Pages:
Author

Topic: Merkez Bankası Yeni Başkanı - page 2. (Read 195 times)

hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
February 03, 2024, 02:14:55 PM
Gaye Hanım ile geçen 7 süreçte ne yapıldı sadece faizler arttırıldı ekonomik bir yapılanma gelişme açıkçası göremedik sadece kötü gidişat biraz yavaşlamış oldu o kadar. Geçen 7 aylık süreçte sürekli vergiler arttırıldı hatta bazı ürünlerin ötv leri ekstra artırılmış oldu sonuç olarak döviz kuru düşürülemedi aksine dahada artmış oldu. Merkez bankasının başına kim gelirse gelsin kolay kolay bu kötü durum düzelmez bence değişmesi gereken daha çok şey var öncelikle yargı bağımsızlığı ve adalet getirilmeli ülkede güven oluşturulmalı. Eğerki güven ortamı oluşursa yabancı yatırımcıda gelir sıcak parada gelir sıcak para güvene doğru akar.
legendary
Activity: 3136
Merit: 1516
February 03, 2024, 01:38:36 PM
Ekonomide kötü gidişatı durdurabilecek bir kişinin olduğunu düşünmüyorum.

Çok kişi var. enseyi karartmayın. Yapılacak şeyde belli ve  son derece basit.
sadece son 20 yılda silinen vergi borçlarını tahsil etsinler yeter. https://www.youtube.com/watch?v=e6KljIEO89M

legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
February 03, 2024, 01:27:17 PM
Merkez bankası başkanları altı ay da bir değiştiği için tekrardan değişeceğine inanıyorum. Madem Gaye hanımı geçici olarak düşünüyordunuz kadını uzak diyarlardan neden getirdiler, gidişat olarak fena gitmiyordu herhalde birilerini rahatsız etti sonra da görevinden alındı. Ekonomide kötü gidişatı durdurabilecek bir kişinin olduğunu düşünmüyorum.

Uzun bir süreç gerekiyor ekonomiyi toparlayana kadar ve bu iyileştirme için aktif geçerli bu kararda ısrarlı bir yönetim lazım. Sürekli değişikler olduğu sürece ekonomiden pozitif beklentilere girmemek lazım.
legendary
Activity: 980
Merit: 1077
#SWGT CERTIK Audited
February 03, 2024, 12:11:03 PM
Hafize Gaye Erkan'ın görevinden affını istemesi sonucunda, Merkez Bankası'nın yeni başkanı olarak Fatih Karahan atandı. Fatih Karahan'ın özgeçmişine baktığımızda 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı. 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanan Karahan, 3 Şubat 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştır.

Yeni Merkez Bankası başkanı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sizce o da yedi ay içinde görevinden affını ister mi? Ekonomideki kötü gidişata dur diyebilir mi?  

Kaynak: https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/tr/tcmb+tr/main+page+site+area/yonetim+cv/drfatihkarahan
Pages:
Jump to: