Pages:
Author

Topic: Neden KYC Çok Tehlikeli ve Gereksiz? - page 2. (Read 1799 times)

jr. member
Activity: 32
Merit: 7
December 14, 2021, 08:29:02 PM
Tehlikeli olduğu kesin her türlü suistimale açık dünyaya mal olmuş borsalar harici yapmamaya çalıştım bu zamana kadar. Eften püften projeler için yapmak istemem açıkçası
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
December 11, 2021, 10:25:22 AM
Dosya upload ederek KYC kabul edilmesi sorunlu kısım.
KYC herhangi bir belge yüklemeden, 1 dakikalık video şeklinde yapılmış olsa, videoların başka bir yerde kullanılma ihtimali çok daha düşük olurdu.

newbie
Activity: 4
Merit: 0
December 05, 2021, 07:00:17 AM
Blockchain teknolojisinin ve özellikle kripto para konseptinin ortalama bilgiye sahip kullanıcıya ulaşmasını istiyorsak KYC gibi birkaç kimlik ifşasına ihtiyacımız var, aksi takdirde anonim platformlar işin meraklılarının kullandığı mecralar olmasının ötesine gidemez.

Ne yazık ki içinde yaşadığımız dünyada hem güvenlik hem de mahremiyet aynı konumda bulunamıyor.
full member
Activity: 497
Merit: 119
December 02, 2021, 01:09:15 PM
Çoğunlukla dünyanın her tarafından çeşitli borsaların airdropları için zamanında KYC yapmadığım yer kalmadı. Bu KYC'lerden sonra hiç yurtdışına çıkmadım. Sınırda terörist çıksam bile en fazla birkaç basit işkenceden sonra gerçek ortaya çıkar, beni serbest bırakırlar diye düşünmüştüm o zaman. Ama şimdi çok üşeniyorum, işkence görmeye. Yaş da ilerledi tabii. İnşallah terörist olmamışımdır  Grin
sr. member
November 12, 2021, 08:31:08 AM
Ön satışlar hariç dexlerin gelişmesi ile birlikte KYC şart koşan borsa kullanmaya o kadarda gerek kalmadı. Şahsen yaptığım ticaretin %90'ını dexlerde gerçekleştiriyorum artık.
full member
Activity: 1302
Merit: 115
Pepemo.vip
November 04, 2021, 01:39:11 PM
KYC birçok yere verdik zamanında ama getirisine değdi mi tartışılır o kadar risk alıp önemli bilgilerimizi paylaşıyoruz karşılığı çoğu zaman fos çıkıyor bir yandan da KYC yüzünden bugüne kadar başına bi iş gelen görmedim duymadım ama ister istemez akıllarda soru işareti kalıyor tabi
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
October 29, 2021, 02:43:10 AM
maalesef bu piyasada hacklenmeyen merkezi borsa kalmadı. en iyisi ve en güvenilir olanı dediklerimiz bile hacklendi (örnek olarak binance; hatta hacklendikten sonra rollback gibi hiç kimse tarafından kabul görmeyecek iğrenç/korkunç konuları da gündeme taşıdılar). bu yüzden kyc yaptığımız borsalara güvenmemiz kesinlikle söz konusu bile olamaz ama merkezi borsaların hala birçok avantajı da olduğu için işlemlerimizi gerçekleştirmek amacıyla kullanmaya devam ediyoruz. kendi çapımda, benim için ciddi miktarlarda bulunan paramı buralarda tutmayı ne kadar göze alıyorsam, kyc'yi de o derece göze alabiliyorum. yani, aktif olarak sürekli kullandığım borsalarda kyc yapmaktan çekinmiyorum, airdrop ve bounty gibi şeylerde ise kesinlikle kyc yapmıyorum.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
September 30, 2021, 10:34:42 AM
KYC gereksiz bir prosedürdür şu zaman kadar kaç tane KYC yaptın diye sorarsanız o kadar fazla yapmışımdır ki gereksiz olduğunu bile bile bazıları para kazanmak için bazılarıda zorunlu kyclerdi. KYC gizliliği öldürür,özgürlüğü öldürür, yenilikleri öldürür kycnin hiç bir mantığı yok eskiden kimlik bilgileri isteniyordu artık güncel selfie çekip göndermenizi istiyorlar kendi elimizle bütün herşeyimizi adamlara veriyoruz ipler tamamen şirketlerin eline geçmiş oluyor hiç biride bunları iyi niyetli kullanmadıklarını biliyoruz.
sr. member
September 25, 2021, 06:50:44 PM
KYC çok tehlikelidir çünkü kimlik bilgilerinizi hiç tanımadığınız birilerine aktarmak büyük riskler taşır. Örneğin forumda birçok imza kampanyaları ya da çeşitli etkinlikleri içeren projeler olur. Bunlardan büyük çoğunluğu KYC istemese de bazıları bunu zorunlu tutar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki, proje sahibi ve amaçları hakkında detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Yani karşı tarafın mümkün olduğunca güvenilir olduğundan emin olmak lazım. Güvenilirlikten kasıtım da, karşı tarafın bir tür scam peşinde olmadığından emin olmak gerekir. Eğer scammerlara kimlik bilgilerimizi kaptırırsak insanı bu durum endişeye düşürebilir. Öte yandan şöyle de bir şey var ki, teknoloji çağında yaşıyoruz ve kim bilir şu an kimlik bilgilerimiz kimlerin elinde mevcuttur.  Grin

Scammer olup olmamaları önemli değil. Veri güvenliğini ne şekilde sağlıyorlar? En güvenli sistem bile güvenli değil. Geçmişte binance bile kimlikleri kaptırmıştı bir ara. Btctürk yine aynı şekilde...

member
Activity: 994
Merit: 20
September 25, 2021, 07:19:20 AM
KYC çok tehlikelidir çünkü kimlik bilgilerinizi hiç tanımadığınız birilerine aktarmak büyük riskler taşır. Örneğin forumda birçok imza kampanyaları ya da çeşitli etkinlikleri içeren projeler olur. Bunlardan büyük çoğunluğu KYC istemese de bazıları bunu zorunlu tutar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki, proje sahibi ve amaçları hakkında detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Yani karşı tarafın mümkün olduğunca güvenilir olduğundan emin olmak lazım. Güvenilirlikten kasıtım da, karşı tarafın bir tür scam peşinde olmadığından emin olmak gerekir. Eğer scammerlara kimlik bilgilerimizi kaptırırsak insanı bu durum endişeye düşürebilir. Öte yandan şöyle de bir şey var ki, teknoloji çağında yaşıyoruz ve kim bilir şu an kimlik bilgilerimiz kimlerin elinde mevcuttur.  Grin
sr. member
September 21, 2021, 11:50:34 AM
Şuana kadar kimlik yüzünden başı belaya girmiş kimse duymadım. Kimlikler darkweb'te çarşaf çarşaf satılıyor zaten. Çok yere yapan kişilerin kimliği bir şekilde bir yere düşebilir. Ama ben sıkıntı olacağını pek sanmıyorum.
Gelecekte digital kimliklerle beraber sahtecilik olayları zorlaşacak.

Sizin kimliğinizi kullanarak kayıt gerçekleştirdikleri için o borsa üzerinde gerçekleştirilecek her işlemden yasal olarak siz sorumlu olursunuz.

Bu iş bu kadar kolay değil aslında. Sadece kopyala yapıştır ile sonsuz sayıda çoğaltılabilecek bir fotoğraftan bahsediyoruz. Herhangi bir suç sadece kimlik resmi yüklenmiş diyerek bir kişinin üzerine kesin olarak yıkılmaz. Ek kanıtlarda gerekir. İP yada banka hesapları gibi. Fakat yine de uzun baş ağrısı işlere neden olabilir.

sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
September 10, 2021, 04:26:19 PM
Zamanında benim bir arkadaşım forumdaki bountylerden birisine katılmıştı ve KYC de istendiği için kimlik bilgilerinden istenilenleri de eklemişti. Şimdi bountynin adını vermeyeyim ama bir süre sonra scam olduğu anlaşıldı ve arkadaşım hem uğraştığıyla hem de kimlik bilgilerini paylaştığı ile kaldı. Böyle durumlar gerçekten tehlikeli olabiliyor. Tabi şöyle bir şey de var ki, günümüzde kim bilir kaç kişinin kimlik bilgileri hangi şirketlerin elinde geziyordur ya da birtakım hackerların eline düşmüştür. Teknoloji çağında aşırı dikkatli olsak bile böyle şeyler yaşayabiliyoruz. Buna alışarak yaşamamız gerekiyor o yüzden ve yine dikkatli olmaya devam etmemiz.
legendary
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
September 09, 2021, 05:53:30 PM
Şuana kadar kimlik yüzünden başı belaya girmiş kimse duymadım. Kimlikler darkweb'te çarşaf çarşaf satılıyor zaten. Çok yere yapan kişilerin kimliği bir şekilde bir yere düşebilir. Ama ben sıkıntı olacağını pek sanmıyorum.

Kimlik bilgileriniz ile borsaya gönderdiğiniz selfie fotoğrafınız üzerinde küçük değişiklikler yaparak bir çok farklı borsaya kayıt olabilirler. Üzerine ad - soyadı ve tarih yazdığınız kağıtta photoshop ve hatta paint ile bile çok kısa sürede değişiklik yaparak sizin adınızı kullanabilirler. Sizin kimliğinizi kullanarak kayıt gerçekleştirdikleri için o borsa üzerinde gerçekleştirilecek her işlemden yasal olarak siz sorumlu olursunuz. Çalıntı ve işaretli bitcoin adreslerinden gönderilen bitcoinleri yada diğer varlıkları sizin kimliğinizle kayıt olunmuş hesabı kullanarak temize çekmeye çalışırlar. Başarılı olsalar da olamasalar da yasal sorumluluk size ait olur.

Bilginiz olmadan hayatta hiç gitmediğiniz bir ülkeden yada yerden adınıza banka hesabı bile açabilirler. Sizin tanıdığınız kişilerin yada sizin başınıza bir şey gelmemiş olması tehlikeli olduğu gerçeğini değiştirmez. Ben bunu trafikte kırmızı ışığı önemsemeyip kırmızı ışıkta geçen sürücülere benzetiyorum. 100 kere geçersiniz bir şey olmaz ama bir kere bir şey olursa ölürsünüz maalesef.
sr. member
September 09, 2021, 11:05:53 AM
Açıkcası üç yıl önce gerekli gereksiz yaklaşık yirmi - otuz borsaya üye olmuştum . Şimdi çoğu dükkanı kapattı bi çok arkadaşım tcsini herhangi bir yere verirken 5 kere düşünüyordu ben adını kimsenin bilmediği borsalara KYC yapıyordum o dönem çok önemsemiyordum açıkcası ama şu an ilerde karşıma çıkar diye korkuyorum . Keşke kimliğimiz tamamen gizli şekilde alım satım yapabilseydik . Zaten illegal iş yapmak isteyen insanlar bunu Dark Webde o kadar rahat yapıyorlar ki , KYC sistemi gerçekten inanılmaz işe yaramaz kalıyor .

hero member
Activity: 1862
Merit: 524
September 04, 2021, 10:54:28 AM
Kyc yapmak denildiği gibi tehlikeli fakat zaten zamanında hepimizin kimlik bilgileri çalındı o yüzden artık kyc muhabbetlerini pek takmamaya başladım. Yıl ve yüzyıl itibariyle baktığın zamanda artık eskidenmiş kimlik ile işlem yapma muhabbetleri. O yüzden artık kimlikle pek işlem yapılamıyor gönlüm rahat ama bakalım ne olacağı hiç belli olmaz.
legendary
August 18, 2021, 10:51:32 AM
KYC tehlikelidir çünkü ne olduğunu tam olarak bilmediğiniz bir şirkete vs. kimlik bilgilerinizi yolluyorsunuz. ICOların hepsi de scam değil sonuçta ama bir kısmı mutlaka scam çıkıyor. Eğer onlardan birine denk gelip bir de kimlik bilgilerinizi paylaştıysanız ne olacağı hiç belli olmaz. Sizin bilgileriniz kötü emeller peşinde olan kişilerin eline geçerse adınıza hoş olmayan şeyler çıkabilir. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekiyor bu yüzden.

Genellikle çalınan kimliklerle borsalarda hesaplar açarak kirli paralarını temizlemeye çalışan kişilere satış gerçekleştiriyorlar. Böylelikle suçlu sizin kimliğinizi kullanarak kendisini temiz sizi ise suç unsurunu faaliyete geçiren kişi olarak konumlandırmış oluyor yasal zeminde. Yada aynı kişi kimliğinizi kendi diğer işleri için kullanıyor. Günlük hayat için sahte pasaport ve benzeri ortamlarda kullanıldığını pek zannetmiyorum. O işler için yeterince kimlik dolaşıyor zaten ortalıkta.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
August 18, 2021, 09:32:19 AM
KYC tehlikelidir çünkü ne olduğunu tam olarak bilmediğiniz bir şirkete vs. kimlik bilgilerinizi yolluyorsunuz. ICOların hepsi de scam değil sonuçta ama bir kısmı mutlaka scam çıkıyor. Eğer onlardan birine denk gelip bir de kimlik bilgilerinizi paylaştıysanız ne olacağı hiç belli olmaz. Sizin bilgileriniz kötü emeller peşinde olan kişilerin eline geçerse adınıza hoş olmayan şeyler çıkabilir. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekiyor bu yüzden.
jr. member
Activity: 79
Merit: 3
August 12, 2021, 05:06:26 AM
Açıkcası üç yıl önce gerekli gereksiz yaklaşık yirmi - otuz borsaya üye olmuştum . Şimdi çoğu dükkanı kapattı bi çok arkadaşım tcsini herhangi bir yere verirken 5 kere düşünüyordu ben adını kimsenin bilmediği borsalara KYC yapıyordum o dönem çok önemsemiyordum açıkcası ama şu an ilerde karşıma çıkar diye korkuyorum . Keşke kimliğimiz tamamen gizli şekilde alım satım yapabilseydik . Zaten illegal iş yapmak isteyen insanlar bunu Dark Webde o kadar rahat yapıyorlar ki , KYC sistemi gerçekten inanılmaz işe yaramaz kalıyor .
legendary
August 11, 2021, 02:52:01 PM
Keşke önceen okusaydım dedirten bir başlık oldu. Yıllar önce okumak isterdim. Bütün bilgileri verdikten sonra gerçeği bilmenin pek bir getirisi olmuyor Smiley
Hakikaten çok önemli bir çeviri! Elden ele ve dilden dile yayalım. Umarım, hiçbirimiz sıkıntılı bir süreç yaşamayız. Ancak, bilinç bu açıdan çok önemli!

Aslında kişisel verilerin korunması noktasında KYC süreçlerinin yanında kripto ile ilgili yapılan alışverişler de önem teşkil ediyor. Gizliliğine dikkat eden binlerce kullanıcı sadece bir donanım cüzdan aldıkları için alış veriş yaptıkları sitedeki bir güvenlik açığından dolayı selfie fotoğrafları haricindeki tüm bilgilerini kaybettiler. Ev adresleri, telefon numaraları, kimlik bilgileri çeşitli forumlarda yayınlanarak satışa sunuldu.

Günlük hayatımızda da yaptığımız alışverişlerden yada site üyeliklerinden sonra bazı şirketler verileri satıyor. Gizliliğinizi korumak istiyorsak her adımda dikkatli olmak zorundayız maalesef.
member
Activity: 125
Merit: 16
SEO, BLOG, DOMAIN, CONTENT
August 11, 2021, 06:33:25 AM
Keşke önceen okusaydım dedirten bir başlık oldu. Yıllar önce okumak isterdim. Bütün bilgileri verdikten sonra gerçeği bilmenin pek bir getirisi olmuyor Smiley
Hakikaten çok önemli bir çeviri! Elden ele ve dilden dile yayalım. Umarım, hiçbirimiz sıkıntılı bir süreç yaşamayız. Ancak, bilinç bu açıdan çok önemli!
Pages:
Jump to: