Pages:
Author

Topic: Memur olmak isteyenlere Arşiv ve Güvenlik soruşturması geldi. - page 2. (Read 235 times)

full member
Activity: 546
Merit: 154
Benim bildiğim Arşiv ve Güvenlik soruşturması zaten vardı. Sanırım kapsam ve içeriğinde genişleme olmuş araştırmanın kişinin anne babası ve eşinide kapsamasını istemişler muhalefette mesela babanın suçunu evladı neden çeksin gibi itirazda bulunmuştu. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra fetö bağlantısı var mı? yok mu? özellikle bunlara bakıyorlar. Yaklaşık 2-2,5 ay kadar sürüyor yazışma.

Hocam bunları sorusturuyorlar eyvallah ta keşke diplomalar da gerçek mi sahtemi diye soruştursalar da ortalıkta sahte diplomalı ust duzey yönetici dr vs vs gibi şahıslar dolanmasa
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Benim bildiğim Arşiv ve Güvenlik soruşturması zaten vardı. Sanırım kapsam ve içeriğinde genişleme olmuş araştırmanın kişinin anne babası ve eşinide kapsamasını istemişler muhalefette mesela babanın suçunu evladı neden çeksin gibi itirazda bulunmuştu. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra fetö bağlantısı var mı? yok mu? özellikle bunlara bakıyorlar. Yaklaşık 2-2,5 ay kadar sürüyor yazışma.
member
Activity: 756
Merit: 17
Adam gibi hakkıyla yapılırsa güzel. İnsanların önünü tıkamak için kullanılırsa kötü bir uygulama. Umarım hakkını vererek yaparlar. Mülakat geldiğinden beri çok fazla haksızlık duymaya başladık. Güvenlik soruşturması böyle olmaz umarım.
legendary
Activity: 1946
Merit: 1310
millet tabi memur olmak istiyor geçen bir arkadaşla bu konu yüzünden tartıştım işletmemi devlet kapatıyorsa bana bakmak zorunda ancak bakmıyor bunu herkez biliyor ve her onune gelen sadece memur olmak istiyor.

güvenlik soruşturması sadece adı gibi olursa olmalı ancak bizde sadece tanıdıklar iş yaptığı için çok da önemli değil
member
Activity: 378
Merit: 11
Öğretmenler için güvenlik soruşturması zaten var diye biliyordum, bütün devlet memurları için bunu yapabilirler kimse de bi şey diyemez ama burada uygulama gerçekten amacına dönük olarak yapılacak mı yoksa birilerini kayırmak için soruşturmalarda insanların en ufak hatalarına bakılıp cadı avı mı yapılacak buna dikkat etmek gerekecek
member
Activity: 1106
Merit: 25
Devlette memur olmak aslanın ağzında değil tam midesine kadar inmiş. Bir de bu işin asıl meselesi torpil olması.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
Memur olmak güzel ülkemin insanlarının en büyük hayali ve hedefi olmuş.
Memur olmanın yolu da malum yollardan geçiyor. Huh
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
15 Temmuz'dan sonra güvenlik soruşturmaları çok ciddi bir şekilde yürütülmeye başlanmıştı. Daha sonra ne oldu bilmiyorum ama komple bıraktılar sanırım bir dönem. Tabi o arada memur olmak için çalışanları çok zorladıklarını hatırlıyorum. Maddi durumu yetersiz diye yurtlarda kalanları ya da mobbinge uğrayıp bazı bankalardan hesap açmak zorunda kalanları memuriyetten uzaklaştırmışlardı.
Elbette denetleme olmalı, devlet kurumunda çalışacak kişinin kim olduğunu ve geçmişini devlet bilmeli. Ama iş adam kayırmaya dönünce rengi değişiyor Cheesy
member
Activity: 980
Merit: 12
Yandaşlık yapmadan memur olunabiliyor mu ki artık.  Grin  Ne kadar bu soruşturmaların yapılıp ona göre adil bir şekilde alınacağı görüntüsü çizilse de sözlü mülakatlarda neler döndüğünü biliyoruz. Bana pek inandırıcı gelmiyor o yüzden.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
3 diplomadan ne çıkar adamlar seni istedikleri kalifiye eleman gibi çalıştırıp çünkü seni biliyorlar. Başına da yetiştireceğin cahili amir veriyorlar. Odtü mezunu arkadaşlar var dı biirlikte çalıştığımız başımızda açık öğretim mezunu başkan. Bunların zabanileri bol olsun.
full member
Activity: 546
Merit: 154
Doğru olduğu takdirde güvenlik soruşturması yapılmalı ama AKPli olmayıp da memur olabilen kaldı mı ki? Hayalleri bile çaldılar Smiley.

Bende aynen sizin gibi düşünüyorum . Burada çevremde tanıdığım bir akp gençliği arkadaş ortaokul mezunu bir şekilde kadroya sokuldu ama siyasetle işi olmayan ben gibiler 3 diplomayla ancak çocuk bakıyoruz evimizde hayalini bile kuramiyoruz dediğiniz gibi okadar yilmisiz ki artik yandaş kayirmaciligindan
copper member
Activity: 644
Merit: 269
AKPli olmayıp da memur olabilen kaldı mı ki? Hayalleri bile çaldılar Smiley.
Belki göstermelik 3-5 kişi arasına girmek isteyen ve şansı yaver giden arkadaşlar olur Smiley
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
Doğru olduğu takdirde güvenlik soruşturması yapılmalı ama AKPli olmayıp da memur olabilen kaldı mı ki? Hayalleri bile çaldılar Smiley.
copper member
Activity: 644
Merit: 269
Az önce yayımlanan yeni resmî gazete sayısına göre memur olmak isteyen adayların arşiv ve güvenlik soruşturmalarının olumlu gelmesi şartı getirildi. Öğretmenlik mesleği de kapsama dahil edilen memur sınıflarından oldu.

Arşiv araştırması
MADDE 4 – (1) Arşiv araştırması;
a) Kişinin adli sicil kaydının,
b) Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından hâlen aranıp aranmadığının,
c) Kişi hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının,
ç) Kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararları ve 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 171 inci maddesinin beşinci ve 231 inci maddesinin onüçüncü fıkraları kapsamında alınan kararlar ile kişi hakkında devam eden veya sonuçlanmış olan soruşturma ya da kovuşturmalar kapsamındaki olguların,
d) Hakkında kamu görevinden çıkarılma ya da kesinleşmiş memurluktan çıkarma cezası olup olmadığının,
mevcut kayıtlardan tespit edilmesidir.
Güvenlik soruşturması
MADDE 5 – (1) Güvenlik soruşturması, arşiv araştırmasındaki hususlara ilave olarak kişinin;
a) Görevin gerektirdiği niteliklerle ilgili kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerindeki olgusal verilerinin,
b) Yabancı devlet kurumları ve yabancılarla ilişiğinin,
c) Terör örgütleri veya suç işlemek amacıyla kurulan örgütlerle eylem birliği, irtibat ve iltisak içinde olup olmadığının,
mevcut kayıtlardan ve kişinin görevine yansıyacak hususların denetime elverişli olacak yöntemlerle yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesidir.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/04/20210417-1.htm
Pages:
Jump to: