Author

Topic: Manifest kryptoanarchistyczny - Wszyscy powinniśmy go przeczytać (Read 88 times)

legendary
Activity: 2156
Merit: 1622
Po drugie, do zapewnienia anonimowosci powinnismy uzywac do kazdej transkacji nowego adresu, i tutaj w tym wypadku jak stworzyc system reputacji?

Możesz mieć inny adres BTC od każdej transakci a dogadywać je na forum online przy użyciu konta o zbudowanej reputacji (jak bitcointalk i trust). Albo, tak jak to robią chłopaki w darknecie, przy użyciu PGP tworzą swoją cyfrową instancję/osobę i na niej budują swoją reputację niezależnie od tego, który market używają do transakcji i jakiej waluty używają podczas transakcji. W każdej chwili mogą potwierdzić swoją tożsamość przy użyciu klucza prywatnego. Cała komunikacja jest szyfrowana i nie zależy od żadnego scentralizowanego podmiotu.
hero member
Activity: 1246
Merit: 708
mam mieszane uczucia, z jednej strony jestem jak najbardziej przeciwko dlawieniu wolnosci przez rzady, z drugiej nie jestem takim optymista, jednak narzedzia inwigilacji i analizy rozwijaja sie na tyle szybko, ze moze byc trudno przed nimi uciec

Po drugie, do zapewnienia anonimowosci powinnismy uzywac do kazdej transkacji nowego adresu, i tutaj w tym wypadku jak stworzyc system reputacji?
legendary
Activity: 3122
Merit: 7618
Cashback 15%
✂️
Dziękuję cyganowi za przetłumaczenie również tego tematu!

nie ma za co. wkrótce pojawi się również kolejne tłumaczenie czwartej i ostatniej części Smiley

jak już napisałem w jednym z innych wątków, są to wszystko bardzo ważne i ciekawe tematy, które każdy powinien przeczytać. a tymi tłumaczeniami staram się również dotrzeć do polskich użytkowników, którzy być może nie są tak dobrzy w angielskim i dlatego najprawdopodobniej nie zauważą lub przeoczą te wątki.
legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Cieszę się, że cygan przetłumaczył III część mojego 4-tematycznego sequela, który opisuje, jak państwo sprzeciwia się kryptografii, kryptowalutom i dostępowi do informacji. Ten esej jest wspaniałym dziełem Tima Maya i to niesamowite widzieć, jak jego myśli, wyrażone ponad 30 lat temu, są teraz częścią naszej rzeczywistości.

Wszystkim tym, którzy nie czytali jeszcze manifestu - proponuję go przeczytać. Jest krótki, a zawiera tak wiele wartości...

Dziękuję cyganowi za przetłumaczenie również tego tematu!
legendary
Activity: 3122
Merit: 7618
Cashback 15%
Autor: GazetaBitcoin
Wątek oryginalny: The Crypto Anarchist Manifesto - We all should read it




Śledząc temat bitmover'a, kolejnym obowiązkowym artykułem do przeczytania jest Manifest kryptoanarchistyczny, którego autorem jest Tim May.

Esej ten został po raz pierwszy upubliczniony w 1988 roku (4 lata wcześniej niż artykuł Erica Hughesa Manifest cypherpunkowy), na konferencji Crypto '88 i przedstawia niezwykłą wizję Tima Maya nad pewnymi aspektami, które stały się realne 30 lat później.

Manuskrypt szczegółowo opisuje, jak technologia oparta na kryptografii i systemach reputacji zmieni świat, jaki znamy, włączając w to rządy, podatki czy kontrolę ekonomiczną:

"Technologia komputerowa jest na skraju zapewnienia zdolności dla jednostek i grup do komunikowania się i interakcji ze sobą w sposób całkowicie anonimowy. Dwie osoby mogą wymieniać wiadomości, prowadzić interesy i negocjować umowy elektroniczne, nie znając nigdy prawdziwego imienia ani tożsamości prawnej drugiej osoby. Interakcje w sieciach będą niemożliwe do wyśledzenia, dzięki szerokiemu re-routingowi zaszyfrowanych pakietów i odpornym na manipulacje skrzynkom, które wdrażają protokoły kryptograficzne z niemal doskonałą gwarancją ochrony przed jakąkolwiek manipulacją. Reputacja będzie miała kluczowe znaczenie, o wiele ważniejsze w transakcjach niż nawet dzisiejsze oceny kredytowe. Te zmiany całkowicie zmienią charakter regulacji rządowych, zdolność do opodatkowania i kontrolowania interakcji ekonomicznych, zdolność do utrzymywania informacji w tajemnicy, a nawet zmienią charakter zaufania i reputacji.".

Wizja Maya z pewnością może być doceniona w kryptowalutach wraz z wizją Julesa Verne'a w science-fiction.

W tak niewielu słowach wyraził tak wiele aktualnych rozwiązań technologicznych, takich jak inteligentne kontrakty, Tor, technologia Bitcoin czy system reputacji (stosowany np. na BitcoinTalk jako systemy Merit i Trust).

Nawiązanie do "Prawdziwego imienia" może być inspirowane powieścią Vernora Vinge'a "Prawdziwe imiona" (1981), która jest pięknym dziełem.

Przewidział również pojawienie się czarnych rynków i walkę rządów o powstrzymanie docierania informacji do ludzi:

"Państwo oczywiście będzie próbowało spowolnić lub powstrzymać rozprzestrzenianie się tej technologii, powołując się na obawy o bezpieczeństwo narodowe, wykorzystanie technologii przez handlarzy narkotyków i oszustów podatkowych oraz obawy przed dezintegracją społeczną. Wiele z tych obaw będzie uzasadnionych; anarchia kryptowalutowa pozwoli na swobodny handel tajemnicami narodowymi i pozwoli na handel nielegalnymi i skradzionymi materiałami. Anonimowy skomputeryzowany rynek umożliwi nawet odrażające rynki zabójstw i wymuszeń. Różne elementy przestępcze i zagraniczne będą aktywnymi użytkownikami CryptoNet. Ale to nie powstrzyma rozprzestrzeniania się anarchii kryptowalutowej.".

Esej kończy się słowami "Powstańcie, nie macie nic do stracenia oprócz swoich płotów z drutu kolczastego!". Ogrodzenia z drutu kolczastego są dobrze znane Amerykanom. Są częścią ich historii: zachodnie terytoria były ograniczone drutami kolczastymi, a kowboje, którzy pragnęli wolności, przecinali druty. Jest to wezwanie do walki z korupcją i opresją rządów. Przeciwko wysiłkom tajnych agencji, by zamknąć informacje.

Wszyscy powinniśmy kontynuować dzieło Cypherpunków i walczyć o wolność!



Jump to: