Pages:
Author

Topic: Magazine online ce accepta bitcoin ca plata ? - page 2. (Read 3335 times)

newbie
Activity: 11
Merit: 0


Si am o intrebare: a folosit cineva Btcfactura.com, poate sa zica ceva de ei?

bump, azi am dat si eu de btcfactura.com si mi se pare interesant dar m-am mirat cand am vazut ca e firma infiintata in 2017 si inregistrata intr-un sat din Bihor..


Buna, am asteptat in speranta ca poate vine un feedback de la clientii nostri. Pentru ca nu a mai scris nimeni, m-am gandit sa-ti dau informatiile direct de la sursa.

Pentru https://btcfactura.com am aici o captura din Internet Archives din 2016
https://web.archive.org/web/20161023142435/http://btcfactura.com:80/

In partea de jos, dreapta, se poate vedea ca firma era initial in Timisoara, inregistrata in 2009.
In partea cealalta:
"BTC Factura
powered by PPay © 2009 - 2016"
https://PPay.ro care este tot in portofoliul nostru:
https://bitcointalksearch.org/topic/m.9795604
am fost printre primele shopuri care au acceptat Bitcoin si alte Criptomonede.
Ne mandrim cu faptul acesta, dar mai ales ne mandrim cu faptul ca rata de reclamatii la noi este zero.
Un search pe Google e de ajuns:
ppay.ro + opinii
btcfactura.com + opinii
Orice eroare a noastra (in cazul in care exista), umana sau de alta natura, este asumata si indreptata de noi.

Referitor la credibilitatea mea pe BT, Cyrus poate confirma ca in rara activitate de aici am fost corecti si de incredere (escrow prin Cyrus, mersi din nou!).
Pentru orice intrebare sau unformatie va stau cu placere la dispozitie, aici sau pe site.
Multumim!

P.S.:
In era internetului si a monedelor virtuale nu cred ca mai are importanta daca firma e la oras sau la sat, in cazul nostru suburbie a Oradiei.
Important e ceea ce reusim sa facem Wink
Salut!
newbie
Activity: 1
Merit: 0
Salut baieti si fete. Sper sa nu deranjez pe nimeni cu acest post, din contra, vreau sa ajut. De curand am lansat site-ul https://www.prinbtc.ro  in idea de a ajuta persoanele care cauta site-uri/magazine/servicii, din Romania, ce accepta plata prin monede virtuale. Idea de a lansa acest site, mi-a venit cand vroaim sa fac ceva achiztii si sa platesc cu BTC, destul de greu am gasit ceea ce vroiam si uite asa prinbtc.ro a luat nastere.

 Dupa cateva ore bune de lucru am reusit sa adaug tot ceea ce am gasit pe net referitor la plati prin BitCoin sau alte monede virtuale.

 Site-ul este nou, inca lucrez la design si la implementarea anumitor functii, cred eu, ajutatoare vizitatorului. Astept sugestii si pareri, fie ele negative sau pozitive.
 Adaugarea este complet gratuita insa necesita crearea unui cont.

Va multumesc si sper sa ajut Smiley

PS: Rog adminul sa mute acest post intr-un topic adecvat daca acesta este gresit.
newbie
Activity: 18
Merit: 0
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Farewell LEO, you *will* be missed.
Mi-as dori sa vad emag, pcgarage, evomag si alte magazine online din Romania sa accepte monede. Pacat ca noi suntem in urma cam cu tot..

Pai PCGarage accepta Bitcoin. Eu am cumparat de cateva ori asa de la ei, platforma le merge rezonabil.
Dar, intr-adevar, e loc de mai bine: pretul in Bitcoin il afli cand deja trebuie sa platesti...
member
Activity: 126
Merit: 11
Mi-as dori sa vad emag, pcgarage, evomag si alte magazine online din Romania sa accepte monede. Pacat ca noi suntem in urma cam cu tot..
newbie
Activity: 37
Merit: 0

Lista are ceva erori: floridelux.ro apare si ca florarie, si ca agentie imobiliara, iar asigura.ro a fost, cel putin temporar, inchis de ASF.
Si am o intrebare: a folosit cineva Btcfactura.com, poate sa zica ceva de ei?

bump, azi am dat si eu de btcfactura.com si mi se pare interesant dar m-am mirat cand am vazut ca e firma infiintata in 2017 si inregistrata intr-un sat din Bihor..
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Farewell LEO, you *will* be missed.

Lista are ceva erori: floridelux.ro apare si ca florarie, si ca agentie imobiliara, iar asigura.ro a fost, cel putin temporar, inchis de ASF.
Si am o intrebare: a folosit cineva Btcfactura.com, poate sa zica ceva de ei?
newbie
Activity: 27
Merit: 0
legendary
Activity: 950
Merit: 1000
Vreau sa spun una....Peste cativa ani nu vom mai cauta asemenea magazine pentru ca toate vor accepta plati in Bitcoin. Cel putin parerea mea Smiley
newbie
Activity: 1
Merit: 0
Precum zice si titlul imi puteti zice niste magazine online pe care ati platit folosind bitcoin si cu care nu ati intampinat probleme ?

si evomag mai accepta plata prin bitcoin.
full member
Activity: 322
Merit: 100
September 10, 2017, 05:03:18 AM
#15
salut. Din cate am inteles eu, exista si in Romania magazine ce accepta plata cu bitcoin pentru calatorii, laptopuri, accesorii pc, console, televizoare, in general aparatura elctronica si electrocasnica. Eu am cumparat de pe pcgarage si totul a fost ok. pentru calatorii stiu ca vola accepta plata cu bitcoin
full member
Activity: 938
Merit: 159
September 05, 2017, 12:22:57 PM
#14
daca costa mai mult decit pretul in fiat/bani nu are sens plata in bitcoin,sper ca comerciantii sa adecveze preturile
hero member
Activity: 541
Merit: 500
Ca sistem de plata nu mai are viitor.
E doar instrument de tezaurizare.

De ce nu nu are viitor ca sistem de plata? Pentru ca se obtine cu fiat (in covarsitoarea majoritate a cazurilor nu mai este cazul de minat: asic-ul e scump, riscant, se munceste cu el doar in contextul profitului oferit de cresterea de pret din viitor)

Sa il cumperi cu fiat si sa platesti bunuri si servicii suporti dubla taxare, la achizitionarea lui o data iar cand cumperi cu el pretul in BTC contine procentele care astupa riscul de volatilitate pentru vanzator.
Ce rost are? Cumperi mai bine in fiat.
Aa, ca minezi alte monede, cumperi BTC si platesti cu el? Merge dar si asta merge in salturi.

Insa ca instrument de tezaurizare bate si fiat-ul ba chiar si aurul.
Fiat-ul e cum il stim toti, crizele majore pot sa nasca inflatii cu 3 cifre.

Aurul, da, valoros pana cand primii mineri spatiali incep sa aduca bolovani intregi.

Insa BTC, aleluia, 21 milioane nimic mai mult, doar mai putin.
member
Activity: 162
Merit: 24
Cum sa ramana? Astepti dupa ele.

Odata am facut o simulare cu plata in BTC la pcgarage.
Jenant. Aproape 20% iesea in plus fata de vandut BTC si cumparat cu lei.

Banuiesc ca treaba e generala.

si eu am cumparat de pcgarage in BTC si la fel am platit mai mult cu cateva procente fata de pretul de lista.
banuiesc ca in timp, si ei si restul comerciantilor care accepta BTC , or sa rezolve problema asta...

Trebuie sa se rezolve. Altfel, bitcoin nu va deveni un sistem de plata folosit mai des. E cam greu sa prostesti lumea cu marje de 10-20%. Un 2-4% cum e la plati cu cardul ar mai merge, dar probabil ca sa devina mainstream probabil si aceste procente vor scadea.
sr. member
Activity: 478
Merit: 285
Crypto Way is the only Way!
Cum sa ramana? Astepti dupa ele.

Odata am facut o simulare cu plata in BTC la pcgarage.
Jenant. Aproape 20% iesea in plus fata de vandut BTC si cumparat cu lei.

Banuiesc ca treaba e generala.

si eu am cumparat de pcgarage in BTC si la fel am platit mai mult cu cateva procente fata de pretul de lista.
banuiesc ca in timp, si ei si restul comerciantilor care accepta BTC , or sa rezolve problema asta...
hero member
Activity: 541
Merit: 500
Cum sa ramana? Astepti dupa ele.

Odata am facut o simulare cu plata in BTC la pcgarage.
Jenant. Aproape 20% iesea in plus fata de vandut BTC si cumparat cu lei.

Banuiesc ca treaba e generala.
member
Activity: 162
Merit: 24
mai ai vola.ro si www.fly-go.ro pentru bilete de transport
si btw. benzinariile ETU
More to come
Platile sunt instante? Cum ramane cu confirmarile din retea?
member
Activity: 109
Merit: 10
Is John Galt, Satoshi ? or viceversa
mai ai vola.ro si www.fly-go.ro pentru bilete de transport
si btw. benzinariile ETU
More to come
full member
Activity: 137
Merit: 100
In opinia mea, cele mai importante magazine online din Romania ce accepta plata prin bitcoin, sunt f64.ro si pcgarage.ro
member
Activity: 162
Merit: 24
Deocamdata si PayPal-ul este acceptat cu greu in Romania de catre magazinele online, ce sa mai spun de bitcoin. In privinta platilor pe internet mai sunt inca multe de facut in Romania. Acum 10 ani nici nu exista PayPal-ul, probabil ca o sa mai treaca alti 10 ani pana cand toti vor folosi bitcoin-ul. Poate ma insel, dar aceasta este opinia mea.

Ca si modalitate de plata, bitcoin-ul nu e folosit nici in tari mult mai dezvoltate decat Romania. Pana sa apara ca si mod de plata in mai multe locuri, va mai trece foarte mult timp, si ma indoiesc ca Romania va fi printre primele tari. Daca ne uitam la statistici, chiar si rata platiilor cu card este mult inferior fata de "cash payments".
Pages:
Jump to: