Pages:
Author

Topic: Mega Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. Halka Arz (MEGMT) - page 2. (Read 325 times)

hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Mega Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. Halka Arzı için bu gün borsada işleme başladı, ilk işlem gününde tavanla başlayan hisse tavanda 50 milyon lot emir bekliyor. Umarım diğer halka harz furyalarına katılıp erken tavan bozmaz diyelim Smiley bu ara çorba parasıda çıkartamıyoruz Smiley

@ZekiBeyy hocam bak bu mega metalden çorbayı yiyeceğin ortaya çıktı. Ama eğer meclisteki gibi ciğer şiş yemek istersen diğer hisselere de bak. Bunun gücü şişe yetmeyecek gibi. Piyasa bir acaip. Sanki bilgisayar oyunu gibi. Tavana dokunan yeniden aşağıya geliyor. Aşağıdan karşılayıp yukarı gönderecek bizde güç yok.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Mega Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. Halka Arzı için bu gün borsada işleme başladı, ilk işlem gününde tavanla başlayan hisse tavanda 50 milyon lot emir bekliyor. Umarım diğer halka harz furyalarına katılıp erken tavan bozmaz diyelim Smiley bu ara çorba parasıda çıkartamıyoruz Smiley
hero member
Mega Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. Halka Arz sonucuna göre bana 12 adet lot (339,60 lira) gönderilmiş 15 adet talep yollamıştım diye hatırlıyorum. Tutar olarak bir çok halka arza göre daha fazla pay düşmüş oldu fiyat 2x civarına gelirse satar çıkarım fazla elde tutacağımı sanmıyorum.
Son arzlarda biraz fazla geliyor sanırım. 300-400 liralık gönderilere pek alışkın değiliz. Bizim alıştığımız şey 100-150 liralık hisse dağıtımları böyle böyle şımartacaklar bizi. Şakası bir yana da %100’den fazla kazandırır umarım artık doğalgaz faturası yüzünden faturalar artmaya başladı. Bir yerlerden takviye şart.
Lot fiyatları düşük olunca dağıtımda az olduğu zaman 100-150 lira gibi tutar olarak çok az hisse almış oluyoruz 3-5 tavan gitse dahi çorba parasını geçmiyor. Bu hafta en iyi kazandıran halka arz Çates bu gün 4. tavanı ve kâr 211 lira oldu.
Mega Metal Sanayinin geçen yıla göre karlılık  artışı yavaşlamış gibi görünüyor hisse fiyatlanmasında nasıl bit etki yaracağını hep beraber göreceğiz.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
Mega Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. Halka Arz sonucuna göre bana 12 adet lot (339,60 lira) gönderilmiş 15 adet talep yollamıştım diye hatırlıyorum. Tutar olarak bir çok halka arza göre daha fazla pay düşmüş oldu fiyat 2x civarına gelirse satar çıkarım fazla elde tutacağımı sanmıyorum.
Son arzlarda biraz fazla geliyor sanırım. 300-400 liralık gönderilere pek alışkın değiliz. Bizim alıştığımız şey 100-150 liralık hisse dağıtımları böyle böyle şımartacaklar bizi. Şakası bir yana da %100’den fazla kazandırır umarım artık doğalgaz faturası yüzünden faturalar artmaya başladı. Bir yerlerden takviye şart.
hero member
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
340-350 TLlik bir hisse dağıtımı olmuş minimum ozaman.Bu tarz hisse senetlerinin en az 5 gün en fazla 7 gün tavan gitmesini bekleyebiliriz.Ben yine yüzde yüz kar görmeden satacağımı düşünmüyorum.Çok rahat bir şekilde olacaktır gibi gözüküyor.Hisse senetlerine tekrardan katılım artıyor gibi.Bu halka arza yaklaşık 4 milyon kişi katılmış ve eğer yeni bir hype gelirse bu rakam 5 milyona doğru çıkacaktır.Herkes buradan günlük yemek parası almak istiyor en azından tabiki bir yemek parası olmuş 150-200 tl.
hero member
Kurumsal yatırımcılara çok fazla lot düşüyor elbette yani kurumsal yatırımcılara eşit dağıtım olmuş olsa 93 bin lot yapıyor bireysele göre bakınca oldukça fazla lot yapıyor. Şirketin karlılığı yıldan yıla katlanarak artmış lot fiyatlarının artmasında sebep olacaktır en azından 5 tavan yapar gibi görünüyor günlük işlem hacmine göre yönüde belli olur.
legendary
Merit: 1176
12-13 Lot iyi, kurumsallar satmaya başlamadan biz çıkmış oluruz zaten, bu da bir hafta kadar tavan gider gibi duruyor, çay parası alıp çıkacaklar olacaktır ama biz devam ederiz.
2x verse öpüp başımın üstüne koyarım, para paradır, 200 lira verse bile yeterli benim için Smiley
hero member
Mega Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. Halka Arz (MEGMT) dağıtım sonuçları açıklandı bireysele 12-13 lot şeklinde dağıtım yapılmış, bireysel katılımcı sayısı ~ 3.87 milyon kişi. Yurtiçi kurumsal yatırımcı sayısı 142 talep yollamış şirket çalışanlarının yatırımcı satıyısı 333 umarım tavanı bol kazancı yüksek olur diyelim.
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
yahu şu kurumsal yatırımcıya bir çare bulamadıkları sürece isterse apple gelsin ülkemizde halka arz olsun. neredeyse arzın %30'u kurumsal yatırımcıya gidiyor bu da hep dediğimiz gibi küçük yatırımcı olan bizleri resmen ezmekten başka bir hareket değil.
ben de buradaki arkadaşlarım gibi 20 lot için alım gerçekleştirdim. 4 ya da 5. günden sonra tavandaki lot sayısına göre kararımı veririm. şayet lot sayı az ise vurur kaçarım ya da sürekli olarak el değiştirme eylemi başladıysa bir saniye bile beklemem, vurur kaçarım.

ister a hissesi olsun ister b hissesi el değiştirme oranı %7'yi aştığında ve tavandaki lotlar azalmaya başladığı anda vurup kaçıyorum ama artık herkes böyle yapıyor. zaten bu yüzden bazı hisseler 2x yapamadan trendi tersine çeviriyor. yani, aslında bu konuda çok da yalnız değiliz ve çoğunluk bizim gibi davranıyor. bir başka deyişle borsada yatırımcı yok okey masasında 5. olarak gezinen sinekler var.

sonuç olarak, artık el değiştirme oranlarını ve tavandaki lot miktarını daha sıkı takip etmekte daha çok yarar var bu dönemde...
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
yahu şu kurumsal yatırımcıya bir çare bulamadıkları sürece isterse apple gelsin ülkemizde halka arz olsun. neredeyse arzın %30'u kurumsal yatırımcıya gidiyor bu da hep dediğimiz gibi küçük yatırımcı olan bizleri resmen ezmekten başka bir hareket değil.
ben de buradaki arkadaşlarım gibi 20 lot için alım gerçekleştirdim. 4 ya da 5. günden sonra tavandaki lot sayısına göre kararımı veririm. şayet lot sayı az ise vurur kaçarım ya da sürekli olarak el değiştirme eylemi başladıysa bir saniye bile beklemem, vurur kaçarım.
Bu işe bir sorun bulacaklarını sanmıyorum sadece arada tamamı eşit halka arz yaparak bizleri avutuyorlar diye düşünüyorum. En azından kurumsallara daha az pay verilebilir yani toplamda 100-200 arası kurumsal katılım sağlıyor en azından 1-5 bin lot gibi sınırlayabilirler yada ilk 15-20 gün satış yasağı getirseler mesela oda olur Smiley

Böyle bir satış yasağı ya da benzeri bir şey olsa elbette hisse için olumlu olabilir ama yatırımcı için pek mantıklı olmaz, zirveyi gördüğün halde kilitlediğin coinden farkı kalmaz boş yere kardan zarar edilir gibi geliyor bana.
Zaten aşırı talep durumu yavaş yavaş azalmaya başlıyor gibi geliyor, girdiğimiz az miktarda hisseyi %50 kar haline gelince elden çıkartmış oluyoruz Smiley
hero member
Bu işe bir sorun bulacaklarını sanmıyorum sadece arada tamamı eşit halka arz yaparak bizleri avutuyorlar diye düşünüyorum. En azından kurumsallara daha az pay verilebilir yani toplamda 100-200 arası kurumsal katılım sağlıyor en azından 1-5 bin lot gibi sınırlayabilirler yada ilk 15-20 gün satış yasağı getirseler mesela oda olur Smiley
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
sr. member
Activity: 588
Merit: 365
Life is so short but wonderful.
https://www.iso500.org.tr/500-buyuk-sanayi-kurulusu?yil=2022

ISO 500 listesinde 115. sırada. 30'dan fazla ülkeye ihracatları var. Ben şirketi beğendim.

Birkaç ay önce halka arz olsaydılar çok yoğun talep ile karşılaşabilirlerdi. Fakat talep köpüğü bugünlerde biraz azaldı. Gerçi bu bizim işimize gelir. Daha çok hisse alırız halka arzdan ama hisseler daha çok kişinin elinde daha dağınık olsaydı bizim için yine iyi olurdu.

Daha fazlasının gelmesini isterdim ama 20 lottan fazla gelmeyeceğini düşündüğüm için yalnızca 20 lotluk alım emri verdim.
hero member
Yaklaşık %9 brüt kâr oranıyla çalışıyorlar.Net kâr bunun da altında doğal olarak metal sanayi önemli bir iş kolu olmasına rağmen kârlılığı düşük geldi bana.Uzun vadede ne kadar yatırımsal seçenek olur bilemiyorum çünkü karlılık küçükse büyüme de küçüktür.

Halka arzlar ise her zaman ki katılım sağlanıp ufak harçlık alınacak düzeyde.
Pandemi ile birlikte metal fiyatları ciddi oranda arttı. Hammadde fiyatlarının artması maliyetlerin artması kârlılığı düşürmüş olabilir. Karlılık oranı düşük olan şirketler genelde çok fazla tavan yapamıyor, ancak bir takım iş bağlantıları projeler ise hisselerin fiyatlanmasında ana etkenlerden biri.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
Yaklaşık %9 brüt kâr oranıyla çalışıyorlar.Net kâr bunun da altında doğal olarak metal sanayi önemli bir iş kolu olmasına rağmen kârlılığı düşük geldi bana.Uzun vadede ne kadar yatırımsal seçenek olur bilemiyorum çünkü karlılık küçükse büyüme de küçüktür.

Halka arzlar ise her zaman ki katılım sağlanıp ufak harçlık alınacak düzeyde.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
3 şirketin bu gün itibariyle Halka arz başvuruları başlıyor her birine 15 lotluk talep yeter diye düşünüyorum, fazladan nakit durumu fazla olanlar adetleri biraz daha arttırabilir. Halka arzlar bankalarda saat 9.00'dan sonra açılacak aracı kurumlarda daha erken gönderilebiliyor yani ben 3 halka arz içinde emir gönderdim.

Ben de 20 lot talep ettim bakalım kaç lot verecek. Artı 1 lotu hangi şartlara göre veriyorlar anlayamadım. İlk dakikalarda başvurduğumda da gelmiyor, geç başvurunca da gelmiyor. Belki bankaya göre değişiyordur bilmiyorum. Neyse kazandırsın da 1 lot az kazandırsın hiç önemli değil. Herkese bol kazançlar dilerim.
hero member
3 şirketin bu gün itibariyle Halka arz başvuruları başlıyor her birine 15 lotluk talep yeter diye düşünüyorum, fazladan nakit durumu fazla olanlar adetleri biraz daha arttırabilir. Halka arzlar bankalarda saat 9.00'dan sonra açılacak aracı kurumlarda daha erken gönderilebiliyor yani ben 3 halka arz içinde emir gönderdim.

@ZekiBeyy hocam ben mega metal için 25 lot firdim. Bakalım senin le bana verilen lot arasında şu meşhur 1 lot farkı olacakmı. Aşşağı yukarı eş zamanlı olarak giriş yaptık. Ben vakıfyatırımdan giriş yaptım. Bu 1 lot farkın sebebi halen net değil.  Sur tatil evlerinide halka arz bölümünden diğeri halka arz olan kuzey boru için de hisse alış yapar gibi KBORU olarak talep edeceğiz. Herkese hayırlı olsun.
hero member
hero member
Mega Metal San. ve Tic. A.Ş. halka arzının 22.750.000 lotunu ortak satışı oluşturuyor dikkatinize. 7-8 Aralık 2023 halka arz için talep gönderebilirsiniz.

39.220.000 lot bireysel yatırımcıya
     530.000 lot şirket çalışanlarına
13.250.000 lot ise yurtiçi kurumsal yatırımcılara ayrılmış durumda. Bireysel yatırımcı ile şirket çalışanlarına eşit dağıtım yapılacak.

Yurtiçi kurumsala çok fazla sayıda lot dağıtılacak. Bireysele dağıtan zaten devede kulak kadar bir şey düşecek. Halka arz fiyatı çok pahalı bana kalırsa. 1.7 milyar büyük bir arz. %30-40 gibi bozar bence tavanı. 1/3 e yurtiçi kurumsal vermiş kurumsallar affetmez. Karı gördüklerinde satarlar.

Evet hocam bende senin görüşlerine katılıyorum. Bireysele düşük veilip büyük yatırımcıya fazla verildiği zaman büyük yatırımcı elindeki malın bir miktarını kendilerince belirledikleri bir seviyeden çat diye satıp kar realizasyonu yapıp panik içinde satan küçüklerin silkelenmelerine yol açıyorlar. Aşağıdan yeniden toplayıp yine ellerindeki miktarı koruyorlar. Küçük yatırımcı da canını kurtardığı için seviniyor.
Pages:
Jump to: