Pages:
Author

Topic: Τα βασικά του kraken.com - page 2. (Read 2780 times)

sr. member
Activity: 503
Merit: 256
March 02, 2017, 03:48:17 PM
#15
αν παιζεις με πολλες χιλιαδες πρεπει να εχεις και λογιστη απο πισω γιατι η εφορια θα σε μπιπ μπιπ   Grin

αυτό με έχει προβληματίσει ειδικά τώρα που η τιμή έχει πάει τόσο ψηλά και εξηγώ:

πες ότι αγοράζει 1 bitcoin στα 1000 και ότι το πουλάς στα 1005
 ουσιαστικά το κέρδος σου είναι 5€
αλλά αν το κάνεις αυτό 10 φορές και βγάλεις 50€, θα εμφανιστούν εισερχόμενα 5000€ και μάλιστα από διαφορετικούς αγοραστές και άντε να το εξηγήσεις αυτό στην εφορία ότι εσύ έβγαλες μόνο το ποσό των 50€!

Δεν το κατάλαβα αυτό που λες...

Εννοείς ότι κάθε φορά που θα πουλάς BTC θα στέλνεις έμβασμα στην τράπεζά σου και μετά θα ξαναστέλνεις στο Kraken για να αγοράσεις και μετά ξανά έμβασμα μόλις πουλήσεις?
ναι και ειδικά στη περίπτωση που πουλάς εκτός kraken διότι όπως λένε και εδώ δεν μπορείς να αφήνεις για πολύ καιρό μέσα στο Kraken σοβαρό ποσό χρημάτων διότι δε ξέρεις τι μπορεί να γίνει...
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
March 02, 2017, 02:32:21 PM
#14
αν παιζεις με πολλες χιλιαδες πρεπει να εχεις και λογιστη απο πισω γιατι η εφορια θα σε μπιπ μπιπ   Grin

αυτό με έχει προβληματίσει ειδικά τώρα που η τιμή έχει πάει τόσο ψηλά και εξηγώ:

πες ότι αγοράζει 1 bitcoin στα 1000 και ότι το πουλάς στα 1005
 ουσιαστικά το κέρδος σου είναι 5€
αλλά αν το κάνεις αυτό 10 φορές και βγάλεις 50€, θα εμφανιστούν εισερχόμενα 5000€ και μάλιστα από διαφορετικούς αγοραστές και άντε να το εξηγήσεις αυτό στην εφορία ότι εσύ έβγαλες μόνο το ποσό των 50€!

Δεν το κατάλαβα αυτό που λες...

Εννοείς ότι κάθε φορά που θα πουλάς BTC θα στέλνεις έμβασμα στην τράπεζά σου και μετά θα ξαναστέλνεις στο Kraken για να αγοράσεις και μετά ξανά έμβασμα μόλις πουλήσεις?
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
March 02, 2017, 12:54:51 PM
#13
αν παιζεις με πολλες χιλιαδες πρεπει να εχεις και λογιστη απο πισω γιατι η εφορια θα σε μπιπ μπιπ   Grin

αυτό με έχει προβληματίσει ειδικά τώρα που η τιμή έχει πάει τόσο ψηλά και εξηγώ:

πες ότι αγοράζει 1 bitcoin στα 1000 και ότι το πουλάς στα 1005
 ουσιαστικά το κέρδος σου είναι 5€
αλλά αν το κάνεις αυτό 10 φορές και βγάλεις 50€, θα εμφανιστούν εισερχόμενα 5000€ και μάλιστα από διαφορετικούς αγοραστές και άντε να το εξηγήσεις αυτό στην εφορία ότι εσύ έβγαλες μόνο το ποσό των 50€!
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
March 02, 2017, 12:51:27 PM
#12
έχω στείλει κάτι χοντρά στο kraken αλλά έχουν αργήσει πολύ να εμφανιστούν! είναι η 1η φορά που μου την κάνει έτσι, αν δε βρω άκρη θα χρειαστώ πολύ δικαστήριο...
ευτυχώς μόλις μπήκαν στο σύστημα αλλά έχασα όλη την άνοδο! ήταν μια αδικαιολόγητη:
Apologies for the delay here. Your deposit has now been credited to your account. Thanks for your patience and please feel free to contact us again anytime.
Best regards,
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
March 02, 2017, 12:20:26 PM
#11
έχω στείλει κάτι χοντρά στο kraken αλλά έχουν αργήσει πολύ να εμφανιστούν! είναι η 1η φορά που μου την κάνει έτσι, αν δε βρω άκρη θα χρειαστώ πολύ δικαστήριο...
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
March 02, 2017, 04:23:21 AM
#10
αν παιζεις με πολλες χιλιαδες πρεπει να εχεις και λογιστη απο πισω γιατι η εφορια θα σε μπιπ μπιπ   Grin
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
March 01, 2017, 07:16:40 PM
#9
Εγώ για το Kraken έχω να πω μόνο καλά λόγια, παρόλο που αρκετές φορές σε κάποια μεγάλα σκαμπανεβάσματα της ισοτιμίας (αν θυμάστε τότε με το χαμό του eth), έβγαινε... εκτός λειτουργίας, θέλω να πιστεύω όχι επίτηδες με αποτέλεσμα, να μην μπορείς να εκμεταλλευτείς πάντα τη συγκυρία...

Το έχω χρησιμοποιήσει και συνεχίζω να το χρησιμοποιώ για όλων των ειδών τις συναλλαγές (κατάθεση ευρώ, αγορά/πώληση btc, αγορά/πώληση eth και φυσικά ανάληψη μετρητών και έμβασμα σε τραπεζικό λογαριασμό.

Λίγο γραφειοκρατικό στη διαδικασία του verification (όπως όλα τα ανταλλακτήρια) αλλά δεν χρειάζεται να το φτάσεις και μέχρι τέλους... 2ο-3ο επίπεδο είσαι οκ εκτός και αν παίζεις με πολλές χιλιάδες  Smiley
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
February 24, 2017, 07:12:45 PM
#8
μην περιμένεις να στείλουν email όλοι. Μόνο η λίστα είναι 22mb για να καταλάβετε τι παίζει

legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
February 24, 2017, 03:10:21 PM
#7
bitstamp, spectro,ecoin? λογικα θα μας εστελναν email ?
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
February 24, 2017, 08:09:25 AM
#6
είναι και άλλα site που έχουν επηρεαστεί από αυτό το bug όπως η Coinbase δλδ αλλάξτε και εκεί τα pass σας και 2FA
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
February 24, 2017, 03:44:00 AM
#4
φιλε μου γιατι μπερδευεσαι με ολους αυτους τους ορους?
απλα δινεις εντολες αγορας-πωλησης στην τιμη που θες εσυ.
αν γινει η συναλλαγη θα δεις τα αναλογα ποσα στον λογαριασμο σου Wink
member
Activity: 162
Merit: 10
February 24, 2017, 02:42:57 AM
#3
Δίχως να καταλαβαίνω πολλά, αλλά ακριβώς για να δω τα πράγματα στην πράξη και να τα καταλάβω, άνοιξα χθες δύο positions (και πάλι, πώς είναι στα Ελληνικά όλες αυτές οι ορολογίες; ).

Από όσο καταλαβαίνω, αγοράζω XBT με EUR του kraken.com τα οποία κάποια στιγμή θα πρέπει να κλείσω την position και το όποιο ποσό να μου χρεωθεί στον δικό μου ισολογισμό.

Για αρχή. Πώς θα κλείσω σήμερα τις positions; Με settle ή με close; Από όσο καταλαβαίνω με settle. Ποια είναι, όμως, η διαφορά ανάμεσα στα δύο;
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
February 23, 2017, 07:12:47 PM
#2
αναλόγως τι θέλεις να κάνεις.
Για μια απλή αγορά δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις αυτές τις εντολές.
Τώρα ότι χρειαστείς ρώτα μας Smiley
member
Activity: 162
Merit: 10
February 23, 2017, 06:07:44 PM
#1
Γεια σας, παιδιά.

Προσπαθώ να μπω στον κόσμο του bitcoin. Έχω δημιουργήσει ένα λογαριασμό στο kraken.com και μετέφερα και 50 EUR για να πειραματιστώ.

Διαβάζω και ψάχνω και ήδη έχω καταλάβει κάμποσα, κάποια όμως μου παραμένουν λίγο σκοτεινά.

Υπάρχει κάποιος εδώ που το χρησιμοποιεί και μπορεί να απαντήσει σε μια-δυο, ίσως και αφελείς, ερωτήσεις.

Π.χ. δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω την διαφορά ανάμεσα σε "close" και "settle" στα positions.

 Huh
Pages:
Jump to: