Pages:
Author

Topic: Kripto Paralardan Vergi Almayan Ülkeler!!! - page 2. (Read 256 times)

member
Activity: 411
Merit: 21
Almanya'da vergi alinmadigi bilgisi dogru degil. Almanya'da satin aldiginiz kriptolari 1 sene icerisinde paraya cevirirseniz %25 vergi ödemekle mükellefsiniz. 1 seneden sonra vergiden muafsiniz.
sr. member
Activity: 756
Merit: 290
belki doğrudan vergi almıyorlar ama bu piyasada işlem yapan borsalar. alım satım farklarından doğan kazançları vergi olarak ödüyorlar. mesela btcturk. işlemlerimden dolayı sürekli bana e-fatura geliyor. yani aslında bir vergi ödüyoruz.

o ödediğin vergi değil, komisyon faturası.
Türkiye'de henüz btc bir değer kategorisine eklenemedi, muhtemelen yıllık 24bin TL üzeri işlem yapanı gelir vergisi kapsamında vergilendirecekler. ama bu ne zaman olur bilmem Smiley
banka hareketleri üzerinden mi tespit edilir, borsalar mı bildirir bilemem.
full member
Activity: 218
Merit: 100
belki doğrudan vergi almıyorlar ama bu piyasada işlem yapan borsalar. alım satım farklarından doğan kazançları vergi olarak ödüyorlar. mesela btcturk. işlemlerimden dolayı sürekli bana e-fatura geliyor. yani aslında bir vergi ödüyoruz.
member
Activity: 252
Merit: 11
ben maaşla çalışan bir işciyim. ortalama olarak ilk altı ay kazandığım her bin liranın ikiyüzdoksan lirasını devlete ödüyorum. ondan sonraki altı ay ise kazandığım her bin liranın yaklaşık üçyüzelli lirasını devlete ödüyorum. bu hesaba göre devlet vergi keserse devlet daha zengin olur bence Smiley
sr. member
Activity: 672
Merit: 306
btctürk ve diğer borsalar bir şekilde olayı vergilendirip her ay mail atıyor ama nasıl bilmiyorum Smiley
full member
Activity: 504
Merit: 120
Kripto paraları henüz tanımlamadıkları için direkt olarak vergi alamazlar zaten. Kanunsuz vergi olmaz ilkesi boşuna yok. Ama yakın zamanda düzenlemeler yapılır, vergi alınacak kıvama gelir Cheesy
jr. member
Activity: 462
Merit: 4
Belarusda böyle işlere bi teşvik var galiba madencilikten falan vergi alınmıyorsa ülkeye yatırımcı çekmeye amaçlıyo olabilirler 5 yıl madencilik yap sonra başka firma ile tekrar giriş yapm güzel taktik Smiley
sr. member
Activity: 546
Merit: 250
Piyasanın yeni olmasından dolayı gelişmesi amaçlanarak vergi durumu biraz belletilebilir aslında hem bu yolla yeni girişimlerin önü açılır hem de gelişmelerin
full member
Activity: 658
Merit: 153
Almanya: Kripto paraları euro ya dönüştürürseniz direk vergi yok ama kripto paralar ile alışverişlerde kdv ekleniyor.

Slovenya: Bireysel yatırımcılardan vergi alınmıyor, Gelirini kripto paradan kazanan kişiden alıyor yani broker tarzı oluyor galiba.

Danimarka: Bireysel yatırımcılardan vergi alınmıyor.

Belarus: Madencelikten, Kurumsal ve bireysel yatırımcılardan ve Ticaretinden verdi alınmıyor ilk 5 yıllık süreçte.

Güney Kore: Şuanlık bi verdi alınmıyor ama hazirana kadar mevzuatlar değişicekmiş.

Singapur: Hiç bi türlü vergi yok bu ülkede. Sadece kripto para ticareti yapan şirketler vergilendiriliyor.

Türkiye: Şuanlık hiç bi yasa yok vergiye dair ülkemizde ama paranın kokusunu alınca bizimkiler getiriceklerdir. Borsalar vergiye tabi şuanda tek.

ve daha kripto paralar ile ilgili yasalar olmayan çok ülkeler var.

Hepsini kısalttım uzun uzun okumak için kaynak alttadır.
https://uzmancoin.com/kripto-para-vergi/

Pages:
Jump to: