Pages:
Author

Topic: Mining Rig Toplama Hk. - page 2. (Read 1068 times)

sr. member
Activity: 340
Merit: 278
September 17, 2020, 09:35:14 PM
Öncelikle kendi kişisel bilgisayarımdaki kartları zaman zaman çalıştırmak dışında hiçbir zaman rig hazırlayarak GPU madenciliği yapmadığımı söyledikten sonra birkaç fikir vermek isterim.

Anakart, işlemci, RAM, PSU gibi birçok farklı komponenti bir araya getirmekle uğraşmak yerine, üç tane alana bir tane bedava şeklinde satılan HP, Dell gibi eski sunucuları kullanmayı düşünebilirsiniz. Geçen sene farklı bir proje için tanesi 50 liraya üç tane HP DC5800 aldım. İhale ile altyapı yenileyen firmaların elinde bu tip sunuculardan zilyon tane kaldığı için ve nereye koyacaklarını bilmedikleri için pazarlıkla çok ucuza 3-5 tane kasa alabilirsiniz. Madencilik için güçlü bir CPU ya da bol RAM gibi komponentlere ihtiyacınız yok. CPU sadece DAG dosyası oluşturulurken yük altına girecektir.

Mesela DC5800'de iki tane x1, bir tane de x16 PCIe yuvası bulunuyor. Riser kullanarak üç tane GPU bağlamanın önünde teorik bir engel görmüyorum ama pratikte neler olur bilmiyorum. Bu kasanın yanına kartlara haricen güç vermek için bir tane extra PSU yeterli olacaktır. Söz gelimi ben bu iş için PSU alacak olsaydım yine Dell L1100 gibi çıkma sunucu güç kaynakları bulmaya çalışırdım. Bu tip sunucu güç kaynakları hem taş gibi sağlam, hem çok güvenilir, hem çok verimli, hem de çok ucuzdurlar. Basit birkaç modifikasyon ile madencilikte kullanabilirsiniz. Bahsettiğim PSU geçen sene 100-150 liraya bulunabiliyordu.

Diye düşünüyorum.

Edit: İlanlara bir göz attım. Mesela,

1000 Watt HP güç kaynağı 150 lira
1500 Watt IBM güç kaynağı 200 lira
Çift çekirdekli 3 GB RAM'li HP DC5800 275 lira
newbie
Activity: 28
Merit: 0
September 10, 2020, 02:47:01 AM

Evet hocam nitrolara çok bakındım ama maalesef bulamıyorum. Peki yukarıdaki ürünlere bakarak hangilerini seçmem sizin tecrübeleriniz açısından iyi olur?

PSU'lardan devam edelim şu tabloya göre hareket etmenizi öneriyorum:

https://i.imgyukle.com/2020/09/10/xvnsB8.png

Burada Platinum veya Titanium bir ürün tercih ederseniz uzun vadede büyük avantaj yakalarsınız, genellikle Power Factor 0.9 olur kaliteli PSU'larda,

örneğin EVGA, Thermaltake, Corsair bir 1200W Platinum PSU aldınız, enerji etkinliği olarak EU voltajında minimal kayıpla 1015 Watt'a kadar stabil bir rig çalıştırabilirsiniz

(1200*.9*.94) = 1015 (yine de 1200 için 1000'i geçmemeye dikkat edin).

[4]  https://www.plugloadsolutions.com/80PlusPowerSupplies.aspx  via wikipedia

Önerin için çok teşekkür ederim hocam. Büyük ihtimal high power 80+gold u seçeceğim gibi. Başka önerileriniz varsa açığım hocam Smiley
legendary
Activity: 2016
Merit: 1598
September 09, 2020, 08:20:58 PM

Evet hocam nitrolara çok bakındım ama maalesef bulamıyorum. Peki yukarıdaki ürünlere bakarak hangilerini seçmem sizin tecrübeleriniz açısından iyi olur?

PSU'lardan devam edelim şu tabloya göre hareket etmenizi öneriyorum:

Burada Platinum veya Titanium bir ürün tercih ederseniz uzun vadede büyük avantaj yakalarsınız, genellikle Power Factor 0.9 olur kaliteli PSU'larda,

örneğin EVGA, Thermaltake, Corsair bir 1200W Platinum PSU aldınız, enerji etkinliği olarak EU voltajında minimal kayıpla 1015 Watt'a kadar stabil bir rig çalıştırabilirsiniz

(1200*.9*.94) = 1015 (yine de 1200 için 950'yi geçmemeye dikkat edin).

[4]  https://www.plugloadsolutions.com/80PlusPowerSupplies.aspx  via wikipedia
newbie
September 09, 2020, 04:32:30 PM
Gigabyte firmasına ait ekran kartlarının fanları çabuk bozuluyor bununla ilgili daha önceden açılmış konularda hatırlıyorum . kesinlikle uzak dururdum.

biostar ne zaman ekran kartı üretir olmuş yav ilk defa gördüm.  rx 570 de gddr6 mı kullanmışler bilgi kesinmi? 5 kullanıyorlar genelde de.

Gddr5 galiba hocam sitesinde öyle yazıyor. Aşağıya link bıraktım.

https://www.biostar.com.tw/app/en/vga/introduction.php?S_ID=250

Peki hocam listeme baktığınızda ürünlere ne dersiniz? Tecrübelerinizi aktarırsanız çok sevinirim.

GPU'larda dayanıklılık ve memory türü ön plana çıkıyor, RX serilerinde Sapphire Nitrolar bu konuda zirve sanırım, kullandığım 2-3 sene boyunca hiçbir zaman müdahele etmediğim tek Rx580 modeli diyebilirim,

Samsung RAM'li GPU'lar çoğu zaman daha hızlı performans veriyor birçok algoritmada, 2. sırada da Hynix RAM gelir,

ASUS z270 çok ünlü bir anakart, 8 GPU'lu rigler için özellikle tavsiye edilebilir, fakat 6'dan fazla GPU çalıştırmak istiyorsanız bir rigde, çok stabil bir sisteminiz olması gerekir,

PSU'ların çok kaliteli, birbiriyle uyumlu, ve CPU'nun standart mining için tavsiye edilenden 1-2 kademe daha iyi olması 8 ve üzeri GPU düşünenler için önemli kriterlerdir...

legendary
Activity: 2016
Merit: 1598
September 09, 2020, 04:20:36 PM
Gigabyte firmasına ait ekran kartlarının fanları çabuk bozuluyor bununla ilgili daha önceden açılmış konularda hatırlıyorum . kesinlikle uzak dururdum.

biostar ne zaman ekran kartı üretir olmuş yav ilk defa gördüm.  rx 570 de gddr6 mı kullanmışler bilgi kesinmi? 5 kullanıyorlar genelde de.

Peki hocam listeme baktığınızda ürünlere ne dersiniz? Tecrübelerinizi aktarırsanız çok sevinirim.

GPU'larda dayanıklılık ve memory türü ön plana çıkıyor, RX serilerinde Sapphire Nitrolar bu konuda zirve sanırım, kullandığım 2-3 sene boyunca hiçbir zaman müdahele etmediğim tek Rx580 modeli diyebilirim,

Samsung RAM'li GPU'lar çoğu zaman biraz daha hızlı performans veriyor (1%-2% gibi) birçok algoritmada, 2. sırada da Hynix RAM gelir,

ASUS z270 çok ünlü bir anakart, 8 GPU'lu rigler için özellikle tavsiye edilebilir, fakat 6'dan fazla GPU çalıştırmak istiyorsanız bir rigde, çok stabil bir sisteminiz olması gerekir,

PSU'ların çok kaliteli, birbiriyle uyumlu, ve CPU'nun standart mining için tavsiye edilenden 1-2 kademe daha iyi olması 8 ve üzeri GPU düşünenler için önemli kriterlerdir...
newbie
September 09, 2020, 03:42:26 PM

biostar ne zaman ekran kartı üretir olmuş yav ilk defa gördüm.  rx 570 de gddr6 mı kullanmışler bilgi kesinmi? 5 kullanıyorlar genelde de.

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
September 09, 2020, 03:16:25 PM

biostar ne zaman ekran kartı üretir olmuş yav ilk defa gördüm.  rx 570 de gddr6 mı kullanmışler bilgi kesinmi? 5 kullanıyorlar genelde de.
newbie
September 09, 2020, 02:44:22 PM
Arkadaşlar yukarıdaki yazıma ek psu ve ekran kartları için aşağıdaki ürünlerde olabilir diye düşünüyorum.

- Gigabyte RX 580 GAMING GV-RX580GAMING-8GD 256 Bit GDDR5 8 GB
- Biostar Radeon RX570 VA5705RV82 256 Bit GDDR6 8 GB

- High Power ASTRO GD Serisi 1200W 80+ Gold Tam Modüler

Fikir verecek ve yol gösterecek arkadaşlar yorumlarınızı beklemekteyim.
newbie
September 06, 2020, 04:16:35 PM
Arkadaşlar tekrar merhaba,
Uzun araştırmalarım sonucu sıfır olarak rig toplamaya karar verdim. 2. el tak çalıştır riglerde çoğu arkadaşla iletişime geçtim ama en azından ben toplarsam bir sorun çıktığında uğraşarak tecrübe edinmiş olacağımı düşünmekteyim. Bu yüzden sıfırdan sıfır malzemeler ile başlangıç olarak 4lü bir rig kurmayı düşünüyorum. Kendimce ürünleri çıkarttım ama kafamda soru işaretleri var onları belirteyim.

Ekran Kartları;
-  Asrock Phantom Gaming D RX 570 OC 256 Bit GDDR5 8 GB
- Sapphire RX 570 Pulse Radeon 8G 11266-66-20G 256 Bit GDDR5 8 GB
-  Asus ROG-STRIX-RX570-O8G-GAMING 256 Bit GDDR6 8 GB
-  Sapphire RX 580 PULSE 11265-05-20G 256 Bit GDDR5 8 GB
-  MSI RX 580 Armor GP OC 256 Bit GDDR5 8 GB
*Ayrıca Powercolor, XFX veya gigabyte gibi markalarında var. Hangisini seçmeliyim?

Ana Kart;
- Gigabyte GA-H110-D3A Intel LGA1151 DDR4 ATX 
-MSI H270-A PRO Intel LGA1151 DDR4 ATX
* Asus prime z270-a, MSI Z97 Gaming 7 gibi ekran kartlarını düşünüyordum çünkü forumdaki çoğu sistemlerde zamanında kullanılmış kartlar fakat sıfırını bulamıyorum.  Bu iki kart için düşünceleriniz nedir?

Ram;
- Longline 4 GB 2400 MHz DDR4 CL 17LNGDDR424004GB
*Başka uygun önerilere açığım.

İşlemci;
- Intel Gold G5400 Çift Çekirdekli 3.70 GHz
- Intel Core i3 9100F 3.6Ghz LGA1151 6MB Cache
*İşlemci olarakta geçmiş konulardan neredeyse herkes Intel G4400 kullanmış ama ne yazıkki ben bulamadım. Bu iki işlemci için düşünceleriniz nedir?

PSU;
-  Corsair RM850 CP-9020196-EU 850W Power Supply
-  Corsair Enthusiast RM1000X CP-9020094-EU 1000 W Power Supply
- Corsair HX1200 CP-9020140 1200 W Power Supply
*Belki ekleme kart yaparım ilerde diye aslında 1200lük düşündüm ama öneriniz nedir? Başka markada olabilir.

Evet arkadaşlar düşündüğüm ürünler bunlar. Konu kalabalığı olmasın diye tekrar buradan paylaşıyorum. HDD düşünmüyorum çünkü forumda biraz araştırınca hiveos ve simplemining gibi sistemlerin var olduğunu öğrendim. Onun için Win işine başlangıçta girmeyi düşünmüyorum. Tabi sizin önerilerinizde önemli arkadaşlar. Win işine girecek olursam zaten elimde atıl 320gb lık hdd var.
Ürünlerin altındaki sorularıma ek bazı sorularım ise;
-hiveos veya simplemining kullananlardan görüş almak isterim.
-Yazdığım anakartlarda ilk bios ayarları mininge göre nasıl olmalı?
-Riser belirtmedim ama dikkat etmem gereken birşey var mı?
-Birde arkadaşlar kablolamalarda psu girişine kadar ekstra soket kablo vb malzemeye ihtiyacım olacak mı? Yoksa gelen ürünlerin içinden ihtiyacım kadar bu sarf malzemelerden çıkacak mı?

Foruma kaydolmadan önce takip ediyordum kayıt olduktan ve buradaki konuları okudukça bilgi paylaşımlarından dolayı teorikte bayağı birşeyler öğrendim sayenizde arkadaşlar. Sorularıma siz değerli arkadaşlardan cevap alabilirsem çok sevinirim.

legendary
June 12, 2020, 12:53:24 AM
8gb lik modelleri almaya bak marka onemi yok ancak meshur oldugu donemlerde sapphire cok tutuluyordu
newbie
June 11, 2020, 10:41:33 AM
Bu kartları alma hocam 3 gün sonra madencilik yapılmadığı dönem elinde kalır. ha asic almışsın ha bunu

rx 570 al 2. el en azından satma şansın olur.

Tamam hocam yalnız bana tam model verebilir misin? Bunu yazınca asusundan tut msı ın çıkıyor. Tam olarak kaç gb ve model markasını bilirsem ona göre bakarım. Birde diğer ekipmanlar içinde araştırıyorum. Onlarıda yazacağım. Uygunlukları hakkında bilgi verirsen çok seviniirm.
legendary
June 11, 2020, 10:13:07 AM
Bu kartları alma hocam 3 gün sonra madencilik yapılmadığı dönem elinde kalır. ha asic almışsın ha bunu

rx 570 al 2. el en azından satma şansın olur.
newbie
June 11, 2020, 10:03:02 AM
Arkadaşlar Merhaba,

Daha önceden asic cihazlar hakkında konu açmıştım ama maliyetleri çok fazla geldi. Bende rig e yönelmek istiyorum. Ekran kartları araştırırken n11 ya da gg de asus gtx1080 mining kartına rastladım. Diğerlerine oranla 2k fark var fiyatta ve başlıkta da kocaman GARANTİSİZ yazmakta. Mağaza açıklaması ise bu kartlar mininge özel üretilmiş olup asus mining kartlara garanti vermemektedir diyor. Fakat ürün size sıfır kutu ve açılmamış jelatinde faturalı olarak gönderilecektir denmekte. İyi alalım da nette ne kadar hashrate gücüne sahip olduğunu belirten bir ibare göremedim. Bilginiz var mıdır?

Bir de tecrübeli arkadaşlardan ricam şu zamanda rig için gerekli ya da ön gördüğünüz ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz? Temin etmeye çalışıyorum yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Bahsettiğim kartın linki;

https://urun.n11.com/ekran-karti/asus-mining-p104-4g-gtx1080-d5x-ekran-karti-garantisizdir-P423741845?gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQjwrIf3BRD1ARIsAMuugNuP1tqUXkIaMkH3YWixs40kaH7bQp2fkLKYjjmwAq67ydAsevrg-2IaAhbgEALw_wcB
Pages:
Jump to: