Pages:
Author

Topic: mining yapan firewall projesi - page 2. (Read 3205 times)

sr. member
Activity: 464
Merit: 264
Hakan Yavuz
August 31, 2016, 03:22:09 PM
Oldu olacak bu firewall'ı takacağınız firmalara 10-15 tane de (firma büyüklüğüne göre) antrouter takın. AP işinede çözüm sağlıyoruz diyin.
55GH/s da ordan kazanın.

Zz
legendary
Activity: 1820
Merit: 1077
August 31, 2016, 01:58:38 PM
benim anladıgım kadarıyla firmada zaten bu sistem acık olacağı icin zaten elektriği kullanacak, firmayada size dusuk ucretli hizmet vereceğiz ancak sistem icerisinde bizde kartı kullanacağız diyecekler. firma icin ekstra bir maliyet olusturmayacağı icin ustune ustluk ek maliyet azaltacağı icin kabul edilebilir bir durum olabilir. Yanlıs anlamış olabilirim. Anladığım duruma göre yazdım.

Doğru anlamışsınız. mining gelirine karşılık teknik destek şeklinde bir çalışma modeli düşünmüştük.
Ama mhanbostanci nın yazdığı hususlar da kayda değer konular. Bu konuda da bir dizi çalışma başlatacağız.
Arkadaşım biz bu modeli dökümante edelim sonra bir bilişim firmasına götürüp o firmada gelir ortağı olarak bir departman gibi çalışalım dedi.
Alternatifleri değerlendireceğiz.
legendary
Activity: 2912
Merit: 1150
August 31, 2016, 12:42:30 PM
2 yıl boyunca bıracağı coin(eth yada farklı) miktarı ne olacak. eth olarak düşünürsek.

20 mhs basan bir ekran kartı taktığını düşünelim.  bu zorlukta bile 2 senede 70 Ethereum üretecek.
bugunkü kur ile 800$.   (tabiki bu rakam imkansız)

onun yerine, 2 yıl teknik destek vericez size bunun ücreti 800$ derseniz.

1. Adamın elektriğini çalmamış olursunuz.
2. Çalışan makina gerçekten sunmuş olunan hizmeti sunacak.
3. işten anlayan bir bilgi işlemci bunlar böyle yapıyor diyipte rezil olmanızı engeller.

Aslında adamın elektriğini çalmıyorum.
elektrik karşılığında teknik destek veriyorum.
hiç mining e bulaşmadan adama zaten normal hizmet de satabilirim. amaç farm oluşturmak aslında.

bu şekilde 100 tane GPU dan oluşan bir farm oluşturduğunu düşünsene.
birde ssh üzerinden çalışacak bir otomasyon kodlanır.
konu üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

o zaman desteği ver parasını al cihaza takacağın ekran kartlarıyla kendine farm yap ve yaptığın farmın elektrik parasını öde Smiley

çok çok çok daha etik.
benim anladıgım kadarıyla firmada zaten bu sistem acık olacağı icin zaten elektriği kullanacak, firmayada size dusuk ucretli hizmet vereceğiz ancak sistem icerisinde bizde kartı kullanacağız diyecekler. firma icin ekstra bir maliyet olusturmayacağı icin ustune ustluk ek maliyet azaltacağı icin kabul edilebilir bir durum olabilir. Yanlıs anlamış olabilirim. Anladığım duruma göre yazdım.
sr. member
Hakan Yavuz
August 31, 2016, 10:50:00 AM
2 yıl boyunca bıracağı coin(eth yada farklı) miktarı ne olacak. eth olarak düşünürsek.

20 mhs basan bir ekran kartı taktığını düşünelim.  bu zorlukta bile 2 senede 70 Ethereum üretecek.
bugunkü kur ile 800$.   (tabiki bu rakam imkansız)

3. işten anlayan bir bilgi işlemci bunlar böyle yapıyor diyipte rezil olmanızı engeller.

hiç mining e bulaşmadan adama zaten normal hizmet de satabilirim. amaç farm oluşturmak aslında.

o zaman desteği ver parasını al cihaza takacağın ekran kartlarıyla kendine farm yap ve yaptığın farmın elektrik parasını öde Smiley

çok çok çok daha etik.
legendary
Activity: 3150
Merit: 1516
August 31, 2016, 09:54:38 AM

biri bu arkadaşa 2000 Mhs lik bir miner'ı değil. 100 tane 20 mhs lik miner'ı olacağını açıklayabilir mi lütfen.

100 tane ayrı pc.
100 tane ayrı worker hesabı demek bu

bunun yerine her birine 5 GPU takılan 20 PC çalıştırsan,

100 Mhs lik 20 miner'ın olur. Smiley

matematik notları da  iyi neden böyle bu genç nesil anlamıyorum?!?
Zz
legendary
August 31, 2016, 09:43:39 AM

20 mhs basan bir ekran kartı taktığını düşünelim.  bu zorlukta bile 2 senede 70 Ethereum üretecek.
bugunkü kur ile 800$.   (tabiki bu rakam imkansız)

sr. member
Hakan Yavuz
August 31, 2016, 08:14:36 AM

20 mhs basan bir ekran kartı taktığını düşünelim.  bu zorlukta bile 2 senede 70 Ethereum üretecek.
bugunkü kur ile 800$.   (tabiki bu rakam imkansız)

hero member
Activity: 1064
Merit: 522
Proof-of-Stake Blockchain Network
August 31, 2016, 08:08:51 AM
Türk'ün zekası her zaman iyi çalışır Smiley
hero member
Activity: 714
Merit: 503
www.mesutcandemir.com.tr
August 31, 2016, 06:29:23 AM
Proje güzel ama etik değil , adam mining gelirine ortak oluyorsa olabilir
legendary
Activity: 3150
Merit: 1516
August 31, 2016, 05:40:59 AM
Öncelikle 2 yıl çok uzun bir süre Ethereum 2 yıl boyunca hayatta kalsa bile firewall'a taktığınız kart 1 yıl sonra belki hiç birşey kazmıyor olabilir.(Zorluk seviyesi sürekli artacağı için)

Burada ekran kartı seçimi bence çok önemli. Ekran kartınız güç kaynağınızı belirleyecek ve güç kaynağıda ayrı bir maliyet unsuru olabilir.

Pfsense kurduğunuzda nasıl mining yapıcaksınız? Sanallaştırma gerekebilir onun içinde iyi bir işlemci gerekir.

Benim fikrim teknik alt yapıyı iyi planlarsanız ve bu firewall'dan 50-100 tane satabilirseniz bir anlamı olabilir.

Yılda 5-10 firewall satarak girerseniz bu işe hem firewall desteği hem minerların işleri sizi pişman edebilir gibi geliyor.

pfsense in BSD tabanlı olduğunu biliyorsun demi Zz Smiley
fikir çok güzel ama işin teknik detaylarına girdiğinde göründüğünden çok daha karmaşık olduğunu göreceksin.
Tavsiyem linux tabanlı bir open source FW seçin. Linux üzerinde mining olayını halledersiniz bir şekilde.
Bu gün ethereum kazarsınız ilerde başka bir coin cazip olur Algoritma uygun olursa ethereum yerine onu kazmaya başlarsınız.
sonuçta teknik destek vermek için bu sunuculara uzak erişiminiz (ssh) olmak zorunda.

Bu iş kağıt üzerinde güzel görünüyor ancak şu sorulara da cevap üretmelisiniz.

1. Donanıma garanti vermiş oluyorsunuz. Bir sıkıntı durumunda müşteriye derhal ürün değişimi yapabilmek için stokta ürün tutman lazım.
buda bir maliyet demek.

2. teknik desteğin kapsamını bir sözleşme ile çizmelisiniz bu konuda bir avukat dan destek almalısınız.
buda ir maliyet demek.
aksi takdirde kendini müşterinin FW unda facebook bloklamak için menülerde dolaşırken bulursun.

3. bu işi bir şirket çatısı altında yapmalısınız. kullanmayı düşündüğünüz  şirket de bu işten pay ister Wink
sonuçta adamlar sizin ipiniz ile kuyuya inecek. bir anlaşmazlık durumunda muhatabı şirket olacak müşterinin.

siz bunları da bir düşünün önce.
newbie
Activity: 4
Merit: 0
August 31, 2016, 05:22:46 AM
Öncelikle 2 yıl çok uzun bir süre Ethereum 2 yıl boyunca hayatta kalsa bile firewall'a taktığınız kart 1 yıl sonra belki hiç birşey kazmıyor olabilir.(Zorluk seviyesi sürekli artacağı için)

Burada ekran kartı seçimi bence çok önemli. Ekran kartınız güç kaynağınızı belirleyecek ve güç kaynağıda ayrı bir maliyet unsuru olabilir.

Pfsense kurduğunuzda nasıl mining yapıcaksınız? Sanallaştırma gerekebilir onun içinde iyi bir işlemci gerekir.

Benim fikrim teknik alt yapıyı iyi planlarsanız ve bu firewall'dan 50-100 tane satabilirseniz bir anlamı olabilir.

Yılda 5-10 firewall satarak girerseniz bu işe hem firewall desteği hem minerların işleri sizi pişman edebilir gibi geliyor.
Zz
legendary
August 31, 2016, 05:18:15 AM
Samimiyetle bilmediğimden soruyorum, firewall olarak vereceğiniz bilgisayarda GPU olmalı mı? Yoksa alacak şirket için ekstra maliyet mi?

Bir de tabii ekran kartının yaktığı elektrik ve şirketin malının kendi kontrolleri dışında eskimesi var. Etik olarak doğru olmadığını düşünüyorum.

Normalde FW olarak çalışacak PC de ekranı açacak kadar tümleşik bir ekran kartı yeterlidir.
Bizim bu fikirde karşılıklı kazan durumu söz konusu.

Firmaların inceledik.
Fortigate 60D alacaklardı
ürünün fiyatı + 1 yıllık lisans :  924 USD + KDV
 + 2 yıl güncelleme lisansı : 756 USD + KDV
toplamda firma başına harcayacakları para : 1680 USD + KDV

Biz bunun yerine aynı işi yapacak bir Linux barebone PC hazırlıyoruz.
3 Ethernet kartlı Barebone PC 300$ civarında. buna HDD, GPU ekleyince 600-700 USD yapıyor.
biz firmaya 3 yıllık lisans ile birlikte 800 USD + KDV ye satacağız bunu.
burada lisans demek şu demek: GW üzerinde anti-spam, anti-virüs db lerini ve URL filtering listelerini güncel tutmak.
bizim buradaki kazancımız bu cihaz çalıştığı sürece bunun kazdığı bize gelecek.
firmanın ihtiyacını yarı parasına çözüyoruz. GPU nun yaktığı elektrik de gözüme gelmiyor çünkü bu alet zaten açık duracak işini yapabilmesi için.
legendary
Activity: 1470
Merit: 1024
August 31, 2016, 05:04:22 AM
Samimiyetle bilmediğimden soruyorum, firewall olarak vereceğiniz bilgisayarda GPU olmalı mı? Yoksa alacak şirket için ekstra maliyet mi?

Bir de tabii ekran kartının yaktığı elektrik ve şirketin malının kendi kontrolleri dışında eskimesi var. Etik olarak doğru olmadığını düşünüyorum.
Zz
legendary
August 31, 2016, 04:54:12 AM
Bir arkadaşımla bir fikir geliştirdik,
üzerinde 3 ethernet kartı bulunan 1 adet pci express slotu bulunan 200$ a barebone PC bulduk.
bu PC nin içine ethereum mine etmek için bir GPU takıp üzerine pfsense veya linux kurup FW olarak firmalara vereceğiz.
benzer FW cihazları 800$ civarında olacak. cihaza uzaktan erişim ile 2 yıl teknik destek vereceğiz.
cihaz 500$ a mal olacak biz bunu 2 yıl teknik destek ile birlikte 800$ a satacağız. örtülü kazancımız da bu cihazın 2 yılda mine ettiğigi ethereum olacak.
arkadaşımın babasının 5 şirketi var pilot proje olarak bu şirketlere yapacağız önce.
sizce attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değecek mi? yorumlarınızı rica ediyorum.
Pages:
Jump to: