Pages:
Author

Topic: Kriptopara Yasası Nasıl Olmalı? - page 2. (Read 294 times)

sr. member
Activity: 980
Merit: 276
$CYBERCASH METAVERSE
December 30, 2021, 10:06:00 AM
Vergi alınıp alınamaması kripto paralara indirgenmiş olsa da alınamamasının sebebi cüzdanların tespit edilemeyecek olması değil. Beyan üzerine olmak dışında adil bir sistem getirme şansları yok. Beyan üzerine oluşturulacak bir vergi sisteminin de bizde olumlu sonuç vermesi mümkün değil.

Aslında bizde çoğu vergi beyan usulüne göre. Bu şekilde bir vergilendirme her sene katlanarak ceza yiyenlerin varlığı ile birlikte insanları beyana zorlama yönünde oluyor ve açıkçası işe de yarıyor. Dolayısıyla istemediğim bir vergilendirme olur bu benim. Örnek olarak çift işverenden kimse ücret beyannamesi vermezdi 1-2 sene üst üste bir ceza kestiler. Şimdi herkes ücret beyannamesini veriyor.

Kayıt dışı ekonominin sebebi adaletsiz uygulamalar ve vergilerin olması gerekenden çok daha ağır olmasıdır. Adaletsizlikleri gidermeyi denerlerse problem çözülür. Kırmızı ışıkta geçerek yaya geçidinde bir sivile çarpıp ölümüne sebep olduğunuzda sadece lambanın rengine ve olay mahalline bakmanız suçluyu bulmak için yeterliyken siz bunlardan önce çarpanın ve çarpılanın kimliğine bakarak adalet dağıtmaya çalışırsanız güvensiz bir ortam yaratırsınız. Hiç bir topluluk adil olmayan ve kendisine geri dönüşü olmayacağını bildiği bir durumda para vermeyi kabul etmez, bundan kaçmanın fırsatlarını arar. Konu dışına kaçmış gibi görünsem dahi tüm sorunların temelinde bu adaletsizliğin yer alması her sorunu içinden çıkılmaz hale getiriyor.

Ülkemizde vergide adaletsizlik maalesef yılların kanayan yarası. Çözümü var ama çözmek isteyen yok.

Ortaya bir yasa konulacaksa bu kullanıcıyı bağlar nitelikte değil hizmet veren şirketleri düzenlemek şeklinde olmalı. Ve şu ana kadar yapılan görüşmeler tek taraflı, her zaman olduğu gibi sadece bir kaç şirket yöneticisini dikkate alarak hazırlandığı için taslağı okuyan herkes taslağın kimlere hizmet ettiğini görebilir. Güncel haliyle geçerse Türk borsaları istediği kanunu çıkartsın 1 kuruşluk işlem gerçekleştirmem kendilerinde, umursamasalar da uzun vadede kendi topuklarına sıktıklarını görecekler. (Vestel'e sevgiler)

Sanmıyorum yurtdışına transfer yapılması engellensin borsalardan. Bunu yapmaları durumunda bağımsız bir piyasa oluşur. Yurtdışında btc 50k dolarken bizden belki 65k dolar olur. Sanırım güney korede benzer bir olay vardı. Nihayetinde böyle bir durumda borsaların hacmi oldukça eriyecektir ve insanlar alternatif yollar bulacaktır ki zaten de var.

Bounty yada diğer işlerden doğrudan gelir elde eden kişilerden zaten vergi talep etmeleri konusundaki görüşünüze katılmıyorum. A şirketi için bir çalışma yaptım ve A şirketinin Türkiye ile bir bağlantısı yok ise normal maaş üzerinden de bir vergi kesilmesini engelleyen istisnai kanun maddesi bu durumu açıklar.

Yanlışınız var, A şirketi için bir çalışma yaptınız ve A şirketinin türkiye ile bir bağlantısı yok. Bu tamamen gelir vergisinden istisna değil. Bu normal sistemde çalışma karşılığı fatura kesmeniz lazım veya ücretli çalışanı olmanız lazım. Aşağıda bu şekilde yapılan işin vergiden muaf olabilmesi için gerekenler yazılıyor. Bounty ücretli olarak çalışma olmadığından dolayı diğer 4 madde sayılıyor bile olsa ilk madde sayılmamakta. Dolayısıyla muaf değil.

"1- Ücretli olarak çalışılacak.

2- Ücretler döviz olarak ödenecek.

3- İşveren dar mükellef olacak, Türkiye'de hiçbir şekilde kazanç elde edecek şekilde faaliyeti bulunmayacak.

4- İşverenin yapacağı ödemelerin bu kurumun yurtdışı kazançlarından karşılanacak.

5- İşverenin yaptığı ödemeler için Türkiye'deki muhasebe kayıtlarına gider kaydı yapılmayacak.

Siz bir ürün üretiyor ve bunu kripto ile satıyorsanız (ki şu an zaten yasak) eğer gerçekten denetleyen kurumlar olsaydı ürün girdinizle çıktınızı kıyaslayarak dahi usulsüzlüğünüz tespit edebilirdi ürünün fiziki olması durumunda.

Yurtdışında baktığımız örneklerdeki yüksek vergilerin kabul edilip ödenmesinin tek sebebi var. Denetim ağı o kadar güçlü ki hiç bir şekilde kaçamayacaklarını biliyorlar. Bizdeki denetim malumunuz boş kale ile maça çıkıyoruz. Şimdi de halen kale boşken forvet oyuncusunun birini savunmaya çekerek daha az gol yemeyi planlıyoruz.

Evet yurtdışında denetim mekanizmasının güçlülüğü işi değiştiriyor. Öyle elden alayım bankaya yatırayım, hizmet karşılığı ödeme alayım yok. Millet bounty'lerin en iyi döneminde sırf vergi kaynaklı katılmıyordu konuştuğum bir kaç kişi.

Getirilecek vergi miktarı %2 üzerinde olursa ödemeyi düşünmüyorum. %2 ve altını da sadece uğraşmamak için ödeyebilirim yoksa yine vergilerimin gerçek ihtiyaç olan noktalarda harcanacağını düşünmüyorum. Kapalı devre bir sistem kurulursa varlıklarımı yurt içine getirmekten de tamamen vazgeçmeyi düşünüyorum.

Açıkçası elden bozmak istesem sanırım %3 komisyon alıyorlar, bu parayı devlet alsın ben uğraşmamaya okeyim. Üstüne ne olur bilmiyorum. Ama gerçekten zor bir konu. Bakalım ortaya nasıl bir kanun çıkacak senelerdir merakla bekliyorum.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
December 30, 2021, 09:20:43 AM
Vergi alınıp alınamaması kripto paralara indirgenmiş olsa da alınamamasının sebebi cüzdanların tespit edilemeyecek olması değil. Beyan üzerine olmak dışında adil bir sistem getirme şansları yok. Beyan üzerine oluşturulacak bir vergi sisteminin de bizde olumlu sonuç vermesi mümkün değil.

Kayıt dışı ekonominin sebebi adaletsiz uygulamalar ve vergilerin olması gerekenden çok daha ağır olmasıdır. Adaletsizlikleri gidermeyi denerlerse problem çözülür. Kırmızı ışıkta geçerek yaya geçidinde bir sivile çarpıp ölümüne sebep olduğunuzda sadece lambanın rengine ve olay mahalline bakmanız suçluyu bulmak için yeterliyken siz bunlardan önce çarpanın ve çarpılanın kimliğine bakarak adalet dağıtmaya çalışırsanız güvensiz bir ortam yaratırsınız. Hiç bir topluluk adil olmayan ve kendisine geri dönüşü olmayacağını bildiği bir durumda para vermeyi kabul etmez, bundan kaçmanın fırsatlarını arar. Konu dışına kaçmış gibi görünsem dahi tüm sorunların temelinde bu adaletsizliğin yer alması her sorunu içinden çıkılmaz hale getiriyor.

Ortaya bir yasa konulacaksa bu kullanıcıyı bağlar nitelikte değil hizmet veren şirketleri düzenlemek şeklinde olmalı. Ve şu ana kadar yapılan görüşmeler tek taraflı, her zaman olduğu gibi sadece bir kaç şirket yöneticisini dikkate alarak hazırlandığı için taslağı okuyan herkes taslağın kimlere hizmet ettiğini görebilir. Güncel haliyle geçerse Türk borsaları istediği kanunu çıkartsın 1 kuruşluk işlem gerçekleştirmem kendilerinde, umursamasalar da uzun vadede kendi topuklarına sıktıklarını görecekler. (Vestel'e sevgiler)

Bounty yada diğer işlerden doğrudan gelir elde eden kişilerden zaten vergi talep etmeleri konusundaki görüşünüze katılmıyorum. A şirketi için bir çalışma yaptım ve A şirketinin Türkiye ile bir bağlantısı yok ise normal maaş üzerinden de bir vergi kesilmesini engelleyen istisnai kanun maddesi bu durumu açıklar.

Siz bir ürün üretiyor ve bunu kripto ile satıyorsanız (ki şu an zaten yasak) eğer gerçekten denetleyen kurumlar olsaydı ürün girdinizle çıktınızı kıyaslayarak dahi usulsüzlüğünüz tespit edebilirdi ürünün fiziki olması durumunda.

Yurtdışında baktığımız örneklerdeki yüksek vergilerin kabul edilip ödenmesinin tek sebebi var. Denetim ağı o kadar güçlü ki hiç bir şekilde kaçamayacaklarını biliyorlar. Bizdeki denetim malumunuz boş kale ile maça çıkıyoruz. Şimdi de halen kale boşken forvet oyuncusunun birini savunmaya çekerek daha az gol yemeyi planlıyoruz.

Getirilecek vergi miktarı %2 üzerinde olursa ödemeyi düşünmüyorum. %2 ve altını da sadece uğraşmamak için ödeyebilirim yoksa yine vergilerimin gerçek ihtiyaç olan noktalarda harcanacağını düşünmüyorum. Kapalı devre bir sistem kurulursa varlıklarımı yurt içine getirmekten de tamamen vazgeçmeyi düşünüyorum.
sr. member
$CYBERCASH METAVERSE
December 30, 2021, 08:49:27 AM
Ben iş yaptırdığım kişiye kripto ile ödeme yapıp kripto ile rahatlıkla alabilirim ve böylece kdv'den de gelir vergisinden de kurtulurum.

Bir kişiye iş yaptırıp ödemeyi elden nakit para kullanarak yapabiliriz. Elden nakit para ile yapacağım ödemelerde her hangi bir digital izi olmayan ödemeler olduğu için kayıt dışı sayılır.

Tamam da bu parayı bankaya yatırdığında takibe giriyorsun. Bankaya belli bir miktar üstü para yatırmalarda günü gelir kaynağını sorar devlet.

Ancak kriptoda borsada nihai vergilendirme borsada stopaj usülü olursa sen bunu bu şekilde kullanabilirsin. Yoksa ben de biliyorum kayıtdışının başka yolları da olduğu ama burada tek vergilendirme çekişte kesinti olması durumundan bahsettim. Bu sefer kriptodan gelen paralar vergiden muaf gibi bir durum olacaktır. Bu da bizim işimize çokça gelse de devletin işine asla gelmeyecektir Smiley
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
December 30, 2021, 06:34:50 AM
Ben iş yaptırdığım kişiye kripto ile ödeme yapıp kripto ile rahatlıkla alabilirim ve böylece kdv'den de gelir vergisinden de kurtulurum.

Bir kişiye iş yaptırıp ödemeyi elden nakit para kullanarak yapabiliriz. Elden nakit para ile yapacağım ödemelerde her hangi bir digital izi olmayan ödemeler olduğu için kayıt dışı sayılır.

sr. member
$CYBERCASH METAVERSE
December 30, 2021, 06:22:16 AM
Sektör temsilcileri ile görüşeceğiz deyip 1 ay önce twitter açan içerisinde survivor yarışmacısı olan kimsenin bilip tanımadığı bir grupla görüştüler mecliste. Muhtemelen bir emirle kuruldu vs. Neyse o konu bize ait değil. İdeal bir kriptopara yasası nasıl olmalı gerçek sektör temsilcilerine sormak istedim Smiley aynı zamanda kendim de 4 senedir bu piyasada olan biri olarak üstelik de mali müşavir olarak düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Öncelikle yasa kesinlikle çıkmalı. İnanılmaz bir paranın döndüğü kripto dünyasının bunca süre dahi mevzuatsız kalmaması lazımdı. Büyük para çekenler sürekli endişe, masak veya vergi dairesinin filtresine girme endişesi gibi şeyler. yaşadı. Şu dönem çıkan varlık barışı bayağı bir avantajlı olsa bile sonrasında ne olacağı belli değil.

Borsaların spk denetimine alınmasını çok doğru buluyorum. Son 1 senede kaçan borsa sayısının haddi hesabı yok. Dolayısıyla borsalar kesinlikle denetim altında tutulmalı. Ancak bunu yaparken hangi kriptoparanın listeleneceğine hangisinin listelenmeyeceğine karışmak inanılmaz saçma bir düşünce. Yine kanun sonrası, bankaların ve aracı kurumların da kriptopara tutmaya/trade etmeye dair çalışma yapacağı ve bunun da sektör için avantajlı olacağını tahmin etmek zor değil.

Bounty, airdrop ve çeşitli şekillerde kazanç normalde vergiye tabi olması lazım (vergi usul kanunlarına göre). Özellikle bounty bir çalışma karşılığı yapılan ödeme. Ancak bunun takibini kim nasıl yapabilir? Dolayısıyla giren para ve çıkan para ile bir koreleasyon ile bir vergilendirme sadece mümkün gibi geliyor.

Kripto borsalarını hepimiz borsadaki hisselere benzetiyor. Al-sat kazancı olmadığı gibi kriptoda da bu olmaması lazım. %100 katılıyorum ancak bunun bir de diğer kısmı var. Hisse senedi virmanlamak zor bir işken, kripto ile ödeme yapmak aşırı kolay. Ben iş yaptırdığım kişiye kripto ile ödeme yapıp kripto ile rahatlıkla alabilirim ve böylece kdv'den de gelir vergisinden de kurtulurum. Dolayısıyla bir de kayıtdışı ekonomi konusu var. Özellikle ne çekersen çek %2 stopaj öde gibi bir vergilendirme sistemi, tüm ekonominin buraya kaymasına yol açabilir.

Dolayısıyla bu kadar takibi zor bir piyasada nasıl bir kanun çıkartılabilir?

Çok serbest bırakırsan bütün ekonominin kayıt dışı bir şekilde kayma ihtimali olan bir piyasa, çok sıkarsan da piyasayı öldürüp bütün yatırımcıları yurt dışına kaçırabileceğin bir durumla karşı karşıyayız.

Enteresan bir şekilde gelişmiş ülkelerin konuyla ilgili kanunlarına baktığımızda çok ağır vergiler karşımıza çıkmakta.

Sonuç olarak ben bu konunun içerisinden tam çıkamadım, siz ne düşünüyorsunuz?

Pages:
Jump to: