Pages:
Author

Topic: N26 Bank - page 2. (Read 713 times)

sr. member
Activity: 503
Merit: 256
September 17, 2018, 01:57:30 PM
#11
...

Γιαυτό και δηλώνουμε τα έσοδα αυτά στην εφορία με φορολόγηση 15% γιατί σε αυτό το κράτος και όλα τέλεια να τα έχεις κάνει αν θέλουν να σε τσιμπήσουν θα σου βρουν κάτι να σου βάλουν πρόστιμο μην ανησυχείς!

Οταν λες 15% εννοείς ότι τα δηλώνεις στον 865 στο Ε1;
ναι
member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
September 17, 2018, 04:51:07 AM
#10
Aυτη καρτα ειναι χρεωστικη visa; Tα λεφτα ειναι σε ευρω η σε bitcoin;
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
August 17, 2018, 02:34:26 AM
#9
Οι τράπεζες αυτές λειτουργούν στην εντέλεια και δεν κάνουν ατασθαλίες. Αν όμως δουν κάτι παράνομο να είσαι σίγουρος ότι θα σε διακόψουν από πελάτη. Για το ΑΦΜ δε ξέρω αν είναι καλύτερο να δώσεις ΑΦΜ ή να μπεις σε μία λίστα Ελλήνων πελατών που δεν δώσανε ΑΦΜ.

Τα στοιχεία όντως θα τα στείλουν στο τέλος της χρονιάς αλλά κατά πάσα πιθανότητα δε θα σε κάψουν οι αναλήψεις πχ έως 5000 ευρώ που θα έχεις κάνει αλλά το αυτοκίνητο ή ακόμα χειρότερα το σπίτι που θα πας να αγοράσεις αν δεν έχεις έσοδα που θα το δικαιολογούν. Συνήθως όταν σε πιάσουν για κάτι μετά περνάς από κόσκινο για οτιδήποτε στραβό έχεις κάνει...

Γιαυτό και δηλώνουμε τα έσοδα αυτά στην εφορία με φορολόγηση 15% γιατί σε αυτό το κράτος και όλα τέλεια να τα έχεις κάνει αν θέλουν να σε τσιμπήσουν θα σου βρουν κάτι να σου βάλουν πρόστιμο μην ανησυχείς!
jr. member
Activity: 185
Merit: 1
August 16, 2018, 11:35:17 PM
#8
Από πιο ανταλλακτήριο έχετε κάνει κατάθεση σ αυτή την κάρτα;
Δηλαδή απ ότι κατάλαβα μπορείς να κάνεις ανάληψη μέχρι κ 10Κ ευρώ χωρίς καμία χρέωση. Αυτό φαίνεται πουθενά στην Ελλάδα; Από την στιγμή που δεν δίνουμε ΑΦΜ δεν θα υπάρχει πρόβλημα σωστά;

Απο Κρακεν.
Απο τη στιγμή που ανεβάζεις ταυτοτητα ή δίπλωμα οδήγησης, selfi και δεκο εχουν τα στοιχεία σου. Αν θέλουν ενημερώνουν την εφορία ανετα, απλα για μικροποσά δεν ασχολούνται (ακομη)
Από coinbase έχεις δοκιμάσει;;
Επίσης για να βγάλω την κάρτα χρειάζεται να στείλω και λογαριασμό πχ του τηλεφώνου;; αν ναι σίγουρα θα έχουν και το ΑΦΜ. Δηλαδή αν κάθε μήνα εγώ κάνω ανάληψη για παράδειγμα 10Κ ευρώ δεν θα έχω πρόβλημα; Είχα ακούσει ότι στο τέλος κάθε χρόνου στέλνουν στο εκάστοτε κράτος αναλητικα τις συναλλαγές που έχεις κάνει όλη τη χρονιά αλλά δεν ξέρω εάν ισχύει κιόλας.
Το σημαντικότερο όμως πόσο ασφαλή είναι να έχω τα χρήματα μου εκεί κ να κάνω ανάληψη μικρό πόσα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις παιδιά!
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
August 16, 2018, 05:40:46 PM
#7
Από πιο ανταλλακτήριο έχετε κάνει κατάθεση σ αυτή την κάρτα;
Δηλαδή απ ότι κατάλαβα μπορείς να κάνεις ανάληψη μέχρι κ 10Κ ευρώ χωρίς καμία χρέωση. Αυτό φαίνεται πουθενά στην Ελλάδα; Από την στιγμή που δεν δίνουμε ΑΦΜ δεν θα υπάρχει πρόβλημα σωστά;

Απο Κρακεν.
Απο τη στιγμή που ανεβάζεις ταυτοτητα ή δίπλωμα οδήγησης, selfi και δεκο εχουν τα στοιχεία σου. Αν θέλουν ενημερώνουν την εφορία ανετα, απλα για μικροποσά δεν ασχολούνται (ακομη)
jr. member
Activity: 185
Merit: 1
August 16, 2018, 05:27:45 PM
#6
Από πιο ανταλλακτήριο έχετε κάνει κατάθεση σ αυτή την κάρτα;
Δηλαδή απ ότι κατάλαβα μπορείς να κάνεις ανάληψη μέχρι κ 10Κ ευρώ χωρίς καμία χρέωση. Αυτό φαίνεται πουθενά στην Ελλάδα; Από την στιγμή που δεν δίνουμε ΑΦΜ δεν θα υπάρχει πρόβλημα σωστά;
newbie
Activity: 3
Merit: 0
August 16, 2018, 02:13:39 PM
#5
ευχαριστώ για τις απαντήσεις
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
August 16, 2018, 07:23:37 AM
#4
Ναι σου ανοίγουν τραπεζικό λογαριασμό με δικό σου ονομαστικό Iban.
Το αφμ δεν ειναι ακομη υποχρεωτικό (ακομη) και δεν ξέρω αν υπάρχει ανταλλαγή πληροφοριών.

Την κάρτα την εχω χρησιμοποιήσει στην Ελλάδα, εχει 5 δωρεάν αναλήψεις το μηνα των 2500ευρω. Αλλα τα ελληνικα ατμ βγάζουν μεχρι 2000 στην αναληψη και χρεώνουν (2ευρω εθνική, 3ευρω Πειραιώς, alpha δωρεάν)
Μετα τις 5 ανάληψεις χρεώνεσαι αλλα 2ευρω απο μερια Ν26 + χρέωση atm αν υπάρχει.
newbie
Activity: 3
Merit: 0
August 16, 2018, 02:32:35 AM
#3
Αν έχω καταλάβει σωστά η συγκεκριμένη εταιρία δημιουργεί έναν ηλεκτρονικό τραπεζικό λογαριασμό σωστά;
Στην αρχή με ρώτησε σε ποια χώρα κάνω φορολογική δήλωση και έγραψα Ελλάδα χωρίς να δηλώσω το ΑΦΜ μου. Υπάρχει ανταλλαγή πληροφοριών με τις ελληνικές φορολογικές αρχές;
Την κάρτα την έχεις χρησιμοποιήσει στην Ελλάδα η και στο εξωτερικό; όριό;

Ευχαριστώ
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
August 15, 2018, 08:07:21 PM
#2
Ναι, την εχω δουλέψει αρκετά. Τι θες να μάθεις;
newbie
Activity: 3
Merit: 0
August 15, 2018, 03:55:16 PM
#1
Καλησπέρα,
ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εδώ μέσα έχει εμπειρία με την Ν26. δηλαδή αν έχει λογαριασμό και κάρτα


ευχαριστώ
Κώστας




Pages:
Jump to: