız çoğu kabul ediyor. Türkiye'de son yönetmelikte yasaklanmamış olsaydı muhtemelen benzer şeyleri burada da görmüş olacaktık.

BTC ile ödeme kabul eden yerlerin yanında bir çok yerde de bitcoin alıp satmanız mümkün. Sadece doğrudan kriptolarla ilgili bir kaç mekanın fotoğrafını çektim. Bunlar dışında normal döviz bozum alanlarında da işlem gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bir kaçının dolandırıcılık denemesi yapacağını da düşünmekle birlikte bundan çok daha fazlasını gördüm bir kaç günlük gezi sırasında. Gifa Token adıyla Girne yolu üzerinde büyük bir bina gördüm dolandırıcı olduğunu tahmin etmiştim. Otele yerleşip kontrol etme fırsatı bulunca sahibinin bir çok kişiyi dolandırdıktan sonra 2021 yılında tutuklandığını gördüm. Yukarıdaki görsellerde de bir tanesinin benzer şekilde tehlikeli girişim olduğuna neredeyse eminim.

Görüntüyü araba kullanırken yağışlı havada çekmiştim, net değil. Diğer görüntüleri de mekan sahiplerini rahatsız etmeden çekmeye çalıştığım için açılar çok güzel olmayabilir.

Pages:
Jump to: