Pages:
Author

Topic: madencilik nasıl yapılıyor? - page 2. (Read 6098 times)

newbie
Activity: 14
Merit: 0
July 15, 2015, 08:52:46 AM
evet. aynen öyle
sr. member
Activity: 240
Merit: 250
July 15, 2015, 08:37:29 AM
Genel olarak Bitcoin'in mantığını arıyorsunuz yani. Cihazların nasıl bir kriptografik bilgiyi çözüp çıkarttığını öğrenmek istiyorsunuz yanlış anlamadıysam.
newbie
July 15, 2015, 08:20:41 AM
Arkadaşlar

İlginiz için teşekkür ederim. Ama sanırım kendimi anlatamadım. Örnek vererek derdimi anlatayım. bazı muhasebe programları vardır. Bir işçinin 3.000 TL brüt ücretinden kendi içinde hesaplamalar yaparak der ki neti 2.000 TL. Biz 100 tane işçi için tek tek brüt ücretini yazıp netini otomatik olarak bu şekilde bulduruyoruz. Şimdi deniliyor ki işçi ücretlerini bu şekilde bulan kişiye her işçi için 1 TL para ödenecek. Bende gidiyorum bu programdan satın alıyorum. Her işçiyi bu şekilde tek tek brüt ücreti yazıp netini otomatik buluyorum. İşte ben burada diyorum ki net ücret nasıl bulunuyor.
Yani
1- brütten ssk primi+işsizlik sig. kesilir
2- kalan tutardan gelir vergisi kesilir
3- Brütten damga vergisi hesaplanır
4- Brütten bu kesilenler çıkarılır ve net ücret bulunur.

İşte bu cevabı arıyorum mesela. Yani madencilik için cihazlar gerekiyor ama o cihazlar ne ile neyi toplayıp çıkarıyor da veya neyi çözüyor da ortaya bir iş çıkarıyor. İşte bu ortaya çıkarılan işin nasıl işlemden geçtiğini öğrenmeye çalışıyorum.
legendary
Activity: 1470
Merit: 1024
July 15, 2015, 07:19:42 AM
Coin-türk ün hazırlamış olduğu bu yazıyı okuyabilirsin. Başlangıç için gayet doyurucu bilgiler var.
http://coin-turk.com/bitcoin-madencili-nedir-ve-nasil-yapilir/
legendary
Activity: 2310
Merit: 1422
July 15, 2015, 06:40:14 AM
Madencilik yapmak için öncelikle sermayeniz olmalı. Her yatırım sermaye ile başlar.

Sermayenizle madencilik üretimi yapabileceğiniz donanım almalısınız.

1-Donanımı direk alabilirsiniz (ASIC üreticileri)
2-Donanımı bulut madencilik servisi sunan şirketlerden alabilirsiniz (Cex.io, Hashnest vb.)

Donanımı fiziksel olarak alacaksanız şunlar gerekiyor:
Donanımı kurup çalıştıracak seviyede yazılımsal bilgiye sahip olmak (Tak-çalıştır donanımlar da var, giriş seviyesi bilgi yeterli)
Soğutma ve elektrik masraflarını hesaplamak
Donanımın kazandıracağı miktarla yatırımın geri dönüş süresini (ROI) hesaplamak

Donanımı bulut madencilik sunan şirketten alacaksanız:
Site hakkındaki kullanıcı yorumlarını okumak
Çıkardıkları bakım ve elektrik masraflarının uygun olup olmadığını hesaplamak
Tahmini ROI'nin mantıklı düzeyde olup olmadığına bakmak

*Eski teknoloji makine almak kârlılığı düşürür, ROI süresini uzatır, hatta ROI yapmak yerine direk zarara sokabilir.
*Madencilik yaparken her zaman en son teknoloji makineleri tercih etmelisiniz.
*ROI hesaplayan site ve uygulamaların %100 kesin sonuç vermediğini unutmayın. Madencilikte zorluk seviyesi (difficulty) kârlılığı en çok etkileyen kıstastır.
newbie
July 15, 2015, 06:05:17 AM
Merhaba

Daha önceleri Bitcoin'i duymuştum. Ama madencilik işini yeni araştırmaya başladım ve biryerden başlamak istiyorum. Forumlarda veya sitelerde madencilik hakkında kafamda hep "eğer bu işi yapacaksanız son model cihaz alıp büyük yatırımla başlamalısınız" özeti oluştu. Ancak madenciliğin mantığı nedir? Neyi nasıl oluşturuyorlar? Bununla ilgili bir bilgi bulamadım. Örneğin bir fırıncı ekmeği nasıl yapar? sorusuna
1-un tekneye boşaltılır.
2- üzerine yeteri kadar su ve maya ilave edilir.
3- karıştırmaya başlanır.
4- hamur elde edilir.
5- 250 şer gramlık parçalar halinde fırına sürülür.
6- 10 dakika pişer ve ekmek elde edilir.

Daha sonra bu ekmeği satıp para kazanır. 1 ayda kazandığı para 10.000 TL ve maliyeti 7.000 TL ise kendisi 3.000 TL kâr eder.

Buna benzer işin nasıl yapıldığını öğreten bir kaynağa ihtiyacım. Demek istediğim şu ki balık yakalamak yerine balık üretimi yapmak için "balık nasıl üretilir?" in cevabını bulmaya çalışıyorum. Bana bitcoin madenciliği nasıl yapılır? madenci neyi nasıl yapar? sorularının cevabını bulmamda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Pages:
Jump to: