Pages:
Author

Topic: Kredi ve kredi kartı borcunu ödemeyenlerde artış - page 2. (Read 321 times)

hero member
Activity: 1204
Merit: 623
İçinden geçtiğimiz bu günlerde yapılan harcamaların çokluğu paranın çokluğundan değil de gelecek günlerde fiyatın gideceği yeri az çok tahmin ederek geleceğie yatırım yapma mantığı. Geçen sen bu ay içinde bir buzdolabı aldım 19.999k  şimdi aynı buzdolabı 37.999k olmuş. Şimdi bu buzdolabının borcu halen devam ediyor .Etsin de. Ben onu ufak ufak ödüyorum. Tam da bu durumdan dolayı herkes ödeye bileceğinden fazlasına girmeye çalışıyor. Yorgan halen dolapta.

Bir senede %100 kâr etmiş bulunuyorsunuz.O parayı bitcoine yatırsaydınız 1 sene içerisinde %100 kâr ettirmezdi size.Bu da şunu gösteriyor ki dünyada alışverişin kâr bıraktığı tek ülke olarak tarihe geçebiliriz herhalde.Gerçi enflasyon olan tüm ülkeler için bu durum geçerli.Alışveriş ihtiyacınız varsa hala diyoruz ki geç olmadan yapın.Bunun canlı örneği sizin alışverişiniz olmuş.

Yakında kredi kartlarında da güncelleme gelecek arkadaşlar.Taksitlere bay bay diyebiliriz.

@W Jr. Hocam. Ben bu alışverişi birde 36 ay vade ile azalan faiz artan anapara ödemesi ile faiz ödemeden peşin fiyatına aldım.
Şöyleki.
 19.999K bana 39998k olarak geri ödeme planı çıkardılar.
Her ay ben bunun ana parasını yatırıyorum.
İlk ay sanırı 267TL idi.
Bankanın bana verdiği ödeme planı istediği şartı yerine getirince faiz siliniyor.
Bir sonraki ay kalan anapara üstünden yeniden değerlenip yaklaşık olark
ikinci ay 285Tl falan ödedim.
Bu böylece 36 ay devam edecek.
Bunu kampanyayı yapan banka şimdi bunu yapmıyor artık. Elime bir daha böyle bir fırsat geçse evin tüm eşyasını yenilerim. Eskisini şimdi satıp borç bitiminde üstüne param bile kalır. Smiley)
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!

Bir senede %100 kâr etmiş bulunuyorsunuz.O parayı bitcoine yatırsaydınız 1 sene içerisinde %100 kâr ettirmezdi size.Bu da şunu gösteriyor ki dünyada alışverişin kâr bıraktığı tek ülke olarak tarihe geçebiliriz herhalde.Gerçi enflasyon olan tüm ülkeler için bu durum geçerli.Alışveriş ihtiyacınız varsa hala diyoruz ki geç olmadan yapın.Bunun canlı örneği sizin alışverişiniz olmuş.

Yakında kredi kartlarında da güncelleme gelecek arkadaşlar.Taksitlere bay bay diyebiliriz.

[/quote]

Hocam son iki sene özelinde bakarsak, maaş zamlarının enflasyona yakın oranlarda belirlemeye çalıştılar fakat piyasayı stabil kılacak enstrüman ellerinde olmadığından maaş artışlarının üzerinde artış yaşandı her alanda. Bunun devamında ise bugün almadığını yarın almaya çalışırsan çok daha fazla ödemen gerekecek gerçeği de eklenince insanlar birçok gereksinimlerini erteleyemez oldu.  Alışverişten kar edilen enteresan ülkelerden biriyiz dediğiniz gibi yani.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
Birçok kredi kartının peşin fiyatına taksit seçeneği sunmasıyla halkın en çok kullanım sağladığı yöntem bu oluyor. Diğer taraftan da esnaflar gerek bankaya verdikleri komisyon gerek artan vergi yükünden kurtulmak için kaçtığı yöntem olarak göze çarpıyor ki iban ile ödeme almaya yönelen çok esnaf var ve bunun haberini yapmışlardı yakın zamanda. Kredi kartı istemsizce bu enflasyonik dönemde Türk halkının en büyük kurtarıcısı oldu ne yazık ki.

Ancak dikkat çekmek istediğim bir diğer hususta son 1 kaç ayda çevremdeki bir çok insanın kredisi abartılı bir şekilde arttırıldı örneğin sigortası yatmayan bir ablamızın kredi kartı limiti 60K'ya çıkarttılar. Diğer yandan ise 7-8 aylık kesintisiz asgari ücretin üstünde bir ssk ödemesi olan öğrenci bir arkadaşımın ise kredi kartı başvurusu reddedildi Cheesy Gerçektende garip bir durum aldı bu kredi kartı mevzusu...
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
İçinden geçtiğimiz bu günlerde yapılan harcamaların çokluğu paranın çokluğundan değil de gelecek günlerde fiyatın gideceği yeri az çok tahmin ederek geleceğie yatırım yapma mantığı. Geçen sen bu ay içinde bir buzdolabı aldım 19.999k  şimdi aynı buzdolabı 37.999k olmuş. Şimdi bu buzdolabının borcu halen devam ediyor .Etsin de. Ben onu ufak ufak ödüyorum. Tam da bu durumdan dolayı herkes ödeye bileceğinden fazlasına girmeye çalışıyor. Yorgan halen dolapta.

sr. member
Kredi kartı hayatı idame için yardımcı kaynak olarak kullanıldığı ve ödenebilir limitler göz ardı edilmediği sürece faydalı, ancak günümüzde daha çok hayatı idame ederken kullanılan asıl kaynak görevi gördüğü ve bu aşamada da ister istemez limitler aşıldığı için başlı başına büyük problem olmakta. Kredilerde ise özellikle seçim öncesi dönemde kredi faizleri mantıklı seviyedeyken kullanıp başka alanlarda yatırım yapan çok arkadaşım var. Ki memur kesiminin temmuzda aldığı ve ocakta alacağı zamları düşününce taksitler devede kulak kalacakken bu yapılan çok da mantıksız değil bence.
hero member
sr. member
Merit: 252
Faizler arttıkça yaşam maliyeti de arttı doğal olarak. Kredi kartına bağımlı yaşayan bir halk olduğumuz için tüketimlerimizi neredeyse tamamen kredi kartına yansıttığımız için bir anda zart diye ödeyemeyen miktarı artar elbette. Enflasyon bir an önce bitmeli. Enflasyon bütün kötülüklerin anası, şeytanın ta kendisi maalesef. Türkiye'nin yakın gelecekte böyle sorunlar yaşamaya devam edeceği çok belli zaten. Daha iflaslar da görebiliriz.
Ödeme gücümüz yoksa kredi kartı kullanmayı tercih etmek doğru bir seçim değil, gelirimiz düşükse ihtiyaçlarımızı kazandığımız gelire göre karşılamamız daha doğru olur. Enflasyonla karşı karşıyayken ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için ek gelir bulmamız gerekiyor çünkü ihtiyaçlarımız için kredi kartı kullanırsak ve ödeyemezsek bu elbette bizi kötü etkiler.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
İnsanların cebinde para kalmadı ki borçlarını ödesinler. Ayrıca etrafımdaki 10 kişiden 9'u kredi kartı ekstresinde maaşından daha fazla ödeme miktarı olduğunu söylüyor. Bugün 10 liraya almadığımız şey yarın 15 lira olacak, bırak 10 liradan alalım bankaya faiziyle zaten 12 lira öderiz diye düşünüp insanlar boyunu aşacak harcamalara girişiyor.
Eskiden ayağını yorganına göre uzat diye bir atasözümüz vardı, artık bunu uygulayan 50 milyon düşük ve orta gelirli içerisinde 2-3 milyon falandır muhtemelen Cheesy
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
mehmet şimşek'in en son yaptığı açıklamaları okuyunca ne demek istediği daha iyi anlaşılıyor: Kredi kartları, bireysel kredi, taşıt kredisi ve ikinci konut kredisinde sadece faizleri artırarak değil, bankalar üzerinden kredi verme iştahını keserek de kredi büyümesini düşüreceğiz

insanlar kredi ile yaşayıp günü kurtarmaya çalışıyor ama o da bir yere kadar ancak. yapılacak olan kısıtlamalar ile insanlar daha da zor duruma düşecek. şaka maka benim bile 200 bin lira civarı kredi kartı/kredi borcum var. (konut kredisi yok ve kalanların süresi en fazla 12 ay.)

Er yada geç yeniden kredi musluklarını açıp para basarak kredi vermeye başlayacaklarını neredeyse herkes tahmin ediyordur. Gerekirse bakan değişikliğine giderek bunu yapacaklarını düşünüyorum. Ülke resmen trade tahtasına döndü. Yüksek riskli olmayan işlem yok.
bu düşüncende yerel seçimler etkili olmuştur diye düşünüyorum. bana kalırsa iktidarın kafası ilk defa bu kadar rahat. muhalafet diye karşısında duran en büyük parti biraz daha uğraşsa izmir'i bile kaybedebilir. benim tahminim kredilerin açılmayacak olması. bu da araç, konut piyasasını etkilediği gibi tüm ülkedeki nakit akışını da etkileyecek. yoksa ben de ucuzdan bol bol kredi almak isterim:)
hero member
Yapılmaya çalışılan bu para politikasında ki sıkılaşma sadece yerel seçimden sonrasına etki edecek olan bir çalışma. Seçimden önce yaşadıklarımız ve yaşayacaklarımız bu işin daha ön çalıoşması kısacası reklamı. Esas vuruş seçim sonrası olacak. Kredi kartlarının kullanımını engelleme yada kısıtlama sadece alt gelir tabakasını etkileyecek. Diğer guruplarda bir değişiklik olmaz. 90 lı yıllarda beyaz eşya alıp taksit ödeyip spotta nakte çevirenler yeniden boy göstermeye başlayacak. Bunlara az kaldı.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
Faizler arttıkça yaşam maliyeti de arttı doğal olarak. Kredi kartına bağımlı yaşayan bir halk olduğumuz için tüketimlerimizi neredeyse tamamen kredi kartına yansıttığımız için bir anda zart diye ödeyemeyen miktarı artar elbette. Enflasyon bir an önce bitmeli. Enflasyon bütün kötülüklerin anası, şeytanın ta kendisi maalesef. Türkiye'nin yakın gelecekte böyle sorunlar yaşamaya devam edeceği çok belli zaten. Daha iflaslar da görebiliriz.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
mehmet şimşek'in en son yaptığı açıklamaları okuyunca ne demek istediği daha iyi anlaşılıyor: Kredi kartları, bireysel kredi, taşıt kredisi ve ikinci konut kredisinde sadece faizleri artırarak değil, bankalar üzerinden kredi verme iştahını keserek de kredi büyümesini düşüreceğiz

insanlar kredi ile yaşayıp günü kurtarmaya çalışıyor ama o da bir yere kadar ancak. yapılacak olan kısıtlamalar ile insanlar daha da zor duruma düşecek. şaka maka benim bile 200 bin lira civarı kredi kartı/kredi borcum var. (konut kredisi yok ve kalanların süresi en fazla 12 ay.)

Er yada geç yeniden kredi musluklarını açıp para basarak kredi vermeye başlayacaklarını neredeyse herkes tahmin ediyordur. Gerekirse bakan değişikliğine giderek bunu yapacaklarını düşünüyorum. Ülke resmen trade tahtasına döndü. Yüksek riskli olmayan işlem yok.
legendary
Activity: 1722
Merit: 1630
İnsanlar kredi kartlarının asgari ödeme tutarını ödeyerek bir şekilde kendilerini sahip olmadıkları paralarla idare etmeye çalışıyor ancak bu asgari ödeme tutarları Mehmet Şimşek'in dediği gibi yükseltilirse gerçekten icra dosyalarında inanılmaz bir patlama olabilir bundan dolayı kredi muslukları kısılsa bile kredi kartlarına kısa vadede el atabileceklerini düşünmüyorum.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
akp iktidarının yaptığı en kötü olaylardan biridir size daha iyi bir kaynak göstereyim.  https://istatistikler.uyap.gov.tr/
şuan 21milyon icra ve iflas dosyası var her birini bir kişi derseniz ülkenin 4'de biri malesef icralık durumda ve bu her geçen gün istikrarlı bir şekilde maesefki malesef artıyor. Hele şu kredi kartı kullanımına düzenlemeler gelirse bu icralık dosya sayısında %50 den fazla artış olacaktır.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Daha önce dengeli ve gereksiz alış veriş yapmamak için kredi kartı kullanmadığımı burada belirtmiştim şimdi bir yıla yakın olarak belli alışverişlerde kart kullanıyorum taksitlendirme yapabildiğimi taksite bölüyorum Türk Lirası sürekli değer kaybettiği için kredi kartıyla taksitli alış veriş avantaj sağlıyor.

Paranın değeri olmadığı için nakit para çabuk bitiyor mecbur kalınınca insanlar kredi kartlarına abanıyor çok çok ödemem diyor. Ekonomik şartlar ağırlaştıkça kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı artacaktır.
sr. member
Sayın bakanın planları arasında kredi kartı asgari ödeme tutarlarını yükseltmek, kredi faizlerini de yukarılara çekerek paraya ulaşımı daha da sınırlamak var sanırım. Sikilastirilmis para politikalarının gereği diye düşünebiliriz ilk bakışta ama ekonomi yönetiminin neredeyse çeyrek asirdi aynı ellerde olduğunu düşününce çözüm olup olmayacağı noktasında çok da ümitli değilim maalesef.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%

hero member
Activity: 1316
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından açıklanan verilere göre, bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı Ocak – Temmuz döneminde gerilerken, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 15,4 arttı.

Geçen yıl borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşen bireysel kredi ya da kredi kartı sahibi kişi sayısı 156 binden bu yıl Temmuz ayında 180 bine yükseldi. Aylık bazdaki artış ise yüzde 52 olarak kaydedildi.

Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2023 yılı Temmuz ayında 96 bin 409 kişi oldu. Geçen yıl aynı ay söz konusu kişi sayısı 77 bin 747 kişi olmuştu.

Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise aynı dönemde 113 bin 925 kişi olurken, geçen yıl aynı ay 99 bin 896 kişi olarak kaydedilmişti.

Kaynak: https://www.dunya.com/ekonomi/bireysel-kredi-ve-kredi-karti-borcunu-odemeyenlerde-yuzde-52-artis-haberi-704681
Pages:
Jump to: