Pages:
Author

Topic: Neden merkez bankalarına değil bitcoine güveniyorum ? - page 2. (Read 247 times)

sr. member
Activity: 1610
Merit: 271
Türk lirasına güven kalmadı artık. Ben başta bitcoin olmak üzere ethereum ve bnb için tam bir güven ortamı olduğu düşüncesindeyim. Tabii ki bu düşüncem uzun süreli yapılan yatırımlar için geçerli. Birkaç ay için düşünüyorsanız hiç güvenmeyin sonra değer kaybı olunca üzülmeyin. Zaten birkaç hafta veya ay için hiçbir şeye güven olmaz dünyanın bu kriz durumu içerisinde.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
Maaşıma değil 3 kat, 2 kat bile zam alamadım. Enflasyon ile baş edebileceğim bir noktada duramıyorum. Ne merkez bankasına ne de diğer bankalara güvenmiyorum.
Yıllar geçer, hükümetler değişir, devletler savaşır ve bir şekilde bankada duran paramız buhar olup gidebilir. Değerini kaybetmesin diye dolar ya da altın falan alırsınız ama bir gün bir bakmışsınız bankanın uygulaması çalışmıyor, şubeleri kepenk kapatmış ve patronlar kaybolup gitmiş.
Ama bitcoin her zaman bizimle, bundan 10 yıl sonra da cüzdanınızda duruyor olacak 20 yıl sonra da. Dünyanın neresine gidersem gideyim bir yolunu bulur ve ihtiyaçlarımı bitcoin ile karşılayabilirim Smiley
jr. member
Activity: 84
Merit: 5

.

Çalışmaya ve kendi paramı kazanmaya başladığım ilk günlerden beri altın alırım. Risk yönetimi önemlidir. Kişisel varlıklarım arasında en küçük payı fiat paralar oluşturuyor (mecburi durumlar için). Türk lirası sadece borç almak, kredi çekmek için kullanıyorum.

Teşekkürler aradığım cevap buydu. Kaybedeceğinizi düşünmüyorum. Altın ve Bitcoin yatırımı yapanlar için konuşuyorum gelecek onlarındır ama sakın tek birini değil elinizde hem altın hem bitcoin olsun. İkiside yeri gelince ne kadar önemli olduklarını gösterecekler size.  Altın mümkünse fiziksel olsun bitcoin ise kendi cüzdanızda olsun.
legendary
Activity: 2240
Merit: 2584
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Arkadaşa birisi geçen sene 100 bintl lik aldıgı bitcoinin bugun 45000 tl oldugunu anlatsın. 45 bin tl 2 ay sonra 10 bintl olarak alabilirsin eline. Sen btc de durmaya devam et ozaman tl bile btc kıyaslaman tam bir fiyasko tam bir mantık hatası.

Türk lirası ile şu anki merkez bankasının ve ekonominin yönetiliş biçimini gördüğümde kıyaslayacağım şeyin bitcoin olamayacağı kesin. Kullanılmış ve çöpe atılmış terlikler filan belki karşılaştırılabilir. 3 senede miktarı 3 katına çıkmış, son gelen sözde önlemler sonucu çok daha fazla basılmak zorunda olan bir para biriminden bahsediyoruz.

Çok istiyorsanız karşılaştırayım sizin için. Türk Lirası 2013 yılında 0,568$ bugün ise 0,058$. Bitcoin 01.01.2013 fiyatı 20$ bugün ise 29.000$. Türk Lirası bizzat kendi merkez bankası tarafından birilerinin çıkarları için yönetiliyor. Bitcoin devletlerden ve her şeyden bağımsız, merkeziyetsiz.

Sepet candır. Bu gibi şeyler zaten bilindik şeyler 100-150 yıldır gerçek varlıklar kağıt paraya göre değer kazanır yeni birşey değil. Bugün yeni bir şey gibi konuşmaya gerek yok. Ama birazda fiziksel altın tutun hocam. Öyle bir an gelir ki 1-2 kg külçe altın hayatınızı kurtarır. En kotu takasa girersin. Medeniyetin gittiği bu yolda kendinize bile güvenmeyin.

Çalışmaya ve kendi paramı kazanmaya başladığım ilk günlerden beri altın alırım. Risk yönetimi önemlidir. Kişisel varlıklarım arasında en küçük payı fiat paralar oluşturuyor (mecburi durumlar için). Türk lirası sadece borç almak, kredi çekmek için kullanıyorum.
jr. member
Activity: 84
Merit: 5
Sepet candır. Bu gibi şeyler zaten bilindik şeyler 100-150 yıldır gerçek varlıklar kağıt paraya göre değer kazanır yeni birşey değil. Bugün yeni bir şey gibi konuşmaya gerek yok. Ama birazda fiziksel altın tutun hocam. Öyle bir an gelir ki 1-2 kg külçe altın hayatınızı kurtarır. En kotu takasa girersin. Medeniyetin gittiği bu yolda kendinize bile güvenmeyin.
jr. member
Activity: 149
Merit: 6
AMERİKA
Arkadaşa birisi geçen sene 100 bintl lik aldıgı bitcoinin bugun 45000 tl oldugunu anlatsın. 45 bin tl 2 ay sonra 10 bintl olarak alabilirsin eline. Sen btc de durmaya devam et ozaman tl bile btc kıyaslaman tam bir fiyasko tam bir mantık hatası.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
Çılgınca para basmaya devam edilen bir ortamda ben de açıkçası Türk Lirası'na güvenemiyorum. Bunu yaşayan insanların sayısı da bence gitgide daha da artıyor. İnsanlar parasını dolarda değerlendirmeyi ya da kripto paralarda yatırım şeklinde tutmayı tercih ediyor. Parasını yönetmeyi bilmeyen insanlar da arada kalıp ülkedeki bu curcuna durumun kurbanı oluyorlar. Korumalı mevduat hesabı yüzünden bir sürü insanın parası aslında erimeyi sürdürüyor.

Bu arada Bitcoin bana göre de uzun vade için çok iyi seçim hocam. Sırf getiri için de demeyeyim tabi teknolojisi ve yapısı itibariyle de en mantıklılardan birisi.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
TV’ye çıkıp enflasyonla mücadele edeceğiz TL’de durun diyen devlet adamları arka planda darphane çalıştırıyor Grin.
legendary
Activity: 2240
Merit: 2584
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Bu konuda defalarca tartışmaya girdim anlatamadım. O yüzden fazla konuşmak yerine tek bir görselle durumu açıklayacağım.

Sadece 2019'dan beri piyasadaki TL miktarı 3 kattan fazla artmış. Aynı sürede maaşınıza 3 kat zam aldınız mı ? Cebinizde bekleyen her kuruş bugün en az 3 kat daha değersiz ve sizin payınızı doğrudan merkez bankaları yönetiminde cebinizden çalınmaya devam ediyor.

Önüme yüzlerce kez aynı seçim şansını verseler hepsinde tercihim BTC. Bir gün çeşitli sebeplerle başarısız olma olasılığı olsa bile BTC, tarafımız belli olsun.
Pages:
Jump to: