Pages:
Author

Topic: Merkez bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti - page 2. (Read 200 times)

hero member
Activity: 1036
Merit: 619
TCMB, tahminleri yükseltse ne yazar ki? Ekonomi düzgün işlemedikten sonra TCMB isterse enflasyonu yüzde 1 beklesin. İnsanımıza önce bir alım gücü verelim insanlar istediği şeyleri alabilecek düzeye gelsin. Daha bu sabah 4 poğaça 1 simite 19 TL para verdim paranın kıymeti kalmadı. 50 kuruşa simit alabiliyorduk simit hesabı yapanlar umarım simitin 3.5 TL olduğundan haberdardır. Kahvede çay 2 TL oldu. 1 çay 1 simit 5.5 TL.

Enflasyon canavarıyla savaşmak ülke olarak alacağımız tedbirlerde gizli. Yeter ki gerçek anlamda bir yenilik yapalım paramıza değer katalım.
hero member
Activity: 1582
Merit: 520
Merkez bankasının yıl sonu beklentisi marketlerdeki aleve bakılırsa sanki mart sonunda gerçekleşecek gibi , ben şahsen devletin açıkladığı bu rakamlara artık güven duymuyorum. Var olan durum neyse bir an önce gösterilmeli ve ona göre gerçek önlemler alınmalı bu ülke hepimizin.
legendary
Activity: 1246
Merit: 1198
Bazı kesimlerin hala umrunda değil ama enflasyon ama işler umursamamazlıkla gitmiyor maalesef herkesin cebine yanıyor bu, benim tahminim geçen senenin enflasyon oranından daha fazla artacak bu sene.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
11.8'den 23.2'ye böyle bir tahmin artışının gerçekleşmesi de bir şeyleri rahatça gösteriyor. Zaten bu iki tahmin de gerçekçi değil orası kesin de. Şu anki enflasyonun hali içler acısı ne yazık ki ve gittikçe daha da kötü bir hal alıyor. Şu an sözde yüzde 36lardaki enflasyon gitgide daha da büyüyecek önüne geçecek bir şey yapılmazsa. Enflasyonu artırmaya yola açacak politikaları izlemeyi bırakmamız lazım. Vatandaşın hali zaten iyice kötü duruma düştü, alım gücü sürekli düşüyor. Bir şeyler yapılmazsa alım gücü diye bir şey de kalmayacak.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
Aylık %2 gibi bir oran tahmin etmişler ve büyük ölçüde imkansız bu. Sadece Ocak ayında %10-15 gibi bir enflasyon bekliyoruz. Hadi sonradan 3-4 lere düşürüldü desek TÜİK desteğiyle daha Temmuz ayında %23-24 gibi olur. Yazın belki turizmdeki canlanma ile iyi seyredecek olsa da Eylül ile beraber yine durgun ötesi bir ekonomiyle baş başa kalacağız. Benim bu yıldan da hiç umudum yok ağır tasarruf yılı olacak. Asıl rahatlama 2023 yazında gelir diye düşünüyorum ben.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%

yazıda yer alan görsel aslında bize bir şeyler anlatıyor.

Ham petrol tahminini 2022 yılı için ortalama 80,4 dolar oldu. (Önceki 77,5 dolar)

2022 yıl sonu gıda enflasyonu tahmini yüzde 13,9'dan yüzde 24,2'ye yükseldi. 2023 yıl sonu gıda enflasyon tahmini yüzde 10 oldu.

2022 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 11,8'ten yüzde 23,2'ye yükseldi. 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8,2 oldu.

ülke insanları olarak pek sallamıyoruz ama tüm dünyanın gözü rusya-ukrayna savaşına çevrilmiş durumda. şayet burada başlayacak ufak bir kıvılcım tüm tahminleri değiştirebilir. umarım kötü günler bizleri (tüm dünyayı) beklemiyordur.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
Merkez bankası, yıl sonu enflasyon tahminini 11.8’den 23.2’ye çıkardı. Kağıt üstünde dahi umutlar tükenmiş olmalı. Gerçekçi davrandıkları için teşekkür ederim ancak yine de beklentileri 2-3 kat ile çarparsak bu sene de enflasyon ile savaştığımız bir yıl olacak. Altınları kenara atın şimdiden. Ytd

https://www.bloomberght.com/yilin-ilk-enflasyon-raporu-2297505-amp
Pages:
Jump to: