Pages:
Author

Topic: Korona artık resmen ülkemizde. Önlemler neler? - page 2. (Read 312 times)

sr. member
Activity: 1470
Merit: 449
Umarım çok fazla vaka ile karşılaşmayız. Ama diğer tüm yazan arkadaşların dedikleri harfiyen doğru. Bugün peş peşe açıklamalar geliyor. Milli Eğitimden , Gençlik ve Spor bakanlığından ve hiçbirinin de gündeminde şu an konser,okul,maç ları iptal etme veya erteleme gibi söz konusunda değiller.
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
Abdesti de sabunla alındığını öğrendik Corona sayesinde. Önemli olan ele, yüze şu tutmak değil sabun ile güzelce yıkamak ama neyse. Ben üç gün önce el dezenfektani aldım ve su an fiyatlara bakıyorum aldığının 3-4 katı. Cuma günü az biraz alıp satışa mi geçsek diye düşündük ama karaborsa olayına girmek istemediğim için vazgeçtik. İyi de yaptık.

Okulların en azindan 14 gün boyunca tatil edilmesi, tatil olduğu için deli dana gibi sokaklara çıkılmamasi gerekiyor.
- camiler için bir şeyler yapmaları gerekiyor. Bunu bir şekilde halka anlatmalilar ama sıkıntılı iş. Camileri ahıra çevirdiler gibi olur sonrası.
- maç, konser gibi etkinlikler iptal edilmeli. Haftasonu derbi var mesela.

Doğru tespitler. Konuşulan tüm vakaalar yurtdışından (umre'de) gelen bir uçağın yolcularına işaret ediyor.
Uçakların içerisinde basınç ayarlaması yapılması için bir havalandırma sistemi mevcut ve bu da sürekli hava üflendiği için bir sirkülasyon yaratıyor. Bu sirkülasyon ile uçakta yolculuk eden 1-2 kişiye falan değil %90'ından fazlasına sirayet ettiğini beklemek zorundayız.
Bakanın günlerdir TV'de söylediği dışarıdan gelenler evlerinde istirahat etsinler konusu, tercihe bağlı değil, zorunlu olmalıydı maalesef.
En başından bu iş ciddiye alınmalıydı. Şu bir gerçek ki ne kadar kaçarsak kaçalım mutlaka gelecekti. Ama geldiği nokta bizler için zor.
Şimdi Umre'den gelen ekip her zaman namaz kılar ve namaz bildiğiniz gibi (mümkün olduğunca) camilerde kılınır. Camilerde cemaat yani insan topluluğu esastır. Ve malum dirsek dirseğe bir namaz kılma şeklimiz, ellerimize doğru dua ettiğimiz bir ibadet şeklimiz var. O ellerimizi de namazın önemli bir kısmında caminin zemininde yer alan halı, kilime sürüyoruz. Bizden sonra orada namaz kılanda elleri ve yüzüyle oraya secde ediyor.

Cuma günlerini hayal bile edemiyorum. Namaz kılınırken de bir hareket, arkadakilere yer verme için sıkışma var ve insanlar çok iç içe geçiyor.
Bunun için önlemler alınıp, halk bilgilendirilmeli. @vycl87'nin dediği gibi namazlarda basit maskelerden de olsa bulundurma zorunluluğu getirilebilir mesela ilk aşamada.
Bunun dışında bir süre konser olmazsa sanırım kimseye bir şey olmaz. Gerekirse bir takım konserleri TV'den insanları eğlendirmek için canlı yayınlamaları söz konusu olabilir. Sinema, tiyatro gibi etkinlikler ise kesinlikle bir süre kapatılmalı çünkü özellikle çocukların ve gençlerin yer aldığı etkinlikler bunlar. Okullarında ara dönemleri bu yıl için erkene çekilip, en acil şekilde okulları 15 günlüğüne tatil edebiliriz aslında. Şu ortamda kimsenin çocuğunu okula göndermeyi isteyeceğini de sanmıyorum açıkçası.
full member
Activity: 518
Merit: 185
Önlemler aşağı yukarı belli asıl sıkıntı sürenin belirsizliği. Bir insan ne kadar süre boyunca toplu taşıma kullanamadan idare edebilir? veya ne kadar süre sosyal hayatını minimuma indirebilir? veya maske ve dezenfekte ilaçları ile gezebilir? Sürenin uzaması ile doğabilecek ekonomik sıkıntılar, yağmalar hırsızlıklar, işssizliker vs bunlar ciddi sıkıntılar.

Bu işe sadece tokalaşmama veya maske ile aşılabilecek bir durum değil. Tamam belki riski azaltıyor orası ayrı ama İnsanların bu belirsiz süre zarfında neredeyse aktivitelerini büyük oranda kısıtlaması gerekecek. Alışveriş yaparken, herhangi bir kafede çay içerken (ki bu çay bardakları en ayar olduğum konu) metrobüste otobüste, sinemada, hatta okey oynarken ve daha sayamayacağımız bir çok aktivite esnasında tedbirli olmak gerek. İlacın bir an önce bulunmasını ummaktan baska yapabileceğimiz bir şey yok malesef.  
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
şu durumda 14 -20 gün  arasında okul cami üniversitelere kadar topluluğun oluştuğu her yer kapanmalı neden? çünki kaç kişiye bulaştığını anlamalasınız yapıyormusunuz hayır yapmadığınızıza göre demekki daha fazla kişiye zaten bulaşmış demek.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
Abdesti de sabunla alındığını öğrendik Corona sayesinde. Önemli olan ele, yüze şu tutmak değil sabun ile güzelce yıkamak ama neyse. Ben üç gün önce el dezenfektani aldım ve su an fiyatlara bakıyorum aldığının 3-4 katı. Cuma günü az biraz alıp satışa mi geçsek diye düşündük ama karaborsa olayına girmek istemediğim için vazgeçtik. İyi de yaptık.

Okulların en azindan 14 gün boyunca tatil edilmesi, tatil olduğu için deli dana gibi sokaklara çıkılmamasi gerekiyor.
- camiler için bir şeyler yapmaları gerekiyor. Bunu bir şekilde halka anlatmalilar ama sıkıntılı iş. Camileri ahıra çevirdiler gibi olur sonrası.
- maç, konser gibi etkinlikler iptal edilmeli. Haftasonu derbi var mesela.
legendary
eli ağzı ve birçok noktası ile oynayan bir milletiz.

yanlış anlama beni hocam ancak birdünya film izledik değilmi.

o arkadaş uçakla geldi ise oı uçaktaki en az 3-5 metre etrafındaki herkeze bulaştırmış olmalı değilmi?

onlarda arkadaş veya ailelerine veya yurt dışından geldi diye ziyarete gelenlere. onlardan okullara giden cocuklarına

kusura bakma ama o 1 kişiden çoktan yüzlercesine bulaşmış olmalı bu noktadan sonra bireysel olarak ülkede çok fazla yapılabilecek birşey yok.
hero member
Activity: 1204
Merit: 630
hocam ülkemizde olmaması gibi bir durum varmıydı sizce bence yoktu hergün binlerce insan ülkeler arasında gidip geliyor. ben bu virüse karşı ne yaparsak yapalım bir şekilde bizede bulaşacağına inanıyorum yaz ayı geçiyor mevsimlik işçiler bölgeler arasında hareket haline gececek ve çok hızlı yayılacak gibi duruyor.

Şimdi teoriler şu şekilde, öncelikle cansız ortamda ve nemli olmayan ortamda virüs zaten tek başına yaşayamıyor. Güneş ışığı altında hayatta kalması ise imkansız.
Cansız nesnelerin üzerinde 7-8 saatten uzun süre tutunamıyormuş zaten. Ayrıca sıcak ve ışıklı (ultraviyole) altında kalamıyor.

Şimdi bizde vardı yoktu konusunu geçtik. İlk teşhis konuldu ve bu noktadan sonraki 14 gün çok önemli. Hasta olma potansiyeli olan herkesin 14-15 gün boyunca kimseyle temas etmemeye özen göstermesi ve direkt olarak en yakın tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna gitmesi gerekli bence. Bana bir şey olmaz, benden kimseye bulaşmaz mantığıyla hareket bizi bitirir. Özellikle, konser, maç, tiyatro ve kalabalık tüm diğer ortamlar mesela cuma namazları... Kimsenin ibadetine bir şey dediğimiz yok ama riski almamak adına en azından yakın temas olmadan yapalım. Cuma namazlarında mümkün olabildiğince yakın olmayalım ve hatta maske zorunlu falan kılınabilir.
member
Activity: 169
Merit: 16
abdest almanın nekadar güzel birşey olduğunu hatırlatmak isterim . bütün dünya bizim kadar temizliğine istesede dikkat edemiyorlar dışarıdan geldimi ellerini yıkayıp temizlik sanıyorlar oysaki müslüman toplumun güzelliği ve islamın verdiği temizlik hassasiyeti en az 5 vakit lazım olan her yeri temizlememize olanak sağlıyor el yüz ayaklar dahil olmak üzere hassas bir temizlik ayrıca abdestin verdiği huzur ve ruhsal rahatlama da cabası namaz kılmayanları da namaza davet ediyorum sağlıklı bir toplum için abdest alalım Smiley)
member
Activity: 294
Merit: 17
Bizim ülkemizde olmaması mümkün değildi zaten. Benim garibime giden ise Corona virus ile ilgili para pul meselesi gündeme gelince bizim ulkemizde de ortaya çıkması ilginç geldi
legendary
hocam ülkemizde olmaması gibi bir durum varmıydı sizce bence yoktu hergün binlerce insan ülkeler arasında gidip geliyor. ben bu virüse karşı ne yaparsak yapalım bir şekilde bizede bulaşacağına inanıyorum yaz ayı geçiyor mevsimlik işçiler bölgeler arasında hareket haline gececek ve çok hızlı yayılacak gibi duruyor.
hero member
Activity: 1204
Merit: 630
Evet arkadaşlar sağlık bakanın dün gece yaptığı açıklama ile ülkemizde ilk Korona virüs tespit edilmiş.
Umre'den dönen bir kadında sonucun pozitif çıktığı yönünde söylentiler kuvvetli. Ayrıca her ilden de dedikodu mahiyetinde burada da tespit edildi şeklinde haberler geliyor.

Öncelikle her ortamda dile getirildiği üzere,

Hijyen koşullarını iyileştirmek,
Hem insanlarla hem hayvanlarla yakın temas sağlamamaya özen göstermek,
İyi beslenmek önemli noktalar.

Peki yapılması gereken, izlenmesi gereken önemli noktalar neler? Gözden kaçırdıklarımız neler? twitter'da alışveriş listeleri falan dönmeye başladı, buna gerek var mı?
Pages:
Jump to: