Pages:
Author

Topic: Maliyet Düşürmek - Trader'ın Acil Eylem Planı (Altın Kurallar Serisi) - page 2. (Read 231 times)

full member
Activity: 266
Merit: 214
Analist - Trader - Yazar
btcp (bitcoin private) 25 usd iken 50 adet almıştım (1250 usd), daha sonra maliyeti düşürmek için fiyatı 7 usd iken bir 50 (+350 usd) adet daha aldım.
şu anki fiyatı 0.12 usd.

Uyarı: Maliyet düşürme işlemi, hacimsiz güvenilmez coinlerde veya yanlış zamanda kullanıldığında zararınızı büyütebilir, kara deliğe dönüşebilir. Sadece hacimli ve güvenilir emtialar için kullanılmalıdır.

Gerçekten üzüntü verici bir durum yaşamışsınız hocam. Kötü tecrübeler insanı gelecek adına güçlendiriyor. En azından bu açıdan kar sayabiliriz kendimize. Bereket dilerim.

İmkanlar dahilinde yapılacak olan eylem planıSmiley

Aynen hocam, ama çok stratejik, hassas yaklaşmak gerekiyor. Adı sanı bilinmeyen coinler için bu kesinlikle denenmemeli. Bitcoin mesela hepimiz ona inanıyoruz uzun vadede zaten aya çıkacak. Bu açıdan gönül rahatlığı ile maliyet düşürmeye çalışıyoruz. Bunun gibi...

Öyle fiyat %1-5 düşünce de bu yöntem uygulanmaz. -%15-20'den sonra başlar ufak ufak.
jr. member
Activity: 119
Merit: 2
btcp (bitcoin private) 25 usd iken 50 adet almıştım (1250 usd), daha sonra maliyeti düşürmek için fiyatı 7 usd iken bir 50 (+350 usd) adet daha aldım.
şu anki fiyatı 0.12 usd.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
İmkanlar dahilinde yapılacak olan eylem planıSmiley genelde ilk kez alım yapan kişiler elindeki tüm parayi tek bir koine yatırdığı için uzun süre hodl pozisyonunda bekliyor. Stop-mtop da kullanilmadigi için bu süre epey üzüyor. Bu yüzden parcali şekilde almak en iyisi. Ben de maliyetini dusurmek için fiyatlar düştüğü zaman saldiriyorum ama o zaman daha da düşüyor herhalde bitcoin 1 dolar olana kadar maliyetini düşürmeye çalışacağım:) önemli nokta yeri geldiği zaman vur kaç amk.
full member
Activity: 266
Merit: 214
Analist - Trader - Yazar
En başta belirtmem gerekiyor ki, önceki trade kurallarımızın ilk kurallarını unutmuyoruz. Bakınız;
*Hacim her şeydir
*Derin sularda yüz

Trader'lar her zaman kazanamazlar. Bu yüzden kötü durumlar için acil eylem planları olmak zorundadır. Bu acil eylem planlarından biri de "Maliyet Düşürmek"tir.

Diyelim ki 60 dolardan 100 birim X coini aldınız. Fakat coinin yükseleceğini düşünürken bir anda BTC'deki ani bir trend değişimi ile piyasa tersine döndü. X Coini fiyatı ani bir düşüş ile 45 dolara düştü. Elinizdeki coini bozarsanız ana paranızdan zarar etmiş olacaksınız. Bitcoin'de de orta-uzun vadeli trendin aşağı yönlü olacağını düşünüyorsunuz. Genellikle hacimli ve güvenilir coinler ani ve büyük düşüşlerde, kısa dönemde yukarı doğru bir hareket daha yaparlar yada dalgalanırlar. Buna güvenerekten 60 dolardan 100 adet aldığınız coinden 45 dolar fiyatından da 100 birim alırsanız, toplamda ana paranızın (200 coin için) maliyeti (60+45)/2: 52,5 dolar olur. Yani artık zararsız olarak coinden çıkmak için 60 doları değil 52,5 dolar fiyatını beklersiniz.

60 dolardan 45 dolara düşerek zararsız çıkmanız için %33 artması gereken coin,
Maliyet düşürme işleminiz ile, zararsız çıkmanız için %16 çıkması kâfi olmuş olacaktır.

Bu işlem için bir coine asla bütün paranızı yatırmamanız gerektiğini unutmayınız. Hatta bir coinde en fazla %10 bulunmak ideal olanıdır. Hem riskleriniz minimum olur hemde maliyet düşürmenize ve kaçmanıza imkanınız olur. Kazanmanın yollarını bilmek kadar, kaybetmemek için kaçış planlarınız da önemlidir.

Uyarı: Maliyet düşürme işlemi, hacimsiz güvenilmez coinlerde veya yanlış zamanda kullanıldığında zararınızı büyütebilir, kara deliğe dönüşebilir. Sadece hacimli ve güvenilir emtialar için kullanılmalıdır. Kısa-orta vadeli geleceğine emin olmadığınız coinlerde bu işlem sadece zararınızı büyütmekle sonuçlanabilir. Maliyeti düşüreceğiniz seviyede burada çok önemlidir. Elinizdeki kurşunları bir anda boşaltmayın. Stratejik bölgelerde ve ciddi düşüşler olduğunda kullanılmalıdır. Öyle fiyat %1-5 düşünce de bu yöntem uygulanmaz. En azından -%15-20'den sonra anlamlı olur uygulaması. Güvenilir ve dalgalı coinler için bir emniyet kemeri vazivesi görür bu yöntem.

Pages:
Jump to: