Pages:
Author

Topic: Latte Faktörü - page 2. (Read 249 times)

hero member
Activity: 756
Merit: 701
June 19, 2023, 09:14:35 AM
Aslında anlatılmak istenen çok güzel bir şey. Konunun bize kazandırmak istediği ana mantık şu ki gereksiz harcamalardan kaçmamız gerekiyor. O kadar doğru bir tespit ki. Bir kalemde pek bir şey gibi görünmeyebilir ama birden fazla kalemde aya vurunca büyük oranda harcamanın gereksiz olduğunu görüyorsunuz. Evde yemek yemek varken eve yemek söylemek buna bir örnek olarak verilebilir. Arada elbette yapılır ama düzenli olarak evde yemek yapma imkanına sahip birisi yemek yapmıyor ve dışarıdan yiyorsa hem sağlıksız besleniyor hem de parasını savuruyor demektir.

Hocam öyle bir noktaya temas ettin ki, valla yaaa çocukluğum gençliğim geçti gözümün önünden😅 oldum olası kızarmış yumurta patates ve Sarelle düşkünlüğum var, gerçi 40 tan sonra epey azalttım ama özellikle çocukluğum ve gençlik yıllarında evde bezelye varsa, bamya varsa vs direkt kızarmış yumurta veya patates seçeneğine geçerdim. Gelelim konumuza, ana fikir olarak uygulanabilir, faydası da olur ama bu yöntemin ilkokuldan itibaren bilimsel olarak desteklenip müfredata eklenmesi daha iyi olur. 10 çocuktan 6 tanesi bu mantaliteye yonelirse süper olur.

Çocuklarımıza önce Finansal Okuryazarlık eğitimi vermeliyiz. Daha sonra ekonomi dersleri ilkokuldan itibaren zorunlu olmalı. Aile Ekonomisi gibi dersler de başlangıç için okutulabilir. Konunun bize kazandırmak istediği çok iyi ancak bunu yaparken çevreden cimri damgası yemek hiç iyi olmuyor. Diyelim ki para harcamaktan hoşlanmayan bir insansınız ve en başta arkadaşlarınız sizin hakkında önyargılı oluyorlar. Bu yüzden de ekonomik olarak güçlenmek isterken etrafımızdaki insanlardan da uzaklaşma ihtimalini unutmamak lazım. Mantığı beğendim her gün bir paket sigara parasını kenara atıp sigara parasıyla birikim yapanlar aklıma geliyor.

Verilen latte örneğinin bendeki versiyonu uzun zaman önce dışardan söylediğim yemeklerin hesabını yaptıktan sonra kısmaya karar vermemdi. Hem evde yapıldığında daha sağlıklı hem de artık bir zamandan sonra dışarıdan söylediğiniz her yemeğin tadı aynı gelmeye başlıyor. Tamamen bırakmadım ama baya bir azalttım. Konuya dönersek, günlük yaptığımız gereksiz harcamaları azalttığımızda bu harcamaları başka bir şeyde değerlendirebiliyoruz. En basiti aylık bazı dizi/film platformlarına verilecek para ile internetinizi daha yüksek pakete yükseltebilirsiniz. Tamam tasarruf olmuyor ama kullanmadığınız bir şey yerine kullandığınız bir ihtiyacınızı daha iyi şartlarda kullanıyorsunuz. Bunun gibi birçok örnek verilebilir. Konu çok yerinde bir konu olmuş.

Finansal okuryazarlık artık bir zaruriyet haline geldi. Eğitim sistemine entegre olması gereken ve sadece üniversiteye geldiğinde duyulan bir kavram olmaktan çıkmalı.

Bazı yaş gruplarında bu tarz günlük harcamaların önüne geçmek yaş grupları arasında cimrilik olarak isimlendirilebiliyor. Bir kez böyle dendi mi de bu sıfatı üzerinizden atmak için boş boş şeyler yapmanız gerekiyor. Kendini kanıtlama çabası olarak isimlendirebilirim aslına öyle değilimi gösterme çabası ama belirli bir yaşa gelindiğinde ne kadar gereksiz olduğu anlaşılıyor.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 19, 2023, 05:12:07 AM
Yurtdışında enflasyon olmayan bir ülkede bu strateji gerçekçi olabilir ancak Türkiye’de bu sistemin verimli gideceğini düşünmüyorum, sonuçta zaten latte içmiyoruz, çay içiyoruz ve çay parasıyla da bu kadar büyük kazançlar sağlayacağını düşünmüyorum Smiley eğer kahve seven ve her gün kahveye bu kadar para veren bir insansanız Türkiye şartlarında bir kere kendinizi sorgulamanız lazım Smiley

Tasarruf ekonomisi iyi ülkelerde lüks veya gereksinim üstü harcamaları azaltarak yapılan bir yöntemken, bizde ise sizin dediğinize paralel olarak zaten zar zor sağlanan temel gereksinimlere yönelik harcamaların kısıtlanması. Dolayısıyla bizde bu yöntemin çok da işlevselliği varmış gibi görünmüyor.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
June 18, 2023, 03:57:26 PM
Yurtdışında enflasyon olmayan bir ülkede bu strateji gerçekçi olabilir ancak Türkiye’de bu sistemin verimli gideceğini düşünmüyorum, sonuçta zaten latte içmiyoruz, çay içiyoruz ve çay parasıyla da bu kadar büyük kazançlar sağlayacağını düşünmüyorum Smiley eğer kahve seven ve her gün kahveye bu kadar para veren bir insansanız Türkiye şartlarında bir kere kendinizi sorgulamanız lazım Smiley
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
June 18, 2023, 02:37:55 PM
Aslında anlatılmak istenen çok güzel bir şey. Konunun bize kazandırmak istediği ana mantık şu ki gereksiz harcamalardan kaçmamız gerekiyor. O kadar doğru bir tespit ki. Bir kalemde pek bir şey gibi görünmeyebilir ama birden fazla kalemde aya vurunca büyük oranda harcamanın gereksiz olduğunu görüyorsunuz. Evde yemek yemek varken eve yemek söylemek buna bir örnek olarak verilebilir. Arada elbette yapılır ama düzenli olarak evde yemek yapma imkanına sahip birisi yemek yapmıyor ve dışarıdan yiyorsa hem sağlıksız besleniyor hem de parasını savuruyor demektir.

Hocam öyle bir noktaya temas ettin ki, valla yaaa çocukluğum gençliğim geçti gözümün önünden😅 oldum olası kızarmış yumurta patates ve Sarelle düşkünlüğum var, gerçi 40 tan sonra epey azalttım ama özellikle çocukluğum ve gençlik yıllarında evde bezelye varsa, bamya varsa vs direkt kızarmış yumurta veya patates seçeneğine geçerdim. Gelelim konumuza, ana fikir olarak uygulanabilir, faydası da olur ama bu yöntemin ilkokuldan itibaren bilimsel olarak desteklenip müfredata eklenmesi daha iyi olur. 10 çocuktan 6 tanesi bu mantaliteye yonelirse süper olur.

Çocuklarımıza önce Finansal Okuryazarlık eğitimi vermeliyiz. Daha sonra ekonomi dersleri ilkokuldan itibaren zorunlu olmalı. Aile Ekonomisi gibi dersler de başlangıç için okutulabilir. Konunun bize kazandırmak istediği çok iyi ancak bunu yaparken çevreden cimri damgası yemek hiç iyi olmuyor. Diyelim ki para harcamaktan hoşlanmayan bir insansınız ve en başta arkadaşlarınız sizin hakkında önyargılı oluyorlar. Bu yüzden de ekonomik olarak güçlenmek isterken etrafımızdaki insanlardan da uzaklaşma ihtimalini unutmamak lazım. Mantığı beğendim her gün bir paket sigara parasını kenara atıp sigara parasıyla birikim yapanlar aklıma geliyor.
sr. member
June 18, 2023, 02:18:50 PM

hero member
Activity: 994
Merit: 607
June 18, 2023, 01:23:31 PM
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
June 18, 2023, 12:36:37 PM
Şimdi burada aslında lüzumsuz olarak görülen gereksiz abonelik ve kullanılmayan,harcanmayan ve mümkün olduğunca azaltılması gereken bağımlılıklardan bahsedilmiş.
Buna hem katılıyorum hem katılamıyorum.Ben hayatı monoton ve tekdüze yaşamak isteyen birisi değilim.Tabiki şimdiden birikim yapmak önemli fakat her zaman 5 dolar -bunu türk lirasına çevirirsek 110TL- günlük olarak ayıramayabilirsiniz.Bunun fazlası da olur aşağısı da olur orasını geçelim.Önemli olan burada paranın tutumlu ve tutarlı kullanımı aslında.
Birikim yapmak isteyen veya geleceği için bir yatırım yapmak isteyen bir birey bu yolları da deneyebilir bunun dışındaki ihtimalleri de.Önemli olan karar verip bunu gerçekleştirmek için adım atmak.Ne kadar veya ne sürede yaptığınız hiçbir önemi yok.Tabloya göre 19 yaşında birikim yapmaya başlama şansınız Türkiye şartları için çok zor ama diğer bir tabloda belirtildiği gibi 27 yaşında yapılan yatırım/birikim daha mantıklı gibi duruyor.
sr. member
June 18, 2023, 08:30:12 AM
Tasarruf gereksiz harcamaları hayatımızdan çıkarmak mi, yoksa temel gereksinimlerimizi bir elekten geçirerek azaltmak veya temin edilen ürün kalitesini düşürerek daha düşük meblağ harcamak yoluyla para arttırmak mi? Latte şahsen hiç icmesem de aklıma gelmeyecek bir içecek, latte ile tasarruf benim pek aklıma yatmadı, ki örnekte adamlar bizim gibi bir yerlerden kismazsa hayatları zorlaşacak noktada değiller.
hocam burada "latte" gerçek bir latte değil aslında. her gün gereksiz şeylere para harcıyoruz ve bu miktar ufak olduğu için bizim gözümüze batmıyor. mesela netflix üyeliğimiz var ama buna karşılık hiç kullanmıyoruz. (bir ara ben böyleydim.) tutar aylık 40-50 lira olduğu için göze batmıyor ama ne gerek var. bunun gibi bir sürü anlamsız harcamalarımız oluyor. bunları biriktirme yönüne gitmek mantıklı.

Sadece Türk kahvesi seven biri olarak, nescafesinden lattesine alayına bir türlü alışamadım, latteye hemen ziplamam ondan biraz da hocam😅 onun dışında dediğiniz gibi önemsiz gibi görünen harcamaların kesilmesi ile uzun vadede gerçekten kayda değer tasarruf yapılabilir tabii ki ama bunu bizim ülkenin yüzde 80 i için çok da uygulanabilir bulmuyorum çünkü bu kesim zaten bırakın gereksiz harcamaları kesmeyi, gerekli olanlara bile nispeten zaten az ulaşabiliyor maalesef
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
June 18, 2023, 04:28:16 AM
Tasarruf gereksiz harcamaları hayatımızdan çıkarmak mi, yoksa temel gereksinimlerimizi bir elekten geçirerek azaltmak veya temin edilen ürün kalitesini düşürerek daha düşük meblağ harcamak yoluyla para arttırmak mi? Latte şahsen hiç icmesem de aklıma gelmeyecek bir içecek, latte ile tasarruf benim pek aklıma yatmadı, ki örnekte adamlar bizim gibi bir yerlerden kismazsa hayatları zorlaşacak noktada değiller.
hocam burada "latte" gerçek bir latte değil aslında. her gün gereksiz şeylere para harcıyoruz ve bu miktar ufak olduğu için bizim gözümüze batmıyor. mesela netflix üyeliğimiz var ama buna karşılık hiç kullanmıyoruz. (bir ara ben böyleydim.) tutar aylık 40-50 lira olduğu için göze batmıyor ama ne gerek var. bunun gibi bir sürü anlamsız harcamalarımız oluyor. bunları biriktirme yönüne gitmek mantıklı.
sr. member
June 17, 2023, 11:52:19 AM
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
June 17, 2023, 11:34:28 AM
söyleyin o efendiye bunu tl ile yapsın hem de senelik %10'dan daha fazla kazanç oranı veriyorum:)
la bi siktir git diyin olm şu işlere. tabii ki tassarruf yapmak iyi bir olay ama bu tam olarak bireysel bir iş değil aslında. tamamen ülkenin zihniyeti ile alakalı bir durum.

neyse özet geçeyim çünkü yazmak bile istemiyorum: latte yok, bok için!
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
June 17, 2023, 10:21:23 AM
Doğru hayatımızdan gereksiz harcamaları çıkartarak tassaruf üzerine bu tasarruf ettiğimiz paralarla mantıklı akıllıca yatırımlar yapılabilirsek o zaman gerçekten de istediğiniz maddi özgürlüğü sağlamaya yaklaşabiliriz. Hayatımdan bir çok gereksiz harcamayı çıkarıyorum günümüz şartlarında gereksiz harcamaları çıkarmazsak zaten hayatta kalmak gittikçe zorlaşıyor bu yüzden şart. Latte içmek yerine mesela çözüm olarak termosta yanımızda kahve taşıyabiliriz.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
June 17, 2023, 09:33:35 AM

Latte Faktörünü duyanınız var mı bilmiyorum ama ekonomide yer edinebilmiş, en azından adından bahsettirmiş bir kavram olarak bu bölümde yer almayı hak ediyor. Kısaca anlatmak gerekirse :

David Bach isimli bir kişinin bahsettiği bu yöntemde günde 5 doları Latte ve muffin’e düzenli olarak veren birisinin bu harcamalardan uzun yıllar sonra getirisinin önemi ve değerinden bahsedilmiş. Bu duruma göre geliri sabit olan birisinin zenginleşmesinin yollarından birisinin gereksiz harcamaları kesmesi olduğunu öne sürmesiyle ortaya çıkmış bir düşünce. Tabi buna şiddetli karşı çıkan olduğu gibi, bu metodu benimseyenlerde var. Ayrıca yatırımsal olarak bir örneği de böyle göstermiş :

Siz bu metod konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce Latte faktörü zenginleşmede işe yarar bir metod olabilir mi?

Kaynak : https://waiyancan.com/summary-latte-factor-by-david-bach/
Pages:
Jump to: